Elméleti csillagászat kezdőknek

HiL
Hozzászólások: 89
Csatlakozott: 2021.11.19. 12:01

Re: Elméleti csillagászat kezdőknek

Hozzászólás Szerző: HiL » 2023.11.15. 22:08

Szia, Qadmester!
Abban biztosan igazad van, hogy a semmi nem hullámzik.
Az interferenciáról alkotott fogalmadban van néhány homályos rész, de hagyjuk is az interferenciát.
A polarizálhatóság is a fény hullámtermészetét látszik igazolni. Hogyan tudnád anyaggal magyarázni a jelenséget?
Üdvözöl,
HiL
nervin
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2023.02.19. 10:20

Re: Elméleti csillagászat kezdőknek

Hozzászólás Szerző: nervin » 2023.11.26. 15:48

qadmester írta:
2023.11.15. 02:30
A hullám fikció, fogalom. Anyag nélkül nincs, nem létezik! Jelenlegi tudásom szerint, minden hullám anyag!! A fény nem hullám!
A fény elektromágneses hullám. Az elektromágneses hullámnak hatalmas spektruma van, amiből csak egy kis szelet látható a szemünkkel. Mint talán tanultad is iskolában, az elektromágneses hullámok terjedéséhez nem kell anyag, hanem az elektromágneses mezőhöz kötődik. A kvantum térelmélet ezt általánosítja. Minden elemi részecskének megvan a saját mezője, így van elektron mező, up kvark mező, stb. Vagy a fotonnak az EM mező. Minden elemi részecske egy hullámcsomag a saját mezőjében.

De hogy még jobban megcáfoljalak, maga a téridő is rugalmas, ebben is keletkezhetnek hullámok, ezek a gravitációs hullámok. Semmiféle anyag nem szükséges a terjedéséhez.
Németh Ervin
qadmester
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2023.11.09. 12:51

Re: Elméleti csillagászat kezdőknek

Hozzászólás Szerző: qadmester » 2023.11.26. 16:08

Üdv nervin!
Tudnál még egy elektromágneses hullámot nevesíteni a fényen kívül?! Én nem találok....
nervin
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2023.02.19. 10:20

Re: Elméleti csillagászat kezdőknek

Hozzászólás Szerző: nervin » 2023.11.26. 16:30

qadmester írta:
2023.11.26. 16:08
Üdv nervin!
Tudnál még egy elektromágneses hullámot nevesíteni a fényen kívül?! Én nem találok....
https://hu.wikipedia.org/wiki/Elektrom% ... s_spektrum
Németh Ervin
qadmester
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2023.11.09. 12:51

Re: Elméleti csillagászat kezdőknek

Hozzászólás Szerző: qadmester » 2023.12.20. 10:59

Üdv!
Mindenkit (a velem párbeszédben állókat) és az engem érdeklő témákat komolyan veszem! Csak hosszas megfontolás után szeretek kijelentéseket tenni! Ezt sem fogom leírni többször. Így alakul bennem ki a meggyőződés.
Láttam, olvastam az oldalt. Ebben a témában az összes oldalt, most már. Kíváncsi voltam, vajon mi a hullám definíciója...Szóval...időben (???) és vagy térben periodikus állapot változás. Nem látják, hogy ez igaz a rezgésre is!!!! Sőt. Ez a rezgés definíciója! A mechanikai hullámokkal ellentétben, a gravitációs és az elektromágneses hullámok közeg nélkül terjednek. A következő mondat a Wikin..."A hullámok energiát szállítanak anélkül, hogy a közegben(???) lévő részecskék tovaterjednének ( A mechanikaiban sem terjed a közeg!) . Ehelyett a mechanikai hullámban a részecskék egy fix pont körül rezegnek, az elektromágneses hullámban az elektromos térerősség- illetve a mágneses térerősségvektor változik periodikusan. ( Leírta, hogyan hozzák létre az elektromágneses hullámot. Ez nem definíció!) A hullámban tehát energia terjed, de anyag nem." ( Melyik hullámban terjed anyag?)

A mechanikai az amit már én is írtam. Az elektromágneses, elektromágneses perturbáció (zavarás)??! Az áram, elektromágnesesség, fény ugyan az a dolog, ez a felismerés már 160 éves. Eltudom képzelni, hogy akkor miért volt ez a látszat. Maxwell, Faraday még nem tudták, hogy a fénynek anyaga van! Nem volt részecske fizika! Nem volt Voyager űrhajó! Nem találod furcsának, hogy földi körülmények közt, ahol szó szerint mágneses mező tumultus van, amiben a rádió hullám terjed, erősítő állomás nélkül, 30 km után már nem fogható a kedvenc rádióadásod? A Voyager meg több billió km-röl gond nélkül, erősítő állomások nélkül, küldi a rádió jeleket?! Ott ahol a mágneses mezők száma majdnem nulla? Biztos, hogy mágneses mezőben terjed? Egyébként azt gondolom erről, hogy csúsztatás. Annyira igaz, mint ha azt állítanám, hogy a hanghullámok, gravitációs mezőben terjednek.
A hullám MINDIG mechanikai!!!!! Nem létezik másmilyen! Látják a rádió hullámokat? A foton hullámzik? Tovább megyek....minden állapot változás, ilyen értelemben, mechanikai!!! Nincs másmilyen! A hullám definíciója...anyag térbeli (mechanikai) állapot változása, képi leírása! Részecskék hullámszerű tulajdonságai...összemosás! A frekvencia, interferencia az anyag tulajdonsága! Nem a hullámé! Polarizálhatóság... a fény elektromosan polarizálható. A rádió és a mikró hullám mechanikusan polarizálható, nem lehet elektromosan változtatni a polarizációját! Ha igaz lenne amit a Wikipédia állít, akkor elektromágneses perturbációval képesek lennénk világítani, illetve a fényt parabola antennával polarizálni. Nem lehet. Nem ugyan azok! Nem ugyanazok a tulajdonságaik, jellemzőik. Nem csak a frekvencia szám eltérése a különbség köztük!
Szerintem...
Egyébként.. a "téridő" is összemosás! Nem létezik ilyen! Itt is definíció hiány van, amit meg is tartanak, hiszen ha lenne, akkor nem lehetne összemosni! (az is lehet, hogy gőzük sincs)
Az. Ami nem felel meg a hullám definíciójának, AZ nem hullám!
Tisztelettel!
Egy józan paraszt!
HiL
Hozzászólások: 89
Csatlakozott: 2021.11.19. 12:01

Re: Elméleti csillagászat kezdőknek

Hozzászólás Szerző: HiL » 2023.12.21. 21:55

Szia, Quadmester!
Nagyon jó ötletet adott az egyik korábbi megjegyzésed, ezért tied minden rokonszenvem.
A legutóbbi bejegyzésedhez, olvasd el a Wikipedia „Inverz négyzetes törvény” szócikkét.
Idézet:
Fény és más elektromágneses sugárzások
A fény intenzitás, vagy más lineáris hullám, mely egy pontszerű forrásból sugároz, a távolságtól inverz négyzetes törvény szerint működik, azaz, ha egy tárgy kétszer messzebb van (hasonló méretben), akkor csak az energia negyedét kapja. Még általánosabban: a sugárzási teljesítmény, azaz a gömbi hullámfront intenzitása, inverz négyzetes arányban változik a távolság függvényében (feltéve, hogy nincs abszorpció, vagy szórás).

Üdv:
HiL
HiL
Hozzászólások: 89
Csatlakozott: 2021.11.19. 12:01

Re: Elméleti csillagászat kezdőknek

Hozzászólás Szerző: HiL » 2023.12.22. 12:02

Kedves Quadmester!
Ha igaz lenne amit a Wikipédia állít, akkor elektromágneses perturbációval képesek lennénk világítani...
Szavadon foglak! Találkozzunk ma este Halásztelken, az adótorony tövében. (A rádióhullámokra is érvényes az „Inverz négyzetes törvény”!) Arról ismersz majd meg, hogy lesz nálam egy neoncső. Hozzál te is egyet!
Ütköztetjük az elképzeléseinket, és meglátjuk, mi sül ki a nagy hadonászásból!
Boldog Karácsonyt!
HiL
qadmester
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2023.11.09. 12:51

Re: Elméleti csillagászat kezdőknek

Hozzászólás Szerző: qadmester » 2023.12.24. 02:55

Szia Hil!
Nyaralok éppen...Nagyon szívesen találkoznék....Beszéljünk erről később!!!
Sok boldogságot mindenkinek...Neked is!
qadmester
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2023.11.09. 12:51

Re: Elméleti csillagászat kezdőknek

Hozzászólás Szerző: qadmester » 2024.01.01. 15:26

BUÉK!
(A rádióhullámokra is érvényes az „Inverz négyzetes törvény”!) CSAK! Csak a rádió, mikró hullámokra igaz! A fényre nem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
A gondolkodás hiánya, itt is tetten érhető....! A foton nem hullám!!!!!!!!!

Az egyenes irányú mozgás természet ellenes!!!!!!!!!! A fény (foton) nem a felszín, és a tömegközéppont között húzható egyenesen (sugár), amit képzeletben meghosszabítasz, terjed!!!!!!!!!!!!!!!!! Ha így lenne, csak is fölötte, az-az szemből láthatnál egy pontot a gömb felszínén! A fény (foton), felszínt elhagyó pontból, minden lehetséges irányban terjed!!!! Ezért létható, a gömb felszín egy pontja minden lehetséges irányból!
Ezért kell, szükséges tudni, mi a hullám és mi nem az! Meghatározás, definíció nagyon fontos!! Hogy döntheted el definíció nélkül???? ( engem kivéve)
Vedd észre, ha valami nem jó!!!!!! Egyénként ez miért is lenne ok, a vöröseltolódásra?! Miért változtat ez a frekvencián?
A józan paraszt.
Aminek nagyon örülök az az, hogy megérted, és válaszra is méltatsz, annak ellenére, hogy triviális kérdéseket feszegetek...amikre, azt hiszi a homo, hogy tudja a választ!
Válasz küldése

Vissza: “Elméleti kérdések”