Mutasd az okulárjaidat!

dienes58
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2014.01.26. 13:08

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: dienes58 » 2015.06.13. 22:20

Még annyit, hogy a célom az volt, hogy megosszak egy tapasztalatot és egyáltalán nem egy márka melletti korteskedés. Nem véletlenül le sem írom a márkanevet. Hátha ez a tapasztalat valakinek fontos lesz. Ne felejtsük el, hogy az optika világában is van fejlődés. Lehet, hogy nem is olyan kicsi, hiszen a sokak által etalonnak számító Nagler okulárjai is időről - időre megújulnak.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.06.14. 08:47

Nagyon szeretem a zoomot. Nagyon kényelmes. Azonban a legjobb márkáknál is van észrevehető széltorzitás, növekvő nagyításnál. Ez a széltorzítás dolog soha nem volt nekem zavaró régebben sem. Sokan panaszkodnak, lehet, hogy gyenge állványuk van? Itt arra gondolok, ezt a torzulást mérsékelni próbáló "impulzív" egyéniségek ilyenkor gyakrabban nyúlnak a rendszerbe, nem minden állvány állja ezt. Okulár kölcsönbe. Nem jó. Mindíg haraggal jár, már kezdésnek mikor nem adom.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2015.06.14. 10:25-kor.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.06.14. 08:54

Hiába a jobb minőségű üveganyag vagy a drága védőrétegezés az okulárokon, ha ez nem találkozik az okulárnak a gyakorlatban történő kiváló leképzésével. Ha lenne tökéletes, leképzési hiba mentes okulár, akkor egy idő után senki se cserélgetné jobbra a meglévőit. Vagy tévedek? A Nagy LM méret nem minden, igaz előnyt jelenthet mély-ég észlelők körében ( pl. amikor egy LM-ben lát az ember 3 galaxist). Elő fordulhat, hogy egy méreg drága okulár nem azt a teljesítményt adja vissza, mit amit elvárt volna tőle a felhasználója. Persze ez lehet szubjektív dolog is. Törekszem arra, hogy az egyes okulárjaimat ne az érdemtelen hírnév miatt vagy ne a divat kelléke miatt vásároljam meg.

üdv, Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.06.14. 08:59

Van valami ebben amit írsz.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.06.14. 13:40

Az a baj (szerintem), hogy "haladó szinten" túl nagy lutri okulárt választani.

Nem tudhatod, hogy amikor a boltban (vagy pláne webshop-ban) kiválasztasz egy adott típust, az hogyan fog muzsikálni otthon, a távcsövedben. Pedig a prémium kategória árai már túl magasak ahhoz, hogy "próba-szerencse" alapon megvedd valamelyiket. Hiába írnak jókat róla, lehet, hogy számodra nem jelenti azt a plusz élményt, ami megérné azt az összeget, amibe kerül, vagy a te távcsöved korrigáltságához jobban passzolna egy másik üveg. A hifi (vagy inkább audiophile) üzletek - kaució letétele mellett - megengedték, hogy az erősítőt, CD lejátszót vagy hangfalat hazavidd, hogy az otthoni akusztikai viszonyok között próbálhasd ki (én legalábbis még tudtam így berendezést választani anno dacumal).

Az lenne a jó (de nyilván bilibe ér a kezem...), ha három-négy potenciális jelöltet haza lehetne vinni a boltból egy-két éjszakára, kipróbálásra, mint a hifi cuccokat. De ma már sajnos a görögdinnyét sem lékelik meg a zöldségesnél (ami filléres tétel a SACD játszóhoz vagy TV Ethos-hoz képest), pedig a gyerekkoromban ezt teljesen általános volt; ha nem ízlett, választhattál másikat.

A látómező nagyságával kapcsolatban pedig én azt az elvet vallom, hogy az okli LM-je csak kicsit legyen nagyobb az általam kényelmesen még éppen belátható tartományhoz képest, hogy az esetleges széltorzítás már csak a periferiális látómezőmbe essen. Ha már a fejemet is forgatni kell a LM teljes betekintéséhez, az már számomra nem kényelmes (lehet, hogy csak lusta vagyok??? :D ) Ez a méret nálam a Nagler-ek körül van. A 100°-os LM számomra már fölöslegesen nagy (de van egy ilyen darabom is). Ez persze abszolút szubjektív dolog.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
dienes58
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2014.01.26. 13:08

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: dienes58 » 2015.06.14. 13:59

Nagyon örülök Attila, hogy a hifit és a dinnyelékelést hztad fel példaképpen. Sajnos vagy nem , de én is ebbe a korosztályba tartozom.
Tegnap este amikor a bejegyzésemet írtam pont a zene kapcsán ami a másik hóbortom hasonlón gondolkodtam.
Volt otthon egy félvezetős kiváló méreg drága erősítőm laboratóriumi paraméterekkel és egy sokkal szerényebb jellemzőkkel bíró csöves erősítőm. Vaktesztben ismerőseim közül hasonló hobbival fél óra ugyan azon produkció hallgatása után a csöveset vitték volna haza. Meg is lepődtek amikor kiderült, hogy a hosszabban hallgatható nyugodtabb hang a csövesből jött. Én is ezt tartottam meg és a mai napig imádom pedig nem 2x millió, hanem csak 2x 25 Watt de A osztályban.
A kölcsön okulárról annyit, hogy apám mindig azt mondta "Motort, autót asszonyt kölcsön nem adunk " én ezt kiterjeszteném a távcsőre és az okulárra is. Mélyen egyetértek a Géza véleményével. Természetesen közös észlelés alkalmával nagyon szívesen megmutatom és szívesen veszem mások bemutatását is.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.06.14. 17:50

"angyal szállt el felettünk" gondoltam, a bejegyzéseket olvasva. Mi, az örök srácok, a bigyók kedvelői, a szerkezet révén találkozunk valami lelkivel. Zene, Ég, bármi. Jobb emberré válunk, ...hát igen. Eszembe jut az öreg fickó a szőlőpincénél, ketten vagyunk, restelkedve a szemem lesve mit gondolok, előhoz egy 60 x 700 körüli csövet és elárulja, éjjelente "nézni szok vele", " mindenféle előjön ha ezzel nézi". Szép pillanat, nem felejtem - a bizalmát. A cső egy no name, ami mellett elmegy az ember. Boldog, még nem tudja, van jobb. Másik. Itt a múltkor az adatlapokat nézegetve, láttam, valaki neveket adott a csöveinek. Méghozzá nő. Megnyugtatott, még nem egészen romlott el a világ. A HiFi. A '70es években RIMista lettem ( egyébként óvatos vagyok ezekkel az izmusokkal ..). Tudjátok az az építőkészletes. A városi énekkar tagjai, eljöttek mert azon az erősítőn játszott lemezükön felismerték a hangok gazdáit. Hogy büszkélkedjek. Akik itt vagyunk, van bennünk közös szépen kiderül. Mégis csak jó, hogy van okulárunk nem?
Nagy Róbert
Hozzászólások: 96
Csatlakozott: 2009.09.27. 06:42

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Nagy Róbert » 2015.06.14. 18:08

Csodás gondolatok!!!!!! Szívemből szóltál!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2651
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.06.14. 18:18

Most mondjam azt, hogy én is saját építésű erősítőn hallgatom a zenéket? :D
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.06.14. 19:02

Vizi Péter írta:Most mondjam azt, hogy én is saját építésű erősítőn hallgatom a zenéket? :D


Én egy Quad405-öst bütyköltem össze, és megőrültem érte... :D
Most Rotel-em van B&W dobozokkal, Rega Planar viniljátszóval (Orthofon MC-vel) és Marantz Pearl SACD-vel, de a szívem mélyén, legbelül, én is egy igazán jó csöves monoblokk párra vágyom! ;)

De használom még a Technics AZ7-es kazettás deck-emet is; alakítsunk egy retro klubot!!!
(Most éppen Genesis-t hallgatok... "Follow you, Follow me")

Hányan lehetünk még?


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”