Mutasd az okulárjaidat!

Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1704
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2017.04.13. 17:57

"Egyébként a mádi bemutató akkora siker lett (és nem csak Tamásék, hanem a mádi szervezők között is), hogy már decemberben meghívtak az idei "Jó éjszakát Mád!" rendezvényre.
Mindenkinek csak ajánlani tudom.
Az időpontja 2017.06.10-e szombat lesz.
Én ott leszek. :D"

Jól hangzik!
Azt nem tudom, hogy egy rövid fókuszú mádi akromatikus boros pohár feneke mennyire színez, ha sokszor teleöntik.
Gondolom elég rendesen.
Hasonló élményem volt a 80-as évek közepén amikor Sátoraljaújhelyen a hegytetőn helikopterrel építettük a kilátót, ami mára az ország leghosszabb libegőjének felső kiindulópontja.
Akkor a Tolcsvai Pincegazdaság borait és borpárlatait kóstolhattuk házigazdáink jóvoltából nap mint nap és ott színezett a pohár alja. Pink volt az univerzum.:)

Még egyszer gratulálok!

Üdv: D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2017.05.24. 10:37

Az egyszerű felépítésű, kis LM-vel rendelkező Huygens okulárok mára már egyre inkább a háttérbe szorulnak/szorultak az amatőr csillagászok okulár készletében. Ez érthető is, hiszen a jobb leképzést biztosító okulár rendszereket részesítjük előnyben. Ezeket az egyszerű felépítésű, hosszú fókuszú Huygens okulárokat a meglévő kis fényerejű műszereimhez még ma is elő szoktam időnként venni (nem csak nosztalgiából :-) ) ill. megszoktam őket mutatni a mai fiatalabb amatőröknek, hogy annak idején amikor elkezdtem én is észlelni, nagy kincs volt (1980-as évek) egy ilyen gyári okulár, persze ma is az. Abban az időszakban én is csak álmodoztam a külföldi lapokban megjelenő okulár hirdetések láttán, hogy milyen jó lenne nekem is egy gyári, kész okulár... Azóta nagyot változott a világ és ma már az olcsó okulártól a high technology-ig minden beszerezhető ha van rá igény én megfelelő anyagi háttér...

A Zeiss cég 2 db 40 mm-es Huygens okulárját szeretném megmutatni azoknak akik nem találkoztak még a cég e két okulárjával. A régebbi változat az a 1920-30 as éveket képviseli (M44x09 mm), míg az újabb a 1980-as évek terméke (M44x1 mm).

1.jpg


üdv.,
Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2017.06.13. 09:34

Urániás okulárok a 1980-as évekből... annak idején ilyenekkel volt teli a hazai piac... :-)

DSC_2605.JPG



üdv.,
Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Zsoca
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2011.04.06. 16:23

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Zsoca » 2017.06.13. 17:06

Kedves Gábor!Szerintem ezek nem is voltak annyira rosszak.Akinek nem volt pénze Zeissre,úgyis vett belőlük.Emlékszem,amikor nekem kellett egy 5 mm-es akromatikus,a Kürti Imre elkészítette nekem.Nagyon jó szakember.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2017.06.13. 18:29

Zsoca írta:Kedves Gábor!Szerintem ezek nem is voltak annyira rosszak.Akinek nem volt pénze Zeissre,úgyis vett belőlük.Emlékszem,amikor nekem kellett egy 5 mm-es akromatikus,a Kürti Imre elkészítette nekem.Nagyon jó szakember.


A 80-as évek elején még tanultam, iskolába jártam. Anyagi lehetőseim nekem se engedték meg, hogy megvegyem azt amit szerettem volna sokszor. Így be kellett érni egy egy Uránia okulárral, amit sokszor szüleim fizettek ki. Imre mindig is ügyes kezű, jó szakember volt és az ma is. Nekem készített annak idején távcsőtubust, pár éve pedig egy kis mechanikát. Sajnos szabad ideje nagyon korlátozott...pedig gyárthatná a Kürti féle mechanikákat.

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.06.13. 18:51

Jó volt, aztán a BTC-vel szemben volt műhelye. Ugy tudom, a fia tovább viszi. Mit tudtok? Nekem éppen jó lenne kis esztergálás, ha sikerül este a kisérlet, az előkapart prizmával. Egyenlőre rongyba csavarva próbálom központositani a Barlovba. Az azt hiszem rövid lesz. Nem tudom, okulárt tudok fölédugni mozgathatóan.Izgalmas.http://home.freeuk.net/m.gavin/mk1afocal.htm Nem lenne rosz, spektograf okulár. Hogy aztán minek... https://translate.google.hu/ Sz.,...............Nem olyan egyszerű mint gondoltam. Minden ideiglenes csatlakozás szétcsuszkált közben, a vebkamera nem volt élesreállitható. A csillagok a fátyol miatt gyenge fényűek voltak . Kézbentartottan égrenézve, szépen mutatott tőbb csillagot. Csak ugy magában a prizma. Lehet spekulálni..
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2017.06.14. 00:01-kor.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2017.06.13. 20:14

Tudomásom szerint csak Imre folytatja a munkát. A fia külföldön van.

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.08.20. 21:30

A napokban GSO SuperWiew 2" 30mm okulárral nézelődtem SW 80/600 ED-vel. Meglepett ez az olcsó 70 fokos (23e BTC) mire képes. Nagyon igaz amit a betekintési kényelméről sokan irnak. Ez kellemesebb a Hyperionokénál is. Kölcsön szürőkkel is játszottam (köszönöm Lovró Feri !) 1,25". Kson UHC, Baeder UHC-S, Scopium O-III . Ebben a kis csőben nem érvényesülnek. Még talán a Baader, mivel világos, de nekem nem jelentett többet.
Sidius

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.08.20. 21:42

Ez a szűrő kérdés érdekes, főleg fényerős akromátban. Ezek a szűrők nem biztos, hogy pár keskeny sávon ugyanarra fókuszra dolgoznak, amit szeret a fényerős lencse. Kíváncsi lennék azért rá.
Nálam most ott volt Tarjánban a Baader UHC-S, és nagyon tetszett, hogy nagyon hatékony volt pl. a Fátyol ködön, de nem tüntette el a hátteret -és az előteret- csak halványította, segített. Ez persze egyéni ízlés dolga is.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.08.21. 10:24

Jani!

Nem pontosan értem a hozzászólásod; megvilágítanád kicsit jobban?

Pl.:
Sidius írta:... Ezek a szűrők nem biztos, hogy pár keskeny sávon ugyanarra fókuszra dolgoznak, amit szeret a fényerős lencse. ...


Bocsi, nem értem.

Vagy:
Sidius írta:... nem tüntette el a hátteret -és az előteret- csak halványította, segített. ...


Itt mit értesz háttér és előtér alatt?


Kösz,
MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2017.08.21. 11:04-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”