Barlow lencsék

Ankalimon

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2021.04.02. 10:42

MI a szabály egyébként? A Barlow lencséket nem kell fix távolságra tenni az okulár fókuszpontjától, mint a képsík-korrektorokat? Ahogy változik a három elem (főtükör fókuszsíkja, okulár fókuszsíkja és a Barlow) egymáshoz képesti távolsága, csak egyszerűen változik a nagyítás, vagy azért a képminőség (optikai hibák) mértéke is változik?
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Lovász András

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.04.02. 12:20

Köszi a válaszokat.
Akkor jó volt a sejtésem.

A mikrofókuszírozóval messzemenőkig meg vagyok elégedve. Mindössze azért szerettem volna toleránsabbá tenni mélységélességet, mert egyre gyakrabban jönnek hozzám érdeklődők és ilyenkor töprengek, vajon elővegyem-e a binobenézőt, mint a vizuális észlelés csúcsra járatásának eszközét, aztán mindig elvetem, mert tartok tőle, elmenne az idő a szemek, fókuszok összehangolgatásával. Jó lenne, ha legalább kis dioptria különbségek esetén megúsznánk az ezzel való bajlódást. Van, hogy 7 éves gyereket hoznak. Egyszemes észlelésekor se lenne rossz, ha beállíthatnám az élességet az ennyire kezdőknek. Persze kis nagyításon nincs gond, csak feljebb...
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.04.03. 08:06

Ankalimon írta:
2021.04.02. 10:42
MI a szabály egyébként? A Barlow lencséket nem kell fix távolságra tenni az okulár fókuszpontjától, mint a képsík-korrektorokat? Ahogy változik a három elem (főtükör fókuszsíkja, okulár fókuszsíkja és a Barlow) egymáshoz képesti távolsága, csak egyszerűen változik a nagyítás, vagy azért a képminőség (optikai hibák) mértéke is változik?
A saját tapasztalatom az, hogy az akromatikus barlow-mat akár az okulár aljába, akár a binobenéző aljába (100 mm fényút) csavartam, mindegyik esetben teljesen elégedett voltam a képminőséggel; bár csak egyszerűbb felépítésű okulárokkal (Barium, ortho) próbáltam.

Az a tény, hogy a Baader Hyperion-ok nyújtótagjának mezőlencsétől való távolságát különböző távtartó gyűrűkkel variálni lehet a képminőség romlása nélkül (legalábbis a marketing szöveg szerint) arra enged következtetni, hogy nem lépnek fel plusz optikai hibák bizonyos intervallumon belül. A BCO-K barlow-ját is hasonlóan tervezték.
Szerintem amíg normálisan befogja a nyújtó az okulár által is hasznosított sugárkúpot, vagy amíg nem építenek a barlow-ba valamilyen korrektort, addig nem lép fel különösebb probléma a távolság változtatásával. Mondom: SZERINTEM. :)
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”