Fotontöbbszöröző okulár

Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotontöbbszöröző okulár

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.01.16. 23:03

géza írta:... Azért valljuk be, Téged sem könnyű szeretni.


Ezt a feleségem maximálisan alá is tudja támasztani... :mrgreen:
Bár, hamarosan itt a 30 éves évfordulónk. :D
Ugyanakkor a lányaink gimis osztálytársainak a többsége (!) már elvált szülők gyereke volt, amikor oda jártak.
(Ez természetesen a feleségem tűrőképességét dicséri, nem engem!!! :oops: )

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Fotontöbbszöröző okulár

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.01.17. 08:51

Én sem panaszkodom, de legénykoromban nem volt ősz hajszálam. Ezeket amiket itt közlök nem én találtam ki csak tudomásulvettem, megörültem neki. Tényleg nem vagyok műszaki zseni, félrevezettek ezek a butuska francia srácok az Unistellar hülyeségükkel. Mondjátok. Akkor ez a dolog nagyot fog bukni. Pedig mennyi mindent reméltem. Kicsi csővel ilyen mélyég, mint a leközölt fotóikon.. nekem fantasztikusnak tűnt. Igy jár a pancser. Még jó, hogy vagytok nekem.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotontöbbszöröző okulár

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.01.17. 09:01

géza írta:... Akkor ez a dolog nagyot fog bukni. ...


Ez egyáltalán nem biztos - szerintem.
Az, hogy a látott kép fényesebb, mint egy "mezei okulárban" egy adott távcsőátmérő esetén, jól eladhatóvá teszi a megoldást. Igaz, hogy ez egyetlen előnye, de a kezdőknél ez jól bejöhet.

Viszont aki továbbgondolja, az szerintem hamar rá fog jönni, hogy:
1. egy monitoron kényelmesebben és többet is lát az adott képből, és
2. a képen messze nem lesz annyi részlet, mintha egy nagyobb távcsövet használna.

Akkor már érdemesebb lenne pl. Bluetooth kapcsolattal kiadni a képet pl. egy tabletre, és akkor a hordozhatósága is megmarad a kitelepülésekhez, és tolerálható a "betekintési komfort" is.

Én egyáltalán nem írom le ezt a fejlesztést, csak ne gondoljunk többet róla, mint amire képes.
Akkor inkább már csak az "eV-okulárt" (bár én nem is nevezném klasszikus értelemben okulárnak, inkább mikro-monitornak...) kellene forgalmazni, amit aztán akár egy 50cm-es Dobson-nak is fel lehet dugni. Pláne, ha a tablet-es perifériával is működne. Így már talán magam is elgondolkoznék, hogy megvegyem-e. :D Bár biztosan nem lenne olcsó, :( és semmiképp sem a "hagyományos" okulárjaim eladása árán...



MDA

u.i.: a francia srácok nem "butuskák" (legalábbis ezek nem :lol: ), csak pénzt akarnak keresni. Erre teljesen jó az ötletük. De "forradalomnak" azért ne nevezzük már...
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Fotontöbbszöröző okulár

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.01.17. 09:42

Pedig úgy értettem a közlésekből, hagyományosnak mondható okuláron át lehet gyönyörködni a spec.sikra (monitorszerű) integrált jelenidejű képben. Akkor ez az okulár a bevonatosakhoz hasonló felépitésü, plussz ezzel az új "réteggel" (monitorszerü) nem nevezhető egységnek ? Nem tudom a műszaki nyelvben hogy hivják most ezt a kombinációt (eV ?). Klasszikus párologtatással MC...stb. tudom. Nekem most itt keletkezett buktató. Fránya dolog a szavak - nevezések értelmezése egy kivülálónak. Meg a felbontás-fényesség. A képeket felbontásnak véltem. Nem fényesség növekedésnek, a mélyeges - kis aperturás - példáknál. Ezek a csibészek, kihasználva tudatlanságomat tévutra vezettek? Ezek akkor hamis közlések (?).
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Fotontöbbszöröző okulár

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.18. 07:05

Nem átvágás ez Géza. Egész egyszerűen arról van szó, hogy adott alkalmatosság erényeit hangsúlyozzák ki, egyéb kérdés meg abban fogalmazódik meg, aki jó mélyen beleásta magát a távcsövek lelki világába. Az optikai teljesítményt a fizika jelen állása szerint nem lehet pótolni, de amint látod, fényességet növelni lehet. De ettől az optika határai megmaradnak.
Ha van halkolbász lovagrend, akkor lehetne távcső lovagrend is. :lol: A magam részéről annak a gondolatnak vagyok híve, hogy amilyen távcsöve van valakinek, abból kell kihozni a legtöbbet, amit lehet. Senkivel nem különbözünk abban a törekvésben, hogy az égboltból minél többet szeretnénk látni, és ennek egy csomó más körülményen kívül maga a távcső is határt szab. Nem egyedül vagyok, aki a maga stílusával, meg eszközeivel azon "dolgozik", hogy legyenek tiszták mindenki előtt az alkalmazott műszer tulajdonságai, pedig egyikünknek se fűződik ehhez érdeke. Rengeteg a legenda, a tévhit, meg a féligazságból levont következtetés, amit gyakran támadhatatlan tényként fogadnak el akik elolvassák, vagy hallják. De senki nem úgy születik, hogy képben van, és senki nincs annyira képben, hogy ahhoz ne lehetne még hozzátenni valamit.
Akinek nincsenek nagy anyagi lehetőségei, annak szerintem pl. az a bölcs tanács, hogy használja azt mi van, mert egész biztosan úgyis tanul és élményhez is jut, de alaposan tanulja meg, hogy merre törekedjen, mert egy szép napon esetleg mégis lesz majd lehetősége. Akkor viszont majd ne egy alig használható objektívhez vegyen három csúcskategóriás okulárt, mert csak a pénze fogy, hanem vegyen egy jó objektívet, és ha nem marad több pénze, akkor inkább bontott lencsékből rakjon össze okulárokat, amíg nem lesz majd jobb abból is.
Vagy ha választani kell, akkor vegyen inkább egy-két jó Plössl okulárt, mint a kollimációra költsön tízezreket, mert azt úgyis csillagon is el lehet végezni, sőt igazság szerint csak úgy lesz tökéletes.
Vagy említhetném a "kotyogósan" rögzített főtükrű, de egyébként soha el nem jusztírozódó Newtont is.
Vagy 2010 körülről az esetet, amikor az Epszilon Lyra kettős bonthatóságát veséztük ki, ahol azt írtam, hogy 5 centivel fel lehet bontani. Erre kaptam egy röhögő ikont, meg hogy "csúnya lenne, mert a 127-es MC se tudja bontani".
Sorolhatnám még, de úgyis uncsi lenne. Szóval lényeg, hogy minden használható, csak tudni kell, hogy mik a korlátok, mit lehet javítani, de kár harcolni a fizikai elvek ellen.
Nagyon jól emlékszem, hogy huszonéve hány órán át olvastam a távcsövekről, meg a képalkotásról, meg a kiegészítőkről, hogy "képben legyek", aztán megfigyeltem a leírtakat a valóságban, de csak azóta értem igazán, mióta hozzá is fogtam csinálni. (Azért a legtöbbeknek szerintem ennél kevesebb is elég. :lol: )
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Fotontöbbszöröző okulár

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.01.18. 08:19

Sidius írta: Erre kaptam egy röhögő ikont, mert a 127-es MC se tudja bontani".


:lol:
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Fotontöbbszöröző okulár

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.01.18. 09:47

János, szeretem a gondolkodásmódodat. Ne felejtsd "csináló ember" mint Te, mindig ritkább . Más vidéken még gazdagabb ember lennél... Otthon összerakott okulárra, pláne igényesebbre ma már nem lehet épiteni. Mondjuk úgy, előfordul. A másik amit mondtál már régebben is, az optika minőségi megitélése pontosan méréssel kivitelezhető, aztán ahány szem, annyi vélemény alakul ki a tapasztalt képalkotásáról. Itt jön amiben bizonytalan maradtam, a "fényesség" növelése hozta elő a képen látható fantasztikus részleteket ? Vagy a mozgóképen kialakuló finom részleteket. A részletek tulajdonképen benne voltak ennek a nagyon kis apertúrának a képalkotásában, csak a fénytelenség miatt eddig nem jött elő ? Attila is erről irt feljebb. Ha igy van, ez az új izé eddig elképzelhetetlen dolgokat hoz elő eddig ilyesmire alkalmatlannak vélt kis méretből. (?). Ezt most sem értem, de hiszek Nektek, lehetetlent látok. Üzleti trükk. A fizika nagy úr.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotontöbbszöröző okulár

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.01.18. 10:30

géza írta:... A részletek tulajdonképen benne voltak ennek a nagyon kis apertúrának a képalkotásában, csak a fénytelenség miatt eddig nem jött elő ? ...


Bingó!!! :D
Persze csak annyi részlet, amennyit az adott távcső belépő nyílásának átmérője megenged.
Csak az a kérdés, hogy az elektronikus eszköz pixel-felbontása mennyit ront ezen... :mrgreen:

Ugyanakkor a nagyobb felületi fényesség valóban sokat emel a részletek (meg egyáltalán, magának az objektumnak) láthatóságán, ami valóban nagy előnye a CCD-s (vagy CMOS-os) technológiáknak.
De hogy ezt itt miért kukucskálva kell nézni, azt továbbra sem értem...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotontöbbszöröző okulár

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.01.18. 11:00

mizar írta:
Sidius írta: Erre kaptam egy röhögő ikont, mert a 127-es MC se tudja bontani".


:lol:


Bocs, de számomra nem egyértelmű a "röhögő ikon":
Epsilon 1-2 Lyrae.JPG


Nem én írtam az inkriminált "röhögő ikonos" bejegyzést, de tudjátok, hogy ki melyik kettősre gondolt? :oops:


MDA
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Sidius

Re: Fotontöbbszöröző okulár

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.18. 11:05

Természetesen a 2 másodperc fölöttiekre. Merem remélni, hogy a kétszer kettő távolságát azért csak sikerül bontani minden csővel. :)
Én 48/540-el láttam először ezeket, belém is égett a látvány, valamikor 1996 táján.

géza írta:Más vidéken még gazdagabb ember lennél...

Még ennél is? :lol: (Elég lenne az is, ha élni hagynának.)

géza írta:Otthon összerakott okulárra, pláne igényesebbre ma már nem lehet épiteni.


De igen, lehet. Először legyen az objektívre igényes a távcsőtulajdonos. kb. 10:1 arányban áll az objektív és az okulár képalkotásban betöltött minőségi fontossága, legalábbis az optikai tengely környékén.
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”