Mutasd az okulárjaidat!

Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.07.05. 13:26

Attila írta:
Gábor1967 írta:... A választás végül is a Tele Vue cég 55 mm-es Plössl okulárjára esett. ...


És a képe hogy tetszik?
Kipróbáltad már?


MDA


Szia Attila!

A használatával pillanatnyilag gondba vagyok, mert távcsöveim okulár kihuzatjának az állíthatósága rövid és zömmel 1 1/4"-ek. Nem voltam ezidáig felkészülve a 2"-es okulárok használatára. Csak kézben tartva kaptam vele éles képet. Az éles kép jóval hátrább keletkezik mint a meglévő okulárjaimnál. Ezért igazából nem sokat nézelődtem vele. Megfelelő hosszúságú toldó és adapter készítése még hátra van. Ráadásul ez az első 2"-es okulárom, amely most már a sajátom :) Meg is lepődtem, mikor kibontottam a dobozából, hogy mekkora nagy darab :o Rózsikával vettem fel a kapcsolatot, aki elfogja számomra készíteni a szükséges közdarabot, hogy tudjak vele észlelni a későbbiek folyamán.

üdv, Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.07.05. 14:52

Most hány fokot fogsz belátni? Ez a plössl tetszik nekem. 2"- ban érdekes lehet. Kiváncsi vagyok. Attila fejtegetése a nagylátószögüekról szöget ütött a fejembe.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.07.05. 18:43

géza írta:Most hány fokot fogsz belátni? Ez a plössl tetszik nekem. 2"- ban érdekes lehet. Kiváncsi vagyok. Attila fejtegetése a nagylátószögüekról szöget ütött a fejembe.


A LM méretének meghatározását a következő képen tudod levezetni a 55 mm-es TV Plöss okulár esetében. Mint tudjuk, az okulár LM névleges mérete: 50°. Egy 840 mm-es fókuszú műszernél ha használod ezt az okulárt, akkor 15,2727x értéket kapsz nagyításnak. A kerekítési szabály figyelembe vétele mellett ez 15x nagyítást fog jelent. Ha az okulár névleges látómező értékét, vagyis a 50°-t elosztod a kapott nagyítással (15-tel), akkor megkapod a tényleges látómező méretét. Én ezt a fajta kiszámítási módot ismerem, amit felvázoltam.

üdv,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.07.05. 19:16

Gábor1967 írta:... Rózsikával vettem fel a kapcsolatot, aki elfogja számomra készíteni a szükséges közdarabot, hogy tudjak vele észlelni a későbbiek folyamán. ...


Nem egyszerűbb boltban megvenni?

Nem hiszem, hogy Rózsika számottevően olcsóbban kihozná, és a bolti kozmetikailag is szebb a házilagos kivitelezésnél...
Szerintem.

Pl. erre gondoltam:
http://www.makszutov.hu/termek/hosszabbito-toldat

Erre talán a GSO is megfelel (bár kotyogós az illesztése...), mert nincs benne üveg. :mrgreen:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.07.05. 20:35

Gábor, így is lehet. Arra voltam kiváncsi, mennyire számítasz látószögben a saját lehetőségeidben. Én egyszerűen minden darabomra egyenként átfutási időt veszek fel. Biztos ami biztos, az van. Nálam a max 4,2 fok. Adott lehetőség. Nálad ez mekkora lenne? Pld. nem tudom ez a négy fokom mit jelent az általános gyakorlatban. Mi az igazán nagy látószög amire csettint az ember ez igen! Persze nem binóra gondolok. Attila ültetett bogarat a fülembe mikor a nagylátószögű okulárok középmező szélesebb jobb felbontásáról elmélkedett nemrégen itt. Tehát érdemes nagylátószögüben gondolkodni, nyilván való lett nekem. Túl nagy (több mm) sem jó a foglalatok takarása miatt tény, de nem tudom ezt szerkesztéssel a gyártók tudják-e javítani. Ilyen különbségeket szeretnék megtudni. Most Tőled. Tulajdonképen az 55mmre figyeltem fel.
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2015.07.05. 21:23

géza írta: Nálam a max 4,2 fok...


A 80ED-ben kb. 4,5 fok lenne ezzel az oksival.
A Kinai oksinál sokszor hazudoznak a látómezőt illetően, de ez nem az a cég aki megteheti, mert hamar kiderülne.
Az olcsó oksinál meg rátud az ember hogy olcsó volt és ezért ennyi jár. :)
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.07.05. 21:48

Hát, igen... Nálad mi a legnagyobb látómező és mivel éred el? ( elégedetlenség tört ki rajtam, üveggel mindíg kevesebbet látok mint szabad szemmel...hí )
dienes58
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2014.01.26. 13:08

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: dienes58 » 2015.07.05. 22:43

A legnagyobb látószöget ha jól csalódom a távcső legkisebb hasznos nagyítása mellett kapjuk.
Ezt az értéket Ti egy rögzített kilépő pupilla mérethez határozzátok meg?
Számomra zavaró volt a segédtükör foltja, amikor a 10"-es SN-ba beletettem a 32mm-es 2" kihuzatú oklit. /Főként nappal./ Ezért ebbe nem is teszek 28mm-nél hosszabb fókuszút, így viszont a nagyítást nem todom drasztikusan csökkenteni. Refraktornál más a helyzet.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.07.05. 23:51

Ajánlom figyelmetekbe az alábbi linket:

http://televue.com/engine/TV3b_page.asp?id=212&plain=TRUE



Üdv,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.07.06. 11:41

Attila írta:
Gábor1967 írta:... Rózsikával vettem fel a kapcsolatot, aki elfogja számomra készíteni a szükséges közdarabot, hogy tudjak vele észlelni a későbbiek folyamán. ...


Nem egyszerűbb boltban megvenni?

Nem hiszem, hogy Rózsika számottevően olcsóbban kihozná, és a bolti kozmetikailag is szebb a házilagos kivitelezésnél...
Szerintem.

Pl. erre gondoltam:
http://www.makszutov.hu/termek/hosszabbito-toldat

Erre talán a GSO is megfelel (bár kotyogós az illesztése...), mert nincs benne üveg. :mrgreen:


MDA


Minden féle képen kel Rózsikának a munkája, mivel a Telemátor távcsövem okulár kihuzatjának a csatlakozó belső menete M44x1mm. Az a kiindulási pontom. Erről kell egy 2"-es toldó, amibe aztán lehet akár vásárolni az általad említett, gyári hosszabbító tagokat. Ha másik távcsövemmel használom majd a Plösst, akkor elég lesz egy gyári átalakító (1 1/4"-ről 2"-re).

üdv,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”