Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2012.11.02. 21:30

Inkább ide írok és nem nyitok új topicot, mert a lényeg hasonló:

Kettős-észleléshez akarok olyan okulárt, ami 300x-os körüli nagyítást ad a 150/1200-as newtonomhoz. (persze, igen tudom hogy 4mm, annyira azért nem vagyok kezdő xD ) és az lenne a kérdés hogy érdemes-e komolyabb képalkotású, kontrasztos képet adó okulárt venni, vagy elég egy egyszerűbb szerelésű Barium is? Lényeges a látott kép, ha csak távolságot és pozíciót akarok mérni vizuálisan? 11-12 magnis kettősökhöz kellene, tehát a színbecslés már szinte kizárt, az összes kéknek-fehérnek látszik.
Kb. 15- max 20.000-et szánok rá, de csak ha érdemes jó képalkotásút venni. Nem lényeges a pontos 4mm, mert van 2x-ező Barlow. Vélemény?
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.11.02. 22:22

Janicsillagasz írta:Inkább ide írok és nem nyitok új topicot, mert a lényeg hasonló:

Kettős-észleléshez akarok olyan okulárt, ami 300x-os körüli nagyítást ad a 150/1200-as newtonomhoz. (persze, igen tudom hogy 4mm, annyira azért nem vagyok kezdő xD ) és az lenne a kérdés hogy érdemes-e komolyabb képalkotású, kontrasztos képet adó okulárt venni, vagy elég egy egyszerűbb szerelésű Barium is? Lényeges a látott kép, ha csak távolságot és pozíciót akarok mérni vizuálisan? 11-12 magnis kettősökhöz kellene, tehát a színbecslés már szinte kizárt, az összes kéknek-fehérnek látszik.
Kb. 15- max 20.000-et szánok rá, de csak ha érdemes jó képalkotásút venni. Nem lényeges a pontos 4mm, mert van 2x-ező Barlow. Vélemény?


Üdv!

Saját tapasztalatom, legutóbb nyáron, Tarjánban: Fák fölött előbukkanó Jupiter, mely alacsonyan van még, de azonnal észlelni kezdtük. Az összes átlag, de jó okulárban elmosódott maszlagot láttam, a minőségi ortho már sávokat is mutatott.
Bolygóhoz, kettőshöz tehát: minőségi ortho. Én azt vennék. Szerintem 65 fok látómező körül nincs alternatíva erre a célra ebben az árkategóriában. A Barlow lencsét el kell felejteni.
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2012.11.02. 23:58

mizar írta:
Janicsillagasz írta:Inkább ide írok és nem nyitok új topicot, mert a lényeg hasonló:

Kettős-észleléshez akarok olyan okulárt, ami 300x-os körüli nagyítást ad a 150/1200-as newtonomhoz. (persze, igen tudom hogy 4mm, annyira azért nem vagyok kezdő xD ) és az lenne a kérdés hogy érdemes-e komolyabb képalkotású, kontrasztos képet adó okulárt venni, vagy elég egy egyszerűbb szerelésű Barium is? Lényeges a látott kép, ha csak távolságot és pozíciót akarok mérni vizuálisan? 11-12 magnis kettősökhöz kellene, tehát a színbecslés már szinte kizárt, az összes kéknek-fehérnek látszik.
Kb. 15- max 20.000-et szánok rá, de csak ha érdemes jó képalkotásút venni. Nem lényeges a pontos 4mm, mert van 2x-ező Barlow. Vélemény?


Üdv!

Saját tapasztalatom, legutóbb nyáron, Tarjánban: Fák fölött előbukkanó Jupiter, mely alacsonyan van még, de azonnal észlelni kezdtük. Az összes átlag, de jó okulárban elmosódott maszlagot láttam, a minőségi ortho már sávokat is mutatott.
Bolygóhoz, kettőshöz tehát: minőségi ortho. Én azt vennék. Szerintem 65 fok látómező körül nincs alternatíva erre a célra ebben az árkategóriában. A Barlow lencsét el kell felejteni.


Akkor ez az új Castell Ortho 7.7mm-es legyen? Nekem a japán ortho drága 26.700-ért. :roll: :o
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.11.03. 08:08

Janicsillagasz írta:
mizar írta:
Janicsillagasz írta:Akkor ez az új Castell Ortho 7.7mm-es legyen? Nekem a japán ortho drága 26.700-ért. :roll: :o


Nem tudom, hogy az milyen volt, gyanítom, hogy japán ortho. (Vizi Péteré, csak súgom, hátha válaszol ) :)

Itt is van egy lehetőség, biztosan van különbség ortho-és ortho között, nem véletlenül drágább. Az optikai felületeket vagy rendesen elkészítik, ellenőrzik, vagy nem. Az olcsó is használható lesz, az árához képest jó eredményeket ad, de nem lesz olyan mint a másik. Csodák nincsenek.

http://www.makszutov.hu/bazar/hirdetes/1351779888

Meg kell várni mások véleményét is. Tudom, hogy drága, de én a minőségi orthora szavazok.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.11.03. 08:38

Igen, a nyári tarjáni orthó japán volt, az 5 vagy a 7 mm-es. Ezeknél jobb kontrasztú és leképezésű okulárokat még nem láttam, beleértve a Naglereket is. Viszont azt kalkuláld be a dobsonos észleléshez, hogy az 5 mm-essel a látómeződ 12 ívperc lesz. A japán orthók látómezeje 41-42 fok.
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2012.11.03. 19:28

Vizi Péter írta:Igen, a nyári tarjáni orthó japán volt, az 5 vagy a 7 mm-es. Ezeknél jobb kontrasztú és leképezésű okulárokat még nem láttam, beleértve a Naglereket is. Viszont azt kalkuláld be a dobsonos észleléshez, hogy az 5 mm-essel a látómeződ 12 ívperc lesz. A japán orthók látómezeje 41-42 fok.


Az engem nem érdekel hogy mekkora lesz a LM, mert nekem "csak" kettőscsillagra kell. Habár oké fogok mély-egezni is, de én galaxisbarát vagyok, így megint nem kell a nagy LM. Akkor ruházzak be egy 26ezres ortho-ra? Bakker az már kiteszi a távcsövem árának 1/3-dát xD
De viszont sokan panaszkodnak a szemkagyló hiányossága miatt fellépő "komfortokra", pl. kényelmetlen betekintés a kis pupillatáv miatt, árnyékolás nincs megoldva.... Habár ha mondtok valami remek megoldású szemkagylót, akkor jövőhéten rendelem is. :arrow:
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.11.03. 20:13

Az biztos, hogy a japán orthóknál betekintési kényelemről nem lehet beszélni, de hidd el, a látvány a lényeg. Úgy látom, nagyon elszántad magad a kettősözésre, ezért ajánlom - mint a legjobb leképezésű és kontrasztú okulárt - a japán orthókat.
A látómező azért lehet fontos a dobsonnál, mert elég hamar ki fog menni az objektum a 12 ívperces látómezőből, különösen az égi egyenlítő közelében... De ez is csak megszokás kérdése.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.11.03. 20:57

Janicsillagasz írta: Akkor ruházzak be egy 26ezres ortho-ra? Bakker az már kiteszi a távcsövem árának 1/3-dát xD


Panaszra semmi okod. Az még nagyon jó arány. :lol: Ha minőségi észlelést akarsz, és bontani is szeretnéd a kettősöket, akkor nem nagyon van más választásod. Egy rossz okli csak összemossa az 5-6-os seeing miatt amúgy is táncoló Airy-korongokat, és nem bontja a szoros kettőst, hanem a képet rontja. Természetesen nem árt, ha a főtükör és a segédtükör is príma.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2012.11.04. 18:07

Janos
Megis volna egy 60 fok LM okular , amelyk versenyez az ortoszopikus okularokal.
Nem tudom menyibe kerul egy rovid fokuszu Tele Vue Radian,de ez lenne az.
Nekem van egy 6 mm-es Radian ,alyandekban kaptam Amerikaban levo Alin Tolea baratomtol.
Es van ket regi Vixen orthoszkopikus okularom is,egy 5 mm-es es egy 9 mm-es.
Az ortho okliban nagyon jo a kep de a Radian sokal kenyelmeseb.Szoros ketosoknel, mint 52 Ori, felbontva latsznak az egesz LM -ben.

Mircea
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.11.04. 19:43

Egy Radian sajnos 62ezerbe kerül újonnan...
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”