Mutasd az okulárjaidat!

Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Pape » 2014.09.06. 19:51

Sziasztok!
A Baader Hyperion okulárral kapcsolatban van kérdésem. Ha newton távcsőben az okulárhoz egyszerre használom mindkét fókusz állító gyűrűt, akkor élesre tudok-e állni? Valamint, ezek a gyűrűk nem szűkítik le az oklulár 68°-os látószögét?
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2460
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: mephi » 2014.09.06. 20:37

Pape írta:Sziasztok!
A Baader Hyperion okulárral kapcsolatban van kérdésem. Ha newton távcsőben az okulárhoz egyszerre használom mindkét fókusz állító gyűrűt, akkor élesre tudok-e állni? Valamint, ezek a gyűrűk nem szűkítik le az oklulár 68°-os látószögét?


Én 8 mm-est használok egy 130/900-as Newtonhoz. Mindkét fókuszállító gyűrűvel kiválóan működik.
A 68 fokos látószög nem változik, de a tényleges látómező a nagyítás növekedésével értelemszerűen csökken.
Pontos számításokat itt találsz:
http://mephi.hu/content/t%C3%A1vcs%C3%B6veim
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2014.09.14. 07:27

Én is uyanazt tudom mondani: el fogod vele érni a fókuszálhatósági tartományt, akár külön használod a gyűrűket, akár együtt. A látómező nem változik, mindenképpen 68 fokos marad, bárhogy kevered a gyűrűket. Nekem még nincs ilyen okulárom, csak én is pont most akarok beszerezni egyet és folyamatosan gyűjtöttem az infót. Külföldi oldalakon meglepően részletesen ismertetnek eszközöket.
Egyébként arra készülj fel, hogy termetes okulár! Szó szerint akkora mint az öklöd! Súlya is megvan (41 deka!!!!), eq mechanikákon némely esetben korrigálni kell az egyensúlyt, dobsonon meg erősen meg kell húzni az oldalsó rögzítő rudakat. ;)

Viszont egy valamit nem tudok. Nagy súly mennyire terheli meg a kihuzatot? Az egyszerű fogasléces kihuzatok egyértelműen kotyogni fognak ha nincs kellően alátámasztva. És a crayford? Nem fog csúszkálni alatta? Asszem tökig meg kell szorítani a féket. De idővel nem fogja kikezdeni a rendszert az állandó terhelés?
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2014.09.26. 08:31

Az egyik kedvenc okulárom a 1 1/4"-es okulárok közül a hosszú fókuszú TeleVue cég 40 mm-es Plössl okulárja. A nagy LM méret, kis nagyítás miatt előszeretettel használom keresőtávcső helyett keresésre ill. mély-ég objektumok megfigyelésére a 146/892 mm-es Newton távcsövemhez.

TeleVue 40 mm Plössl.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2014.10.22. 10:06

A tegnap késő délután megérkezett a Tele Vue cég 4 mm-es Radián okulárja. Kipróbálni a rossz időjárás miatt még nem tudtam. De ez általában így törvényszerű, ha vesz az ember valamit akkorra mire ide ér vele a posta, az időjárás elromlik... Kíváncsi leszek milyen lesz a képe a meglévő Zeiss 4 mm-es orthoszkópikus okulárhoz képest kontraszt, színezés, LM méret és egyéb tekintetében. Kétségtelen, hogy egymás mellett a Zeiss 34 éve gyártott okulárja eltörpül a mai gyártású, modern Tele Vue okulárjához :)

DSC_1813.jpg


DSC_1814.jpg


DSC_1815.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2014.10.24. 14:09

Azért van rossz idő mert egy hete megvettem az 5mm-es Hyperiont :D
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2014.10.24. 15:41

Szia!

És milyen műszerhez fogod majd használni az új okulárt?
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.10.24. 16:06

gabo67 írta:... Kíváncsi leszek milyen lesz a képe a meglévő Zeiss 4 mm-es orthoszkópikus okulárhoz képest kontraszt, színezés, LM méret és egyéb tekintetében. ...


A Radián LM-je (60°) nyilvánvalóan nagyobb egy Ortho-hoz (45°) képes, de csodálkoznék, ha képélességben (részletgazdagságban) és kontrasztban a TV Radián lenyomná a Zeiss-t... Inkább fordítva várnám az eredményt (bár a Radián is kiváló, ahogy emléxem...).
Ugyanakkor a használata sokkal kényelmesebb lesz, mert az ortho-k pupillatávolsága a nullához konvergál, a Radiáné meg 20mm...

Szerintem a nagy kérdés az lesz, hogy mi a fontosabb számodra: az abszolút szuper képminőség, vagy a kényelmesebb használat (és nagyobb LM).

Ugye írsz ide néhány sort, ha tesztelted őket?

MDA

u.i.: gondolom, használtan vetted kéz alól, merthogy a TV - tudomásom szerint - már nem gyártja.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2014.10.24. 17:22

Hmm.... Kíváncsi lennék a Takahashi UW okulárok képalkotására. Röpke 1000$ egy db okli. Ennél már csak a 3"-es Explore Scientific a drágább. Viszont belenéznék egy 120 fokos explore-ba is xP
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2014.10.24. 18:15

Néztem a TV honlapját és én is tapasztaltam, hogy már nem szerepel ez a fajta okulár a kínálatukban. Külföldi kereskedők honlapján még szerepel. Gondolom ezek már lassan az utolsó példányokat jelenti.

A Radián használtan került hozzám, de az esőzések miatt még tesztelni nem tudtam. Mihelyt lesznek tesztek jelentkezni fogok.

http://www.televue.com/engine/TV3b_page.asp?ID=2#
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”