Mutasd az okulárjaidat!

Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2020.09.05. 10:59

horadam írta:
2020.09.05. 10:51
Mozdonyos írta:
2020.09.05. 09:32
horadam írta:
2020.09.04. 17:09
Mozdonyos, nem te kérdezted itt ma hogy a 6.7-es ES-be milyen a betekintés a 4.7-es képest? vagy csak törölted?
- talán egy kicsit kényelmesebb a 6.7-es, de elég hasonló az is. Viszont ennél a vesebab effektus nálam elő jön néha.
Ha megtámaszkodsz a gumi szemkagylóba akkor egész jól beláthatóak, azt meg ugye vedd figyelembe, hogy az emberi szem egyszerre kb 70 fokot tud belátni, szóval ígyis-úgyis mozgatni kell a szemet :)) bár Naglert és hasonlókat még nem próbáltam.

Láttam végül csak nem maradtak meg az okulárok.. talán nem valamelyik okulár nepper vette meg, bár úgyis kiderül majd.
Közben este nézelődtem egy kicsit a 10-es
Delos-al.
Az Omegon zenittükröm 597gramm súlyú,
és a 10-es Delos meg 408gramm(konyhamérleg).
Nehezen tudtam kiegyensúlyozni.
A prizmasín is előre van tolva a mechanikán ,
meg a tubus is a gyűrükben.
A Delos 6-os meg kb:450gramm.
Még a prizmasinnél nyerhetnék kb 2-centit.
Nem centizgetek ,inkább helyette megrendeltem
a Morpheus 6,5mm-ert(326gramm).
Meg gyorsan túlestem a 14mm-es kategórián
az ES82/14mm-el is.
Nem semmi súlyok - van bennük anyag. A Morpheus milyen átlátszóság szempontjából? és a Delos hogy tetszik a tegnapiak alapján?
A 17,5-ös Morpheus van még egyenlőre, de
azt még a spektivbe próbáltam.
És tetszett , hogy kevés színihibát produkált
vele a WO tubusom.
A Delos képe is nagyon tetszik, meg a nagyon
kényelmes betekintés is.
Jó messziről belátni a látómezőt.
A nyilas objektumait, meg nyílthalmazokat
(Perseus ikrek, bagoly, vadkacsa stb)néztem
vele.
Ma este talán még tudok észlelni.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.09.05. 19:38

A vesebab effektus a barlow-zott okulároknál fordul elő, amelyek viszonylag nagy szemtávolsággal rendelkeznek. Ha az "előírt" szemtávolságnál közelebb hajolunk a szemlencséhez, akkor hiányos lesz a LM képe. Általában kicentizik a gyártók azt a pozíciót, amikor már épp belátjuk a teljes látómezőt és még nincs vesebab. Ezt a szemlencse betekintő nyílásának méretezésével lövik be. Ez különösen a LER okulároknál probléma, ahol nem igazán tudjuk megtámasztani a szemgödrünket. A rövidebb fókuszú Morpheusokat főleg ezért érik kritikák. Állítólag a Delos üdítő kivétel: a szemlencse betekintő nyílását elég nagyra méretezték ahhoz, hogy messziről belátható legyen a LM és ehhez képest picit közelebb hajolva sem jelentkezik még a vesebab effektus. Ezért van egy kis mozgástere az észlelőnek. Szerintem az ES 6,7/82-es is nagyon el van találva, számomra igen kényelmes. Be is látom a teljes LM-t, nincs is vesebab effektus és meg is tudom támasztani a szemgödrömet a szemkagylóval (ez gondolom ergonómiailag egyénfüggő).
A LER okulárok számomra nem szimpatikusak. Az még rendben lenne, hogy a hosszabb szemtávolság érdekében enyhe görbületű pozitív lencséket alkalmaznak, de az már kevésbé, hogy a rövid fókuszt egy erősen görbült barlow-val kényszerítik ki. Emiatt nem tudunk közelebbről belenézni, mint az előírt érték ("kitolja" a vesebabot).

Józsi, ha majd kipróbáltad az ES 14/82-est, írd meg légyszi a tapasztalataidat! Néha kritizálják a görbült képsíkját, de azt nem írják le, hogy merre görbül!
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2020.09.05. 22:32

Lovász András írta:
2020.09.05. 19:38
A vesebab effektus a barlow-zott okulároknál fordul elő, amelyek viszonylag nagy szemtávolsággal rendelkeznek. Ha az "előírt" szemtávolságnál közelebb hajolunk a szemlencséhez, akkor hiányos lesz a LM képe. Általában kicentizik a gyártók azt a pozíciót, amikor már épp belátjuk a teljes látómezőt és még nincs vesebab. Ezt a szemlencse betekintő nyílásának méretezésével lövik be. Ez különösen a LER okulároknál probléma, ahol nem igazán tudjuk megtámasztani a szemgödrünket. A rövidebb fókuszú Morpheusokat főleg ezért érik kritikák. Állítólag a Delos üdítő kivétel: a szemlencse betekintő nyílását elég nagyra méretezték ahhoz, hogy messziről belátható legyen a LM és ehhez képest picit közelebb hajolva sem jelentkezik még a vesebab effektus. Ezért van egy kis mozgástere az észlelőnek. Szerintem az ES 6,7/82-es is nagyon el van találva, számomra igen kényelmes. Be is látom a teljes LM-t, nincs is vesebab effektus és meg is tudom támasztani a szemgödrömet a szemkagylóval (ez gondolom ergonómiailag egyénfüggő).
A LER okulárok számomra nem szimpatikusak. Az még rendben lenne, hogy a hosszabb szemtávolság érdekében enyhe görbületű pozitív lencséket alkalmaznak, de az már kevésbé, hogy a rövid fókuszt egy erősen görbült barlow-val kényszerítik ki. Emiatt nem tudunk közelebbről belenézni, mint az előírt érték ("kitolja" a vesebabot).

Józsi, ha majd kipróbáltad az ES 14/82-est, írd meg légyszi a tapasztalataidat! Néha kritizálják a görbült képsíkját, de azt nem írják le, hogy merre görbül!
O.k.
Ha sikerül ezt nekem észrevenni.
Talán az F/7,5-ös távcsövemben kevésbé jön
elő ez a görbült képsík.
Ma este is nézelődtem a Nagler Zoom-al,
és a 10-es Delos-al.
Végre megtaláltam a Szaturnusz ködöt(NGC7009).
A Delos betekintêsi kényelme, és képminősége
nagyon tetszik.
A Nagler Zoom is szuper.
20200905_203835.jpg
20200905_202008.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
vadfene
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2017.06.19. 17:12

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: vadfene » 2020.09.10. 19:24

sziasztok, csak gondoltam szólok, hogy ilyen is van: kész vagyok, nem vágyok semmilyen új cuccra, minden okulár, barlow, szűrő fityfene megvan ami kell.
Kíváncsi vagyok meddig fog tartani:)

Kép
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2020.09.10. 19:32

Még mindig csak nappal próbáltam a 17,5-ös
Morpheust.
Hozzánőtt a WO-tubushoz.
Továbbra is nagyon tetszik a betekintési
kényelme,és a színkorrekciója.
Ha távolabbról nézek bele, akkor látszik egy
sárgás gyűrű a látómező szélén.
De ha rendesen a megfelelő távolságból nézek
bele, akkor nem látszik.
20200910_184833.jpg
20200910_184858.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2020.09.10. 19:36

vadfene írta:
2020.09.10. 19:24
sziasztok, csak gondoltam szólok, hogy ilyen is van: kész vagyok, nem vágyok semmilyen új cuccra, minden okulár, barlow, szűrő fityfene megvan ami kell.
Kíváncsi vagyok meddig fog tartani:)

Kép
Gratulálok a készlethez.
Látom hogy a binobenéző miatt dupláztál.
A baloldalon amici prizma van ?
vadfene
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2017.06.19. 17:12

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: vadfene » 2020.09.10. 21:23

Mozdonyos írta:
2020.09.10. 19:36
Gratulálok a készlethez.
Látom hogy a binobenéző miatt dupláztál.
A baloldalon amici prizma van ?
igen - nappali megfigyeléshez kellett.

Lenne is egy kérdésem ezzel kapcsolatban.

Rendeltem pár éve egy ilyen 45 fokos prizmát, Seben márkájút, és reklamáltam, hogy a fényút elcsúszott, nem középen látom a bejövő "fénykorongot, mint egy sima 90 fokos tükörnél.
Küldtek egy másikat, az is olyan volt. Kidobtam mindkettőt, amúgy is silány műanyag házban voltak, paypal meg visszaadta a pénzt.

Ezt a mostanit olyan fél éve rendeltem, de ezen sem stimmel a fényút, reklamáltam, küldtek egy másikat, az is olyan. Most van kettő:)
(Ez már egyéb tekintetben minőségibb darab, Svbony márkájú, teljesen fém ház, szépen csiszolt, réz okulárszorító gyűrű stb...)

Beleillesztettem egy fejlámpát, pontosan belecsusszant, lejjebb a vetített kép.

F/12-es MC-vel használom, nem számoltam utána, de valószínűleg elég keskeny már a fénykúp, messze nem kell neki a 1.25" átmérő... de akkor is, ez most normális, ilyen az optikai design?
Valószínűtlennek hat, hogy 2 teljesen különböző gyártó teljesen különböző minőségű terméke tökugyanolyan módon lenne hibás...

Kép
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2020.09.10. 22:49

vadfene írta:
2020.09.10. 21:23
Mozdonyos írta:
2020.09.10. 19:36
Gratulálok a készlethez.
Látom hogy a binobenéző miatt dupláztál.
A baloldalon amici prizma van ?
igen - nappali megfigyeléshez kellett.

Lenne is egy kérdésem ezzel kapcsolatban.

Rendeltem pár éve egy ilyen 45 fokos prizmát, Seben márkájút, és reklamáltam, hogy a fényút elcsúszott, nem középen látom a bejövő "fénykorongot, mint egy sima 90 fokos tükörnél.
Küldtek egy másikat, az is olyan volt. Kidobtam mindkettőt, amúgy is silány műanyag házban voltak, paypal meg visszaadta a pénzt.

Ezt a mostanit olyan fél éve rendeltem, de ezen sem stimmel a fényút, reklamáltam, küldtek egy másikat, az is olyan. Most van kettő:)
(Ez már egyéb tekintetben minőségibb darab, Svbony márkájú, teljesen fém ház, szépen csiszolt, réz okulárszorító gyűrű stb...)

Beleillesztettem egy fejlámpát, pontosan belecsusszant, lejjebb a vetített kép.

F/12-es MC-vel használom, nem számoltam utána, de valószínűleg elég keskeny már a fénykúp, messze nem kell neki a 1.25" átmérő... de akkor is, ez most normális, ilyen az optikai design?
Valószínűtlennek hat, hogy 2 teljesen különböző gyártó teljesen különböző minőségű terméke tökugyanolyan módon lenne hibás...

Kép
Az SVBONY weboldalon erre a prizmàra BK-7-es
anyagot írnak.
Az enyém (WO) a nálunk kapható Lacertához
nagyon hasonlít, ahol BAK-4 prizmaanyagot
írnak.
Elképzelhető hogy számít a prizma anyaga.
Talán máshogy vannak méretezve.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2020.09.11. 12:53

Itt folytatva az okulártémát.
A jelenlegi 80/600ED-vel,és az ES68/24-es okulárral 3,2mm-es kilépőpupilla van.
Mivel nem akarok 2-collos okulárt(ES62/40 vagy
ES68/40),ezért tényleg a plössl maradna.
Az ES68/40-es több mint 1000gramm.
A 32mm-es plössl-el 4,26mm-es pupilla lenne.
Az igazi talán a 40-es plössl lenne(5,33mm), de ott "csak"43-fokos tapasztalati látómezőm lenne.
A 32-esbe talán jó ár/érték aránya van a korábban
D.Laci által bemutatott Baader Classic plössl-nek.
Egy Televue plössl 32 vagy 40 majd 70ezerForint.
A 120/600-as RFT-vel már az ES68/24-es is
majdnem tudná az 5mm-es pupillát(4,8mm).
horadam
Hozzászólások: 137
Csatlakozott: 2010.06.05. 23:00

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: horadam » 2020.09.11. 18:19

Én is pont tegnap nézegettem a neten a Baader 32-est, egyre szimpibb. :)
A TV 32-es plössl árát túl magasnak találom (főleg ezen az új, közel 70ezres áron..), esetleg szóba jöhet még az ES 52°-os 30 mm-es LER változata, a Vixen NPL 30 mm. Szívesen kipróbálnám őket.
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”