Barlow lencsék

Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2021.04.02. 10:42

MI a szabály egyébként? A Barlow lencséket nem kell fix távolságra tenni az okulár fókuszpontjától, mint a képsík-korrektorokat? Ahogy változik a három elem (főtükör fókuszsíkja, okulár fókuszsíkja és a Barlow) egymáshoz képesti távolsága, csak egyszerűen változik a nagyítás, vagy azért a képminőség (optikai hibák) mértéke is változik?
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.04.02. 12:20

Köszi a válaszokat.
Akkor jó volt a sejtésem.

A mikrofókuszírozóval messzemenőkig meg vagyok elégedve. Mindössze azért szerettem volna toleránsabbá tenni mélységélességet, mert egyre gyakrabban jönnek hozzám érdeklődők és ilyenkor töprengek, vajon elővegyem-e a binobenézőt, mint a vizuális észlelés csúcsra járatásának eszközét, aztán mindig elvetem, mert tartok tőle, elmenne az idő a szemek, fókuszok összehangolgatásával. Jó lenne, ha legalább kis dioptria különbségek esetén megúsznánk az ezzel való bajlódást. Van, hogy 7 éves gyereket hoznak. Egyszemes észlelésekor se lenne rossz, ha beállíthatnám az élességet az ennyire kezdőknek. Persze kis nagyításon nincs gond, csak feljebb...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.04.03. 08:06

Ankalimon írta:
2021.04.02. 10:42
MI a szabály egyébként? A Barlow lencséket nem kell fix távolságra tenni az okulár fókuszpontjától, mint a képsík-korrektorokat? Ahogy változik a három elem (főtükör fókuszsíkja, okulár fókuszsíkja és a Barlow) egymáshoz képesti távolsága, csak egyszerűen változik a nagyítás, vagy azért a képminőség (optikai hibák) mértéke is változik?
A saját tapasztalatom az, hogy az akromatikus barlow-mat akár az okulár aljába, akár a binobenéző aljába (100 mm fényút) csavartam, mindegyik esetben teljesen elégedett voltam a képminőséggel; bár csak egyszerűbb felépítésű okulárokkal (Barium, ortho) próbáltam.

Az a tény, hogy a Baader Hyperion-ok nyújtótagjának mezőlencsétől való távolságát különböző távtartó gyűrűkkel variálni lehet a képminőség romlása nélkül (legalábbis a marketing szöveg szerint) arra enged következtetni, hogy nem lépnek fel plusz optikai hibák bizonyos intervallumon belül. A BCO-K barlow-ját is hasonlóan tervezték.
Szerintem amíg normálisan befogja a nyújtó az okulár által is hasznosított sugárkúpot, vagy amíg nem építenek a barlow-ba valamilyen korrektort, addig nem lép fel különösebb probléma a távolság változtatásával. Mondom: SZERINTEM. :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2021.10.09. 20:48

Sziasztok!
Nem tudom, hogy jó helyen van-e a kérdésem ebben a topicban, elnézést, ha rossz helyre tettem.
Képtelen vagyok barlow használatával fókuszt találni az ASI120MC-vel.
A főműszer Bresser 150/750, a barlow egy 2x T2 menetes, a kamera ASI120MC.
Okulárral van fókuszom a barlow és a kihuzat hosszabbító használatával. Kihuzat hosszabbító nélkül van fókuszom az ASI-val, de ha beteszem a barlowt, se hosszabbítóval, se anélkül nincs fókusz, még csak defokuszált kép sincs.
Próváltam olyat is, hogy a barlow lencsét kitekertem a toldatból és betekertem közvetlenül az ASI végébe. Semmi.
Előtte mindig beállítottam a keresett objektumot (pl. Jupitert) középre okulárral, de semmi siker.
Van valakinek ötlete, hogy mit lehet még kipróbálni?
Köszönöm: Frigyes
Üdv: Frigyes
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.10.10. 10:04

Frigyes írta:
2021.10.09. 20:48
Van valakinek ötlete, hogy mit lehet még kipróbálni?
Szia Frigyes!

A "jobb cuccokhoz" biztosítanak támogatást (support-ot), pl. a TV-höz itt: https://www.televue.com/engine/TV3b_pag ... 3&Tab=_app

A te Barlow-od gyártója nem közöl hasonló adatokat?


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2021.10.10. 10:49

Frigyes írta:
2021.10.09. 20:48
Sziasztok!
Nem tudom, hogy jó helyen van-e a kérdésem ebben a topicban, elnézést, ha rossz helyre tettem.
Képtelen vagyok barlow használatával fókuszt találni az ASI120MC-vel.
A főműszer Bresser 150/750, a barlow egy 2x T2 menetes, a kamera ASI120MC.
Okulárral van fókuszom a barlow és a kihuzat hosszabbító használatával. Kihuzat hosszabbító nélkül van fókuszom az ASI-val, de ha beteszem a barlowt, se hosszabbítóval, se anélkül nincs fókusz, még csak defokuszált kép sincs.
Próváltam olyat is, hogy a barlow lencsét kitekertem a toldatból és betekertem közvetlenül az ASI végébe. Semmi.
Előtte mindig beállítottam a keresett objektumot (pl. Jupitert) középre okulárral, de semmi siker.
Van valakinek ötlete, hogy mit lehet még kipróbálni?
Köszönöm: Frigyes
Ha barlow+toldóval és oklival van fókuszod, az azt jelenti, hogy ahol feltámaszkodik az oklid a toldón, kb ott a nyújtott fókusz (oklitól függően lehet kicsit beljebb is a valós fókusz). Viszont a kamera detektor mélysége a feltámaszkodó peremtől, biztos jónéhány mm-remélyen van, tehát hogy elérje, egy kicsit beljebb kell fókuszálni. Vigyázz! Ekkora nyújtásnál a barlow nagyot mozgat a fókusz helyzetén, tehát ha 3cm kellene pluszba a detektorig, az a fókuszírozónál már nagyon kis elmozdulás is létrehozza.
Gyuricza István
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2021.10.10. 12:48

Attila írta:
2021.10.10. 10:04
A "jobb cuccokhoz" biztosítanak támogatást (support-ot), pl. a TV-höz itt
Köszönöm, Attila, a jobb cuccokhoz valóban. Nos, ez nem az a kategória sajnos. :(
Ez az, ami a távcsőboltoknál belépőként szerepel "2x Barlow-lencse T2 feltéttel" címszó alatt, médincsájna büszke származással. :mrgreen:
Üdv: Frigyes
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2021.10.10. 12:56

gyuri17 írta:
2021.10.10. 10:49
Ha barlow+toldóval és oklival van fókuszod, az azt jelenti, hogy ahol feltámaszkodik az oklid a toldón, kb ott a nyújtott fókusz (oklitól függően lehet kicsit beljebb is a valós fókusz). Viszont a kamera detektor mélysége a feltámaszkodó peremtől, biztos jónéhány mm-remélyen van, tehát hogy elérje, egy kicsit beljebb kell fókuszálni. Vigyázz! Ekkora nyújtásnál a barlow nagyot mozgat a fókusz helyzetén, tehát ha 3cm kellene pluszba a detektorig, az a fókuszírozónál már nagyon kis elmozdulás is létrehozza.
Szia István! Köszönöm az ötletet, megpróbálom újra, bár nagyon óvatosan keresgettem, de nem volt nyoma defokuszált képnek sem, viszont lehet, hogy mégis túl gyorsan tekergettem. Most csinálok egy motoros fókuszt a kihúzatra, amivel nagyon finom lépésekben (léptetőmotoros, Halfstep) is lehet mozgatni. Gondolom ki lehet ezt nappali célpontokon is próbálni.
Üdv: Frigyes
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.10.10. 13:10

Frigyes írta:
2021.10.10. 12:48
Attila írta:
2021.10.10. 10:04
A "jobb cuccokhoz" biztosítanak támogatást (support-ot), pl. a TV-höz itt
Köszönöm, Attila, a jobb cuccokhoz valóban. Nos, ez nem az a kategória sajnos. :(
Ez az, ami a távcsőboltoknál belépőként szerepel "2x Barlow-lencse T2 feltéttel" címszó alatt, médincsájna büszke származással. :mrgreen:
Akkor marad a klasszikus teszt: Hold képe a nyújtótaggal együtt kivetítve egy vékony (átlátszó) papírlapra (pl. zsírpapír). Most ráadásul pont első negyedhez közelít.
Ez olyan egyszerű, mit a faék... :lol:

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2021.10.10. 14:54

Frigyes írta:
2021.10.10. 12:56
gyuri17 írta:
2021.10.10. 10:49
Ha barlow+toldóval és oklival van fókuszod, az azt jelenti, hogy ahol feltámaszkodik az oklid a toldón, kb ott a nyújtott fókusz (oklitól függően lehet kicsit beljebb is a valós fókusz). Viszont a kamera detektor mélysége a feltámaszkodó peremtől, biztos jónéhány mm-remélyen van, tehát hogy elérje, egy kicsit beljebb kell fókuszálni. Vigyázz! Ekkora nyújtásnál a barlow nagyot mozgat a fókusz helyzetén, tehát ha 3cm kellene pluszba a detektorig, az a fókuszírozónál már nagyon kis elmozdulás is létrehozza.
Szia István! Köszönöm az ötletet, megpróbálom újra, bár nagyon óvatosan keresgettem, de nem volt nyoma defokuszált képnek sem, viszont lehet, hogy mégis túl gyorsan tekergettem. Most csinálok egy motoros fókuszt a kihúzatra, amivel nagyon finom lépésekben (léptetőmotoros, Halfstep) is lehet mozgatni. Gondolom ki lehet ezt nappali célpontokon is próbálni.
Jól gondold Frigyes, nappali célpontokon is működni fog a dolog. Közelítésnek javaslom, keresd meg oklival az éles képet, majd egy áttetsző oklikupakot tegyél az okli helyére, és addig fókuszálj még éles lesz a kép a kupak lapján. Így persze már tudhatod, hogy detektor közelben kell legyen az éles kép. :)
Gyuricza István
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”