Barlow lencsék

Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.12.20. 17:33

Lovász András írta:
2019.12.20. 14:51
Igazatok van! Annyira csak a 2x-esben gondolkodom, hogy a többiről megfeledkeztem. :oops: Csak azt nem értem, hogy akkor miért írják mindenütt az ES Focal Extender-ről, hogy mindegy, milyen távolságra tesszük az okulártól?...
Szerintem azért, mert a TV Powermate 2X-nek is mindegy (a sötétkék vízszintes vonal alább), és "talán" arról koppintották... :mrgreen:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.12.20. 22:19

Az angol tudásomra nem vagyok büszke, de úgy vettem ki, hogy általánosságban írják róluk, hogy mindegy, hova teszik őket, a nyújtás mértéke nem változik. Viszont a grafikonok a makacs tényeket mutatják...

Igen, sejtettem, hogy TV-koppintásokról beszélünk.

Amúgy nekem elsősorban a "vesebab"-mentes kép miatt lenne rá (a 2x-es nyújtóra) szükségem.
És ha már erről diskurálunk Attila, Laci! Mivel nekem nem volt még alkalmam telecentrikus nyújtót kipróbálni, megtennétek a kedvemért alkalomadtán azt a szívességet, hogy a 2x-es Powermate-tel párosítva egy beépített barlow-val rendelkező okulárt megfigyelitek, vajon tényleg "vesebab"-mentes a kép? Bár lehet, hogy már van kész válaszotok... Nagy segítség lenne!

Előre is köszönöm! :)

Üdv András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.12.21. 00:34

Lovász András írta:
2019.12.20. 22:19
És ha már erről diskurálunk Attila, Laci! Mivel nekem nem volt még alkalmam telecentrikus nyújtót kipróbálni, megtennétek a kedvemért alkalomadtán azt a szívességet, hogy a 2x-es Powermate-tel párosítva egy beépített barlow-val rendelkező okulárt megfigyelitek, vajon tényleg "vesebab"-mentes a kép? Bár lehet, hogy már van kész válaszotok... Nagy segítség lenne!
Én 90%-ban fotózáshoz (bolygó - Nap és Hold is - és planetáris köd) fotózákor használom a 2x-őt, vizuálisan inkább rövid oklit teszek be, mert úgy is elég a nagyítás, és kevesebb az üveg.
De a kedvedért ki fogom próbálni. :D


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.12.21. 06:54

Köszönöm! :)
A "D" nagyítást (ezt adja a legrövidebb fókuszú kényelmes okulárom, a 4,7 mm-es ES) általában csak a szorosabb kettősök - és persze az Uránusz és a Neptunusz - miatt szoktam átlépni; ehhez kellene a nyújtó.
Kivételt eddig az Eszkimó köd jelentett: legszebbnek 300x-osban, a Fujiyama HD ortho-val láttam; ennél az objektumnál valószínűleg továbbra is ezt az optikát fogom alkalmazni...

Üdv András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.01.13. 07:24

Sziasztok!
Még egy kérdés: a Baader 1,3/2,25x-ös barlow-ja és a Televue 2x barlowja között minőséget tekintve van észrevehető különbség? Esetleg rendelkezik bárki infóval azzal kapcsolatban, hogy hány lencséből épülnek fel?
Esetleg próbálta már valaki ugyanazon távcsőben egymás után mindkettőt?
Nem számítok nagy tolongásra, de hátha mégis... :)

Üdv András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
szoja
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2018.04.10. 19:48

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: szoja » 2020.01.16. 14:12

Lovász András írta:
2020.01.13. 07:24
Sziasztok!
Még egy kérdés: a Baader 1,3/2,25x-ös barlow-ja és a Televue 2x barlowja között minőséget tekintve van észrevehető különbség? Esetleg rendelkezik bárki infóval azzal kapcsolatban, hogy hány lencséből épülnek fel?
Esetleg próbálta már valaki ugyanazon távcsőben egymás után mindkettőt?
Nem számítok nagy tolongásra, de hátha mégis... :)

Üdv András
Erre engem is nagyon érdekelne a válasz. Kár, hogy nincs egy se, ezek szerint senki se próbálta őket összehasonlítani? :(
Fehér Tamás
Explore Scientific 102/714 CF APO
Olympus DPS-I 10x50
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.01.16. 15:55

szoja írta:
2020.01.16. 14:12
Lovász András írta:
2020.01.13. 07:24
Sziasztok!
Még egy kérdés: a Baader 1,3/2,25x-ös barlow-ja és a Televue 2x barlowja között minőséget tekintve van észrevehető különbség? Esetleg rendelkezik bárki infóval azzal kapcsolatban, hogy hány lencséből épülnek fel?
Esetleg próbálta már valaki ugyanazon távcsőben egymás után mindkettőt?
Nem számítok nagy tolongásra, de hátha mégis... :)

Üdv András
Erre engem is nagyon érdekelne a válasz. Kár, hogy nincs egy se, ezek szerint senki se próbálta őket összehasonlítani? :(
Nekem a Baader Q-Turret éa a TV 2" 2x Powermate van. Valamikor hasonlítgattam őket passzióból is. A Baader a maga korlátaival meglepően partiban volt.
Kiindulásképpen az egyik 1,25 a másik 2", ami rögtön be is határolja az alkalmazható okulárok körét.
A Baader felépítéséből nem találtam infót, a Powermate úgy emlékszem négytagú.
Szerintem a Baader (főként az árához mérten) egy meglepően jó optika.
Az, hogy gyakorlatilag kétféle nyújtást is ad, elég kuriózum.
Hátránya, hogy szűrő nem csavarható az aljába, viszont ha az alsó 1,3x-os tagját becsavarjuk egy arra alkalmas okulárba pl. BCO vigyázni kell az optikára, mert gyakorlatilag az okulár test szintjében van és sérülékeny.
Igaz ez 2,25x-ös barlow-ként használva is.
A Powermate nem ilyen "sokoldalú", de alapból jobb képű eszköz. Handsome :)
Ez az árkülönbözetben is jól jelentkezik.
Sajnlos nem volt még lehetőségem TV barlow-val összevetni egyiket sem, bár a kérdés gondolom erre volt kihegyezve.
A Baader 2,25x-ös nyujtója egy nagyon jó optikai eszköz, ami szerintem messze túlmutat az általam korábban használt kommersz barlow-k minőségén, ezért nem is adnám el.
Hibája viszont a csavaros és nem szorítógyűrűs okulár rögzítés.
Gondolom itt most várnátok, hogy melyik milyen okulárokkal hogyan viselkedett (áteresztés, széltorzítás, vignettáció) de erre csak egy komoly teszt adna választ.
Ami a végső konklúzióm volt, a Powermate nem csak sokszorosan drágább...

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.01.16. 16:40

Köszi a részletes és hasznos választ! Én is amolyan kísérletezős fajta vagyok, nemrég pl. becsavartam az olcsó barlow-m lencséjét az ES 24/68-as okuláromba, mivel keresek egy 15-17 mm-eset. Elvileg ez így 16 mm-eset csinálna a nevezett okliból. Sajnos azonban egyrészt vignettált, másrészt teljesen máshova esett a LM közepének, ill. szélének fókusza. Vagyis rettentően torzított. Viszont múltkor (Újév körül) az ES 4,7/82-essel párosítva - igaz, jó seeing mellett - brutál jó volt a képe a Holdról! 510x-esben is tűélesen láttam olyan apró krátereket, mint még soha! Szóval még mindig nem dőlt el a sorsa. Más fajta barlow-ba viszont még nem néztem...

Üdv András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Szilágyi Zsolt
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2020.01.14. 07:59

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Szilágyi Zsolt » 2020.01.20. 15:52

Üdv mindenkinek!

Egy olyan jellegű kérdésem lenne, hogy mi a különbség akkor ha a barlow lencsét a zenittükör és maga a távcső közé helyezem, vagy ha csak simán a kimenetbe és belerakom az okulár?

Köszönettel,

Zsolt
Egy lelkes újonc és egy SW 80/900 Refraktor
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2020.01.20. 16:00

Lovász András írta:
2020.01.16. 16:40
Köszi a részletes és hasznos választ! Én is amolyan kísérletezős fajta vagyok, nemrég pl. becsavartam az olcsó barlow-m lencséjét az ES 24/68-as okuláromba, mivel keresek egy 15-17 mm-eset. Elvileg ez így 16 mm-eset csinálna a nevezett okliból. Sajnos azonban egyrészt vignettált, másrészt teljesen máshova esett a LM közepének, ill. szélének fókusza. Vagyis rettentően torzított. Viszont múltkor (Újév körül) az ES 4,7/82-essel párosítva - igaz, jó seeing mellett - brutál jó volt a képe a Holdról! 510x-esben is tűélesen láttam olyan apró krátereket, mint még soha! Szóval még mindig nem dőlt el a sorsa. Más fajta barlow-ba viszont még nem néztem...

Üdv András

András, engem az érdekelne leginkább, megítélésed szerint mekkorák voltak azok a kis kráterek, és a Holdon hol láttad? (Hold topic, tudom...)
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”