Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.11.06. 23:40

Mircea írta:Ezt nem ertem miert kell kiiktatni a Barlow lencseket.
Viszont beszelunk vagy hasznalunk ,es nagy szerunek tartunk,olyan okularokat amelyik beepitet Barlow lencset hasznalnak.Peldak:Nagler,Hyperion,LER...es sok,sok mas.
Nekem van egy '70 evekben gyartot japan Barlow lencsem,szamomra olyan mint egy kiss kincs.

Mircea


viszont ezeknek a barlow tagja nem univerzális darab, hanem úgy van megtervezve, hogy optikailag tökéletesen kiegészítse az azokat követő lencséket. legalábbis ha a hyperionból kitekerem a barlowt, képet ugyan ad, de inkább ne adna... rettenetes. a sima barlow-k meg univerzálisak, csinálnak némi optikai hibát (ár függvénye, hogy mekkorát), és már ezt adják át az oklinak, amik többnyire elfelejtik kikorrigálni, hiszen nem így tervezték őket.

a jó barlow tényleg kincs, a rossz barlow viszont csak szükségmegoldás szerintem is.

üdv, LF
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Bogáncs
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2011.11.04. 12:02

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Bogáncs » 2012.11.07. 12:00

P071112_11.23[attachment=0]P071112_11.25.jpg
sq írta:Bogáncs, azt tudod, hogy a GodLive oklinak fel tudod hajtani a gumi szemkagylóját? (csak mert látom a képen, hogy le van hajtva, és találkoztam már amateur-rel, aki nem tudta)


Szia sq,
Látom, hogy elolvastad a hozzászólásomat. De, nem vetted figyelembe azt a sort
ahol arról írok, hogy letört a gyumigyürű! Azt írod, hogy látod a képen a szemkagylót!?
Nézd meg még egyszer a képet !! Pontosan azt hangsúlyoztam ki, hogy letört a
szemkagyló. Ez a képen jól látszik. Lehet, hogy nem nézted meg figyelmesen.
Ma szépen süt a nap, ezért készítettem az ominózus okulárról egy fotót.
Remélem, hogy ezen tisztán láthatod a szemkagyló hiányát.
Van egy limonádé turatávcsövem, amit fényképezőgép állványon használok.
Ezen is letört a szemkagyló a sokszori fel-le hajtogatástól.
Ami nekem nem tetszigk a GoldLine okulárokon az az, hogy van
egy bemélyedés azon a ponton, ahová a szoritó csavar illeszkedik.
Így, amikor a simafalu okulárokhaoz viszonyitva, megengedem
az okulárt szoritó csavart, még nem jön ki az okular!
Mi a sz@arnak van ez a bemélyedés?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Tomasz
Hozzászólások: 123
Csatlakozott: 2011.01.19. 13:59

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Tomasz » 2012.11.07. 12:23

Szia!
Az a mélyedés a véletlen kiesés ellen van, tehát nevezheted extra funkciónak.
Ha nem szorítod meg eléggé a csavart, akkor a sima falú kieshet.
Arról nem vitatkoznék, hogy ez a mélyedés hasznos-e vagy sem. Engem nem zavar.
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2012.11.07. 13:42

mizar írta:A TV Plössl nagyon jó okulár, de csak 8 mm-től indul, ha jól tudom. A 150/1200-as ezzel 150x-es nagyítást fog adni. Elég lesz ez a szoros kettősökhöz? (Ha a Barlow-t tényleg kiiktatjuk a rendszerből)


Nem értem miért vagy ellene ennyire a barlow-nak xD
Én már kezdetek óta használok, mai napig nem volt csak egy 20-as meg egy 10-es Barium okulárom, mellé használtam a barlowot és már így ki is jött a 5mm-es oklim. Ha most meg veszek egy 8-as oklit, akkor lesz pluszba lesz egy 4mm is (300x nagyítás). Bár az említett "barlow hibák" miatt erősen gondolkodom egy jobb minőségű barlowon, mert nekem a sima hagyományos GSO 2x Barlowom van, amit anno 2006-ban vettem asszem majd' 8000-ért. De lehet hogy vételeznem kellene egy GSO ED barlowot? Bár annak az ára már megint ott van hogy elviszi a rezsi utáni fennmaradó összeg jó felét, így inkább csak egy sima japán barlow kellene? A fene se tudja, de ez még messze van :D Előbb az okli jöjjön össze.

Tehát akkor a végső kérdés:
Melyik legyen? TeleVue Plössl 8mm-es, vagy Japán orthoszkopikus 7mm-es? De inkább hajlok a TV-re, kényelmesebb betekintés, nagyobb LM, (és jobb képalkotás???) miatt... Véleményt kerék :D :arrow: :|
ile999
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:34

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: ile999 » 2012.11.07. 15:41

Tiszteletem!
Kedves Jani! A tapasztalataim szerint a 7-es ortho egy nagyszerű választás, ám ha az okulársorod nem parfokális kissé nehézkes az észlelés. 150/1200-as Dob. a "fő" műszerem, ehhez vásároltam annak idején egy 7 mm-es japán orthot, hogy változózáskor a halványabb csillagokat jobban ki tudjam emelni, de okliváltás után mire az élesség is stimmel a LM elsuhan. Persze visszahozható ám mégis zavaró. Tovább tetézi a kellemetlenségeket, hogy ha megszokod a kényelmes betekintést (más nagylátószögű okulárokkal) nehezebben adod át magad a rövid pupillatávnak. Egyébbként tényleg élmény az okli képe, fényáteresztés és kontraszt terén nagyon jó, de ha nagy nagyítást akarsz használni gondold tovább a lehetőségeket pl. Planetary. Szerintem egyébként egy ekkora távcsővel a 120-150 szeres nagyításnál többre való törekvés gátja a légkör, nekem csak nagyon ritkán adatik meg hogy igazán kielégítő képet kapjak ilyen nagyításnál.
Tisztelettel, sok sikert!

ile
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2012.11.07. 17:48

ile999 írta:Tiszteletem!
Kedves Jani! A tapasztalataim szerint a 7-es ortho egy nagyszerű választás, ám ha az okulársorod nem parfokális kissé nehézkes az észlelés. 150/1200-as Dob. a "fő" műszerem, ehhez vásároltam annak idején egy 7 mm-es japán orthot, hogy változózáskor a halványabb csillagokat jobban ki tudjam emelni, de okliváltás után mire az élesség is stimmel a LM elsuhan. Persze visszahozható ám mégis zavaró. Tovább tetézi a kellemetlenségeket, hogy ha megszokod a kényelmes betekintést (más nagylátószögű okulárokkal) nehezebben adod át magad a rövid pupillatávnak. Egyébbként tényleg élmény az okli képe, fényáteresztés és kontraszt terén nagyon jó, de ha nagy nagyítást akarsz használni gondold tovább a lehetőségeket pl. Planetary. Szerintem egyébként egy ekkora távcsővel a 120-150 szeres nagyításnál többre való törekvés gátja a légkör, nekem csak nagyon ritkán adatik meg hogy igazán kielégítő képet kapjak ilyen nagyításnál.
Tisztelettel, sok sikert!

ile


Nekem egész jó az észlelőhelyem, sokszor 240-nél is rezzenéstelen. A legfontosabb szempontom most okliválasztásnál a kép minősége, mert nagyon halvány (10m alatti) kettősöket szeretnék megfigyelni, és eléggé szorosak is (leginkább 10" alatt). Bár mostmár erősen hajlok a TeleVue Plössl felé.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.11.07. 22:37

Janicsillagasz írta:A legfontosabb szempontom most okliválasztásnál a kép minősége, mert nagyon halvány (10m alatti) kettősöket szeretnék megfigyelni, és eléggé szorosak is (leginkább 10" alatt).


Helló!
Nem vagyok ellene sem a Barlownak, sem a többi okulárnak.
Mindenki arra költi a pénzét amire akarja. Te üldözöd az extra képminőséget, kontrasztot stb.
20- 30 ezer forintért egyedül az Orthó tudja ezt. Ezen lehet hümmögni, meg fejet csóválni, de ez az igazság.
A TV Plössl egy nagyon szuper okulár! Ha valaki beledugja egy barlowba, az megérdemli. :mrgreen:
Jó döntést, jó kettősbontogatást!

Üdv.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2012.11.08. 21:15

Hat ez igaz,a Barlow lencsek koszt is vannak oriasi kulombsegek.
Volt meg egy japan Balow lencsem,es nem akar milyen marka,egy 2x Carton volt.
Nalunk Europa-ban a Carton marka nem jaratos.Ez a ceg csiszolta a lencseket a Tele Vue es Astro Physics objektivekre.De ott sem minden tokeletes.
Roviden:egy par teszteles utan,alyandekban adtam a Carton Barlow lencset.
Mircea
Tomasz
Hozzászólások: 123
Csatlakozott: 2011.01.19. 13:59

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Tomasz » 2012.11.09. 10:15

Sziasztok!
Én nem használok barlow-t, mert szerintem csak rontja a képminőséget. Jó minőségű barlow pedig drága.
De ha lenne pénzem rá, akkor sem használnék, hanem vennék egy jó okulárt helyette.
De van még egy indokom, ami nem biztos, hogy igaz. Egy szakértő megmondhatná, hogy így van-e.
A barlow lencse fényvesztést okoz. Mert abban a pozícióban ahová kerül, a fénykúp (sugárkúp) még nagyobb mint a barlow lencse átmérője. A lencse maximális átmérőjét pedig a kihuzat határozza meg, nem növelhető szabadon.
Igazam van?
Itt egy elnagyolt ábra.
untitled.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Franky » 2012.11.09. 11:03

Barlow-t egyetlen dologhoz érdemes használni: CCD-hez.
Minden más esetre ott a MasterCard. :)

Komolyra fordítva én TeleVue Powermate 4x-re várok nagyon régóta, abból is a 2"-os kivitelre.
Kizárólag bolygózni, kettősözni jó, de csak CCD-vel. Ugyan nagy össze, de csak egyszer kell megvenni.

Vizuális észlelésre nem szabad sajnálni a pénzt egy normális sorozat összegyűjtésére.
Véleményem szerint fölösleges túl közeli fókuszú okulárokat választani, mert úgysem használja ki az ember.
Nálam pl. van a 31mm-es APEX, ami egy olcsóbb dolog, kizárólag arra használom, hogy a GOTO durvabeállítását elvégezzem, ha az első csillagot nem találná meg az EQ6 pontosan, be tudjam hozni középre. 24mm-nél hosszabb fúkuszú okulárt vizuális észleléshez nem használok. 4mm-nél kisebbet sem.

120/900 APO val így van egy 31mm-es APEXem, 24-es Scientific Explore-ra várok, 17mm-es SE, 8.8mm-es SE-re várok, és van egy 4.4mm-es SE oklim. Ez teljesen lefedi a hasznos tartományt. Ha nagyon sok okulárod van, előbb-utóbb valamelyik leesik. :) Bocsánat, vagy még egy T2-es SW barlow-m, ami az MGEN-hez kell, hogy a 9x50-es keresővel tudjak vezetni...
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”