Csináld magad hatszögmaszk

sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Csináld magad hatszögmaszk

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.11.22. 23:35

Hatszögmaszk készítése

Bevezető

Az apodizáló maszk készítésénél már többször említettem ezt a maszkot is, amely bár roppant egyszerű és hatékony, mégis alig hallok róla, hogy valaki használná. Külföldi fórumokon azért néha-néha előfordul, és több könyvben is olvastam már róla. Természetesen csak úgy lehet valamiről értékes ítéletet mondani, ha ki is próbáltuk, így hát ezt a maszkot is elkészítettem távcsövemhez.

A maszk működése

A maszk az apodizáló maszkhoz hasonlóan a diffrakciót hívja segítségül a hatás eléréséhez, vagyis valójában ez is egy olyan eszköz, ami amellett, hogy ront a képen, cserébe bizonyos célokra nagyon hasznossá válik. Ez a cél pedig ebben az esetben nem más, mint a szoros és/vagy nagy fényességkülönbségű kettőscsillagok bontogatása - érdekes módon a legtöbben a Szíriusz-B észlelésével hozzák kapcsolatba, nem véletlenül.

Kép

De hogyan működik, és mit is csinál? Ahogy a fenti képen látszik, a hatszögmaszk meglepő módon tényleg egy olyan maszk, ami a távcsövünk nyílását hatszöggé formázza. Az apodizáló maszknál már említettem, hogy a kör alakú akadályok a fényútban szép, elmosódott, körkörös diffrakciós gyűrűket eredményeznek. Az egyenes akadályok (póklábak, belógó kihuzat) viszont diffrakciós vonalakat. Ezek minden bizonnyal mindenkinek ismerősek, akik néztek már Newton-rendszerű távcsőbe: a segédtükörtartó kialakításától függően jellemzően 4-6 diffrakciós csík "csúfítja el" a fényesebb csillagok képét. Három láb esetén 6 csík, négy láb esetén 4. Íves segédtükörtartó esetén persze nem látszódnak diffrakciós vonalak.

Mi történik tehát, ha a tubusunkat is hatszöggé alakítjuk? Természetesen újabb diffrakciós vonalak fogják metszeni fényes csillagunkat. Ez Newton-távcső esetén eleinte némi zavart okozhat, emiatt talán inkább lencsés távcsövekhez ajánlanám ezt a maszkot, ahol nem keletkezik diffrakciótúltengés. Ugyanis ez a maszk, ha jól készítettük el, 6 újabb diffrakciós vonalat fog a képhez adni.

De miért is jó ez? Nos a diffrakciós vonalak is fényt emésztenek fel, ráadásul nem körkörösen az Airy-korong körül, hanem szépen egyenesen, a lehető legkevesebb felületre a lehető legtöbb fényt juttatva. Ergó a fényes csillagunk korongja kissé csökkenni fog, a korongból kivett fény pedig a diffrakciós vonalakba kerül. Ha pedig a maszkot úgy forgatjuk, hogy egy diffrakciós vonal se essen a fényes csillag társára, akkor lehetővé válik a szoros, nagy fényességkülönbségű párok bontása is.

Természetesen bármilyen más alakot lehetne használni, de a hatszög alig csökkenti távcsövünk apertúráját, meghagyja a felbontást is, és relatíve kevés diffrakciós vonalat hoz létre, ezért érdemes ezt használni.

A működésénél pedig csak az elkészítése egyszerűbb.
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Csináld magad hatszögmaszk

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.11.22. 23:41

A maszk elkészítése

Szükséges hozzávalók:
- 4-6 cm széles, legalább olyan hosszú vékony szivacsdarab (pl. polifoam)
- a távcső átmérőjénél nagyobb méretű kartondarab
- ragasztószalag, minél erősebb (én fekete duct-tape-et használtam)
- az építéshez szükséges eszközök: modellezőkés, olló, ceruza vagy toll, körző, számológép, vonalzó


1. Első lépésként egy minél merevebb kartonlapra (én a távcsövem eredeti papírdobozát használtam fel, nagyobb távcsövekhez nehéz megfelelő méretű és merevségű kartont találni, ez pont megfelelő volt) rajzoljunk fel egy kört, pontosan akkora átmérővel, mint a távcsőtubus, amire a maszk készül. Ehhez lehet körzőt használni, bár a távcső védősapkáját is lehet sablonnak használni, ekkor azonban még utólag meg kell majd határozni a maszk közepét. Én ezt az utóbbi megoldást választottam, a körberajzolt védősapka vonalába bökve a körzőt r sugár méretűre kinyitva és több helyről felmérve ezt a metszéspontok a kör középpontját adják ki. Ez lesz a maszk külső átmérője.

2. Következő lépésként a maszk belső átmérőjét rajzoljuk fel körzővel. Ezt célszerű akkorára választani meg, mint a távcsövünk optikájának átmérője. Kisebb ne legyen, azzal már leblendéznénk a távcsövet, ami most nem célunk. Kicsit nagyobb lehet a lyuk, mint az optika, de nem kell sokkal nagyobb rés. A pontos maximális blendeméret kiszámításához lehet használni például a Newt for Windows nevű programot, illetve ennek webes változatát.

3. Szerkesszük meg a hatszöget. Ehhez használjunk körzőt, méghozzá az előbb felvett kör sugarát mérjük fel a körre, nem meglepő módon pont hatszor fog ráférni.

Kép
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Csináld magad hatszögmaszk

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.11.22. 23:45

4. Kössük össze vonalzó mentén a metszéspontokat, hogy kirajzolódjon a hatszög.

Kép

5. Vágjuk ki egy éles késsel, szikével a hatszöget. Fontos, hogy igyekezzünk minél szebben, minél egyenesebben vágni (vonalzó mentén akár), mert a fal egyenessége befolyásolja a diffrakciós vonalak szélességét, határozottságát.

Kép

6. Vágjuk körbe a maszkot, hasonlóan az apodizáló maszk készítéséhez: kis háromszögeket hagyva meg fülnek, amihez majd a maszk palástját ragaszthatjuk.

Kép
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Csináld magad hatszögmaszk

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.11.22. 23:49

7. Készítsük el a maszk palástját. Ehhez célszerű valamilyen habosított szivacsszerűséget használni, mint pl polifoam matrac anyaga, de én például olyan szivacsot használtam, amelyet radiátorok mögé szoktak betenni hőtükörnek, ez kellően vékony és a bevonat miatt nagyon erős. Azért szeretek ilyen szivacsot használni merev burkolat helyett, mert ezek pontosan kivágva szépen ráhúzhatók a tubusra, és nem pottyannak le róla könnyen. Vágjunk ki tehát egy 4-6 centi széles csíkot, legyen olyan hosszú, mint a tubus kerülete, ha kell, párszor mérjük rá, míg nekünk tetsző szorosságú nem lesz. Túl szoros ne legyen, itt nem kell rettegni a leeséstől (pl. egy napfóliával szembem), sőt, kifejezetten hasznos, ha könnyedén körbe tudjuk forgatni a maszkot, hogy a diffrakciós vonalak megfelelő szögét beállíthassuk. Miután megvan a megfelelő méret, a két végét ragasszuk össze a ragasztószalaggal, hogy egy gyűrűt kapjunk.

8. Hajtogassuk rá a palástra a karton füleit, közben folyamatosan ragasztva a ragasztószalaggal (alternatív megoldásként Palmatex is használható, bár kicsit körülményesebb a lassú száradás miatt).

Kép

9. Kész a szűrő, próbáljuk rá a távcsőre! :)

Kép
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Csináld magad hatszögmaszk

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.11.22. 23:54

Tapasztalatok

A hatszögmaszk által alkotott képet jól mutatja ez a rajz:

Kép

A fényes csillag képe valóban láthatóan kisebb lett, ugyanakkor határozott diffrakciós vonalak jelentek meg. Nagy Newtonomnál kissé zavaró volt, hogy eleve adott négy fényes diffrakciós vonal, de meg lehet szokni. Egyelőre igazán szoros párokkal nem kísérleteztem a ködös, párás idő miatt, de remélem Télen lesz rá alkalmam.


Utószó

Remélem minél többen kedvet kaptatok a maszk elkészítéséhez, sok türelmet kívánok hozzá! Szívesen olvasnék itt élménybeszámolókat különböző műszerek tulajdonosaitól, akár negatív véleményt is, hiszen a negatív vélemény is hasznos lehet. A következő "Csináld magad"-ban maradok a maszkoknál, előreláthatólag a különböző kialakítású Hartmann-maszkokról lesz szó, melyik mire jó, milyen képet ad, hogyan működik, és különös figyelmet fogok fordítani a vizuális felhasználására.


Linkek, hasznos információk

Kör apertúra okozta diffrakcióról: http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hb ... pp.html#c1
Newt for Windows/Web: http://www.dalekeller.net/ATM/newtonian ... wtsoft.htm
Maskulator, letölthető diffrakció-szimulátor: http://www.njnoordhoek.com/?p=376
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”