Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.11.25. 11:34

Okulárt mindig adott távcsőhöz kellene választani illetve ajánlani. Ha nem számítana a pénz, nem lenne gond, de ha kompromisszumot kell kötni, akkor mindig a teljes optikai rendszerben szabad gondolkodni.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.11.25. 12:07

Lovász András írta:
2020.11.25. 11:00
D.Laci írta:
2020.11.24. 16:33
A napokban néztem a SkyPanorama 7mm-el a Jupitert, Szaturnuszt és a Marsot a hidegfront után az LX200 SC-vel f/6,3 korrektorral (228x), hát pazar volt.
Arról nem is beszélve, hogy a távcső amihez a tanácsot kérték, há..át nem egy perfekcionista eszköz..
A színezése a nagyítás növelésével sokkal hamarabb lesz zavaró, mint a szélek elhúzása.
Szerintem.

D.Laci
A 7 mm-ről el is hiszem. :)
Érdemes lenne megvizsgálnod mondjuk a 23 mm-es SkyPanorama-t az LX200 SC-vel. Abban a távcsőben ugyanis a fókuszsík-görbület jelentéktelen. Ha a széleken is szép pontszerűek a csillagok, akkor az okulár kb. síkra korrigált és nincs asztigmia sem a LM szélén. Merthogy ez a másik hiba, ami az olcsóbb oklikban tetten érhető és sajnos zavaróbb, mint az előnytelen fókuszsík-görbület, mert az utóbbi miatt még élesre lehet állítani a képet, de ha az asztigmia is jelen van, akkor ez esélytelen. Ez független a távcső fényerejétől, az okulár saját hibája.
...
Másrészt akinek pontos mechanikája van és a követése is jó, annak nem kell, hogy jó legyen mindenütt a kép, mert nem okoz neki gondot, hogy mindig a LM közepén tartsa az objektumot. De mondjuk egy SW-dobsonban, ahol a látómező 2 széle között pingpongozik az objektum (és mire megnyugszik a remegés, lehet újra böködni), fontos, hogy a teljes LM-ben értékelhető képet adjon az okulár. Ez esetben persze egy fényerős akromátról van szó, de pont tőled tanultam azt Laci, hogy azért érdemes jó okulárokat venni, mert ha a távcső megy is, az okulárok maradnak. :) Egy ES minden fényerős távcsőben megállja a helyét és az asztigmia is jelentéktelen a széleken is (csak a 82 fokos sorozatot ismerem, ill. a 68 fokos 24 mm-es tagját.)

Tehát szívesen fogadnék egy ilyen tesztet a részedről. Egy Cassegrain-nel jól kiszűrhető az asztigmia jelenléte. :)

Köszönöm András, hogy ennyi figyelmet szántál a bejegyzésemre!
Próbáltam az SW Panorama 23mm-t az LX 200 SC-ben az eredeti (2500mm) fókusszal és a reduktor/korrektorral rövidített (1600mm) fókusszal is.
Őszintén megmondva csak az eredeti fókusznál figyeltem tüzetesebben a látómező szélén ( kb. külső 1/5 rész) lévő elhúzást, amit ki tudtam fókuszálni.
A rövidebb fókusszal, eddig még nem fordítottam rá ekkora figyelmet.
Ahogy mondod a követés miatt a célobjektum hosszú időn keresztül stabilan a látómező közepén marad mindkét mechanikámnál, ezért vizuális észlelőként nem foglalkoztat túlságosan a látómező szélén némi elhúzás egy ekkora látómezejű okulárban.
A térérzet megvan és a látómező középső tartományára koncentrál az ember leginkább, legalábbis én így élem meg.
Azt továbbra is vallom, hogy a jó okulár örökös befektetés lehet, mert a távcsövek jöhetnek- mehetnek a jó okulárok minden távcsőben jobb képet adnak, mint a silányak.
Az nem mindegy, hogy valaki már elhivatott részese ennek a hobbinak, vagy még próbálkozik, hogy egyáltalán ez bejön-e neki.
Mert ha nem jön be akkor elsőre nem szabad nagy pénzeket beletolni a felszerelésbe, mert csak nagy buktával tud kiszállni belőle.
Számomra a kérdező ebbe a próbálkozó kategóriába tartozónak tűnt, ezért írtam a gazdaságossági szempontokat, figyelembe véve egy minőségi minimumot.
Az ES okulárok képe többségében tetszett ( volt is egy 4,7mm-esem), de az a horony kialakítás az nekem nem jön be, ezért jelenleg nincs is ilyen okulárom.
A leggyakrabban a 7mm-es SW Panorama-t; 10 és 18mm-es BCO-t; 38mm-es Lacerta SWA-t, ha lehet tovább növelni a nagyítást, akkor a Nagler 3-6mm zoom-ot használom.
Ja és el ne felejtsem, a mechanika betanításánál mindig a Baader 8-24mm zoom a használt okulár,mert az ebben verhetetlen.
Ha bemutatásra kerül a sor, szintén a Baader zoom hozza a " hú... azannyát" -ot. :o
Néhány napja éppen a korábban említett bolygó nézelődésen is pont ez volt.

-Még azt is megkockáztatom, hogy egy kezdőnek a Baader 8-24 zoom a legjobb választás.
( Sok fix fókuszú okulárt kap egy áráért.)

D.Laci
ui.: Mialatt ezt írtam, Péter is véleményt mondott az okulárválasztásról, amivel teljesen egyetértek.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.11.25. 12:57

A Baader zoom valóban kényelmes választás lehet, csak éppen ott a legkisebb a látómezeje, ahol a legnagyobb szükség lenne rá: a legkisebb nagyításnál (legalábbis én így tudom). A kérdező nagyobb LM-t szeretne.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Lovász András 2020.11.25. 15:55-kor.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.11.25. 13:02

Vizi Péter írta:
2020.11.25. 11:34
Okulárt mindig adott távcsőhöz kellene választani illetve ajánlani. Ha nem számítana a pénz, nem lenne gond, de ha kompromisszumot kell kötni, akkor mindig a teljes optikai rendszerben szabad gondolkodni.
Minden szavaddal egyetértek, Péter!
Pontosan ezért bátorkodtam ajánlani az ES-t: ez az a legalsó szint, amely kompromisszumok nélkül képes együttműködni a kérdező távcsövével. Ha árban lejjebb megyünk, akkor bizonyos területeken engedményeket kell tennie.

A kérdező árral kapcsolatos útmutatást nem adott.
Sokféle szempont létezik. A meglévő okulárkészlete akár azt is sugallhatja, hogy olcsó okulárokban gondolkozik. Azt, hogy mi is olcsó okulárokat ajánljunk, még a távcsövének nem túl magas minősége is indokolhatja (mondjuk ezzel kapcsolatban sincs infónk, lehet, hogy épp triplet APO-ról van szó, bár én akromátra tippelek). Másfelől viszont nem biztos, hogy tovább kellene rontanunk az amúgy sem túl rózsás képalkotást. Az is lehet, hogy nem csak a LM nagyságában, hanem a minőségében is tovább szeretne lépni.

Ha olcsó árfekvés van megcélozva, akkor a Goldline sorozatot ajánlanám, de itt már megjelennek a kompomisszumok...

Talán felbukkan a közeljövőben maga a kérdező is... ;)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.11.25. 13:31

D.Laci írta:
2020.11.25. 12:07
...Próbáltam az SW Panorama 23mm-t az LX 200 SC-ben az eredeti (2500mm) fókusszal és a reduktor/korrektorral rövidített (1600mm) fókusszal is.
Őszintén megmondva csak az eredeti fókusznál figyeltem tüzetesebben a látómező szélén ( kb. külső 1/5 rész) lévő elhúzást, amit ki tudtam fókuszálni.
A rövidebb fókusszal, eddig még nem fordítottam rá ekkora figyelmet...
Szuper, engem pont az eredő fókusszal való tapasztalatod érdekel leginkább!
Ha ki tudtad fókuszálni (azaz pontszerűek lettek a csillagok), akkor nincs asztigmia, vagy csak csekély mértékű; ez jó hír! Akkor ez tényleg jó ár-érték arányú okulár! :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.11.26. 13:00

Lovász András írta:
2020.11.25. 13:31
D.Laci írta:
2020.11.25. 12:07
...Próbáltam az SW Panorama 23mm-t az LX 200 SC-ben az eredeti (2500mm) fókusszal és a reduktor/korrektorral rövidített (1600mm) fókusszal is.
Őszintén megmondva csak az eredeti fókusznál figyeltem tüzetesebben a látómező szélén ( kb. külső 1/5 rész) lévő elhúzást, amit ki tudtam fókuszálni.
A rövidebb fókusszal, eddig még nem fordítottam rá ekkora figyelmet...
Szuper, engem pont az eredő fókusszal való tapasztalatod érdekel leginkább!
Ha ki tudtad fókuszálni (azaz pontszerűek lettek a csillagok), akkor nincs asztigmia, vagy csak csekély mértékű; ez jó hír! Akkor ez tényleg jó ár-érték arányú okulár! :)

Így van, nem véletlenül tette Sánta Gabi a Meteor 2017 /4-ben ár/teljesítmény alapján az első helyre. Nekem a cikk megjelenésekor már megvolt a készlet és próbálgattam, de örültem a megerősítésnek.
Itt annyiszor volt már leszarozva az SW, nekem több eszközük is bejött.
(Vagy lehet, hogy én vagyok igénytelen. )
-MC 150/1800
-SkyPanorama okulár klt.
-Esprit 150/1050 APO

Okulárok közül kedvenceim a kis puritán megjelenésű, kedvező árú BCO-k.
Ha jó a seeing és lehet tolni a nagyítást, akkor csatlakozik hozzájuk a már tényleg csillagászati árat elérő Nagler 3-6 zoom.
Tejút pásztázásra legkisebb nagyításhoz pedig a Lacerta SWA 38mm.
Általános nézelődésre, bemutatásra (spektívbe), mechanika betenításra a Baader 8-24 zoom, ami verhetetlen.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.11.26. 15:54

Érdekes, engem épp Sánta Gábor "beszélt le"a SkyPanorama-ról, amikor rákérdeztem, milyen lenne a képe az én Newtonomban (F/4,7). Akkor azt írta, a 15 mm-es kb. a LM 3/4-ében, a 23 mm-es kb. a felében-60%-ában adna jó képet. Akkoriban fordultam az ES-ek felé és nem bántam meg. Lehet, hogy a nagyobb fényerő miatt lenne nálam gyengébb a képe...
Megjegyzem, amióta megvan a binobenézőm, azóta az ES-ek is pihennek. ;)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.11.26. 16:16

Lovász András írta:
2020.11.26. 15:54
Érdekes, engem épp Sánta Gábor "beszélt le"a SkyPanorama-ról, amikor rákérdeztem, milyen lenne a képe az én Newtonomban (F/4,7). Akkor azt írta, a 15 mm-es kb. a LM 3/4-ében, a 23 mm-es kb. a felében-60%-ában adna jó képet. Akkoriban fordultam az ES-ek felé és nem bántam meg. Lehet, hogy a nagyobb fényerő miatt lenne nálam gyengébb a képe...
Megjegyzem, amióta megvan a binobenézőm, azóta az ES-ek is pihennek. ;)
Ez a két állítás nem zárja ki egymást: tökéletes leképezést, segédoptika nélkül (képsík-korrektor akromátban, kómakorrektor Newtonban) valóban kb. ekkora területen ad a két hosszabb fókuszú SkyPanorama okulár.
De még így is simán lehet ez a legjobb ár/érték arányú vétel. Az ES kb. dupla árért kicsit jobb eredményt hoz, mondjuk a 2/3 helyett 80 %-ot, az 50% helyett meg 60-at. A Nagler 4-szeres áron, hoz 85 %-ot, meg 65 %-ot. És az ES-nek és a Naglernek azért jobbak a bevonatai is, ami kicsit emel a halvány objektumok kontrasztján is. (És a "tökéletes leképezés" kitétel is fontos: amíg el nem kezdtem erre külön figyelni a 15 mm-es okulár kómahibája egyáltalán nem tűnt fel, és utána is koncentrálni kellett, hogy lássam. A 23 mm-es perem-defókuszáltsága feltűnőbb volt, de el kellett telni sok időnek, sok-sok észlelési órának (és céges bónusznak), hogy ez zavarni kezdjen.)
De megéri ez mindenkinek minden helyzetben?

Neked, a te észlelési igényességeddel, teljes látómezőre vonatkozó perfekcionizmusoddal az intenzív észlelési gyakorlatodhoz tökéletesen megéri nem a legköltséghatékonyabb, hanem a lehető legjobb okulárkészletet megvenni. A kérdező által felvetett helyzetben, az ő távcsövéhez én most nem javasolnám az ES-ekre való ugrást.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.11.26. 16:38

Lovász András írta:
2020.11.25. 13:31
Ha ki tudtad fókuszálni (azaz pontszerűek lettek a csillagok), akkor nincs asztigmia, vagy csak csekély mértékű; ez jó hír! Akkor ez tényleg jó ár-érték arányú okulár! :)
Ezt én is tanúsíthatom: a 23 mm-es SkyPanoramával a perem és a középpont tökéletesen fókuszálható, szép, tűhegyni csillagokkal - sajnos csak külön-külön. Egyszer összehasonlítottam egy Lacerta ED 30 mm-es okulárral - annak sokkal jobb volt a szélkorrekciója, fókuszált volt mindenhol. Viszont az én 120/600-as akromátommal a látómező külső részében minden csillagon asztigmatikus torzulás (kis vonalszerű széthúzás) látszott. Ilyen sosem volt a SkyPanoramán - és az asztigmatizmus nekem sokkal zavaróbb volt, mint a minimális defókuszáltság.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.11.26. 16:49

Ankalimon írta:
2020.11.26. 16:38
Lovász András írta:
2020.11.25. 13:31
Ha ki tudtad fókuszálni (azaz pontszerűek lettek a csillagok), akkor nincs asztigmia, vagy csak csekély mértékű; ez jó hír! Akkor ez tényleg jó ár-érték arányú okulár! :)
Ezt én is tanúsíthatom: a 23 mm-es SkyPanoramával a perem és a középpont tökéletesen fókuszálható, szép, tűhegyni csillagokkal - sajnos csak külön-külön. Egyszer összehasonlítottam egy Lacerta...

... Ilyen sosem volt a SkyPanoramán - és az asztigmatizmus nekem sokkal zavaróbb volt, mint a minimális defókuszáltság.

Kösz a megerősítést Tamás! :)

D.Laci
ui.: Egyébként nem írnék le olyat, amit nem tapasztaltam.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”