Földön kívüli élet?

Az "Olvasóink kérdezték" rovatban feltett kérdések listája -- segíts Te is a csillagászat iránt kezdeti érdeklődést mutatóknak kérdéseik megválaszolásában!
asx
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2009.09.15. 15:58

Re: Földön kívüli élet?

Hozzászólás Szerző: asx » 2010.06.11. 18:53

A Cygnus X-1 egy erős rádióforrás, ami azért van, mert a kettős rendszer egyik tagja egy szuperóriás, a másik pedig egy fekete lyuk, ami anyagot szív el a csillagtól - ebből keletkezik az erős rádióforrás, amit észlelünk. Távolsága egyébként 6000 fényév, és a csillag 0,2 CS.E. távolságra kering a fekete lyuktól. Aztán ha a fekete lyuk majd elszívja a csillag anyagát, akkor már nem tudjuk ezt az erős forrást érzékelni

Ha valami téves adatot írtam vagy rosszul tudok valamit, javítsatok ki. Köszi
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: Földön kívüli élet?

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.06.11. 21:18

És mi van, ha nem az?
Mi van, ha az egy civilizációs bölcső, csak el van fedve a látható tartományban, meg más tartományban is, csak mint rádióforrás érzékeljük?

Amit leírtál én is tudom, pontosan azért hoztam fel ezt a példát...
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: Földön kívüli élet?

Hozzászólás Szerző: KVI » 2010.06.11. 21:31

Franky írta:Tehát lehet, h amióta létezik rádiócsillagászat, mi őket is halljuk, csak nem tudjuk, hogy ők azok, mert úgy tűnik, mintha egy nagyon erős rádióforrás lenne itt, vagy ott, holott vizuálisan nincs ott semmi... Cygnus X-1 azt hiszem... Ugye így hívják a helyet?


Cygnus X-1 = V1357 Cyg változócsillag. Fényessége 8.9 mg körüli, azért erre nem mondhatjuk, hogy vizuálisan nincs ott semmi...

Kvi
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: Földön kívüli élet?

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.06.11. 22:18

KVI írta:
Franky írta:Tehát lehet, h amióta létezik rádiócsillagászat, mi őket is halljuk, csak nem tudjuk, hogy ők azok, mert úgy tűnik, mintha egy nagyon erős rádióforrás lenne itt, vagy ott, holott vizuálisan nincs ott semmi... Cygnus X-1 azt hiszem... Ugye így hívják a helyet?


Cygnus X-1 = V1357 Cyg változócsillag. Fényessége 8.9 mg körüli, azért erre nem mondhatjuk, hogy vizuálisan nincs ott semmi...

Kvi


Az érdekes... A Meade kézivezérlő 19-esnek mondja. És csak annyit mond róla, hogy ez egy lehetséges feketelyuk, igen erős rádióforrás. És hogy a környékén teljesn a sötétség.

Utánanéztem a Wikin, és érdekes... A #497 Autostar egészen más információkkal van ellátva...

Viszont amikor odairányítom a távcsövet valóban teljes a sötétség. Hogy lehet, hogy 10-es magnitúdóig látom körülbelül az objektumokat, ott pedig a 8.9-est nem látom?
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
Zoli
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.09. 21:03

Re: Földön kívüli élet?

Hozzászólás Szerző: Zoli » 2010.06.11. 22:30

Amúgy a legyártott Földdel kapcsolatban ajánlom Neked, hogy nézd meg, vagy olvasd el a Galaxis útikalauz stopposoknak c. filmet, vagy könyvet! :) Nem a legtudományosabb, de ebből a megközelítésből érdekes. A lényeg: semmi pánik, és mindig legyen nálad törölköző! :D
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Zoli 2010.06.11. 22:37-kor.
Amcsüdv, Zoli (13 T)
"Milyen sivár az a kor, melyben könnyebb egy atomot szétrombolni, mint egy előítéletet!" A. Einstein
http://www.universe.eoldal.hu
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: Földön kívüli élet?

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.06.11. 22:35

Láttam, és hatalmas :) Imádom :)
Nagyon örülök, hogy megcsinálták filmben :)
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: Földön kívüli élet?

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.06.19. 14:31

Mi van, ha a galaxismagok, a szupernagy fekete lyukak (nem feltétlenül) intelligens lények, és vándorolnak a téridőben, mi pedig a kajájukban lévő élősködők vagyunk? Elmebeteg gondolat?
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
d3let3r
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2009.09.29. 08:27

Re: Földön kívüli élet?

Hozzászólás Szerző: d3let3r » 2010.06.19. 20:14

Sziasztok!

<off>
Már a legyártott Földdel kapcsolatban is bele akartam offolni a témába, de most a mozgó galaxismagok kapcsán mindenképpen muszáj. Ezekre az utikalauznál jobb példa Robert Forester (alias Erdész Róbert) Csapda c. trilógiája.
</off>

T.
Bolha
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:51

Re: Földön kívüli élet?

Hozzászólás Szerző: Bolha » 2010.07.20. 11:38

Sziasztok!

Köszönöm, hogy ennyien írtak, és örülök, hogy egy érdekes témát indítottunk el.

Nem tudom miért, (talán a sok sci-fi halmaznak köszönhetően) de nagyon várom, hogy találkozzunk földönkívüliekkel...vagy legalább tudjunk róluk.
Érdekes, hogy írtátok, hogy vagy fejletebbek, vagy fejletlenebbek...miért vagy? Elméletileg marhasok faj is létezhet, és még az sem kizárt, hogy egy bolygón belül is több van...már az is nagy szám volna, ha valami állatfélét találnánk.

És egyet értek, azzal amit írtak előttem: amíg egymást öljük nemigen fogunk kijutni innen.
Az a baj, hogy az összes "földönkívüliek voltak a földön" elméletekben számos bizonytalan tényező van...

Egyébként sok hír terjeng, hogy már itt vannak, meg repkednek (pl lampion formájában, hehe), csak a NASA gonosz munkatársai eltitkolják ezt. Érdekes kérdés, ha találnak jeleket, üzenetet, vagy akármit, akkor mennyi idő múlva tárják ki az emberek elé. Gondolom az elején úgy is elemezgetni fognak.
Vagy rögtön megosztják mindenkivel?
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Földön kívüli élet?

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.07.20. 14:29

Mars meteor (?) - csak most néztem át az elmúlt írásokat, ezért térek vissza az állítólagos Mars-meteortre. Ha eltekintünk attól az apró kérdéstől, hogy voltaképpen semmi közvetlen bitonyítékunk sincsen a marsbeli erdetre, maga a benne "felfedezett" életnyomok publikálás eléggé nagy botrány volt. Ezeket az alakzatokat ui. több mint 40 éve már kimutatta az USÁ-ban dolgozó két magyar kutató, Claus György és Nagy Bertalan, néhány szenes kondritban. Akkor nagy vihar kerekedett körülötte, a tekintélyes lapok (pl. Nature, Science) tucatnyi cikket közöltek a megerősítő és ellenvéleményekről. (Akkortájt begyüjtöttem a vonatkozó irodalmat.) Azután a meteorit kutatók eléggé egyértelműen megállapították, hogy szervetlen úton kialakult alakzatok. Már most a szenes kondritokról biztosan tudjuk, hogy nem a Marsról származnak, sőt nem is olyan bolygók darabkái, ahol élet lehetett volna. Vagy tíz éve beszélgettem erről egy liégei konferencián, 2000-ben egy angol meteorit-kutatóval, aki azzal a kesernyés megjegyzéssel zárta a beszélgetést: "Botrány, hogy amerikai szakembereknek nincsen semmi ismeretük a saját országukban, korábban végzett kutatásokról". Az egész vitáról összegezést közölt (kicsit nagyon ledorongoló stílusban) Sztrókay Kálmán Imre meteorit-kutató ásványtan-szakember a Föld és Ég 1957. évi II. évf. 2. sz-ban (Elült a vita a Földön kivüli élet tanuiról, 44-46. old.). BQ.
Válasz küldése

Vissza: “Hírek.Csillagászat.hu - Olvasói kérdések”