Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.01.24. 01:22

2 hópehely közt egy szupernóva látható, ha elég kitartóak vagyunk. Illetve hegycsúcson levő obszervatóriumnál nem tiszta ilyenkor is az ég, Piszkéstető vagy máshol ?
raro28
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2012.10.24. 15:16

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: raro28 » 2014.01.24. 09:06

Pedig nem kicsit világít.... Jó annak aki láthatja :(

http://www.virtualtelescope.eu/2014/01/ ... ctroscopy/
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.01.25. 13:09

Hólapátolós jó reggelt !
Sidius

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.01.25. 16:34

Én nem nagyon örülök neki, de azért köszi. Ennek csak az unokaöcséim meg a kortársai örülnek. De bánná a fene, ha végre derült ég jönne, lenne éjjelre akár -12 fok, meg álló levegő. A Jupiter legjobb heteiről maradunk le megint.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.01.30. 23:13

Most itt volt egy kis tiszta ég egy darabig, valaki csinált Jupiter felvételt ? Szerintem most lehetett, ha éppen ráért a megfigyelő amatőr csillagász kolléga. :) Én éppen pakolásztam, hogy az új acélkoronggal nekieshessek a tükörnek, meg egyéb elfoglaltság miatt nem szakítom meg az időt emiatt kis időre, de azt láttam, hogy lehetett látni rendesen, ezért érdeklődnék.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.02.07. 20:20

Ez a hét idáig nagyon csendes volt, ti is érzitek ? Ég se sok volt, meg úgy általában, hiába csak meglátszik, hogy tél van, nincs az a nagy aktivitás, mint alvó medvék, olyanok az emberek is. :) Na, most lehet megindítom a tükör csiszolást, van egy régebbi tükör, ami már ki volt polírozva is, de túl hosszú fókuszú volt azt 80 centisre le akarom venni első lépésként, aztán meglátjuk a továbbiakat.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.02.07. 20:43

No, hát ezeket az időket jól ki lehet használni sok mindenre. Pl. elolvasni néhány könyvet, cikket (NEM interneten, hanem úgy kézbe vehető könyvekre gondolok.) Pl.
Meteor régebbi számai.
Amatőrcsillagászok kézikönyve.
Távcső világa (II. vagy III. kiadás.)
Messier album.
Kelpesta-Rükl: Csillagképek.
Nem szeretek önpropagandát csinálni, de A csillagképek története és látnivaló is hasznos lehet.
És van még sok olvasmány, pl. a Meteorban felsorolt könyv kínálatban is.
Sok kérdésre, ami itt a csillagvárosban elhangzik, ezekben megvan a válasz, sőt több is! Esetleg, aki ragaszkodik a monitor nézegetéséhez, átböngészheti a topikok régebbi leveleit. Érdekesek ám! - BQ.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2014.02.08. 06:45

Én személy szerint az utóbbi hetekben minden elolvastam amit lehetett; Mallas-Kreimer Messier album, AMCS kézikönyve, az összes meteor számot 5 évre visszamenőleg elölről, hátulról, oldalról,kívülről, belülről...
Kiváltképp idegesít hogy úgy néz ki a Merkúr egyik kiváló esti láthatóságáról is lemaradok. Tavaly november óta - immár majdnem 3 hónapja - nem tudtam elcsípni a bolygót, csupán párszor binokulárral; pedig személy szerint a kedvencem a nyolc közül! Természetesen akkor volt végig derült mikor a munkahelyen voltam. Talán majd a hajnali elongáció idején tudom majd szisztematikusan észlelni február 15. után, bár az közel sem lesz már ennyire kedvező.

Én már tényleg kezdek egy medvére hasonlítani! :D
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.02.08. 12:34

Kedves Viktor!
Nem egészen neked szántam a mini bibligráfiát, inkább a nagyon kezdőknek tájékoztatóul.
Nagyon hasznos olvasmány, ha immár majdnem négy évtizedes is, bár eléggé költséges, a Burnhams Celestial Handbook három kötete.
Ilyenkor szoktam pl. a korábbi Nap- és változó-észleléseket rendezgetni, pl. a saját és a bruxellesi napfolt relativszámok hányadosából a K-faktort kiszámolgatni. Eléggé meglepő eredményeket hozhat. Meg még megnézem, hogyan alakulnak a kedvenc változóim fénygörbéi! (Ez az MCSE VCsSz-en is előállítható. De érdemes az adatokat sajátkezűleg felrajtolni, az ember levágja a nagyon kilógó, nagy szórást mutató adatokat, és szép görbéket kaphat.) Vagy akinek hosszabb időre visszamenő bolygó észlelése van, szépen időrendben egymás mellé rakja az egyes észleléseket, és szépen látható a Jupiter-sávok szélességi hullámzása.)
Szóval van mit tenni. - Lajos
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.02.08. 13:34

Ilyen felhős időkben hazánkban van amúgy olyan hegy, ahol azért ki lehet látni, vagy az is ritka ? Közben síelhetne is az ember (már ha van hó és nem olvad ... ), éjszaka meg távcsövezhetne.
Válasz küldése

Vissza: “Időjárás / Aktuális észlelési körülmények”