Arcok a Földről

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Arcok a Földről

Hozzászólás Szerző: maro » 2010.02.10. 21:37

Itt egy újabb lehetőség üzenni valamit a földönkívülieknek. Az arcok a Földről projekt http://faces-from-earth.net/ a saját magukról 200*200 pixeles képet beküldők fotóiból rajzolja meg a Föld térképét. Bárki részt vehet benne, csak pár egérkattintás az egész.

Amiért ez leginkább érdekes az az, hogy szorosan kapcsolódik az 1-kiló-üzenet projekthez. Nyilván vannak, akik emlékeznek mekkora vitát váltott ki a Pioneer szondákon elhelyezett lemezen ábrázolt kép. Ha egy űrszondán lehetőségünk adódna 1 kilogramm súlyban bármit elhelyezni, akkor mit küldenénk, hogy az idegenek megértsék? Ismerősökkel beszélve hamar rájön az ember, hogy még itt a Földön sem egyszerű ez a feladat. Mondjuk az Európában összeállított csomagot vajon megértenék Afrikában, vagy Ausztrália őslakói? Úgyhogy lehet törni a fejet a jó megoldáson. A részletek itt találhatók: http://www.faces-from-earth.net/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=40&Itemid=38&lang=en

Egyelőre angolul vagy németül beszél az oldal, ha esetleg valakinek a fordításhoz segítség kell, írjon.
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Arcok a Földről

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2010.02.11. 15:19

Ez egy nagyon érdekes dolog. Annó, még mikor kolis voltam, volt egy előadás, amit egy néprajzkutató tartott nekünk. Szóba került az ominózus fémtábla, rajta az emberpár rajzával, stb. Eléggé helytelennek tartotta, hogy "csak" egy ilyen lett rárakva a szondára, elég húsbavágó kritikával illette a rajzok értelmét és milyenségét, nem értette, hogy miért nem épp valami díszes népi motívum lett rárakva stb., stb.
Azt azonban ő nem tudhatta, hogy a fura csillagszerű rajz valójában a Föld helyzetét mutatja 15 (ha jól tudom, de nem fix szám) szupernóvához képest.
Hogy milyen tényleges tárgyakat lehetne elküldeni, az elég érdekes kérdés, hisz' nem mindegy, hogy az azt megtaláló esetleges idegen faj milyen fejlett és milyen kulturális beállítottságú...
Hogy én mit küldenék el, még magam sem tudom..
rumpfbarna
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2009.12.17. 23:40

Re: Arcok a Földről

Hozzászólás Szerző: rumpfbarna » 2010.02.12. 06:53

Azt nem tudom, hogy pontosan mit küldenék, de, hogy nekem mit küldhetnének a földön kívüliek, arról hosszú listát tudnék benyújtani... Tényleg. Lehet, hogy így kellene gondolkodnunk, nem? Mi mit tartanánk hasznosnak?

Egyébként mennyire komoly ez a projekt? Sok konkrétumot nem találtam az oldalon, mármint arról, hogy mi lesz a sorsa ennek a mozaikképnek, azon kívül, hogy nyilván felkerül a netre. Van/lesz egy konkrét szonda ami ezt elviszi?

Az is egy érdekes kérdés, hogy pl. egy ilyen képet (vagy az üzenetet) milyen formában küldünk el a reménybeli címzetteknek. Van esély arra, hogy egy általunk használt adathordozót és fájlformátumot visszafejtsen, illetve olvasson valaki? Elképzelem, ahogy E.T. megtalál egy 1GB-os pendrive-ot, és próbálja kitalálni, hogy ezzel most kapálni lehet, vagy csavarhúzó?

A szonda küldése jól hangzik - és valószínűleg jó PR alap -, de szerintem sokkal jobb egyszerűen az ég felé fordítani egy antennát, és sugározni az üzenetet. Jóval nagyobb az esélye, hogy megtaláljon valaki egy ilyen jelet, minthogy valaha a kis szondára rábukkanjon egy értelmes lény.
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Arcok a Földről

Hozzászólás Szerző: maro » 2010.02.12. 10:45

Hogy lesz-e ebből űrszonda az attól is függ, sikerül-e olyat kitalálni, ami felkelti a NASA érdeklődését. 1kg tömeget kijuttatni a Naprendszerből elég költséges vállalkozás. Itt inkább az a cél, hogy a résztvevők próbálják megtalálni a közös hangot. No nem az E.T.-vel, hanem itt az emberek között. Ha tényleg a világ minden tájáról lesznek jelentkezők, akkor már a mi életünkben lesz eredménye ennek a kísérletnek. Vajon megértjük-e amit Indiából, vagy Afrikból küldenének. Bár a célközönség a gimnazisták, a tapasztalatom szerint, akiknek fölvetem ezt a kérdést, komolyan gondolkozni kezdenek róla, életkortól függetlenül.

Egyelőre elég ha beküldötök fényképeket. A szervezők (egy magyar fizikus áll a háttérben) nem titkoltan arra fogják a beküldő e-mail címet használni, hogy később, ahogy a projekt halad, kapcsolatba lépjenek az érdeklődőkkel.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Arcok a Földről

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.02.12. 18:07

rumpfbarna írta:Az is egy érdekes kérdés, hogy pl. egy ilyen képet (vagy az üzenetet) milyen formában küldünk el a reménybeli címzetteknek. ...Elképzelem, ahogy E.T. megtalál egy 1GB-os pendrive-ot, és próbálja kitalálni, hogy ezzel most kapálni lehet, vagy csavarhúzó?

:lol:
Szerintem a fémlemezbe karcolt képnek lenne a legtöbb esélye - vizuális percepciót (bocs, mi a jó szó errre?) az ember értelmes lényektől feltételezhetne (bár biztosra nem vehet), ha a szonda megtalálásában reménykedhetne. De ez utóbbi a lottó-ötös sokadik hatványa... :|
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Arcok a Földről

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2010.02.12. 18:26

Eszembe jutott valami: ha a szondát megtalálják és ha elég fejlett a technikájuk (nyilvánvaló, ha megtalálnak egy űrszondát az űrben), könnyűszerrel meg tudnák állapítani azt, hogy honnan jött, a pályáját, stb. Nem?
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Arcok a Földről

Hozzászólás Szerző: maro » 2010.02.12. 18:50

Arra is gondolni kell szerintem, hogy egy űrszonda akár több százezer évet is eltölthet az űrben, mielőtt még más civilizáció közelébe kerül. Egy pendrive-ról nem sokat tudnánk mi sem leolvasni ha ennyi ideig a kozmikus sugárzás végezné rajta áldásos tevékenységét. Nem csak az elküldött információ, de annak hordozója is kritikus.
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Arcok a Földről

Hozzászólás Szerző: maro » 2010.02.12. 18:54

Sirius írta:Eszembe jutott valami: ha a szondát megtalálják és ha elég fejlett a technikájuk (nyilvánvaló, ha megtalálnak egy űrszondát az űrben), könnyűszerrel meg tudnák állapítani azt, hogy honnan jött, a pályáját, stb. Nem?

Hacsak időközben nem haladt el egy nagyobb gravitáló test mellett. Vagy akár több mellett. Mert akkor elég reménytelen. Ebből a szempontból nagy ötlet volt távoli pulzárokhoz viszonyított pozíciót aranylemezbe vésni a Pioneeron.
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Arcok a Földről

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2010.02.12. 19:25

Á, pulzárok,nem szupernóvák, ezt pontosan én sem tudtam! :)
...de ha az esetleges "idegenek" már elég jártasak az űrben, űrutazásban, akkor ezeknek a gravitáló testeknek ki is szűrhetik a befolyásukat (hogy honnan jöhetett ez a szonda, ha elhaladt X csillag mellett) és akkor akár azt is megtudhatják, hogy honnan jött a szonda.
Viszont mi már elég régóta küldünk ki rádiójeleket az űrbe, és ez elég jó "szonda" ...
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Arcok a Földről

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.02.12. 19:55

Sirius írta:Viszont mi már elég régóta küldünk ki rádiójeleket az űrbe, és ez elég jó "szonda" ...


Szerintem is.
Az is lehet hogy 100 fényéven belül tényleg létezik fejlett civilizáció, csak miután megnéztek egy TV-jóslást hagynak minket inkább a francba. :)
90/900 refraktor
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”