A CSILLAGÁSZATTAL kapcsolatos tévedések .

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
Tóni
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2009.09.23. 13:24

A CSILLAGÁSZATTAL kapcsolatos tévedések .

Hozzászólás Szerző: Tóni » 2010.03.13. 11:36

Mindenkit köszöntök és üdvözlök az új topikban.

Ezt a témát azért hoztam létre, hogy itt bárki bátran leírhassa a tabunak számító észrevételeit.
Úgyanis, más topikban bántotta egyesek önérzetét az, ha olyanok tévedéseit kritizáltam, akik
egy vagy több tudományos fokozattal rendelkeznek.

Az elmúlt 20 - 30 évre visszamenőleg, ha találtok a csillagászattal kapcsolatos tévedést, tudományos
folyóíratokban, könyvekben, írjátol le és itt megvitatjuk.

Mindenki figyelmébe ajánlom Beck Mihály akadémikus : " Tévedés a tudományban " c. írását.
/a netten megtalálható/, valamint szintén Tőle : " Parajelenségek és paratudomány " c. könyvét.

Tartsátok mindig szem előtt a honlapom mottóját : Csak tiszta forrásból ....

http://www.levay.eu/

Üdv, Lévay Antal István.
Tóni
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2009.09.23. 13:24

Re: A CSILLAGÁSZATTAL kapcsolatos tévedések .

Hozzászólás Szerző: Tóni » 2010.03.13. 13:01

Üdv a Csillagváros kiváncsiskodóinak!

Elsőként egy szakember hozzászólására válaszolok, mivel Zsoldos Endre az
MTA KTM Csillagászati Kutatóintézet munkatársa.

Kedves Endre! Hozzászólásodban írod, hogy teljesen jó, amit Szabó M Gyula írt.
Miszerint, a csillag által az éggömbön leírt ellipszisről van szó.

Csak egyetlem kérdést teszek fel számodra :

Milyen parallaxis ellipszist írnak le azok a csillagok az éggömbön,
amelyek pozicíója pontosan egybeesik a Föld-pálya keringési sikjával?
Vagyis, a távcsőben csak egy egyenes mentén mozdulnak el jobbra,
illeve balra ! Remélem, egyértelmű a kérdésem.

Szerintem, itt semilyen ellipszis fél-nagytengelyéről nem beszélhetünk,
mivel a csillag a függőleges látómezőben nem mozdul el, csupán a vizszintesben.

Ha ez nem így van, akkor légy szíves kiigazitani.
Üdv. Tóni.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: A CSILLAGÁSZATTAL kapcsolatos tévedések .

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.03.13. 13:44

Bár nem vagyok Endre, de szerintem egyértelmű, hogy itt az általában használható parallaxis-ellipszis kissé speciális formájáról van szó: ellipszis, de a kistengelye éppen 0.
Ettől még a "nagytengely" értelmezhető, távolságmérésre nyilván használható.
Sőt, a Föld pályasíkjára pontosan merőleges irányban (ha eltekintünk a földpálya excentricitásától) meg pontosan kört leíró csillagok vannak, azok is pont ugyanígy használhatók.

A "függőleges" meg "vízszintes" irányú elmozdulás meg az éggömbön elég nehezen értelmezhető...

--mpt
Tóni
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2009.09.23. 13:24

Re: A CSILLAGÁSZATTAL kapcsolatos tévedések .

Hozzászólás Szerző: Tóni » 2010.03.15. 05:37

Üdv Péter!

Légy szíves olvasd el újra a hozzászólásomat. /illetve kérdésemet/.

Kétszer is kihangsúlyozom, hogy :
1. .... a TÁVCSŐBEN egy egyenes mentén mozdul el jobbra, illetve balta!
2. ... mivel a függőleges LÁTÓMEZZŐBEN nem mozdul el ....!

A kérdésemben az ÉGGÖMB szót még csak le se írom. Én a távcső
látómezejéről beszélek és nem az éggömbbön a vízszintes, illetve függőleges irányról!

Remélem, a kérdésem miatt nem kell új axiómát, esetleg posztulátumot
bevezetni a geometriában az ellipszissel kapcsolatban.
Valóban létezik az ellipszisnek egy speciális esete, ahol a két fókuszpont
egybeesik, így az excentricitás zéró. Ez valójában a kör.
A Dandelin-gömbök elemi bizonyításából egyértelmű, hogy NEM létezik
olyan ellipszis, amelynek kistengelye zéró !

Üdvözlettel : Tóni.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: A CSILLAGÁSZATTAL kapcsolatos tévedések .

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.03.15. 08:37

Elolvastam.
PIR
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2009.10.05. 22:17

Re: A CSILLAGÁSZATTAL kapcsolatos tévedések .

Hozzászólás Szerző: PIR » 2010.03.15. 10:35

Találtam egy csillagászati tévedést, amely hosszú évek óta jelen van a magyar csillagászati szakirodalomban, megpróbálom Lévay uram színvonalán megfogalmazni (bár nem könnyű):

Olvasom hát a Csillagászati Évkönyvben, hogy "a Nap kel" és "a Nap nyugszik" !!!
Ezek szerint a Magyar Csillagászati Egyesületben nem tudják, hogy a Nap nem kel és nyugszik, hanem ez csupán a Föld tengely körüli forgása következtében fellépő látszat!! Az MCSE évkönyve tehát még a geocentrikus világképet hirdeti 2010-ben is ! És a szerkesztők között számos egyetemet végzett ember is van !!!!!
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: A CSILLAGÁSZATTAL kapcsolatos tévedések .

Hozzászólás Szerző: maro » 2010.03.15. 10:54

Tóni írta:
Kétszer is kihangsúlyozom, hogy :
1. .... a TÁVCSŐBEN egy egyenes mentén mozdul el jobbra, illetve balta!
2. ... mivel a függőleges LÁTÓMEZZŐBEN nem mozdul el ....!

Nem értem ezt a kötözködést. Ha már precízkedni akarsz, akkor legyél következetes. A Föld pályasíkja, ahogy a neve is mutatja egy sík. Matematikai fogalom, csak 2 dimenziós kiterjedése van. Elemben egy csillag fizikai objektum , 3 dimenziós. Tehát a valóságban sohasem eshet egy csillag a Földpálya síkjában, mindig alá vagy fölé lóg. Tehát MINDIG ellipszist írnak le a csillagok. Most akkor ki terjeszt itt tévedéseket!!!???
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: A CSILLAGÁSZATTAL kapcsolatos tévedések .

Hozzászólás Szerző: maro » 2010.03.15. 10:57

PIR írta:Találtam egy csillagászati tévedést, amely hosszú évek óta jelen van a magyar csillagászati szakirodalomban, megpróbálom Lévay uram színvonalán megfogalmazni (bár nem könnyű):

Olvasom hát a Csillagászati Évkönyvben, hogy "a Nap kel" és "a Nap nyugszik" !!!
Ezek szerint a Magyar Csillagászati Egyesületben nem tudják, hogy a Nap nem kel és nyugszik, hanem ez csupán a Föld tengely körüli forgása következtében fellépő látszat!! Az MCSE évkönyve tehát még a geocentrikus világképet hirdeti 2010-ben is ! És a szerkesztők között számos egyetemet végzett ember is van !!!!!

Hú de igazad van! Én meg még fizetem is a tagdíjat :shock: Köszönöm, hogy felnyitottad a szemem! Csak találkozzam velük, megkapják a magukét! :lol:
Guest

Re: A CSILLAGÁSZATTAL kapcsolatos tévedések .

Hozzászólás Szerző: Guest » 2010.03.15. 12:42

Del
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Guest 2011.01.30. 02:48-kor.
szolcs
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:21

Re: A CSILLAGÁSZATTAL kapcsolatos tévedések .

Hozzászólás Szerző: szolcs » 2010.03.15. 13:10

Historia est magistra vitae.

Jelentős melléfogás volt - így utólag - a geocentrikus világkép. Mégis, hány évszázadon át próbálkoztak az adott kor szakértői újabb és újabb kis körön gördülő körökkel - és egyre újabb köröcskékkel - magyarázni mondjuk a Mars bolygó látszó mozgását?

Közelebbi példát mondjak: a Mars-csatornák. Vagy holdi por - hogy nem lehet a Holdra küldeni űrhajót, mert elsüllyed a porban. Bár erről Astrohist nyilván sokkal többet tudna mondani ebben a topikban.

Ha most a topik címét csak egy kissé általánosabban vesszük, nem amúgy - egyéb fórumokon szokásos anyázási lehetőségnek -, akkor ez egy tanulságos téma lehet. Nem értem a dolgot. Tónitól "én is csak hideget kaptam", de ezek a vitriolos hozzászólások elrémítenek. Mondanám primitívek. A topik nyitója szeret visszaszólni, hogy egy egyenes szakasz nem ellipszis. Szereti a számokat 18 tizedesjegyig megadni. Lelke rajta.

Üdv: Szolcs
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”