Kollimálási segítség Budafokon Seben 150/1400

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
Jocc75
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2012.09.11. 13:52

Kollimálási segítség Budafokon Seben 150/1400

Hozzászólás Szerző: Jocc75 » 2012.10.22. 16:35

Sziasztok!

Teljesen kezdő vok.
Kb. 1 hónapja van 1 Seben 150/1400-as 'áruházi' távcsövem, amit használtan :shock: vettem...

Már vettem hozzá egy 10 és egy 25 mm-es bárium okkulárt, de a házilag barkácsolt kollimációs lézerem, mintha nem lenne 100%-os :-(

Ha valakinek van tapasztalata és itt lakna a közelben, vagy lenne kölcsön valami gyári kollimációs eszköze megköszönném ;-)

(plusz nehézség a kihuzatba épített kb 3* barlow lencse is ami nem kiszedhető....csak kalapáccsal...)
Sidius

Re: Kollimálási segítség Budafokon Seben 150/1400

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2012.10.23. 16:05

Szia!
Nem tudom milyen távcső ez, legfeljebb csak sejtéseim vannak. A beépített barlow szétdobja egy kicsit a lézerfényt, de végül is attól még jusztírozható. A Neten van cikk Barlow-lencsés jusztírozásról is. Különben nem valami szerencsés az a beépített lencse. Az 1400 már a nyújtott fókuszt jelenti? Mert akkor háromszoros nyújtással számolva nagyon fényerős a főtükör, ami minőségi szempontból nézve veszélyes, főleg, hogy áruházi a cső.
Ki kell vele menni az ég alá, utána kb. 150x-es, vagy nagyobb nagyításnál egy fényes csillagot megnézni. Ha rossz a jusztír, az elfókuszált képen a segédtükör árnyéka nem középen lesz, hanem valamerre eltolódva. Nagyon kicsit döntögetve a főtükröt (minden mozdítás után a LM közepére visszaállva) próbáld beállítani a jusztírt, mégpedig mindig olyan irányba döntve a tükröt, hogy a csillag képe ellentétes irányban mozduljon a segédtükör árnyékának eltolódási irányával.
Jocc75
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2012.09.11. 13:52

Re: Kollimálási segítség Budafokon Seben 150/1400

Hozzászólás Szerző: Jocc75 » 2012.10.23. 21:12

Köszi, ki fogom próbálni egyenlőre a 10mm-es okkulárral. (140x)
Ha középen van a segédtükör árnyéka az elég, vagy a kis főtükörtartó karmocskáknak is szimetrikusan látszódniuk kellene a barlow ellenére is?

Igazán az a gondom hogy használtam már egy 90/910-es refraktort és sokkal jobb volt a képe, mint ennek a csőnek.
A csillagok, a Jupiter holdjai is olyan "csillag" vagy üstökös szerüek kinagyítva, nem pontszerűek, hiába fokuszálok ide-oda.
Remélem ez első sorban jusztír probléma és nem mondjuk a budapesti légkör mostanában erős nyugtalanságának tudható be...
Sidius

Re: Kollimálási segítség Budafokon Seben 150/1400

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2012.10.23. 21:42

Amennyiben a karmok szimmetrikusan vannak elhelyezve, úgy a segédtükör árnyékával együtt középre kerülnek majd.

Jocc75 írta:Igazán az a gondom hogy használtam már egy 90/910-es refraktort és sokkal jobb volt a képe, mint ennek a csőnek.
A csillagok, a Jupiter holdjai is olyan "csillag" vagy üstökös szerüek kinagyítva, nem pontszerűek, hiába fokuszálok ide-oda.


Egy lencsés cső képe leve elég kemény viszonyítási alap (többnyire).
A távcső eredete viszont az igazi aggasztó körülmény, mert lehet, hogy közelében sem teljesít majd az elvárható szintnek.
Minden esetre induljunk ki abból, hogy be kell állítani. A kereszt alakú fókuszált kép asztigmiát jelent, ez többnyire optikai hiba, de az akromátok (barlow) is okozhatnak asztigmiát. Az üstököshöz hasonló megjelenés kómahiba, ami beállítási fogyatékosság.
Jocc75
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2012.09.11. 13:52

Re: Kollimálási segítség Budafokon Seben 150/1400

Hozzászólás Szerző: Jocc75 » 2012.10.29. 19:47

Nem akar tiszta idő lenni a távcsőbeállításhoz :-(
Jocc75
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2012.09.11. 13:52

Re: Kollimálási segítség Budafokon Seben 150/1400

Hozzászólás Szerző: Jocc75 » 2012.11.13. 09:30

Szét kellett szednem a távcsövet, mert az egyik rögzítő csavarnál meg volt szakadva a menet, új menetet vágtunk bele, most már tutira jól tudom rögzíteni a főtükröt.
A házi lézer kollimátoromnak valamiért a beépített Barlow-on keresztül olyan szétnyújtott,üstökösszerű a visszatükrözödése, nem pontszerű.
(tudjátok a kis fehér korongra ami vissza tükröződik)

Lehet hogy meg kéne pucolnom a barlow lencsét vattával meg valami folyadékkal?
(alkohol jó erre a célra, vagy veszélyes vizekre eveztem?)

Kösz a helpet!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Kollimálási segítség Budafokon Seben 150/1400

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.11.13. 11:47

A nyújtótagba tett fényforrást próbáld forgatni, de a nyújtótag ne forogjon! Ha az üstökös is forog, akkor a kollimátor fénye nem pontszerű, ha viszont az elnyúlt fényfolt nem fordul el vele, akkor a nyújtótag lencserendszerében van a hiba! Egyelőre pucolni nem kellene, beállításhoz felesleges. A nyújtás feladata az, hogy a tükör közepén elhelyezett kis fekete karikát lefedje a széttartó, egy pontból kiinduló sugár, és ez a tükörről visszaverődve a kis karika nagyított képét láthatóvá tegye, amelynek közepe az optikai tengelyt mutatja. ezt kell középre állítani, és a kihuzat mozgatásával ellenőrizni, hogy ott is marad-e, vagy vándorol! Ha vándorol, akkor a kihuzat ferde, nem az optikai tengelyben működik, állítani kell! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Jocc75
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2012.09.11. 13:52

Re: Kollimálási segítség Budafokon Seben 150/1400

Hozzászólás Szerző: Jocc75 » 2012.11.15. 09:58

Nem annyira elnyújtott üstökösszerű a lézer folt alakja, de nem forog a kollimátor forgatásakor.
Arra gondoltam, hogy a főtükör takarításánál a tükör közepét jelző "kör" egy része lejött, lehet hogy a barlow-tól (a főtükrön) nagyobb foltot megvilágító lézer a hiányos körrel együtt okozza a szabálytalan visszatükrőződési formát a kollimátor papír lemezén?

Jó lene már, ha egyszer nem lennék hulla fáradt amikor szép csillagos az ég, hogy a szabad ég altt mondjuk a Jupiteren kipróbálhassam a jelenlegi beállítást...
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Kollimálási segítség Budafokon Seben 150/1400

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.11.15. 10:07

Lézer nélkül is szépen be lehet jusztírozni a rendszert, egy csomó leírás van erről a neten. Régebben nem is volt lézeres kollimátor. Nem hinném, hogy egy Jupiter kép sokat segít a beállításban, legfeljebb azt látod, hogy valami nem jó.
Jocc75
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2012.09.11. 13:52

Re: Kollimálási segítség Budafokon Seben 150/1400

Hozzászólás Szerző: Jocc75 » 2012.11.15. 11:22

Ennyi idő és állítgatás után már azt szeretném meglátni egyszer, hogy jó a beállítás :-)

Ha életlenre állítok egy csillagot, vagy akár a Jupitert, akkor be tudom lőni a főtükröt aszem...

(remélem...kint a hidegben és sőtétben...)
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”