Kollimálási segítség Budafokon Seben 150/1400

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Kollimálási segítség Budafokon Seben 150/1400

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.11.15. 11:28

Szerintem nem jobban, mintha a szobában belenézel okulár nélkül, és szép szimmetrikusra állítasz mindent.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Kollimálási segítség Budafokon Seben 150/1400

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.11.15. 16:21

Természetesen nem feltétel a lézer a beállításhoz. Még eszköz sem kell hozzá, ha jó a szemmértéked. A kihuzatba tett egyszerű papírhenger hosszabbítás is nagyon jó segítség lehet! A lényeg, hogy a segédtükröt a főtükör közepén lássad és annak közepén a kis karikát, és ha a kihuzatba tett papírcsőbe nézve ezt be tudod jól állítani, akkor a segédtükörhöz már nem kell nyúlni, csak a főtükröt kell állítani. Ha már van egy lézered, akkor azzal és egy nyújtótaggal. Beteszed a papírcső helyére úgy, hogy a főtükör közepén a kis karikát jól megvilágítsa. A főtükörről visszavert fény mutatja a kis karika nagyított képét! Ennek a közepét kell pontosra állítani a főtükör állítócsavarjaival. Ez után ellenőrizni, hogy a kihuzat mozgatásakor vándorol-e a karika képe oldalra, vagy sem, mert ha igen, akkor a kihuzaton is állítani kell! Kihuzat állítása után az egészet kezdeni előről, azaz segédtükörrel, hogy a kihuzattal szemben legyen, középen! Ha nyújtótag nélkül világítasz az okulár helyéről lézerrel a főtükörre, és füstöt fújsz a csőbe, jól látható lesz a fényes sugár, amely önmagába visszaverődik a főtükörre tett karika közepéről, és visszamegy pontosan a lézerforrás kicsiny lyukába, vagy kis körben látható körülötte! Ennyi! Ha égen nagy nagyítással fényes csillagra ellenőrzöd, akkor a defókuszált két helyzet között változtatva a kihuzatot, az okulárban szabályos kör alakú foltot kell látni, amelynek külső széle egy árnyalatnyival fényesebb, akár fókuszon belül, akár kívül nézed, és a két defókuszált kép majdnem teljesen egyforma! A pontos fókusz felé haladva szabályos kis köröket kell látni a központi fény körül. A pontos fókuszban a látható köröcskék száma minél kevesebb, azaz halványabb, annál jobb a főtükör által alkotott kép, mert nem a gyűrűkbe, hanem pontosan a központba gyűjti a csillag fényét! Ez a főtükör tulajdonsága, változtatni nem tudsz rajta! Ha a defókuszált csillagkép nem kör alakú, akkor a főtükör lehet szosabban lefogva a kelleténél, amely deformálja, meghajlítja. Erre utal ha a lefogások számának megfelelően torzul a kör, pl. háromszögesedik! A gyenge minőségű segédtükör általában oválissá teszi a képet, amely nem fókuszálható csillagképet mutat, vagy egyik, vagy másik irányban kissé elnyújtott vonalkát látni! Ez asztigmatizmusra utal, cserélni kell a segédtükröt! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
gvm57
Hozzászólások: 116
Csatlakozott: 2012.11.19. 09:58

Re: Kollimálási segítség Budafokon Seben 150/1400

Hozzászólás Szerző: gvm57 » 2012.11.21. 13:57

Szia Józsi!

Én sem vagyok profi, de lenne néhány ötletem a beállításra.
Először is megszabadulnék a nyújtó tagtól, és vennék egy tisztességes Barlow-ot.
Ha ezt mégsem akarod akkor vedd ki a kihuzatot nyújtótagostul és egy megfelelően illeszkedő csővel helyettesítsd. Így nem zavar be a nyújtótag a beállításba.
Kezdésként nézz az "új" kihuzatba, ha a szemed (a pupillád) a kihuzat közepén van (kb.), akkor középen kell látszania a segédtükörnek (közepén a szemeddel és a kihuzat belső falával), illetve a főtükörnek, továbbá egyforma mértékben (kb.) kell látnod a cső falát (körkörösen).
Ezután tedd a kihuzatba a lézert központosan.
Ha ez megvan, nézz a csőbe szemből, látni kell a főtükörben a segédtükröt és rajta (a segédtükrön) a lézer beérkezési pontját.
Ha ez középen van akkor OK. Ha nincs, állítani kell a segédtükör helyzetén ill., ha nagyon kikéredszkedne a cső középpontjából akkor a kihuzaton kell igazítani.
Utána látnod kell, hogy a főtükrön hova érkezik a lézer. Ha ez a közepén van akkor OK. Ha nem a segédtükröt kell állítani.
Ismét a segédtükör képét nézve látnod kell, hogy hova érkezik a főtüköről visszavert lézerpont. Ha ez ugyanoda érkezik mint az oksikihuzat felőli akkor OK. Ha nem, állítani kell a főtükrön.
Végezetül a főtükrön látható segédtükör képében látnod kell az oksikihuzat fenekét, ahol kilép a lézer. Erre a pontra kell beérkeztetni a visszavert lézerfényt. Az, hogy ide érkezik a visszavert fény csak akkor jelent jó beállítást , ha a többi pont is a helyén marad!!!
Tehát van 4 pontod amit figyelni kell:
1, a segédtükrön a beérkező (középen legyen)
2, a főtükör közepe (középen legyen)
3, a segédtürön a visszavert (a beérkezővel egybeessen)
4, a kihuzat fenekén a kilépő (kilépési pontba érkezzen a visszavert)
Ötlet: ha összezavarodsz a pontok között akkor a segédtükör foglalatát (szigorúan csak a foglalatot) picit megnyomva megmozdul a a főtükörre érkező, ennek következtében a segédtükrön a visszavert és a kihuzat fenekére visszatérő pont.
A lézered pontosságát is ellenőrizheted.
A fent említett "új" kihuzat-csőbe (legyen kb. 15-20 cm hosszú) beillesztesz két korongot egymástól kb. 10cm távolságra, és midkettő közepén ejtesz kb. 2mm-es lyukat. (Én is magam készítettem egy ilyesmi beállító lézert, egy lézermutatós golyóstoll hátsó feléből, amit 3-3 csavarral a cső korongokkal ellentétes végén rögztettem, és ezekkel a csavarokkal be tudom állítani, hogy a nyaláb mindkét korong közepén átmenjen. Grátiszban még egy 1Gb-s pendrive is van a lézeres tollfélben. Korongoknak én gyógyszeres kupakot használok, mert némelyiknek gyárilag jelölve van a közepe, pl. a Betaloc kupakja jól illeszkedik egy 32-es pvc cső belsejébe).
Ezek a lyukak kijelölik a cső tengelyét, rajtuk áthaladva a lézerfény tengelyirányú lesz, és használható beállításra.
Remélem tudtam segíteni valamit, ha másképp nem, hát a lézer ellenőrzésére vonatkozóan.
Ha helyzet nem változik ezek után sem, akkor ennyit tud a cső.

Üdv. Gábor
Jocc75
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2012.09.11. 13:52

Re: Kollimálási segítség Budafokon Seben 150/1400

Hozzászólás Szerző: Jocc75 » 2012.11.22. 20:47

Köszönöm a sok segítséget, de 'télleg!

Sajnos a multkor a szabad ég alatti "még finomabb" beállításnál jól elállítottam a főtükröt :-(

Egy kis rutin nagyon jól jönne :-/

A főtükörnél nem hiszem hogy feszítéssel torzitani lehet a tükör formáját. Ez tényleg lehetséges? (nagyon vastag és merev kinézetű az a tükör!)

A kihuzat (persze nem crayford) kissé kotyog-lötyög, de ha a csavarokon huzok akkor nagyon nehéz élesre állni sajna :-(

Megpróbálom majd kihuzat nélkül is beállítani.(nyújtótag nélkül)

A házi lézer kollimátorral szenvedtem sokat amikor építettem, hogy pontosan passzoljon a müanyag cső a kihuzatba, csiszolni kellett belőle körben vagy 1/2 milimétert... (volt többféle csö, a többi lötyögött a kihuzatban)
Ilyen szupi gyógyszeres kupakokról nem is álmodtam, én csak olyan kupakokat találtam ami a közepén volt a legvastagabb és ezért ott még pontosan kifúrni sem lehettett volna!

(bevallom öszintén a topic elindításakor egy rutinos budafoki csillagász személyes segítségében reménykedtem, esetleg (lézeres és hagyományos) gyári kollimátorokkal felszerelkezve)
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Kollimálási segítség Budafokon Seben 150/1400

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.11.22. 22:57

Jocc75 írta:A főtükörnél nem hiszem hogy feszítéssel torzitani lehet a tükör formáját. Ez tényleg lehetséges? (nagyon vastag és merev kinézetű az a tükör!)


Simán eltorzul, nem is gondolnád! Ezt nem látod szabad szemmel, mert nanométerekben történik, de elég ahhoz, hogy a diffrakciós kép is torzuljon, így legtöbbször asztigmatikus lesz.
Jocc75
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2012.09.11. 13:52

Re: Kollimálási segítség Budafokon Seben 150/1400

Hozzászólás Szerző: Jocc75 » 2012.11.23. 09:31

Akkor az simán lehetséges, és hogyn lehet kiküszöbölni a főtükör feszülését? :-/
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Kollimálási segítség Budafokon Seben 150/1400

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.11.23. 11:52

Jocc75 írta:Akkor az simán lehetséges, és hogyn lehet kiküszöbölni a főtükör feszülését? :-/


például ellenőrizd, hogy a főtükörtartó-karmok épp csak hozzáérjenek a főtükörhöz (vagy akár hozzá se érjenek :) nekem például inkább csak lebegnek tizedmilliméterekkel a tükör fölött)
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Kollimálási segítség Budafokon Seben 150/1400

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.11.23. 17:15

Kisméretű főtükrök megtartására elegendő a tükör szélén a 3 pontos alátámasztás, rögzítés. A főtükör általában vastag, és megtartja a saját súlyát! Olyan minimális az önsúly miatti deformációja, amely nagyságrenddel a hibahatár alatt van, de csak akkor, ha a rögzítés szakszerűen megoldott. Most azt írom le, hogy a 150mm-es főtükrömet hogyan rögzítettem. A három leszorító kis nyelvecske alá vékony szilikon gumilapból félkörívet helyeztem, ezen keresztül szorította le a tükör szélét. A tartó belső oldalára is, a megfelelő hézagot pontosan kitültő vastagságú gumicsíkot ragasztottam. A leszorító pontok alá parafa dugóból párhuzamos és egyforma vastag szeletet vágtam, ezeket a tartó aljára ragasztottam szilikonnal, majd a végleges megkötése elött behelyeztem a főtükröt, és a leszorító karmok csavarjait annyira húztam meg, hogy a szilikon gumi egy hajszálnyit belapuljon. A leszorítás így a parafa dugó karikákra nyomja pontosan az üveget, oldalra nem tud mozdulni a pontos hézagot kitöltő gumibetét miatt, és deformálódni sem tud, hiszen a feltámasztási pontja pontosan a leszorító nyelvecske alatt van, nem mellette, és nem beljebb, hanem pontosan a tükör külső szélén. Hajlítás nem léphet fel, és ha az oldal iránynú hézagolás is pontos, akkor a tubust elbilletve sem mozdulhat ki a helyéről! Nagyobb tükrök esetében már szükséges lehet belső alátámasztás is, amely a nagyobb súlyú üvegkorongot is tartja, de kis tükör esetében felesleges. A lényeg az, hogy a tükör szélén a leszoraítás alatt legyen a feltámasztás, máshol nem lehet, mert akkor hajlítás is fellép! A hajlítás viszont asztigmatikus torzítást okozhat! Ha a tükör görbülete pontos, a leszorítás helytelenségét a csillagteszt elárulja. Ha a csillag nagy nagyítással nézett defókuszált képe háromszögesedést mutat, akkor hiba van! Ha viszont a tükör alátámasztása a leszorítás alatt van a perem szélén, akkor ilyen hiba nem léphet fel, még akkor sem, ha a szorítás a kelleténél kissé nagyobb! Oldal irányban általában a vastag üveg nagyobb nyomást is elbír, mert nincs számottevő kihajlása. Ha van egy kis hézag, az viszont nem számít, mert a szilikongumi leszorítással nem fog elmozdulni a tükör oldalra sem! Az oldalra történő kitámasztást lágyabb anyagból, pl. egy egéralátét széléből levágott csíkkal is meg lehet oldani, mert az buborékos szerkezetű, és könnyebben összenyomódik, mint a szilikongumi. A parafa alátámasztás viszont azért jó, mert optimális keménységű alátámasztást ad a tükörnek, de azért kicsit összenyomódik, és úgy is marad, azaz beszerelés után rövid időn belül beáll az erőegyensúly, és stabilan megtartja a jusztirozott állapotában. A tökörhöz semmit nem szabad ragasztani! Ha nincs gyakorlatod a szerelésben, akkor inkább nem kéne hosszányúlni, hiszen 1:100 -hoz az arány, hogy gyárilag hibás a tükör lefogatása! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
gvm57
Hozzászólások: 116
Csatlakozott: 2012.11.19. 09:58

Re: Kollimálási segítség Budafokon Seben 150/1400

Hozzászólás Szerző: gvm57 » 2012.11.24. 11:12

Üdv mindenkinek!

A témához kapcsolódva egy ötlet azoknak, akiknek nincs semmilyen kollimáló kütyüjük, és egyelőre nem tudnak beruházni egy ilyenre, de mégis elfogadható beállítást szertnének.

A megoldás a Nap-ozó kollimátor-avagy, akinek nincs bicskája.

Végy egy 32-es kb. 20cm-es pvc csövet (amit azért lelehet annyira szükíteni, hogy az egyik végéből 3-5cm beférjen az oksikihuzatba).
Végy továbbá 2db orvosságos kupakot, melyek közepe jelölve van. (ennyi az össz anyagszükséglet)
Lyukaszd ki a kupakokat a középpontban kb. 3mm-esre.
Helyezd őket a cső két végébe, és kész is van a kollimátor.
Válassz megfelelően napos időjárást!
Tedd az eszközt az oksikihuzatba.
Állítsd be úgy a távcsövet, hogy az oksikihuzat a Nap felé nézzen.
A kihuzat tövénél a fények és árnyékok KONCENTRIKUSak legyenek!
Inditsd el az óragépet.
A távcsőbe szemből belenézve láthatók lesznek a fénypontok (majdnem mint a lézernél).
Indulhat a beállítás.
Időnkét ellenőrizd az oksikihuzatnál a koncentrikus fény-árnyék visznyokat, ha kell, korrigálj. ( kézi vezetésnél ezt gyakran kell megtenned, de megoldható)
(tudom, hogy nem precíz beállítást ad, de elfogadható)

Nyári időszakban felmerülő egyéb szükségletek: NAPTEJ a válladra és a hátadra, továbbá a kiszáradás elleni védekezésként egy dobozos SÖR.

Jó Nap-ozós kollimálást kívánok!

Üdv. Gábor
Jocc75
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2012.09.11. 13:52

Re: Kollimálási segítség Budafokon Seben 150/1400

Hozzászólás Szerző: Jocc75 » 2012.11.27. 08:10

Köszi a vicces hozzászólást...nincs napszűrőm és a szemem világát is féltem attól, hogy véletlenül a napba nézzek :-(

...viszont jó időre - nagyjából "tiszta" égre van kilátás... Szerre fel!
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”