Karácsonyra...

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Karácsonyra...

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.10.29. 17:18

Évről évre felmerül bennem egy ötlet, aztán valahogy a gondolatot sosem követi tett, mert vagy a lelkesedés vész el, vagy az anyagiak. De idén úgy döntöttem, hogy csakazértis megvalósítom ezt az ötletet. Hogy miről is van szó? Leírom nagy vonalakban, de szeretném ha hozzáadnátok az ötleteket a megvalósításra, lebonyolításra...

Tehát arról van szó, hogy sok olyan amatőr kollégával találkoztam már, aki elzárkózott attól, hogy belépjen az egyletbe, méghozzá anyagi okokból. Van akinek még ez a 6-7e Ft is gondot okoz. Persze, egy felnőtt azért felnőtt, hogy tudjon magán segíteni. Viszont úgy gondolom, azért ez - mint minden hobbi - valamennyire luxus is, és biztosan vannak olyan gyerekek, kiskamaszok, közép- és főiskolások, akiknek nagyon sokat számít még ez a havi 5-600Ft is. Persze az is igaz, hogy talán az ilyen, nehéz helyzetben lévő fiataloknak inkább másféle segítségre lenne szüksége, de ami minket összeköt, az a csillagos égbolt szeretete, tehát ha mi adhatnánk, az olyasvalami legyen, aminek a csillagászathoz van köze.

Amiért az egyesületi tagdíjat említettem, annak az az oka, hogy úgy gondolom, ár-érték arányban ez egy nagyon jó ajándék: az Évkönyv, a Meteorok egy fantasztikus közösség életébe engednek bepillantást, a további kedvezmények a kiadványokból, a táborok díjaiból pedig csak hab a tortán. Sokan nem engedhetik meg maguknak, hogy távcsövet vegyenek, nekik még mindig csodás lehet olvasgatni ezekről a dolgokról - gyerekkoromban nekem is csak a könyvek jutottak (Ég és Föld :D még most is ott áll a polcomon).

Persze az is igaz, hogy ma az interneten már rengeteg információ olvasható, ráadásul sokkal naprakészebben, mint a könyvekből, folyóiratokból. Viszont sokan az internetről is csak álmodoznak, és maximum az iskolában férhetnek hozzá, valamint - bár lehet, hogy csak én vagyok könyvmániás - egész más érzés egy nyomtatott újságot, könyvet olvasgatni. További előny, hogy a Meteor magyarul van. A rovatokban magyar nevek, egyszerű, hétköznapi amatőrök, nagy számban kicsi, olcsó távcsövekkel készített észlelések köszönnek vissza, és ez hatalmas bátorító erő lehet! Ráadásul minden területet elég jól lefed, és könnyen rájön az ember, hogy van olyan ág, ami igazán nem igényel komoly befektetést (Hold-észlelés, változózás, fogyatkozások, fedések, stb).

És most a lényeg: szeretnék valakinek ajándékozni egy egyéves, 2013-as tagságot (és remélem utána évről évre újra és újra). Ami nehezíti a dolgom - és sokan lehetünk még így -, hogy nincsenek az ismeretségi körömben olyan fiatalok, akik rászorulnak és ÉRTÉKELNÉK is ezt. Ez utóbbi nagyon fontos lenne, hiszen mit ér az egész, ha olyan kapja, akit amúgy nem igazán érdekel a csillagászat? Eredetileg úgy gondoltam, hogy csak úgy megkeresek ezzel az ötlettel valakit az egyesülettől, esetleg valamely szakkörben van ilyen, rászoruló fiatal. Viszont úgy gondolom, talán más is lehet, aki még szívesen adna egy hasonló ajándékot ha lenne kinek, csak eddig ő sem tudta, hogyan kezdjen neki. Ezért döntöttem úgy, hogy megnyitom ezt a topikot.

Tehát kérném, hogy ötleteljünk: hogyan, ki döntse el, hogy ki kapjon ilyen ajándékot? Hogyan történjen az egésznek az adminisztrációja? Nem szeretném túlbonyolítani, de nekem sincs kidobni való pénzem, szeretném, ha jó helyre kerülne az ajándék. Egyáltalán, lenne még más is, aki szeretne ajándékozni? Arra gondoltam, hogy nem muszáj a tagság, van rengeteg kevésbé drága de legalább ennyire értékes potenciális ajándék is: Égabrosz, VZP Kisatlasza, Amatőrcsillagászok kézikönyve, A csillagképek története, stb. stb. stb. Ezeket akár szépen becsomagolva is át lehetne adni/el lehetne postázni. Ahogy egy karácsonyi ajándékot illik.

Tehát jó lenne, ha sokan lennénk ebben a cipőben, és akkor már csak a módját kell megtalálni az egész lebonyolításának - de talán ez a legnehezebb része, hisz biztosan van, akinek az egyetlen amit hozzá tudna tenni, az az ajándék árának átutalása az egyesülethez, távcsőbolthoz, stb. De ez is elég! Szeretném, ha a lehetőségekhez képest anonim maradna a dolog, vagyis ideális esetben a megajándékozott és a megajándékozó ne tudjon egymásról, hisz a dolog nem erről szól, nem lenne jó, ha a megajándékozottnak úgy kellene éreznie, hogy valaki felé tartozik. Ezért is lenne jó úgy oldani meg, hogy az ajándékot például az egyesület, vagy maguk a boltok juttassák el a címzetthez, hisz egy arctalan egyesület, könyvesbolt vagy távcsőbolt kevésbé félelmetes. (Ez egy kis közösség, azt hiszem megbízhatunk annyira egymásban, hogy elhiggyük, az egyesület tényleg felvesz tagjai sorába egy fiatalt, vagy hogy egy bolt el fogja küldeni a kifizetett könyvet). Szeretném ha nem olyanokhoz kerülnének az ajándékok, akik felnőttek, dolgozók. A cél a fiatalabb korosztály lenne (talán már a főiskolás/egyetemista is túlzás lehet), ki tudja, hátha ennyi lökés kell valakinek ahhoz, hogy húsz év múlva a neve mögé biggyeszthesse: ", Nobel-díjas tudós".

Szóval várom az ötleteket, hogyan csináljuk? Hogyan találjuk meg azokat, akiket meglephetünk? Jelentkezzenek ők? Keressük meg őket mi? Ismertek ilyen fiatalokat, gyerekeket, esetleg bemutatókról? Olyanokat akiket rendszeresen visz a nagymama nézni a csillagokat a Polarisba, de szemmel láthatóan nem futná ilyen extra kiadásokra? Hogyan válasszuk szét az ajándékozót az ajándékozottól?

Beszéljük meg, nem kell sietni, elég időnk van még!

Szeretném, ha ez a topik most nem a fanyalgásról szólna. Nem szeretném keserűjóskák világfájdalmát viszontlátni itt. Nem érdekel az sem, hogy mire költsem a pénzem ha van, vagy hogy inkább kinek adjam és mire, és miért az árvízkárosultaknak/hitelkárosultaknak/kopaszodóknak/amputált kislábujjúaknak. Nem a "miért ne", hanem a "miért de" legyen a fő vonal! Nem kell, hogy adni tudj! Egy jó ötlet is nagy segítség!

Olyan emberek ötleteit szeretném itt látni, akik a poharat nem félig üresnek látják, hanem félig telinek! :)

Köszönöm azt is, ha csak elolvastad.
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Karácsonyra...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.10.29. 17:51

Kedves SQ.
Én nagyon szépnek és megvalósítandónak találom az elképzelésedet. Pillanatnyilag még nincsen pontos javaslatom a kivitelezésre, de ezt még átgondolom. Jelöltem (főiskolás) viszont már lenne.
A követőkben reménykedve üdvözöl: BQ.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Karácsonyra...

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.10.29. 19:13

sq írta:És most a lényeg: szeretnék valakinek ajándékozni egy egyéves, 2013-as tagságot (és remélem utána évről évre újra és újra). Ami nehezíti a dolgom - és sokan lehetünk még így -, hogy nincsenek az ismeretségi körömben olyan fiatalok, akik rászorulnak és ÉRTÉKELNÉK is ezt. Ez utóbbi nagyon fontos lenne, hiszen mit ér az egész, ha olyan kapja, akit amúgy nem igazán érdekel a csillagászat? .


Példaértékű ez a kezdeményezés. De szerintem akkor fogja értékelni valaki ezt az ajándékot, ha tett érte valamit, létrehozott valami értéket, produktumot. Rajzot, fotót készített, esszét írt stb...,természetesen ideillő témakörben. A megcélzott korosztály 8-18 éves korig az ideális. Lehet, hogy így kicsit pályázat ízű az egész, de értékmérő. Hátránya: nem biztos, hogy a leginkább (anyagilag) rászoruló kapja meg az ajándékot. Lehet csak úgy, céltalanul is osztogatni a "rászorultság " szerint, erre láthatunk példát bőven. Látjuk a következményét is. Nehéz okosan dönteni. Objektív vs. szubjektív legyek, ha jutalmazok? Az objektív, kritériumokhoz kötött jutalmazásnak pedagógiai értéke van, a szubjektív pedig egy másik kategória.
Ha megszületett a nagy ötlet, gondolom a fészbuk segíthet a népszerűsítésében.
Sehere Sezade
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2012.10.05. 14:10

Re: Karácsonyra...

Hozzászólás Szerző: Sehere Sezade » 2012.10.29. 19:35

Nos, ez egy rendkívüli ötlet. Én már egy pár hete megkerestem MZs-t egy ilyennel. Szerencsére, tudott is adni egy tippet, hogy kinek tudnám az éves előfizetését állni. A jövőhéten ezt rendezem is.
Továbbá, egy arra rászorulónak felajánlottam egy 200/1000-es SW-t ingyen karácsonyi ajándéknak, mert van egy hasonló méretű csövem, ezt nem használom és ezzel szeretnék segíteni. Szerencsére MZs ebben az tárgykörben is megtalálta a megoldást.
Nem vagyok én sem milliomos, de ha az amatőrtársaimért ennyit megtehetek, akkor meg is teszek.
Én is csak biztatni tudok mindenkit, hogy ha van lehetősége, akkor segítsen.
I'm hanging on your words
living on your breath
feeling with your skin
Will I always be here
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Karácsonyra...

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.10.29. 20:18

A magam részéről és a rendelkezésemre álló könyvekkel támogatom a dolgot.
A hogyanhoz még nincs ideám.
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Karácsonyra...

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.10.31. 07:02

örülök a jó fogadtatásnak. pályázatra azért nem gondolnék, mert nem hiszem, hogy mindenképp ellentételezni kéne a dolgot, szerintem elég, ha valaki azt mondja, hogy szerinte x.y-n nagyon örülne ennek. és tényleg jó lenne, ha minél egyszerűbb lenne a dolog, egy pályázatnak határideje van, el kell bírálni, lesznek sértődések, stb. jobb, ha a megajándékozottnak nem kell energiát fektetnie a dologba, hoszen az ajándékozás nem erről szól, hanem inkább a meglepetésről. legalábbis én így képzelem.

így például azt hiszem az én felajánlásomra már meg is van, hogy ki fogja kapni, Nov. elején ezért fel is veszem Lajos bácsival a kapcsolatot a jelöltjével kapcsolatban. és remélem karácsonyig még félre tudok tenni annyit, hogy 1-2 könyvet is tudjak ajándékozni - valaki másnak.
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Karácsonyra...

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2012.10.31. 16:36

sq!
Azt hiszem, hogy valakinek kézben kell tartania a dolgot. Értelemszerűen neked! ;)
Tehát, arra kérlek, hogy a nevem mellé húzz egy strigulát, egy év tagsági vagy könyvek 10k HUF. nagyságrendben.
Sajnos vagy szerencsére nem ismerek ilyen ifjoncot, de szívesen segítek ismeretlenül is.
Azért vártam eddig, mert valami nagyon okos, jó ötletet is szerettem volna mellékelni, de semmi jó nem jutott eszembe. Butaságot meg írok a többi topicba épp eleget... :oops:
Viszont már november van, gondolom, hogy jobb ha tudjuk, hogy mivel, mennyivel kalkulálhatunk.
Üdv,
L.
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Karácsonyra...

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.11.06. 15:08

kedves Lajos, köszönöm a felajánlást, amit én tenni tudok, az annyi, hogy kérek segítséget a rovatvezetőktől, szakkörvezetőktől, helyi csoportok képviselőitől, hogy ha tudnak olyan ember(ké)ről aki szerintük megérdemli az ajándékot, akkor jelezzék felém, és a többit majd együtt megoldjuk. én válogatni nem szeretnék (ahogy írtam, szerintem az ajándék nem arról szól, hogy a jó gyerekemnek adok, a kevésbé jónak pedig nem), így "érkezési sorrendben" próbálok majd adni - tudom, nem a legjobb megoldás, de nem tudok jobbat.

szóval ha neked is jó ez az elv, szólok majd ha kapok valahonnan javaslatot valakire. :)

az általam felajánlott 2013-as tagságot már rendeztem is, így Lajos bácsi, ha lehetséges kérem juttassa el az mcse-nek az Ön által ajánlott főiskolás szükséges adatait az egyesületnek. :)

üdv, LF
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Karácsonyra...

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2012.11.06. 20:27

Természetesen megfelel!
Várom a jelöltet és a segítség gyakorlati megvalósításának a formáját.
De ezt már privátban intézzük, az anonimitás miatt...
Üdv,
L.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Karácsonyra...

Hozzászólás Szerző: santage » 2012.11.07. 17:48

Néhány egyszerűbb könyvet én is fel tudok ajánlani. Sőt, lehet, hogy mást is, de sajnos nincs jelöltem, hogy ki kapja.

Snt
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”