Astrocaffé

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.11.15. 23:38

SzZoli írta:
2018.11.15. 23:00
... Elágazó , és hosszú láncú molekulákra van szükség az élethez. ...
Ebben miért vagy ennyire biztos?
(Talán mert "földi aggyal" gondolkodsz...)

A szilícium alapú élet lehetősége régebben nagy sláger volt a tudományos fantasztikus irodalomban is, de - ellenpéldaként - pl. az Andromeda törzs c. könyvben/filmben egy rendkívül egyszerű kristály "élt".
A földi evolúció "logikája" sok szempontból érthető: pl. páros érzékszerveink a térérzékelés miatt párosak, a szemünk a Nap Wien-féle sugárzás intenzitás-eloszlás maximum hullámhosszán a legérzékenyebb, stb., ami egy idegen létforma esetén is "jó eséllyel" elvárható.

De - szerintem - ezzel együtt sem zárható ki más, a miénktől különböző kreatura csak azért, mert nem tudjuk elképzelni.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: cbo » 2018.11.15. 23:58

Szerintem meg ne tudjuk meg, hogy nezhetnek ki, mert lehet a barokkos erzelmu romantikus beutesu kis agyunk lefagyna ha meglatnank oket. Felteve ha egyaltalan latszodnak...
Tuti nem 4 vegtagjuk van es boci szemeik :-)
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: .géza » 2018.11.16. 00:11

Ki tudja. "A maga képére teremtette". Lehet cifrázni : https://keptelenseg.hu/film-mozi/az-are ... enet-79159
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2018.11.16. 10:13

Attila írta:
2018.11.15. 23:38
SzZoli írta:
2018.11.15. 23:00
... Elágazó , és hosszú láncú molekulákra van szükség az élethez. ...
Ebben miért vagy ennyire biztos?
(Talán mert "földi aggyal" gondolkodsz...)

A szilícium alapú élet lehetősége régebben nagy sláger volt a tudományos fantasztikus irodalomban is, de - ellenpéldaként - pl. az Andromeda törzs c. könyvben/filmben egy rendkívül egyszerű kristály "élt".
A földi evolúció "logikája" sok szempontból érthető: pl. páros érzékszerveink a térérzékelés miatt párosak, a szemünk a Nap Wien-féle sugárzás intenzitás-eloszlás maximum hullámhosszán a legérzékenyebb, stb., ami egy idegen létforma esetén is "jó eséllyel" elvárható.

De - szerintem - ezzel együtt sem zárható ki más, a miénktől különböző kreatura csak azért, mert nem tudjuk elképzelni.


MDA
Ha megnézel egy protein motort meg ilyesmiket, úgy tűúnhet, mintha külön eszük lenne azoknak is.
star rover
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2016.07.07. 08:52

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: star rover » 2018.11.16. 17:46

Attila írta:
2018.11.15. 23:38

De - szerintem - ezzel együtt sem zárható ki más, a miénktől különböző kreatura csak azért, mert nem tudjuk elképzelni.
Nem zárható ki hogy létezik ilyesmi, ebben az esetben viszont igen kevés esély van a kapcsolatteremtésre. A jó öreg Stanislaw Lem vallotta ezt a szkeptikus nézetet a kapcsolatfelvételt illetően, amit több kiváló könyvében illusztrált. Pl. A kudarc című regényének már a címe is erre utal. Ha jól emlékszem ott egy olyan életforma jelenik meg a könyv végén, ami semmi érdeklődést nem mutat az ember iránt, sőt, mintha szándékosan el is zárkózna előle. A Solaris plazmaóceánja viszont kommunikál, mégis egészen elképesztő módon. Vagy említhetnénk még A legyőzhetetlen c. könyvét is. Talán ki kellene egészíteni a Drake-egyenletet a kommunikációra való hajlandósággal és az antropomorf-hasonlósági szorzókkal. A Drake-egyenlet eredeti alakjában szerintem túlzottan optimista a kapcsolatfelvételt illetően.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2018.11.17. 02:23

Attila írta:
2018.11.15. 23:38
SzZoli írta:
2018.11.15. 23:00
... Elágazó , és hosszú láncú molekulákra van szükség az élethez. ...
Ebben miért vagy ennyire biztos?
(Talán mert "földi aggyal" gondolkodsz...)

MDA
Az élethez lehetőleg minél bonyolultabb molekulák kellenek. Ha belegondolunk a proteinek struktúrájába, a DNS-ébe, vagy akár a sejthártyát alkotó foszfolipidekébe - amelyek igazán nem bonyolult molekulák, de jó hosszúak, és van egy kis trükk bennük (az, hogy egy apoláros farkincán egy poláros fej ül) - látható, hogy az élet eléggé összetett molekulákból áll.

Földi agyammal nem tudok elképzelni egy kristályt, amely életjelenségeket mutatna.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.11.17. 07:47

SzZoli írta:
2018.11.17. 02:23
Földi agyammal nem tudok elképzelni egy kristályt, amely életjelenségeket mutatna.
Pontosan erre utaltam: én sem.
Persze, a DNS lánc sem öt atomból áll.
De ha valamit nem ismerünk, attól még nem biztos, hogy lehetetlen.

Gyerekkoromban sokat elmélkedtem azon, hogy vajon Platón, vagy Archimedes, de akár Leonardo is mekkora hátast dobna, ha a mai világba át tudnánk transzponálni (természetesen a saját koruk tudásával). És akkor még mindig csak a Föld felszínén vagyunk, és emberek...

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2018.11.17. 12:21

Platónban azt nem szeretem, h bizonyos megfontolások alapján - l. barlangos hasonlat - teljesen kizárta a megfigyelés alapján történő tudás szerzést. Elmélkedett nagyokat, de szerintem még az égre sem nézett fel.

Pedig napjainkra kialakult az ismeretszerzés bevált módszere: megfigyelés, következtetések levonása, új elmélet felállítása, és annak újabb megfigyeléssel való ellenőrzése. Ki tudja, létezik-e jobb módszer, mi eddig még ilyet nem ismerünk.

Más:

Az ókori bölcsek, vagy a Leonardo korabeliek, ha megmutatnánk neki egy autót, sok mindent csodálnának benne. Micsoda precíz fémmegmunkálásunk van, nézd a hengereket és a dugattyúkat! Még azt is megértenék, hogy miért megy, ha elmagyarázod nekik a négy ütemet.

De ha megnyomsz egy kapcsolót, és felgyullad a fényszóró, azt már mágiának, varázslatnak tartanák. Túl távol állt a tudásuk attól, hogy ezt egyszerűen el tudd magyarázni nekik.
star rover
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2016.07.07. 08:52

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: star rover » 2018.11.17. 13:35

SzZoli írta:
2018.11.17. 12:21
Platónban azt nem szeretem, h bizonyos megfontolások alapján - l. barlangos hasonlat - teljesen kizárta a megfigyelés alapján történő tudás szerzést. Elmélkedett nagyokat, de szerintem még az égre sem nézett fel.
Platón idealista volt, nem volt szüksége arra, hogy égi megfigyeléseket végezzen, és valószínüleg nem dobna hátast ha látná azt, ami ma történik. Ennek ellenére a nyugati filozófia és ennek az a hajtása, amit ma természettudományoknak hívnak sokat köszönhet neki. Csak egy példa. Heisenberg említi, hogy amikor 17 évesen görög eredetiben olvasta a Timaioszt micsoda ötleteket adott neki későbbi munkájához. Vagy hivatkozzak Whitehead sokat idézett mondatára, hogy az európai filozófia csupán lábjegyzet Platónhoz. Pedig Whitehead sem volt akárki. Persze lehet nem szeretni Platónt, de hatása a Nyugat gondolkodástörténetében vitán fölül áll.
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: .géza » 2018.11.18. 16:42

Aki hozzáadni nem tud, elitél. Akik nagyon vigyáznak saját jelentőségükre. Kortünet.
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”