Astrocaffé

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
Sidius

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.10.24. 16:20

géza írta:Ugy van, ahogy mondod, a sajátlészitésüeknek van valami varázsa, még ha kissé gyengébb is lenne a hivatalosnál. Persze, van Istenáldotta tehetséged, Nálad ne igy legyen. A jó klütyü "tetőtől talpig nett".


Valóban van varázsa, ilyen szempontból nem is hasonlítható semmihez.
Úgy hiszem viszont, hogy az a kevés, aki nem adta fel az akármilyen, de főleg az optikai építést, nem csinálná, ha nem hinne benne, hogy vastagon a kommersz kategória fölé kerülhet, vagy alkalmasint versenytársa lehet a már egyáltalán nem olcsó kategóriának is.
A tetőtől talpig gyönyörű megjelenés már sikamlósabb talaj. A termékek zömét egyre inkább a megjelenésük alapján vásárolják, nincs ez másként a távcsöveknél sem. Én biztos, hogy nem simogatnék egy hegesztett alucsövet két napig, hogy ne látsszon a varrat, meg az is biztos, hogy nem csiszolom gitt után még vízpapírral, hogy tükrös fénye legyen. Ez utóbbi legyen a tükrök privilégiuma, annál is inkább, mert a tubus fénye pont az optikákból hiányzik elég sokszor. (Már amit eddig láttam.)
A tehetség nagyrészt akarat. Ebben a műhelyben még annyi távcső van, amit az erőm megenged. De ezt is elő kellett teremteni.
géza írta:Szidjuk a kinait elfelejtve, mi választottuk.


Hát ne szidjuk! Keresletet elégítenek ki, nagyrészt sikerrel. Mindenki a saját pénzét költi, ahová akarja. Nekem, mikor most elkészült ez a 202/600-as, tudtam, hogy kell majd hozzá nagylátószögű okulár. Amilyet tudtam, kipróbáltam. De eszembe nem jutott, hogy egy Nagler helyett vegyek pl. két Sky Panorámát, pedig így csak egy 11-es Naglerem van, az is használtan.
No de mindegy, itt vannak a karbon tubusok, meg minden más mágia, én meg nem ellendrukkerkedek.

géza írta:Arra lehet gondolni, aki rendel az első szériából, vajon jobban jár-e.

Nem hinném, hogy általánosan igaz lenne, hogy egy adott (eleve az eladható minimumra optimalizált) minőségi szintet egy gyár ha sikeresen értékesít, akkor idővel még azt is csökkenteni kezdi. Szerintem a nagyobb minőségi szórás miatt lehet inkább ilyen a kialakult kép. De nem tudom, csak gondolom.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.10.24. 22:49

A kínai cuccok kapcsán:
Nem az a baj a kínaival, hogy kínai, meg hogy olyan amilyen, hanem hogy nincs más.
Ha van is néha jobb (pl. Takahashi), az meg a hazai várárlóerőt (átlagos pénztárca-vékonyságot) figyelembe véve gyakorlatilag eladhatatlanul drága. Sajnos.

Régen (30-40 éve) azért bütyköltünk távcsövet magunknak, mert gyakorlatilag SEMMI nem volt kapható. Vagy készítettél magadnak távcsövet, vagy nézhetted szabad szemmel az eget (kis túlzással). Talán ezért voltak népszerűbbek a meteoros táborok ano dacumal, mint mostanság. (És micsoda közösségépítő ereje volt...!!!)

Most meg azért bütykölünk, hogy a kaphatóból használhatót faragjunk (ha lehetséges egyáltalán). Ez már azért egy fokkal jobb helyzet.

Talán újabb 30-40 év múlva meg fogjuk tudni venni a 10micron-t, a Paramount-ot, a Losmandy-t és az Astro-Physics-et (vagy majdani utódjaikat), amiket nem kell bőrözni (már most sem), hogy rendesen használni lehessen őket.

Vagy, addigra talán a kínai is javulgat annyit, hogy helyből használható legyen. :roll:

Bár az is meglehet, hogy addigra mát valami tök új technológiát fogunk használni, vagy az amatőr rádiócsillagászat lesz a sláger... :D


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.10.25. 00:11

Régen, mikor nem volt pénze valakinek, ha nagyon okos volt felmászott egy hegyre, onnan közelebbről nézhette a Holdat, ami így nagyobb volt, részletesebb képet láthatott, ingyen. :)

Olcsó pénzes vásárló megveszi a kínai Kepler távcsövet a boltban, hazaviszi, megnéz vele egy távoli hegyet, azt látja, hogy az fejjel lefele van minden, majd mérgesen mormolja magában, ó, ha sok pénzem lett volna egy drágábbat veszek, örülhetek, hogy egy kínaiban egyáltalán van kép, majd kézen állva folytatja a táj megfigyelését. :)

Jó ez a kávézó, ha rossz idő van legalább lehet itt iszogatni. :)
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.10.25. 08:44

Első magamkészitette optikai eszközöm egy lyukasztott szappanosdoboz, a másik végére zsirpapir. Forditott kép, nagyon élveztem, sokáig nézegettem vele. El tudom képzelni, Napot is. Nem emlékszem. Szabadszemes (?) napfoltra igen, apám mutatta, naplemente lehetett. Akkor karácsonykor kaptam a Sztrókay könyvet.1937. Abban volt optikai játékokról leirás. Az ötvenes években kapható volt keletnémet távcsőépitő kit. Ügyes nem drága dolog volt. Ma lehet ilyent itthon kapni?
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.10.25. 09:05

géza írta:... Az ötvenes években kapható volt keletnémet távcsőépitő kit. Ügyes nem drága dolog volt. ...


Arra én is emlékszem, nekem is volt ilyen, gyerekként (a hatvanas években), szüleimtől kaptam karácsonyra.
Fröccsöntött műanyag lencséi voltak.

Az összerakását nagyon élveztem, de nem sokat használtam, mert szabad szemmel többet láttam...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
star rover
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2016.07.07. 08:52

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: star rover » 2017.10.25. 09:29

Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: mephi » 2017.10.25. 09:51

Attila írta:
géza írta:... Az ötvenes években kapható volt keletnémet távcsőépitő kit. Ügyes nem drága dolog volt. ...


Arra én is emlékszem, nekem is volt ilyen, gyerekként (a hatvanas években), szüleimtől kaptam karácsonyra.
Fröccsöntött műanyag lencséi voltak.

Az összerakását nagyon élveztem, de nem sokat használtam, mert szabad szemmel többet láttam...


MDA


Nem biztos, hogy ugyan ilyen optikai összerakóm volt, de volt nekem is valamilyen.
Abban volt sztereó néző, és azzal láttam először mesterséges 3D képet.
Annyira lenyűgözött, hogy ma sem tudok szabadulni a hatása alól. :D
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.10.25. 10:30

János, egy rácsodálkozás valamire gyerekkorban, igen meghatározó lehet életében. Valami ilyen történt Veled is?
Avatar
rgeri
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2016.09.24. 22:04

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: rgeri » 2017.10.25. 12:37

géza írta: Az ötvenes években kapható volt keletnémet távcsőépitő kit. Ügyes nem drága dolog volt.


Sziasztok!

Bár én még nem éltem az 50-es években, 70-es vagyok, de valami hasonló építő készletem nekem is volt. Pontosabban van mert még meg van, csak a pincében ki kell túrni. Ha lesz időm előkeresem, ha már ennyit beszéltünk róla. Úgy emlékszem elég sok mindent lehetett építeni belőle, távcsövet dianézőt, stb. Mintha optikai kísérleti padnak is lehetett volna használni, bár lehet keverem egy másik építővel. Sajnos a két lányomat nem nagyon érdeklik ezek a dolgok ezért is került a pincébe. Mondjuk a távcsövembe azért bele-bele néznek.

Üdv:
Gergő
Üdv:
Gergő (RKM)
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: mephi » 2017.10.25. 20:35

Nekem ez a készlet volt meg (középen a sztereó nézőke): Optik Montage Experiment
http://jatekmuzeum.blog.hu/2015/09/01/o ... experiment

Egyszerűen imádtam!
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”