Magyarország új időzónája?

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
Ződi
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2009.09.07. 16:33

Re: Magyarország új időzónája?

Hozzászólás Szerző: Ződi » 2019.10.23. 21:05

Én sem tudtam szavazásról. Ha tudtam volna, biztosan a valós időre, a télire szavazok.
Nyári idő alatt én sem járok ki az ég alá hétköznap. Úgyhogy hajrá valós idő!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Magyarország új időzónája?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.10.23. 21:54

kazi írta:
2019.10.23. 20:44
Ha 11-kor kezdhetsz neki nyáron az észlelésnek, akkor hulla vagy másnap, de ha 10-kor, akkor meg kipattansz az ágyból? :lol:
Igen, éppen egy órával lenne több időm aludni. Ez nem kevés. Nagyon nem. Próbáld ki!

kazi írta:
2019.10.23. 20:44
Van, aki meg korán kel észlelni. Télen tök jó lenne neki, ha később világosodna...
Miért? Keljen ő egy órával korábban! Este sokkal többen észlelnek, mint hajnalban (hacsak nincs valami különlegesebb/fontosabb hajnali objektum).

kazi írta:
2019.10.23. 20:44
Télen még a nyári szerint is korán sötétedik, nyáron meg hamar van világos. Ezt csak tovább rontjuk a télivel.
Nincs téli időszámítás!!! NINCS TÉLI IDŐSZÁMÍTÁS!
Normális, azaz a földrajzi hosszúságunknak megfelelő időzóna szerinti időt használjuk télen. Azaz télen nem rontunk semmit semmivel. Nyárra módosítjuk a normálist egy órával, ez a NyISz, azaz nyári időszámítás.

kazi írta:
2019.10.23. 20:44
Egyébként ok, hogy ez egy csillagász fórum, de azért fura nekem, hogy valaki ez alapján dönti el. Másból is áll az élet. :)
Ez a fórum nem másról szól, hanem a csillagászatról. Bár minden egyéb szempontból is a KözEI a legjobb. Ezt nem én mondom, hanem azok, akik így alkották meg. Ezért így osztották el az időzónákat. Ha nem lenne így jó, akkor egy órával odébb tették volna a határokat már akkor.

Milyen releváns tényező változott a civilizációnkban és biológiánkban az időzónák kialakítása (Sandford Fleming javaslata alapján, 1880 körül) óta? Egyetlen dolog: van elektromos közvilágításunk. Tehát, akinek nem tetszik a sötét, az felkapcsolj a villanyt, és minden O.K.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Magyarország új időzónája?

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.10.23. 22:51

Attila írta:
2019.10.23. 21:54
kazi írta:
2019.10.23. 20:44
Ha 11-kor kezdhetsz neki nyáron az észlelésnek, akkor hulla vagy másnap, de ha 10-kor, akkor meg kipattansz az ágyból? :lol:
Igen, éppen egy órával lenne több időm aludni. Ez nem kevés. Nagyon nem. Próbáld ki!-- Nekem mindkettő késő. Nem az egy órán múlik..

kazi írta:
2019.10.23. 20:44
Van, aki meg korán kel észlelni. Télen tök jó lenne neki, ha később világosodna...
Miért? Keljen ő egy órával korábban! Este sokkal többen észlelnek, mint hajnalban (hacsak nincs valami különlegesebb/fontosabb hajnali objektum).Előbb még sok volt az az egy óra. :)

kazi írta:
2019.10.23. 20:44
Télen még a nyári szerint is korán sötétedik, nyáron meg hamar van világos. Ezt csak tovább rontjuk a télivel.
Nincs téli időszámítás!!! NINCS TÉLI IDŐSZÁMÍTÁS!
Normális, azaz a földrajzi hosszúságunknak megfelelő időzóna szerinti időt használjuk télen. Azaz télen nem rontunk semmit semmivel. Nyárra módosítjuk a normálist egy órával, ez a NyISz, azaz nyári időszámítás.Földrajzi hosszúságnak? Ugyanaz az idő, mint Párizsban. Szerinted ott mennyivel kel-nyugszik később a nap? Tök mindegy hogy hívjuk. Valakik eldöntötték anno és most ez van. Nem biztos, hogy jó.

kazi írta:
2019.10.23. 20:44
Egyébként ok, hogy ez egy csillagász fórum, de azért fura nekem, hogy valaki ez alapján dönti el. Másból is áll az élet. :)
Ez a fórum nem másról szól, hanem a csillagászatról. Bár minden egyéb szempontból is a KözEI a legjobb. Ezt nem én mondom, hanem azok, akik így alkották meg. Ezért így osztották el az időzónákat. Ha nem lenne így jó, akkor egy órával odébb tették volna a határokat már akkor.

Milyen releváns tényező változott a civilizációnkban és biológiánkban az időzónák kialakítása (Sandford Fleming javaslata alapján, 1880 körül) óta? Egyetlen dolog: van elektromos közvilágításunk. Tehát, akinek nem tetszik a sötét, az felkapcsolj a villanyt, és minden O.K.


MDA
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Magyarország új időzónája?

Hozzászólás Szerző: mephi » 2019.10.25. 09:31

Eltörölték az óraátállítást, de azért a hétvégén még "tekerünk"

https://www.portfolio.hu/gazdasag/20191 ... paign=link
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Magyarország új időzónája?

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2019.10.25. 12:57

Ez igazán örvendetes.. Végre valahára ez is meg lett. Személy szerint a természetesnek örülök én is. Valahogy a "téli számítással" a szervezetem jobban el van. Nem is kell ezt megfejeni.-inkább hagyni kellett volna abban az állásban amiben eredetileg is volt. Jobb nem is belenyúlni
az ilyen dolgokba- mármint amire teremtődött az élet- mert csak gondot okozunk magunknak. Ebben a világban bebizonyosodott, hogy az emberi változtatás-variálás nem mindenben egyenlő a jó iránnyal. A gazdaság, a fejlődés mögé bújva, sokmindent elrontunk a földünkön. De legalább az átállitagatásnak most vége. :)
Gyuricza István
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Magyarország új időzónája?

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.10.25. 18:00

mephi írta:
2019.10.25. 09:31
Eltörölték az óraátállítást, de azért a hétvégén még "tekerünk"

https://www.portfolio.hu/gazdasag/20191 ... paign=link
Ugyaninnen egy kapcsolódó cikk:
https://www.portfolio.hu/gazdasag/20190 ... ara-318837

A címe ellenére jól leírja, mi a gond. A közép európai időzónában másfél óra eltérés is lehet a napkelte-napnyugta között. Attól, hogy ehhez tartozunk, nem nekünk lett kitalálva. Mi a keleti szélén vagyunk, ha a kelet európai időzónában lennénk, akkor kelne pl ugyanannyi órakor nálunk a nap, mint mondjuk Párizsban...
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Magyarország új időzónája?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.10.31. 17:52

Én azt mondom, az a normális, ha délben delel a Nap, azaz a télit lenne jó rögzíteni. Én is esti észlelő vagyok és emiatt a nyári napforduló környékén igen kevés alkalmat tudtam engedélyezni magamnak, mert korán kelek.
Attila amúgy az összes érvemet "lelőtte"! :oops:

Valóban nemcsak csillagászatból áll az élet, de miért nem elég, ha június vége felé fél nyolckor megy le a Nap, miért kell fél kilencig várnia, mint eddig "tette"? Szerintem nyáron is jobb a "normál" időszámítás.

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Magyarország új időzónája?

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.10.31. 18:14

Lovász András írta:
2019.10.31. 17:52
Én azt mondom, az a normális, ha délben delel a Nap, azaz a télit lenne jó rögzíteni. Én is esti észlelő vagyok és emiatt a nyári napforduló környékén igen kevés alkalmat tudtam engedélyezni magamnak, mert korán kelek.
Attila amúgy az összes érvemet "lelőtte"! :oops:

Valóban nemcsak csillagászatból áll az élet, de miért nem elég, ha június vége felé fél nyolckor megy le a Nap, miért kell fél kilencig várnia, mint eddig "tette"? Szerintem nyáron is jobb a "normál" időszámítás.

Üdv, András
A téli időszámításnál is van olyan hogy nem délben delel, meg a nyárinál is... Nem az a baj, hogy nyáron 8-kor megy le a nap, hanem hogy télen 4 óra előtt! Nyáron meg 4 előtt kel...
Ez az időszámítás tipikus politikusoknak való téma, mindenki be tudja úgy állítani, hogy úgy tűnjön, neki van igaza. :lol:
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Magyarország új időzónája?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2019.10.31. 19:50

Továbbra is azt mondom, az időzóna nem választható, hanem adott. Ameddig Greenwichben van a nulla és 24 óra egy nap, valamint mi 19 fokkal vagyunk keletre, akkor az +1 óra.
theHassan
Hozzászólások: 154
Csatlakozott: 2019.08.16. 20:09

Re: Magyarország új időzónája?

Hozzászólás Szerző: theHassan » 2019.10.31. 20:48

Vizi Péter írta:
2019.10.31. 19:50
Továbbra is azt mondom, az időzóna nem választható, hanem adott. Ameddig Greenwichben van a nulla és 24 óra egy nap, valamint mi 19 fokkal vagyunk keletre, akkor az +1 óra.
Péter ez igaz, de az (átlagos) emberi életritmushoz mégsem illik. Izland nyugati része két időzónányival van nyugatabbra, mint a tényleges földrajzi helye (belenyúlik a -2-be, miközben 0-t állítanak az órán). Marokkó nyugati része nyugatabbra van, mint Portugália. Mégis Marokkó "keletebbi" időzónában van. Spanyolország is keletebbre van időben, földrajzilag meg nyugatabbra, mint Greenwich. Líbia és Dél-Afrika keletebbre van egy időzónával, mint mi, pedig földrajzilag ugyanott vagyunk. Mert a társadalmi életritmus nem követi teljes mértékben a természet ritmusát. Szerintem az európai átlagember társadalmi életritmusa alapján a lengyel-német határ vonalában lenne megfelelő a kelet-európai zóna nyugati határa. Vagyis Lengyelország, Szlovákia, Magyarország és a Nyugat-Balkán (Szlovénia és Horvátország kivételével) léphetne egyet keletre.

Ha pontosan észak-déli vonalon tudnál utazni Norvégia északi csücskétől Dél-Afrikába, 3 időzónát érintenél. Norvégia +1, Belarusz, Törökország, Dél-Szudán +3, a többi meg +2. Nem természetes, ebben igazad van.
90/910 SW EQ2
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”