Magyarország új időzónája?

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Magyarország új időzónája?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.10.30. 11:40

Imre írta:
2018.10.30. 10:58
Végre megkérdezték az érintetteket, és azok nyilatkoztak, a kívánságuk egyértelmű volt, megszüntetni az állítgatást és maradjon a nyári idő.
Már bocsánat, de a mondat második fele - tudomásom szerint - nem állja meg a helyét.
A nyári idő mellett nem született egyértelmű döntés, csupán az állítgatás megszüntetése mellett.
Az, hogy a KözEI maradjon, vagy a NyISz, még nem eldöntött; sőt, országonként eltérők az álláspontok.

Én egyébként a normál KözEI visszaállítására szavazok. Alapvetően ezért találták ki az ún. időzónákat...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Magyarország új időzónája?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.10.30. 11:51

Végh Zoli írta:
2018.10.30. 11:01
... az elég vicces lenne ha a komáromi híd két oldalán más időt mutatnának az órák ;)
Zoli!

Az időzónák nem észak-déli irányban ugranak, hanem kelet-nyugati irányban. Tehát teljesen jogos felvetés, hogy északi vagy déli szomszédok azonos időzónába essenek. Ez a lényege az időzónáknak.
Egyébként pedig Európa k-ny-i kiterjedése szerintem túl nagy az egy időzónába történő bezsúfolásához, és akkor még nem is a földrajzi Európáról beszélek (Gibraltártól az Uralig...).

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Magyarország új időzónája?

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.10.30. 22:59

Attila írta:
2018.10.30. 11:51
Végh Zoli írta:
2018.10.30. 11:01
... az elég vicces lenne ha a komáromi híd két oldalán más időt mutatnának az órák ;)
Zoli!

Az időzónák nem észak-déli irányban ugranak, hanem kelet-nyugati irányban. Tehát teljesen jogos felvetés, hogy északi vagy déli szomszédok azonos időzónába essenek. Ez a lényege az időzónáknak.
Egyébként pedig Európa k-ny-i kiterjedése szerintem túl nagy az egy időzónába történő bezsúfolásához, és akkor még nem is a földrajzi Európáról beszélek (Gibraltártól az Uralig...).

MDA
Az országok maguk dönthetik el felvetésre reagáltam , mert ez nem így van . Az egy időzónában lévő országoknak közösen kell határozniuk , erre utaltam .
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Magyarország új időzónája?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.10.31. 10:51

Attila írta:
2018.10.30. 11:40
Imre írta:
2018.10.30. 10:58
Végre megkérdezték az érintetteket, és azok nyilatkoztak, a kívánságuk egyértelmű volt, megszüntetni az állítgatást és maradjon a nyári idő.
Már bocsánat, de a mondat második fele - tudomásom szerint - nem állja meg a helyét.
A nyári idő mellett nem született egyértelmű döntés, csupán az állítgatás megszüntetése mellett.
Az, hogy a KözEI maradjon, vagy a NyISz, még nem eldöntött; sőt, országonként eltérők az álláspontok.

Én egyébként a normál KözEI visszaállítására szavazok. Alapvetően ezért találták ki az ún. időzónákat...


MDA
Tudtommal az átállítást megszüntetni akarók többsége a nyári időszámítás megtartása mellett voksolt. Legalábbis a szavazatokat elemzők szerint így történt.

Szerintem Magyarország Lengyelország, Románia kissé keletebbre húzódik, mint mondjuk Ausztria vagy Svájc és Franciaország, Spanyolország Anglia meg nyugatabbra.
Ezért három fix időzóna létrehozása és állandósítása lenne célravezető. A zónahatáron lévő országoknak, pl. Magyarország, Szlovákia, dönthetnének akár így, akár úgy.
Magyarország esetében vagy a Dunántúl, vagy az Alföld lóg ki majd, hiszen egyik időzónába sem fér bele egész Magyarország. Persze ez is attól függ, hogy a zónahatárt hogyan húzzák meg.
Marad-e a régi, egész közép-Európát magába foglaló, kiszélesített egységesített zónarendszer, avagy két kb. észak-déli országhatár mentén bontani fogják?

Nekem a nyári a jobb, és a környezetem is azt szeretné. Persze a téli 3 hónap se így, sem úgy nem lenne jó, azaz a fele népességnek egyik, a másik felének a másik a szimpatikusabb.
Ezért kérdezték meg a lakósokat, hogy azoknak a kívánsága szerint legyen, akik hajlandóak voltak a saját sorsukat befolyásoló kérdésben nyilatkozni! A többieknek nyilván mindegy,
nem érdekli őket annyira, tehát jó lenne, ha most nem utólag kavarnának bele - szokás szerint - az utólag oly fontosnak tartott kérdésekbe! Legközelebb előre tessék véleményt mondani!

Az EU szavazási idő lezárult, a többség az állítgatás beszüntetése mellett döntött, és ezek többsége pedig a nyári időzónát szeretné megtartani Európában.

Ez egy véleménykérés volt, semmi kötelező ereje nincs, de ha még ezt a kérdést sem tudják a véleményt nyilvánítók akarata szerint eldöntetni, akkor az uniónak vége!

Az alábbi képen, a 7,5 fokkal - kék vonallal határoltan - eltolt időhatárok esetében a világos zölddel színezett országokban szerintem UTC+2 lenne a kívánatos idő.
Ez alábbi, eltolt időhatárok, jobban illeszkednek - biologiailag - az emberi ébrenléti és alvási ciklushoz. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Magyarország új időzónája?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.10.31. 14:16

Vizsgálom a kérdést kicsit tudományosabban. Az analemmát mindenki ismeri. Szépen mutatja a Nap delelésének helyét, ha azt egy adott helyen minden nap délben fényképezik. Szép nagy, kövér 8-as alakot, igaz? Ha időben vizsgáljuk, akkor a november elejétől február elejéig több, mint fél óra eltolódás mutatkozik a delelés időpontjában! Ez több, mint fél időzóna eltolódást, vándorlást jelent, télen gyorsabban, nyáron sokkal lassabban. Tavasz kezdettől a tél kezdetéig szinte fel sem tűnik, oly annyira csekély a napi változás. A három hideg, sötét hónap a kritikus. Akárhogyan is választjuk meg a napunk kezdetét, vagy reggel, vagy este lesz sötét. Kinek így, kinek úgy jobban tetszene. Ha már nincs szó jelentős megtakarításról, amely szerintem igaz, akkor marad a biológiai szempont a napkezdet megállapítására. Mit mutat az analemma? Azt, hogy a leggyorsabban a 3 hideg hónap alatt változik a nappal kezdete, azaz a sötétedés kezdete is. Ez sajnos egy fél óra, azaz mindenkinek feltűnik, és kellemetlen is. Teljesen érthető. November elejéig senkinek nem tűnik fel, hogy mikor kel a Nap, igaz? Világosban kelünk és megyünk iskolába, munkába. Mi történik, ha megváltoztatjuk hirtelen a napunk kezdetét? Kiesünk a ritmusból, és nem találjuk a helyünket! Valami kizökkentett minket, és szokni kell az újat! Hát ez eléggé probléma, ugyan igy mindjárt itt a meredek természetes változás is, amit ugyancsak szokni kell majd! Mire hozzászoktunk, addigra - takarékossági? okból - megint egy ugrással kizökkenünk, és újból csak szokni kell az új nappalkezdetet! No itt a baj, mert háromszor is kizökken a napirendünk, amihez szoknunk kell, mégpedig a legrosszabbkor, az amúgy is hideg, sötét három téli hónap alatt! Én nagyon örülnék, ha ebből kettő, a hatóságilag elrendelt megszűnne! Az emberek is rájöttek erre, habár egyáltalán nem tudományos alapon! Már csak az a kérdés, hogy melyiket tartsuk meg, a téli szabványos, avagy a biológialilag "frissebb" testhezállóbb időzónát, kedvezve a hosszú nyári stabil, kis változású nappaleltolódáshoz alkalmazkodva már kora tavasztól késő őszig élvezve a kissé ide-oda tolódó természetes világosságot. Ha meggondolom, akkor a reggeli keléskor a sötét nem árt, jobban el tudják viselni kipihenten, mint a korai délutáni sötétet a munka utáni fáradtabb állapotban. Sokkal jobban illeszkedik a dolgozó emberek, tanulók napirendjéhez a nálunk nyáron használatos időszámítás, személyes tapasztalatom szerint is, sőt a munkahelyemen dolgozók szerint is. Természetes, hogy tavaszi átállításkor azért morogtak, hogy megint kevesebbet alhatnak, holott ez egyáltalán nem volt súlyos probléma, csak amolyan emberi gyarlóság. Valamibe mindig bele kell kötni, mert ugye a változást nem szeretik! Pláne most, amikor teljesen indokolatlannak tartják! Alább mutatok két ábrát tanulmányozás céljából, hátha akkor jobban követhető lesz amit írtam. Talán érthetőbb lesz az is, hogy mi a gond a mesterséges ide-oda állítgatással. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Magyarország új időzónája?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.10.31. 15:31

Nem kellene ezt (sem) túlbonyolítani, kedves Imre!

Az általad feltöltött "standard" időzóna-határok világosan mutatják a helyzetet, én csak tovább húztam vastag pirossal az eredeti határokat.

Csak megjegyzem: a zónákat véletlenül (?) rosszul jelölted be, mivel Greenwich nem az UT zóna keleti szélére esik (ahová te tetted), hanem a közepére; tehát az UT érvényessége Long=0° +/-7,5°!!!.
Ajánlom figyelmedbe: https://hu.wikipedia.org/wiki/Id%C5%91z ... _Zones.png
Ez - hiába próbálod "tudományos" köntösbe bújtatni - dupla csúsztatás: fizikailag is (7,5°-kal nyugat felé) és átvitt értelemben is... :mrgreen:

A megoldás roppant egyszerű: amelyik ország teljes egészében egy zónába esik, arra az adott zóna időszámítása érvényes.
Amelyik országon pedig átmegy egy (vagy több) zónahatár, az eldönti, hogy melyik kedvezőbb számára.
Mint látod, hazánk gyakorlatilag teljes egészében, még Záhony is (Fehérgyarmat fekszik a zónahatáron) az UT+1-be esik, ami keleti hosszúság=7,5°... 22,5°között érvényes.
Ennyi. Azaz teljesen megfelelő volt a korábbi KözEI.

Ja, és ha már egyéni preferenciákról beszélünk (minthogy neked a nyári jobb): én - mint amatőrcsillagász - sokkal inkább a korai sötétedést, azaz az eredeti KözEI-t preferálom. :D
(Most a NyISz alatt, nyáron, este 11 előtt nem érdemes kinyitnom a kupolámat... :( )
És hogy egy kis "politikai racionalitást" is felhozzak - már ha van ilyen... :? -, inkább tartoznék nyugat-európai időzónába, mint Ukraina, Fehéroroszország és Románia időszámításába. :D

Képkivágás2.jpg


MDA
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Magyarország új időzónája?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.11.09. 19:18

Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Magyarország új időzónája?

Hozzászólás Szerző: mephi » 2019.03.04. 22:58

2021-ben törölhetik el az óraátállítást az EU-ban
https://index.hu/kulfold/2019/03/04/202 ... az_eu-ban/
"Az Európai Bizottság eredeti javaslata szerint idén állították volna át utoljára az órákat az EU-ban, de ez a tagállami fenntartások miatt már biztosan nem tartható, így az új céldátum 2021."

Tudom, hogy nem pontosan ide illik, de nincs "röhej" címszavú topic, és talán mégis ez áll a témához a legközelebb.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Magyarország új időzónája?

Hozzászólás Szerző: mephi » 2019.03.26. 15:07

Megszavazta az óraátállítás eltörlését az EP

https://index.hu/kulfold/ep/2019/03/26/ ... _szavazas/

2021.
Eszem megáll!
Érdekelne, hogy mennyi fizetést vesznek fel összesen azok a szerencsések akik addig dolgozhatnak ezen a bonyolult feladaton.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Magyarország új időzónája?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2019.03.26. 17:45

mephi írta:
2019.03.26. 15:07
Megszavazta az óraátállítás eltörlését az EP

https://index.hu/kulfold/ep/2019/03/26/ ... _szavazas/

2021.
Eszem megáll!
Érdekelne, hogy mennyi fizetést vesznek fel összesen azok a szerencsések akik addig dolgozhatnak ezen a bonyolult feladaton.
Na, kb. erről szól az unió.
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”