Stellarium

Planetárium- és csillagászati térképprogramok, csillagászati képfeldolgozó szoftverek és társaik
misibacsi
Hozzászólások: 57
Csatlakozott: 2013.01.18. 17:53

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: misibacsi » 2014.12.29. 16:39

Ahogy írtam, a "gpu caps viewer" programmal lehet megnézni, hogy a grafikus kártya mit tud, jelenleg az 1.22 verzió a legfrissebb:

http://www.geeks3d.com/20141110/gpu-cap ... -released/

(több más helyen is fent van, de ez a forráshely)

A program nyitó oldalán a főbb információkat összefoglalva mutatja, az OpenGL sort kell nézni.
Figlár
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2013.04.05. 18:24

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Figlár » 2014.12.30. 13:23

Az OpenGL nem okozhatja ezt a hibát. Megjelenítési hibákat igen, de attól a program nem lép ki. Vagyis nem szabadna neki.
Itt a probléma úgy jelentkezik, hogy ha egy darabig nem csinálok semmit, akkor kilép. Ha forgatom, nézelődök, kicsinyítek, nagyítok, akkor órákig nincs gond. De ha két percig nem nyúlok hozzá, akkor kilép.
Ami lehetséges gond, az a memoria. A Stelarium iszonyat memoria igényes, és a laptopok a videokártyához a rendszermemoriából vesznek el. A rendszer alapból elvesz 1 gigát, win7 alatt, ha van benne 2 giga. Ha több van benne, annál többet használ.
Konkrétan a hiba az egyik dll-ben található. Megpróbálom kijavítani és ha sikerűl, akkoz közkincsé teszem.
Üdv: Géza
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2014.12.31. 11:33

Sziasztok,

ha megpróbálom elindítani a Stellariumot (Win 8) - valamelyik viszonylag friss verzióm van, kb. fél éve töltöttem le, a verziót megnézni nem tudom - a következő hibaüzenetet adja:

"Az ön hardvere nem támogatja a minimálisan szükséges OpenGL 1.2-t. A grafikus kártya meghajtójának frissítése szükséges."

A grafikus kártya driverét próbáltam frissíteni, az eredmény az volt, hogy a driver eleve a legfrissebb volt.
Egy elég régi laptopom van, lehet, hogy a HW nem bírja kezelni? Vagy fel lehetne turbózni úgy, hogy a kártya tudja, amit kell?

Köszönettel: Z.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára SzZoli 2014.12.31. 11:37-kor.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.12.31. 11:36

A mostanit ha letöltöd, és Szoftver MESA beállítással telepíted úgy menni kellene neki, nálam is azzal megy rendesen. 0.13.1 verzió.
Figlár
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2013.04.05. 18:24

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Figlár » 2015.01.02. 01:34

SzZoli írta:Sziasztok,

ha megpróbálom elindítani a Stellariumot (Win 8) - valamelyik viszonylag friss verzióm van, kb. fél éve töltöttem le, a verziót megnézni nem tudom - a következő hibaüzenetet adja:

"Az ön hardvere nem támogatja a minimálisan szükséges OpenGL 1.2-t. A grafikus kártya meghajtójának frissítése szükséges."

A grafikus kártya driverét próbáltam frissíteni, az eredmény az volt, hogy a driver eleve a legfrissebb volt.
Egy elég régi laptopom van, lehet, hogy a HW nem bírja kezelni? Vagy fel lehetne turbózni úgy, hogy a kártya tudja, amit kell?

Köszönettel: Z.

A harveres támogatását nem lehet szofveresen pótolni. Sajnos.
Üdv: Géza
Figlár
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2013.04.05. 18:24

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Figlár » 2015.01.02. 01:44

tobe_ írta:A mostanit ha letöltöd, és Szoftver MESA beállítással telepíted úgy menni kellene neki, nálam is azzal megy rendesen. 0.13.1 verzió.

Én csak az ANGLE verziót látom, az meg el sem indul. A 13.0-ból van MESA de csak 32 bites.
Üdv: Géza
kszabi
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:44

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: kszabi » 2015.02.19. 16:01

Sziasztok!
Megldható valahogy ezzel a programmal hogy a kiválasztott objektum koordinátáit kiküldje com3-porton?
Köszi Szabolcs
misibacsi
Hozzászólások: 57
Csatlakozott: 2013.01.18. 17:53

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: misibacsi » 2015.02.19. 17:51

kszabi írta:Sziasztok!
Megldható valahogy ezzel a programmal hogy a kiválasztott objektum koordinátáit kiküldje com3-porton?
Köszi Szabolcs

Szia!

Itt az írják, hogy a soros port a távcső vezérlésére szolgál: http://www.stellarium.org/wiki/index.ph ... ol_plug-in

Objektum koordinátáinak küldésére nincs utalás, illetve kizárólag a távcső mozgatásáról van szó.
Mihez kellene a koordináta és miért soros portra akarod küldeni?

üdv,
misibacsi
kszabi
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:44

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: kszabi » 2015.02.19. 20:39

Szia!
A távcsövem egy mikrokontrollerrel vezérlem.
Nem szeretnék vesződni saját adatbázis írásával pic-re.
A pic és a távcső közt bluetooth-on keresztül van kapcsolat uart átalakítással.
Ez látszik a laptopon com3 portként. Terminálprogramon keresztül tudok karaktereket vagy egész txt file-kat
küldeni oda-vissza. Ha a kiválasztott objektum kordinátáit ki lehetne küldeni valamilyen formátumba
azzal megvalósíthato lenne a goto funkció.
Az a gond hogy a kordinátákat nem engedi ctrl+c vel sem kimásolni, hogy azt betegyem a terminálprogiba,
pedig szükségmegoldásnak az is jó lenne.

Üdv Szabolcs
misibacsi
Hozzászólások: 57
Csatlakozott: 2013.01.18. 17:53

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: misibacsi » 2015.02.19. 22:04

kszabi írta:Szia!
A távcsövem egy mikrokontrollerrel vezérlem.
Nem szeretnék vesződni saját adatbázis írásával pic-re.
A pic és a távcső közt bluetooth-on keresztül van kapcsolat uart átalakítással.
Ez látszik a laptopon com3 portként. Terminálprogramon keresztül tudok karaktereket vagy egész txt file-kat
küldeni oda-vissza. Ha a kiválasztott objektum kordinátáit ki lehetne küldeni valamilyen formátumba
azzal megvalósíthato lenne a goto funkció.
Az a gond hogy a kordinátákat nem engedi ctrl+c vel sem kimásolni, hogy azt betegyem a terminálprogiba,
pedig szükségmegoldásnak az is jó lenne.

Üdv Szabolcs

Lehet, hogy nem jól értem, de szerintem nem szükséges a koordináta kiküldése, hiszen a Stellarium tudja vezérelni a távcsövet úgy, hogy egyszerű mozgatási parancsot ad neki. A kiválasztott objektum koordinátája a Stellarium számára ismert, és ő ehhez képest adja ki a mozgató parancsot (legalábbis feltételezem, hogy így működik). Tehát azt a külső eszköznek nem kell ismernie, neki csak azt kell tudnia, hogy mozogjon abba az irányba és olyan mértékben, amit a Stellarium megad neki (és visszajelezze a pozícióját a program felé).

Tehát szerintem abba az irányba kellene fejlesztened a távcsővezérlődet, hogy az valamilyen ismert távcső vezérlésének feleljen meg (amit a Stellarium, illetve a távcsővezérlő bővítmény ismer).

üdv,
misibacsi
Válasz küldése

Vissza: “Csillagászati szoftverek és egyéb számítástechnikai kérdések”