Képfeldolgozó teszt - RegiStax, DSS, REGIM

Planetárium- és csillagászati térképprogramok, csillagászati képfeldolgozó szoftverek és társaik
dzsobacsi
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2009.09.18. 09:57

Re: Képfeldolgozó teszt - RegiStax, DSS, REGIM

Hozzászólás Szerző: dzsobacsi » 2012.07.12. 17:29

Kedves János! Nem tudom ki az a Lajos, de nagyon szívesen... ;)
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: Képfeldolgozó teszt - RegiStax, DSS, REGIM

Hozzászólás Szerző: janwar » 2012.07.12. 18:05

dzsobacsi írta:Kedves János! Nem tudom ki az a Lajos, de nagyon szívesen... ;)

:oops: Nem tudom miért, de Dénes Lajosra asszociáltam a felhasználónévről, nagy-nagy elnézést! :oops: :)
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Képfeldolgozó teszt - RegiStax, DSS, REGIM

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.07.12. 22:21

A nyitó oldal első hsz. utolsó sorában ezt írtam: " ...talán a sarkok kontrasztnövelése kissé túlzott is a digitálisan gyártott képekkel vizsgálva." -Elgondolkodtam, és valóban a REGIM dolgozott jól! A tesztképben ugyanis összeadással vittem rá a háttérre a képet, és nem osztottam vissza az egyesítés előtt a peremsötétedéssel. Miért is lényeges ez? Hát mert a széleken ha kevesebb fény éri az érzékelőt, akkor nekem is úgy kellett volna eljárni, hogy oda kisebb mennyiség kerüljön a hasznos jelből is, mert a program helyreállítja a kép sarkainak sötétedését és ezzel a kontrasztját is megnöveli. Tökéletesen jól dolgotott, mert megnövelte a kontrasztot a széleken, és pontosan annyival, amennyit a peremsötétedést imitáló flat kép mutat! No ez jó jel, és elgondolkodtató is, hogy mennyire kell vigyázni, hogy a mesterséges tesztképpel pontosan a valós helyzetet modelezzük. A REGIM jól működik, mert a szélek fényességét visszaemelte, és ezzel a kontrasztot megnövelte! Azon még morfondírozok, hogy mi oka lehet annak, hogy a szürke négyzetek stimmelnek? Lehet, hogy a fényességjel és a színek kezelése között lesz valami minimális eltérés? Hát ezt már nehéz lesz kinyomozni! Ha van valakinek ötlete ennek okáról, esetleg a vizsgálati módszeréről, akkor jelezze! A tesztképek megvannak, de a Registar fizetős, nekem nincs, az IRIS kezelését meg nekem is tanulnom kellene, mert eléggé bonyolult a lelke! Tudtommal sokan használják a profik közül, tehát biztosan jól dolgozik, hiszen a vele készült remekműveken látni kellett volna már régen, ha valami nincs rendben! Ha időm lesz, akkor folytatom a megígért zajteszttel, hiszen az a másik kritikus része a képfeldolgozásnak.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Képfeldolgozó teszt - RegiStax, DSS, REGIM

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2012.07.13. 06:35

A REGIM programhoz a weboldalon csak német nyelvű leírást találtam. Nincs meg valakinek ugzanez angolul?
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Képfeldolgozó teszt - RegiStax, DSS, REGIM

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.07.13. 06:38

Ezekhez mekkora RAM kell a gépbe, mert nálam 1G-val nem indul pl. a Registax, ha nincs legalábbis virtuális memóriám ?
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Képfeldolgozó teszt - RegiStax, DSS, REGIM

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.07.13. 10:38

Kukac írta:A REGIM programhoz a weboldalon csak német nyelvű leírást találtam. Nincs meg valakinek ugzanez angolul?


Itt az angol oldala: http://www.andreasroerig.de/index_e.htm

A bal felső sarokban kell kattintani a zászlóra! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Képfeldolgozó teszt - RegiStax, DSS, REGIM

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.07.13. 10:43

Imre írta:
Kukac írta:A REGIM programhoz a weboldalon csak német nyelvű leírást találtam. Nincs meg valakinek ugzanez angolul?


Itt az angol oldala: http://www.andreasroerig.de/index_e.htm

A bal felső sarokban kell kattintani a zászlóra! Üdv. Imre


Az addig oké, de a manual úgy is csak német nyelvű.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Képfeldolgozó teszt - RegiStax, DSS, REGIM

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.07.13. 10:51

Milyen igazad van! Ki gondolta volna, hogy egy angol lapon német nyelvű a letölthető leírás!
Biztosan eltévesztette a linket az oldal szerkesztője, talán kéne jelezni a hibát! Megtennéd?
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Képfeldolgozó teszt - RegiStax, DSS, REGIM

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2012.07.13. 11:57

Imre írta:Milyen igazad van! Ki gondolta volna, hogy egy angol lapon német nyelvű a letölthető leírás!
Biztosan eltévesztette a linket az oldal szerkesztője, talán kéne jelezni a hibát! Megtennéd?



Sziasztok,

írtam Andreas-nak, meglátjuk, mit reagál. Félek, hogy ez nem hiba, hanem nincs angol kézikönyv
a programhoz. Megpróbálhatjuk valami gugli robot-tolmáccsal, de félek, a sok szakmai kifejezést
rosszul fordítaná le.

Meglássuk!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Képfeldolgozó teszt - RegiStax, DSS, REGIM

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.07.13. 15:48

Időközben az angol leírás hiányában is folytattam a vizsgálódást az ígért zajteszttel. Már okulva a korábbi tesztkép hiányosságából, elkészítettem 10 zajosított x-y irányban bemozdított képet, valamint a sötét, világos képeket. A sötétképbe tettem a CCD saját zaját, egy alacsony szintű RGB-zajként, amely helye nem változhat, és minden képen azonos kell legyen! Ez után a Gimp programban létrehoztam egy zajképet, betettem a FLAT-ot, amely a peremsötétedés értékkel módosítja a legyártott 10 kép mindegyikét. Elsőnek minden kép esetében alapként a színzajjal terhelt sötétképhez hozzáadtam a kissé bemozdított csillagképet, majd a generált alcsony zajjal terhelt képet, amely véletlenszerű minden képre nézve. Az utolső lépésben a peremsötétítést is elvégeztem a FLAT képpel, majd a képet sorszámozva elmentettem. A REGIM programban a 10 zajjal terhelt kép került az első oszlopba, a dark és a flat-dark azonos, majd a falt kép következett. Median összegzést választva elindítottam, és pár perc alatt készen is volt az eredmény. A median összegzett képból kivontam a GIMP programban az eredeti csillagképet, majd az eredményt elmentettem egy DELTA képbe. Ezen alig sejthetően látszott valami, de hogy értékelni lehessen, 5, 10, 20 szoros erősítéssel is megvizsgáltam. Egy zajosított tesztképet, a median összegzett képet és a delta képet mutatom alább. Zajnak nyoma sincs, de van más érdekesség, pl. életlenedés, enyhe háttérhiba, feltehetően az átlagszámítás kerekítési maradékából származhatnak, de alapvetően a zajt teljesen kiszűrte a program!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Csillagászati szoftverek és egyéb számítástechnikai kérdések”