LINUX

Planetárium- és csillagászati térképprogramok, csillagászati képfeldolgozó szoftverek és társaik
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

LINUX

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2012.10.12. 06:59

Kedves Linux-ot használó amatőr társak!
Lassan eljön az az idő számomra, amikor szokásos rendrakást végzek a számítógépemen. Ez az, az ideális időpont amikor büntetlenül lehet rengeteg programot feltelepíteni, kipróbálni, tesztelni.
Azt kérném tőletek, hogy ajánljatok olyan linux-os programokat amit érdemesnek tartotok kipróbálásra. Persze csillagászattal kapcsolatos progikra gondolok elsősorban.
De olyan dolgokra is gondolok még, hogy pl. Canon EOS utility kiváltása, képfeldolgozó programok, konverterek... Alkalmazás, driver Scopium webkamerához...
Tudom, hogy az igényesebb windos-os programok futnak Wine alatt, de ez olyan fából vaskarika...
De ha nincs más, akkor pl. mivel lehet a Canon által készített .mov videót .avi-ba konvertálni, hogy a RegiStax kezelni tudja? Ilyen dolgokat szeretnék...
A linux-os fórumokon elvétve találni amatőr csillagászt, ezért írok ide.
Válaszaitokat előre is köszönöm!
Üdv,
L.
psomogyi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.05.11. 19:39

Re: LINUX

Hozzászólás Szerző: psomogyi » 2012.10.12. 12:07

Kedves Lajos,

> Azt kérném tőletek, hogy ajánljatok olyan linux-os programokat amit érdemesnek tartotok kipróbálásra. Persze csillagászattal kapcsolatos progikra gondolok elsősorban.

iraf, dcraw, gimp (lehető legújabbat), ds9, imagemagick, kuickshow(kde3) - én ezeket használom aktívan. Persze az iraf-ot nem könnyű felrakni, kell hozzá linuxos tapasztalat, és a kezelése sem egyszerű.

Jó hír hogy a legújabb feljesztői gimp-ben már szerepel a 32-bit float támogatás, fits-et is át lehet mostmár rá vinni de előtte konvertálni kell pl. .exr-be (sajnos a fits loader plugin-je egyből levág 8 bitre mert elavult, azt tilos használni). Nem tudom kijöttek-e már a stabil verzióval amiben ez a natív 32 bites támogatás már benne van, én mindenesetre jó hasznát veszem mert lefordítottam (sajnos húzza maga után a függőségeit amiket szintén le kell fordítani, és eléggé bugos is).

Újabban most fedeztem fel az iraf-ds9 kombó előnyeit, mint pl. térképszerverre kapcsolódás, feliratozás generálás gimp-el egy netes választott adatbázisból stb... illetve spektroszkópiai függvényeit is most ízlelgetem mint amatőr.

> De olyan dolgokra is gondolok még, hogy pl. Canon EOS utility kiváltása, képfeldolgozó programok, konverterek... Alkalmazás, driver Scopium webkamerához...

canon utility helyett én a dcraw-float-ot használom, de létezik ufraw, ill. darktable ami még alternatíva. Valamint gphoto2 amivel vezérelni tudom usb-n a kamerát.

Sajnos scopium driver-t nem találtam így windozon bolygászok, állítólag az egyik philips drivert rá lehet venni de ehhez már jobben el kellene mélyülni, és semmi doksit nem találtam a chip-ről.
De rendes bolygózó szoftvert sem találtam ami elérné a registax szintjét (vagy nem kerestem eléggé), talán wine alatt lehetne registax vagy avistack-ot futtatni de soha nem próbáltam.
Szóval bolygozásra passz, arra én is inkább win$-t boot-olok.

> a Canon által készített .mov videót .avi-ba konvertálni

Nem tudom mennyit számít hogy Canon készíti a .mov-ot, én ffmpeg2 -t használok ilyen a célra.

> A linux-os fórumokon elvétve találni amatőr csillagászt, ezért írok ide.

Nekem is lassan 2 évembe telt hogy hobbiból idáig eljussak és script-ekkel leegyszerűsítsem az iraf használatát, de a szakcsillagászoknak tanítják az iraf-ot, ők elvileg ezeket már alapból tudják. Sajnos egyszerű kezdő linux felhasználónak semmiképp nem ajánlom , de a többi fent említett program jól használható.
psomogyi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.05.11. 19:39

Re: LINUX

Hozzászólás Szerző: psomogyi » 2012.10.12. 12:15

Ja, és persze xephem, kstars, stellarium - de ezek a legalapabbak.
obga
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2009.09.20. 23:28

Re: LINUX

Hozzászólás Szerző: obga » 2012.10.17. 14:08

Ezen a linken van egy linuxos programválogatás.
https://www.linux.com/learn/tutorials/566992-weekend-project-discover-linux-astronomy-tools

Igazából az IRIS-nek nem találtam alternatívát, van ugye a már említett IRAF, de az eléggé bonyolult.

Még ez:
http://www.jonathangazeley.com/2011/06/astrophotography-and-stacking-software/
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: LINUX

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2012.10.17. 17:33

Régóta használok linuxot általános célokra.
Próbálkoztam már az xephem-mel, de nem jöttem rá arra, hogyan lehet
rávenni arra, hogy azt tudja amit pl. a Guide7.
Így alapból az xephem nagyon fapadosnak tűnik, kevés csillagot mutat.
Hogyan lehet a WDS-t berakni alá például?
psomogyi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.05.11. 19:39

Re: LINUX

Hozzászólás Szerző: psomogyi » 2012.10.17. 22:28

> Így alapból az xephem nagyon fapadosnak tűnik, kevés csillagot mutat.
> Hogyan lehet a WDS-t berakni alá például?

Eddig csak a tycho2 -t illetve egy MinorPlanetCenter-es adatbázis sikerült betennem alá (azt hiszem az rpmfind.net-en találtam még olyan régi centos-es rpm-et amiben a többi alap adatbázis benne volt) de ez sem ad túl sok csillagot, pedig ez lenne a legfőbb erénye a xephem-nek: egyszerre rengeteg objektumot ábrázolni.

A fizetős verzióban egyébként felsorolják pl. a WDS-t:
http://www.clearskyinstitute.com/xephem ... l#catalogs

de nem tudom hogy az ingyenes verzió egyáltalán engedi-e betölteni.
obga
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2009.09.20. 23:28

Re: LINUX

Hozzászólás Szerző: obga » 2012.10.18. 14:37

IRIS helyett talán ez jó lehet: http://www.andreasroerig.de/regim/regim_e.htm :roll:
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: LINUX

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.10.18. 18:36

Sziasztok,

kissé más téma, de a Linux-használathoz kapcsolódik. Ubuntut használtam egy darabig, minden rendben is volt. Amikor azonban Telenor vezetéknélküli netre váltottam, azt sehogy sem tudtam összehozni a Linuxszal. Még Win emuláció alatt sem látszott az eszköz. Nem is csoda, az modem valami exe filet tartalmaz. Ezt persze nem eszi meg a Linux. Mit lehet tenni, van-e valakinek ilyen tapasztalata? Hogy lehet egy szolgáltató vezetéknélküli net szolgáltatását Linuxon használni?
psomogyi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.05.11. 19:39

Re: LINUX

Hozzászólás Szerző: psomogyi » 2012.10.18. 23:09

> Hogy lehet egy szolgáltató vezetéknélküli net szolgáltatását Linuxon használni?

wvdial -t használom pár éve, általában friss linuxot és/vagy usb driver csomagot igényel, főleg ha az usb-modem is új.
Keress rá a neten "wvdial.conf" plusz a modem típusodra.
Sajnos néha nem frissíti a /etc/resolv.conf -ot, erre oda kell figyelni.
psomogyi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.05.11. 19:39

Re: LINUX

Hozzászólás Szerző: psomogyi » 2012.10.18. 23:18

Ha ez segit:

> cat /etc/wvdial.conf
[Dialer Defaults]
Modem = /dev/ttyUSB0
Baud = 9600
Phone = *99***1#
Init1 = ATZ
Init2 = ATX3
Init3 = AT&F Q0 V1 E1 S0=0 &C1 &D2 +FCLASS=0
Init4 = AT+CGDCONT=1,"IP","internet.vodafone.net"
Init5 = AT+CFUN=1
Dial Command = ATM0L0DT
Ask Password = off
Username = vodafone
Password = vodafone
Dial Attempts = 5
Modem Type = Analog Modem
Carrier Check = on
Auto DNS = on
Stupid Mode = on

utána már csak a wvdial parancsot kell kiadnom, és pár másodperc múlva megy. Vagy nem, ilyenkor ne hekkelj hanem frissíts. A username/password/init4 mezők természetesen szolgáltatófüggők, a pin kódot kikapcsoltam telefon segítségével.
De én is csak gugliról másoltam ezeket, nincs sok ismeretem a mezők jelentéséről.
Válasz küldése

Vissza: “Csillagászati szoftverek és egyéb számítástechnikai kérdések”