Stellarium

Planetárium- és csillagászati térképprogramok, csillagászati képfeldolgozó szoftverek és társaik
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2015.05.27. 11:24

Köszönöm a linket, misibacsi, több, mint egy éve most először indult el a Stellarium az öreg laptopomon!
misibacsi
Hozzászólások: 57
Csatlakozott: 2013.01.18. 17:53

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: misibacsi » 2015.05.27. 16:17

SzZoli írta:Köszönöm a linket, misibacsi, több, mint egy éve most először indult el a Stellarium az öreg laptopomon!


Nincs mit, szívesen! Örülök neki! :D

üdv,
misibacsi
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2015.05.27. 17:23

És már csak egy apróság.
Tudom futtatni a Stellariumot, de hogyan lehet az aktuális (vagy egy tetszőleges) időt beállítani? A dátum mezőre klikkelve bármilyen manőverrel ez nem sikerül.

Üdv,
Z.
misibacsi
Hozzászólások: 57
Csatlakozott: 2013.01.18. 17:53

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: misibacsi » 2015.05.27. 18:54

SzZoli írta:És már csak egy apróság.
Tudom futtatni a Stellariumot, de hogyan lehet az aktuális (vagy egy tetszőleges) időt beállítani? A dátum mezőre klikkelve bármilyen manőverrel ez nem sikerül.

Üdv,
Z.


F5 gomb, vagy a bal oldali menüben: "Dátum és idő ablak"

Bejön egy kis ablak az aktuális dátummal, idővel, azon mindegyik mezőnél van fölötte/alatta egy kis nyilacska, azzal lehet léptetni, vagy a kurzonyilakkal, vagy rákattintva beleírni.

Induláskor alapbeállításban a rendszeridőt használja, illetve kiválasztható, hogy azt használja-e vagy valami más dátummal induljon a program:
Beállítások (F2), Navigáció, "Kezdeti dátum és idő".

üdv,
misibacsi
Dul
Hozzászólások: 69
Csatlakozott: 2009.10.09. 14:05

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Dul » 2015.07.19. 19:03

Stellarium 0.13.3 (64bit) verziót telepítettem Win7 alá.
A fejlesztésbe többek között belekerültek a mélység objektumok között a sötét ködök.

Rengeteg sötét ködöt mutat. Ha több mélyég objektumot szeretnék látni (pl több Messier-t), akkor nagyon sok sötét ködöt mutat, és feliratoz. Elnyomja a látványt. Sokkal többet, mint "hagyományos" mélyegeket.
Ez roppant zavaró a képen, és sehol nem találom, hogy hol lehetne a mutatott sötét ködök számát csökkenteni.
Csak egyben tudom szabályozni a mélyegeket. Vagy ki/bekapcsolni, vagy ha azok csúszkáját a beállításokban lejjebb húzom, akkor a Messier-k is rohamos tempóban tűnnek el a képről.

Külön ki/bekapcsolhatóak a mélyég objektumok képei (fotók), az exobolygók, archeo-lines, meteorrajok, navigációs csillagok, pulzárok, kvazárok, műholdak, tehát sok olyan dolog, amit közvetlenül ritkán szemlélünk kistávcsövekel. De ezek a sötét ködök külön nem "hakíthatóak le", nem kapcsolhatók ki.

Tud-e erre valaki megoldást?
D.Zsolt
DavidE
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2013.10.16. 23:36

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: DavidE » 2015.07.19. 19:40

A sötét ködök kikapcsolására én is kíváncsi lennék, illetve még arra, hogy Stellariumban lehet üstökös-pályákat rajzoltatni? Hogy mikor hol lesz kb látható, illetve ha itt nem, akkor milyen programban?
misibacsi
Hozzászólások: 57
Csatlakozott: 2013.01.18. 17:53

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: misibacsi » 2015.07.19. 22:14

Dul írta:Stellarium 0.13.3 (64bit) verziót telepítettem Win7 alá.
A fejlesztésbe többek között belekerültek a mélység objektumok között a sötét ködök.

Tud-e erre valaki megoldást?


A 0.14-es verzióban már szabályozható lesz a ködök láthatósága.

üdv,
misibacsi
Dul
Hozzászólások: 69
Csatlakozott: 2009.10.09. 14:05

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Dul » 2015.07.20. 09:02

[/quote]
A 0.14-es verzióban már szabályozható lesz a ködök láthatósága.
üdv,
misibacsi[/quote]

Köszönöm a tájékoztatást.
D.Zsolt
misibacsi
Hozzászólások: 57
Csatlakozott: 2013.01.18. 17:53

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: misibacsi » 2015.10.24. 20:11

Sziasztok!

Ma, azaz október 24-én megjelent a Stellarium 0.14-es verziója, letölthető a hivatalos oldaláról, a megfelelő platformot választva (Linux forrás, OS X, Windows 32 és 64 bit, Ubuntu linux): http://www.stellarium.org/hu/

Az új verzió a szokásos módon egy csomó javítást tartalmaz (a lista elég hosszú, angolul van).

Az egyik lényeges változás az eddigiekhez képest, hogy nem kell külön fájlt letölteni az eddigi ANGLE és MESA változatok választásához (ezek régebbi gépekhez vagy hardverproblémák megoldásához voltak használhatók). Most egyetlen programot kell telepíteni és induláskor kiválasztható, hogy milyen módban induljon a program.

Én a szoftver programozásában nem vettem részt, csak a magyar felület elkészítésében, tehát ha a magyar szövegben, feliratokban hibát vagy kiegészíteni valót találtok, azt megköszönném, ha itt megírja valaki a javaslatával együtt, hogy az angol szöveg helyett minek kellene szerepelnie magyarul. Amik benne maradtak angolul, azokat nem tudtam értelmezni, nem értek annyira a csillagászathoz, és szó szerinti fordítást, ami esetleg hülyeség, nem akartam írni (ha ilyen mégis lenne a programban, azt is meg tudjuk itt beszélni).

Kellemes nézelődést a Stellariumban!

ui. dec. 2-án megjelent a 0.14.1 verzió

üdv,
misibacsi
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára misibacsi 2015.12.12. 09:44-kor.
misibacsi
Hozzászólások: 57
Csatlakozott: 2013.01.18. 17:53

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: misibacsi » 2015.12.04. 06:31

Segítségre lenne szükségem egyes angol kifejezések magyarra fordításához a programban, hogy ne írjak hülyeséget. Ha létezik, akkor általatok is használt, bevett magyar kifejezéseket adjatok meg (tehát ne szó szerinti fordítást).

"colures (great circles through poles and solstices/equinoxes)" - solstice = napforduló, equinox = napéjegyenlőség, ezeken és a pólusokon átmenő körökről van szó.

"cluster associated with nebulosity" - nebulosity = homályosság

"Vertical viewport offset"

"Equatorial coordinates, equinox of date"

"Solar longitude"

"Crossquarter"

Köszönöm előre is, a program használói nevében!
Válasz küldése

Vissza: “Csillagászati szoftverek és egyéb számítástechnikai kérdések”