Fényszennyezés - sürgős kérdés

A fényszennyezéssel kapcsolatos problémák és kezdeményezések fóruma
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: András » 2010.09.17. 15:21

Pape írta:Szerintem együttműködhetne a fényszennyezés elleni harcban az MCSE és az MME.
Vagy létezik már valami ilyesmi?


Van ilyen, pl a z MCSE Kaposvári HCs-ja szokott közös programokat szervezni, a madarászok rendre meghívnak az akcióikra - ilyenkor előkerül a távcső is - és mi is őket a zselici túrákra.

SzZoli írta:Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület:
http://www.mme.hu/
mme@mme.hu
Mi volna, ha az MCSE "hivatalosan" megkeresné őket, ahelyett hogy pl. én magánemberként írnék?


Mégis mi lenne? Készülne egy együttműködési megállapodás. De ahhoz, hogy valami helybe történjen, ahhoz továbbra is helyben kell lépni, nem kell megvárni, míg odafentről leírják, hogy "na most mehetsz együttműködni velük ekkor és ekkor". Hívd fel őket, nézd meg, mikor van valami szervezett programjuk, elmentek, elmondjátok, hogy ha estefelé szerveznék a legközelebbit, akkor beszállnátok egy távcsövezéses szeánsszal, és máris sinen vagytok.

varromj írta:Na mindegy! Kaposvár után sokan átmentek Lastovoba (http://www.darkskyparks.org/index.php/s ... -2010.html ), hogy folytassák a konferenciázást, és jót csillagászkodjanak és lubickoljanak a világító planktonos vízben, amit csak ilyen fxn-mentes helyen lehet látni (ott, a honlap is írta, hogy mi lesz a program, onnan tudom, de már beszámolót is olvastam magánban :--DDDD ).
Mihály


Hát azt aki kihagyta, nagyon súlyosan bánhatja: )))
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.09.17. 16:02

Van ilyen, pl a z MCSE Kaposvári HCs-ja szokott közös programokat szervezni, a madarászok rendre meghívnak az akcióikra - ilyenkor előkerül a távcső is - és mi is őket a zselici túrákra.
Mégis mi lenne? Készülne egy együttműködési megállapodás. De ahhoz, hogy valami helybe történjen, ahhoz továbbra is helyben kell lépni,


Ez tényleg nagyon jó, egy cseppet sem vitatom, de azért nagyon jó lenne ha születne egy ilyesfajta megállapodás a két szervezet között országos szinten is.
90/900 refraktor
wlk
Hozzászólások: 27
Csatlakozott: 2010.08.21. 11:40

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: wlk » 2010.09.21. 22:26

Pape írta:Szerintem együttműködhetne a fényszennyezés elleni harcban az MCSE és az MME.
Vagy létezik már valami ilyesmi?



Legalább egy kósza, lokális példát meg tudok említeni erre:

"A Vega Csillagászati Egyesület, a Göcsej Természetvédelmi Alapítvány, a Magyar Csillagászati Egyesület, a TIT Öveges József Szakképző és Ismeretterjesztő Egyesület, és a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Zalai Csoportja felhívást küldött e-mailben Zalaegerszeg polgármesterének, alpolgármestereinek és képviselőinek, valamint jegyzőjének, aljegyzőjének és érintett osztályvezetőinek a fényszennyezés további növekedésének megakadályozására. A felhívás szövege itt olvasható el. (PDF-formátumban, az elolvasáshoz Acrobat Reader szükséges.)"

Szóval a link (az itt szó helye):

http://www.vcse.hu/REGI/FigyelemFelhivas.pdf
http://www.vcse.hu/REGI/FigyelemFelhivas.pdf

A level törzsét Kolláth Zoltán fogalmazta, én egy kissé a helyi igényekhez igazítottam (alig változtattam rajta). Elküldtük sok mindenkinek, még a Zalai Hírlapnak is (=megyei újság). Az újság lehozta a lényeget. Érdemes a fenti linken a levelet megtalálni, elolvasni, szükség esetén helyben felhasználható a szükséges és megfelelő módosításokkal. Mint láthatjátok: érdemes a helyi madárbarátokat, természetvédőket is megkeresni. (Zolinak sokszor megköszöntem már e levélhez adott segítségét és támogatását, és ezt most sem mulasztom el: köszönöm!)

A levél elküldése előtt figyelmeztettek, hogy ha ezt elküldöm, ne számítsak arra, hogy többet anyagilag támogatnák a VCSE-t. Hülye egy vélemény volt, hogy sommásan fogalmazzak. A pánikkeltés feleslegesnek bizonyult (ez a város dicsérete). Másfelől bizonyítja, hogy amíg SZERVEZETT formában mi magunk nem állunk ki magunkért, csak itt panaszkodunk, addig nem is veti ránk figyelmét senki. Ugyanakkor jó az, hogy itt lehet sikeres és sikertelen példákból tanulni - ez fontos. Valószínűleg kár várni egy-két országos rendezvényre, ahhoz, hogy helyben a köztudatba átmenjen a fényszennyezésnek, mint fogalomnak a léte először, ahhoz mindnekinek tennie kell helyben! Ez egy alulról felfelé építkező, elsősorban környezetvédelmi mozgalomnak kell lennie, ezt semmilyen szervezet nem tudja felülről megoldani. Úgyhogy tessék honlapra kitenni (higgadt szöveggel), helyi szakkörben, újságban, nyilatkozatban, távcsöves bemutatón mindig, vég néllkül elmondani, még ha unalmas is... Tömegpszichológia: annak lesz igaza, aki többször mondja! (Mem igaz, de avilág így működik.) Hogyan is lehetne másképp a fény éjszakai városát bemutató turista-prospektusokat legyőzni, a nagyratörő fényterveket legyőzni? Ha nekik van egy sajtótájokztatójuk, ami elér egy millió ember, nekünk van egy távcsöves bemutatónk, ami elér 400 embert. Százszor négyszáz már 40 000 látogató...

A levélnek utóélete is van:

A levél elküldése és a ZH-ban való híradás után úgy egy hónappal az ügyben legilletékesebb önkormányzati képviselőasszony e-mailjében megírta, hogy ügyelni fog arra, hogy az általunk a levélben felvetett szempontokat figyelembe vegyék majd akkor, amikor díszkivílágításra adnak pénzt! Én ezt nagyon pozítivnak tartom, valódi eredménynek. Köszönöm is neki.

Jó fél évvel később a Polgármesteri Hivatal illetékes osztályának vezetője küldött egy postai levélt, hogy egyetlen pályázat sem érkezett be, és hogy a következő évben újra kiírják a pályázatot díszkivílágítás létesítésének támogatására, és örömmel vennék, ha segítenék az elbírálásban. A következő évben megint nem érkezett be pályázat. Elképzelhető, hogy a levelünknek a ZH-ban közzétett kivonata semmilyen hatást nem gyakorolt a pályázókra, de akárhogy is, lehetéges értelmes és környezetbarát+amatőrcsillagász barát megoldást találni díszkivílágítások technikai megvalósítása terén is.

Évekkel azelőtt az egyik Csillagászati Évkönyvbeli cikkel, ami éppen a témáról szólt, beballagtam az akkor a témában illetékes képvisleőhöz, és elmondtam neki, hogy ez a cikk miket állít, hogy komoly emberek írták, hogy az erre költött pénzből több fényt kéne az aszfaltra és nem az égre küldeni. Higgadtan és röviden (kevesebb, mint öt perc) érveltem. Barátságosan fogadott, végighallgatott, a cikket az Évkönyvből rögtön kimásolta. Éppen akkor tárgyaltak Zalaegerszeg közvílágításának korszerűsítéséről, azt mondta az úr: jó lesz a cikk háttéranyagnak. A helyzet nem javult, de nem is romlott, és szerintem itt kezdődik az előrelépés!...

Értelmes ember volt mindkét képviselő. A politika iránt érdeklődőknek: nemcsak a nemük volt ellenkező, de a pártállásuk is. A környezetvédelem terén ez ugyanis nem szabad, hogy számítson, kihez kell bemenned...

Kezd hosszúra nyúlni, úgyhogy gyorsan befejezem. Ha probléma van, vagy még inkább, a probléma súlyosságának a növekedése fenyeget (újabb díszkivílágítási tervek, közvílágítás "korszerűsítése", stb.), akkor legelőször is le kell higgadni (az erőszakos, lámpakiverési ötletektől és felvetésektől elhatárolom magamat - mellesleg ha van köztünk jogász, felhívhatná a figyelmet, hogy ez pl. a közlekedés biztonsága veszélyeztetésének bűncselekményi tényállását esetleg megvalósítja), másodjára érdemes másokkal, elsősorban szakértőkkel (Zoli biztos segít megfelleő címeket találni!), érdekeltekkel konzultálni, felkészülni, megtalálni, kivel kell beszélni és mikor (minél hamarább), és azután higgadtan, de szakszerűen érvelni. Ez előzetes felkészülést kíván. Érdemes a városban egyébként fórumot szervezni amatőrcsillagászok és madarászok bevonásával, meghívni a legnagyobb fényszennyezőket, és nekik beszélve pl. bemutatni azokat a látványos képeket, hogy a szerencsétlen madarakat hogyan szívatta és kergette veszélybe pl. a New York-i WTC helyén "emelt" fénykévék csóvája... (Origón volt pl. hír pár napja.)

Üdvözlettel,
Szilárd
szolcs
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:21

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: szolcs » 2010.11.06. 06:19

Idén is megy egy world wide szabadszemes határmagnitudó felmérés, a Sky & Telescope közlése szerint:

http://www.skyandtelescope.com/communit ... 42858.html

A Hattyú (Cygnus) csillagainak láthatósága alapján kell megböcsülni a hmg-ét. Praktikus térképek és egy kis kvíz segít a "felkészülésben". (A kvíz térképei az egész Nagy Nyári Háromszöget lefedik és Észak nagyjából jobbra van rajtuk, de hasznos dolgok.)

http://www.windows2universe.org/citizen ... ts_nh.html

Sok nyelven (szám szerint 11 nyelven) letölthető, magyarul sajnos nem. (Hindi, román, török, izlandi, lengyel, angol, német, francia,...) Próbálkozzunk, ha kedvünk/időnk és az időjárás engedi. (Meteorológiailag érdekes, hogy az esték - tegnap is, tegnap előtt is - fátyolfelhősek voltak, hajnalban meg arra ébred az ember, hogy az Orion köd a sötétítő függönyön át besüt, mint a telihold. Hajnali f3-kor az utcai lámpák ellenére az SW 130/650-es eszméletlen dolgokat produkált a különboző oklikkal az Orion ködön. De ez már off. Ma talán az este is lesz olyan, hogy megtaláljuk a Hattyút a zeniten!)

Üdv: Szolcs
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: sp. » 2010.11.24. 22:15

sztem Esztergom egész jó példa. :D
Mondjuk annyit még be kellene fizetni, hogy a gyalogosátkelő helyeken, iskoláknál, buszmegállóknál stb.. égjen vmi pilács. Néhány ezer évig elvoltunk nélküle.
sp.
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.11.29. 14:34

Egyetértek. :)
90/900 refraktor
varromj
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2010.02.15. 17:19

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: varromj » 2011.01.14. 22:04

Kedves Csillagvároslakók!

Zoli kitett a honlapra (fenyszennyezes.csillagaszat.hu) az utóbbi két hónapban néhány anyagot
1) link a kaposvári konf. előadásaira (az összefoglaló füzet már előbb rákerült a honlapra [az astro-zselic.hu-sra])
2) fxn->szmog nő!
3) melatonin, állatkísérletek, pdf
4) link: angol pdf, váltóműszak rákkeltő besorolása (group 2A, possibly carcinogenic), érdemes elolvasni legalább
a magyar szöveget!

Akit komolyabban érdekel a fxn, és tud angolul,
két levelezőlista, rengeteg levél jön, én sem érek rá elolvasni, egyelőre,
csak a postázások címeit =:-/ ...
A két cím:
OutdoorLighting-Forum@yahoogroups.com
IDAOLF@yahoogroups.com
Ha valakit érdekel, tud jelentkezni...
Ha több infó kell valakinek, szívesen adok!
(itt/E-> varro.mihaly@oki.antsz.hu).

További tipp:
Csináltattam egy vörös fényű, 9-ledes zseblámpát,
mert ha az ember kimegy a wc-re éjjel,
és jól felkapcsolgatja a villanyokat,
leáll ám a melatonin :-/ ...

Persze, ha az ember totál jól besötétít otthon éjszakára,
akkor persze jól termeli a melatonint...
viszont akkor nagyon álmosan ébred, így tapasztalom...
Külföldön (itthon?) van olyan, hogy light alarm clock,
kellemes dallammal, fokozatosan növekvő fénnyel ébreszt...
Van valakinek tapasztalata ilyennel,
tud valaki valamit ilyesmiről?

Tehát:
1) fxn-honlap, 4 új anyag
2) lev.listák (angolul)
4) vörös led-es zseblámpa
3) lassan növekvő fényű ébresztőóra?

Vélemény?

Áldjon az ÚR Benneteket!

Szeretettel:

Mihály
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2011.01.24. 15:50

Idézet:

"Sziasztok szeretnék építeni /építettni/ felhőpásztát szerintem nem kell bemutatnom de ha valaki nem i9smerné akkor az a lámpa ami a discok tetején van és az eget fényezi. Ebböl is van több fajta 1.csóvás 5 csóvás +amit még mozgat is olyan corollo jelleggel.Nekem 1 csóvás elég lenne. Ehhez kérnék szak véleményeket milyen izzó,milyen lencse kellene. Nekem elég ha kb 1.km belül lehet csak látni a nagyok 5-6-10.km-es.Akkor fogjunk bele"

http://www.hobbielektronika.hu/forum/to ... _from.html

:evil: :twisted: :evil:
cslaci
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2009.10.12. 19:03

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: cslaci » 2011.01.24. 19:56

Ugye csak névrokon a "Témaindító: zoli200"
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2011.01.25. 13:00

Ha én lennék, vagy rokonom, nem tenném a kirakatba!
Válasz küldése

Vissza: “Fényszennyezés”