Fényszennyezés - sürgős kérdés

A fényszennyezéssel kapcsolatos problémák és kezdeményezések fóruma
zvaragabor
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2010.10.05. 20:12

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: zvaragabor » 2013.03.14. 23:48

Az utcai lámpák azért világítanak, hogy lássunk éjszaka. És nem csak a 10 méteres körzetben, hanem távolabb is. Rendben van, hogy az autónak van fényszórója, de sokkal nagyobb biztonságot jelent neki is, és a gyalogosnak is, ha még több fény van.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.03.14. 23:50

Attila írta:Naív kérdés: miért nem lehet az utcai lámpákat (mindegyiket, egyenként, de kisebb csoportokban kapcsolva a lámpákat be és ki a megvilágítás folyamatossága miatt) mozgásérzékelővel felszerelni?
-----
Főleg a mellékutcákon volna értelme, mert abból sokkal több van, és sokkal kisebb a forgalmuk.

Nem kellene ezt bedobni a parlament levelesládájába? (Miután egy fidesz-közeli mozgásérzékelő gyártócéget beszervezünk lobbistának...) ;)
MDA

Igen, érdemes lenne! Kínában lehetne gyártatni a ledeket, elektronikát, itt összeépíteni és eladni nagy mennyiségben nyugatra is, a megfelelően tervezett búrákba épített kész szerkezeteket, esetleg teljes átépítést is el lehet vállalni, és pillanatok alatt lenne haszna belőle minden résztvevőnek, sőt annak is, aki megrendeli a cserét, mert megtérülne hamar a beruházása!

Kivéve az energiaszolgáltató nem kereshetne ezen, de az meg kit érdekel! Hamarosan nyugaton is sarokba lesznek szorítva, ha áraikat csak emelik, hogy az extraprofitjuk biztosítva legyen!

Nem kell aggódni, mert hamarosan lesz ezen a téren változás. Majd a közemberek kihajtják, hogy érdeke legyen mindenkinek a spórolás a közvilágítással! Ha addig nem készül fel a gyártásra senki idehaza, akkor majd elviszi a hasznot más. Nyílván ezzel tisztában van minden vezető itt a fővárosban is, hiszen jól fizetett szakértői már régen felvilágosították! :)

Nekem egy fillérem sincs erre, de vannak ma olyanok, akik egyik bankból a másikba teszik pénzüket, és tözsdéznek egy jól jövedelmező biztos beruházás helyett. Ezt jó üzletnek látom, mert ezzel mindenki nyer. Még akkor is, ha miután megtérül le kell cserélni, mert ha más nem, akkor munkahely lesz belőle, de ezt kizártnak tartom, hogy sok évig ne lehessen ilyennel megtakarítani jelentős összeget! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2013.03.14. 23:55

zvaragabor írta:Az utcai lámpák azért világítanak, hogy lássunk éjszaka. És nem csak a 10 méteres körzetben, hanem távolabb is. ...


Nem olvastad el elég alaposan, amit írtam: "... kisebb csoportokban kapcsolva a lámpákat be és ki a megvilágítás folyamatossága miatt ..."

Párszáz méternél messzebbre fölösleges a lámpákat bekapcsolni, főleg kanyarban...

A Mátyás-templom meg a Parlament díszkivilágítása, és a belvárosi főutak világítása természetesen egészen más kérdés.


MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2013.03.15. 00:04-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.03.15. 00:01

zvaragabor írta:Az utcai lámpák azért világítanak, hogy lássunk éjszaka. És nem csak a 10 méteres körzetben, hanem távolabb is. Rendben van, hogy az autónak van fényszórója, de sokkal nagyobb biztonságot jelent neki is, és a gyalogosnak is, ha még több fény van.

1. Ha valaki jár az utcán, azaz mozog, akkor ott ég a lámpa, az autós is látja!
2. Nem attól látunk távolabbra, mert a lámpa ég!
3. Az egy tévhit, hogy a közvilágítás miatt jobban lát egy autós.
4. Ha a mai lámpa a vezető szemébe világít, a kontraszthatás azonnal századára változik!
5. A kontraszt a lényeg, és a sötéthez, a 0-hoz képest a van fény az nagyobb, mint valamennyihez képest a bármekkora!

Rosz a szemlélet! Tényekkel, mérésekkel cáfolható minden állításod! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.03.15. 00:07

Attila írta:... kisebb csoportokban kapcsolva a lámpákat be és ki a megvilágítás folyamatossága miatt ..."

Párszáz méternél messzebbre fölösleges a lámpákat bekapcsolni, főleg kanyarban...

A Mátyás-templom meg a Parlament díszkivilágítása, és a belvárosi főutak világítása természetesen egészen más kérdés.
MDA

Tökéletes a magyarázat. Létezik ma már a közlekedő irányát érzékelő logika is, és azzal előre be lehet kapcsolni a haladási irányának megfelelő következő lámpát is! Ha valaki nem tudná, akkor ez igen egyszerű szerkezet, nem kell számítógépes hálózat hozzá! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2013.03.15. 00:30

Azért, ha kicsit jobban belegondolok, ez már a totális szellemi leépülés jele kis hazánkban...

Ezen a fórumon mindenki - elvben - a fényszennyezés ellen van. Természetesen "ésszel", azaz nem a mindennapi "elvárható" gyakorlattal és jogos "fény-igénnyel" szemben.

De hogy egy ötletre - még ha nem is tökéletes, de elvben abszolút megvalósítható - azonnal a "miért nem működik" válaszok érkeznek többségében, a "hogyan működhetne" helyett, az nagyon durva, és egyre gyakrabban tapasztalom... :(

Amikor - multis szóhasználattal élve - "brain-storming meeting"-eket szervezek, az energiáim 90%-a annak az alapvető szabálynak a betartatására megy el, hogy tilos negatív véleményt megfogalmazni, mert mindenki a másik fikázáshoz ért a legjobban, ami agyonvágja a brain-storming lényegét. De ez ösztönösen jön ki az emberek többségéből a Kárpát-medencében... Még ha előre megbeszéljük, hogy ez tilos, akkor is. Hihetetlen. :shock:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.03.15. 01:11

Utolsó munkahelyemen ez okból kénytelen kelletlen egymagam valósítottam meg azt, amit kitaláltam. 10 éven át működött is, holott egymagam terveztem, fejlesztettem mindent, mert a többiek át sem látták a lényegét, hiába magyaráztam. Nekifogtam és egy hét alatt megoldottam minden problémát, működött. Utána jött a megköpködés, - ezt nem így, hanem úgy kellett volna, stb. Mikor azt mondtam, hogy rajta! Készítsed el, és ha jobb, akkor máris a tied lehet minden dcsőség, és eredmény, én szívesen kiszállok belőle és átadom a terepet, akkor azonnal viszakoztak. A kritika persze maradt, és az áskálódás is folytatódott! Már 13 éve a dolognak. Miután nyugdíjba vonultattak, folytatta egy új, immár 5 emberes csoport, és még ma is nagyjából azon módon működtetik, ahogy kitaláltam. Ez nem újság, a hozzáállás 99%-ban minden újdonsághoz negatív! Ezért tartunk itt.
Más.
Kínából érkezett egyszer egy rendelésem, amit nem úgy csináltak, ahogy kellett volna. Viszza az egész, és rá 3 hétre itt volt a minta, az új és jó termék, amit már egyszerűsítés nélkül abban a formában készítettek, ahogy meghatároztam, amiben megegyeztünk. Fizetve és attól kezdve tudták, hogy nem változtathatnak semmin ami tőlem rendelődik! Nem mondták, hogy ezt nem lehet, hogy máshogy kell, meg nem gazdaságos, és nem úgy szokták készíteni stb. Próbálj itt elmenni egy esztergályoshoz, és azt mondani, hogy egy befogással készítsen el egy munkadarabot, mert ha nem, akkor nem veszed át, mert pontatlan lesz! Elkezd magyarázni, hogy ezt nem lehet, meg nem így szokták, meg az neki nem gazdaságos... stb. Akkor nincs üzlet! Nem is lett magyarországon semmi belőle! Ott vlahogy megértik, hogyha valamihez ragaszkodsz, annak alapos oka van. Itt okoskodnak, áttervezik, módosítanak rajta, más gyártási menetet találnak ki és készítik a selejtet, a hibás árút, és ha nem veszed át, még nekik áll feljebb! Sajnos ez van! Aloig ismerek pár embert, aki nem ilyen. Sajnos. Valahogy kiölték az emberekből a normális, természetes logikus gondolkodásnak még a csíráját is! Ez folytatódott 90 után is, mert ami nyugati, az biztos jobb! Tévedés! Semmi köze a minőséghez. Elsősorban emberi oka van, és csak másodsorban függ a minőség a körülményektől, a lehetőségektől. Automatával is lehet selejtet gyártani!
Más:
Nem találni olyan gyártót, aki fényszennyezés mentes világítótesteket készít. Mindegyik gyártmánynak van hibája, és gyakorlatilag egy sem teljesíti maradéktalanul a feltételeket. Van már olyan, amelyikről csak az a kis néhány cm-es sötétítő perem hiányzik, hogy a fénylő üveget se lehessen alulról látni távolról! Ez tényleg nincsen befolyással a világítására, csupán elvakítja a közlekedőt! Semmit nem csillapít, csak éppen ettől nem teljesíti az előírásokat, mely szerint csak 120 fokban világíthat a felszínre, járdára, úttestre egy világítótest.
Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
naja9
Hozzászólások: 98
Csatlakozott: 2012.01.23. 21:51

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: naja9 » 2013.03.15. 08:32

Azért én,ha jól emlékszem azzal kezdtem kedves MDA: "nem is rossz ötlet".
Imrének,pedig azt:Nem a részeg embernek a sötét adaptációjáról volt szó,hanem az észlelő amcs.-ról.
MDA ötlete pedig szerintem elég hamar megtérülne, mivel az éjszaka nagyobbik részében nem üzemelnének a lámpák. ;)
90/900 SW
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2013.03.15. 10:30

Bocsi; akinek inge, nem inge, stb.
Másrészt így, másnap visszaolvasva, lehet, hogy kissé indulatosabban fogalmaztam, de a véleményemet alapvetően fenntartom.

Továbbra is úgy vélem (de egy számítással könnyedén ellenőrizhető, amit - legalább közelítő módon - meg is teszek, amint lesz időm rá), hogy brutális megtérüléseket produkálna a dolog országos méretekben, természetesen egyedileg megvizsgálva az adott utakat, elsősorban mellékutakat; ráadásul ez valóban jelentős fényszennyezettség csökkenéssel járna.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.03.15. 10:37

Franciaországban már tiltják még a kirakatvilágítást is a "halott" éjszakai órákban. A kényszer (energia-kényszer!) ugyanis a lehető legnagyobb úr, lenyom mindenfajta emberi lamentálást - szerencsére.
Türelem, az idő most is nekünk dolgozik. :D
Válasz küldése

Vissza: “Fényszennyezés”