Fényszennyezés - sürgős kérdés

A fényszennyezéssel kapcsolatos problémák és kezdeményezések fóruma
naja9
Hozzászólások: 98
Csatlakozott: 2012.01.23. 21:51

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: naja9 » 2013.03.15. 20:15

Ego topic nem lesz??? :lol:
90/900 SW
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.03.15. 21:23

mizar írta:(Bocs az off hozzászólásért)

A fényszennyezássel kapcsolatosan, semmi vélemény, megoldási javaslat? Én ezt nagyon hiányolom. Tóbe saját véleményét már leíra, de vajon másoknak is van a fényszennyezésről, vagy csak Tóbéról? Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: sp. » 2013.03.15. 21:53

Dehát Attila már leírta a tutit. :roll:
+ ezt kellene mutogatni a helyi önkormányzatoknak:
http://hirek.csillagaszat.hu/egyeb_tema ... night.html
http://www.globeatnight.org/

sp.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.03.15. 21:58

Imre írta:
mizar írta:(Bocs az off hozzászólásért)

A fényszennyezássel kapcsolatosan, semmi vélemény, megoldási javaslat? Én ezt nagyon hiányolom. Tóbe saját véleményét már leíra, de vajon másoknak is van a fényszennyezésről, vagy csak Tóbéról? Imre


Egyetértek.
Röpke egy oldalt írtál te is róla.

Hidd el, a fényszennyezés probléma nekem is gond. A Biogáz nevű bűzüzemnek saját erőműve van, a felesleges áramot nem a városi hálózatba (a lakosságiba meg főleg nem) táplálja be, hanem ontja a fényt éjjel, a déli égbolt "pazar" nappali világosságban úszik. Ha a város összes világítását kikapcsolnánk, az akkor is elég lenne önmagában egy jókora fényszennyezéshez. Van valami ötleted? Nekem a robbantáson kívül nem jut eszembe semmi.
Ugyan Imre! Erre vagy lesznek törvények, vagy nem. Ha lesz népszavazás én ott leszek!
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.03.15. 22:16

Ha most nem lenne felhős, lehetne kimenni nézelődni, mert ez a viharos idő elintézte ezt a kérdést pár napra igencsak itt nálunk, holnap talán még derült is lesz éjjel is. :)

Talán túl tömör voltam, épp siettem és egy vigyorjel is lemaradt talán.
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: sp. » 2013.03.15. 23:34

A döntés joga az önkormányzatok, üzemeltetők kezében van (pl ez a Biogáz). Megoldást nem lehet reájuk kényszeríteni, valamit, amit akárki, akármelyik fórumon megálmod. (max törvénnyel és erőszakkal, de abban meg nem hiszek). Ez egyszerűen az övék.
Azt viszont el lehetne magyarázni, hogy miért is nem jó az ész nélküli közvilágítás, valamint jó példákat, megoldási lehetőségeket bemutatni (success story) nekik. Amiből egyértelműen látszik a megtakarítás. A pü-i forrás kérdése bezony megint jó kérdés…

Sztem mindenképp a gazdasági, pénzügyi “pontján” kell megfogni a babát.
Ráadásul a mi problémánk nem csak a mienk (bárhogy is azt akarjuk hinni MO-on hogy egyedül vagyunk és ez csak a mi problémánk).
Pl. az előzőekben olvasott siófoki történet részletesen – az önkormányzat oldaláról – is érdekes lenne.

sp.

Ja! Meg ha "neadj'isten" összejön a pénzügyi forrás is, - kontroll - ne az olyan jólismert magyarbűnözéses mutyiban végződjön.
szolcs
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:21

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: szolcs » 2013.07.17. 19:31

Nem is tudom, hogy jobb lenne-e... Nem lehetne árnyékba bújni. Lehet, hogy nem lenne az a bődületes fénykupola Budapest felett, de aggasztó lenne a jövő, ha pl. itt Szentendrén a Medveszaros Lejtőt türkizben fluoreszkáló gaz lepné be. (Természetesen parlagfű mentes.) Ha elég agresszív fűfélét módosítanak genetikailag, az visszacsinálhatatlan lesz. Lásd: afrikai méhek esete az amerikai kontinensen - pedig ott génmódosításról szó sem volt, csak egy nem őshonos faj megjelenítéséről, vagy a tűzhangyák esete ugyanott, vagy a Kolorádó bogár esete minálunk a '60-as években...

Jó sok pénzük van, az biztos. Adott hullámhosszon oldalra nem nagyon, felfele egyáltalán nem világító testek alkalmazása szerintem olcsóbb és jobb megoldás. De ez egy komoly szakma, az biztos. Világítástechnikust inkább fogadnék ennyiért, mint genetikust.

Üdv: Szolcs
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.07.17. 20:55

A világító növényektől szerintem nem kell félni, nemcsak rendes világításra alkalmatlan, hanem ilyet egyszerűen nem szabad kiengedni a laboratóriumból, remélem az őrült tudósokra hamarosan ismét ráadják a kényszerzubbonyt.
Viszont a LED-forradalom küszöbén állunk, az évtized végére a LED-ek nyugdíjba küldik a kompakt fénycsövet és a nagynyomású kisülőlámpák zömét, élen a nagynyomású nátriumlámpával. (Izzó és halogén már rég nem lesz) Mivel a LED pontszerű fényforrás ezért nem lehet akármilyen ócska lámpatestbe belerakni, hogy világítson és kész, jól megtervezett armatúrát igényel. Biztatóak a fényképek amiket közvilágítás LED-es felújításáról láttam, éles fény-árnyék határ, káprázásmentes és nem világít felfelé. Bár ész nélkül szemetet is lehet persze tervezni és kellő ügyességgel rá is lehet sózni a vevőkre.
A fejlődés arra mutat, hogy igazán jó hatásfokkal (>100 lm/W) eléggé keskeny sávú R-G-B színekből lehet kikeverni a fehér fényt belőle, ezért abban reménykedem, hogy hatékony szűrőt is könnyen lehet majd konstruálni ellenük.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.07.23. 11:16

szolcs írta:...Ha elég agresszív fűfélét módosítanak genetikailag, az visszacsinálhatatlan lesz. Lásd: afrikai méhek esete az amerikai kontinensen - pedig ott génmódosításról szó sem volt, csak egy nem őshonos faj megjelenítéséről, vagy a tűzhangyák esete ugyanott, vagy a Kolorádó bogár esete minálunk a '60-as években...

Jó sok pénzük van, az biztos. Adott hullámhosszon oldalra nem nagyon, felfele egyáltalán nem világító testek alkalmazása szerintem olcsóbb és jobb megoldás. De ez egy komoly szakma, az biztos. Világítástechnikust inkább fogadnék ennyiért, mint genetikust.

Üdv: Szolcs

Már itt a Harlekin katica is Amerikából, és eszi a hazai őshonos 7 pettyesünket! Aki élelmiszert genetizál, az miért ne tenné ezt pénzszerzés okán fákkal is, hogy világítsanak? Valamiből meg kell élni! El kell tarani a sok genetikust! Azt viszont nem értem, hogy miért nem az önkiirtó parlagfűvel kísérlteznek? Ha már világít a fa levele, akkor tegye ezt csak az alsó, föld felé néző oldala! Ja, és a szokásos sárgás, narancsos színben, nem kékben, meg zöldben! Remélem terveznek majd bele önműködő mozgásérzékelős be- és kikapcsolót is! Jaaa, hogy azt sokkal nehezebb megoldani. Hát rajta! Én az önkiirtós változatát preferálnám! Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Fényszennyezés”