Fényszennyezés - sürgős kérdés

A fényszennyezéssel kapcsolatos problémák és kezdeményezések fóruma
balatonl
Hozzászólások: 197
Csatlakozott: 2009.09.06. 19:43

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: balatonl » 2010.03.05. 17:44

Zoli írta:Nanu!

A fényszennyezés felméréssel kapcsolatban szeretnék érdeklődni. Tavaly leadtam innen, az észlelőhelyemről a mérést (Szécsény - 3m), ezért idén másfelé fogok kalandozni, de egy kis problémám akadt. Habár a térképekkel, és az összehasonlító adatokkal nincs gond, de furcsa módon én legtöbbször tökéletesen a 3 magnitúdós Orion térképet látom az égen, viszont a zenitben olyan 4-4,5 magnitúdós. Ebben az esetben az elszomorító adatokat adjam le (amit a szabály szerint kellene), vagy a reálisat. A szabályos mellett azért állok, mert legtöbben azt használják, és így kapunk egy fantasztikus összehasonlítást, viszont az nem tükrözi az igazi helyzetet. Tapasztalatom szerint az amatőr csillagászok egy része a reálisat adja le (nem az Orion szerintit), a laikusok, iskolák pedig az Orionosat. Nem lehetne jövőre a Capella, és környéke alapján meghatározni ezt?

Szia Zoli!

A szabályok szerintit add le, azt, amit valóban látsz. Ez biztosíthatja csak a területenkénti összehasonlíthatóságot.

Egyébként itt található részletes, letölthető leírás is:
http://fenyszennyezes.csillagaszat.hu/g ... index.html

Köszi: Laci
Kérlek, a honlap használatával kapcsolatos új kérdés beküldése előtt először olvasd el az alábbiakat:
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.03.06. 17:45

Zoli írta:Nem lehetne jövőre a Capella, és környéke alapján meghatározni ezt?


Még annyit tennék hozzá ge.nom hsz-éhez hogy mivel ez egy világméretű kampány, szerintem érdemes egy olyan égi helyről mintavételezni, ami mindenhonnan viszonylag jól látszik. Ez ugyebár az egyenlítő környéke.
90/900 refraktor
Sanci
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2009.09.16. 15:16

Közvilágítás

Hozzászólás Szerző: Sanci » 2010.03.08. 14:41

Sziasztok!

A közvilágításról néhány mondatot. Tatabányán lakom, ahol rengeteg olyan lámpatest van, ami gömb búrával rendelkezik. Ez nagyon rossz, mert minden irányba világít, teljesen feleslegesen. Gondolom ez nem csak ebben a városban van így. Amikor jó az idő és elmegyek észlelni néhány km-re a várostól, akkor is bezavar a közvilágítás fénye, mert egy része visszaverődik a légkörről. Szóval romlik az égitestek megfigyelhetősége. Valamint rengeteg villamos energiát is elpazarolnak így. Ezt a problémát valahogyan meg kellene oldani, hogy az összes lámpa csak lefele világítson és ne a világűrbe. Arról nem is beszélve, hogy a madarak egész éjjel csicseregnek, mert azt hiszik, hogy nappal van.

Üdv: Sanyi
acz71
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2009.09.19. 15:04

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: acz71 » 2010.03.08. 19:45

Sziasztok!

Szüleimnél (Bősárkány, GySM megye) már jó pár éve volt egy nagy közvilágítás felújítás, amelynek következtében a lámpatestek szinte az oszlop tetéjére kerültek fel (magassabban vannak kb. 1m-rel), illetve olyan búra került fel, amely le és oldalra is kiengedi a fényt. A fentieknek köszönhetően a lámpák fénykévéje átfedi egymást (bizonyos szempontból pozitív), ugyanakkor a lámpák még a házak tetejét is megvilágítják. Azóta a tetőterasz köré kb. másfél méter magas vászon borítást kell kifeszítenem, hogy ha távcsövezni akarok, különben a higany lámpa egyszerűen direktbe világít a szemembe (szuper mély-ég megfigyelési körülmény). Változtatásra remény sincs, mivel minden pénzbe kerül, egy amatőr meg nem számít....

Zsolt
Sanci
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2009.09.16. 15:16

Közvilágítás

Hozzászólás Szerző: Sanci » 2010.03.08. 23:05

Sziasztok!

Elolvastam a hozzászólásokat és nekem az tűnik fel, hogy sok helyen gömb búrás lámpák vannak, olyanokra cserélik a régit. A gyártónak ez zsíros üzlet lehet. Valamint semmiféleképpen nem akarnak más típusú lámpákat felszerelni. :cry:

Üdv: Sanyi
jsa
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2009.09.14. 17:37

Re: Közvilágítás

Hozzászólás Szerző: jsa » 2010.03.09. 12:06

Sanci írta:Sziasztok!

Elolvastam a hozzászólásokat és nekem az tűnik fel, hogy sok helyen gömb búrás lámpák vannak, olyanokra cserélik a régit. A gyártónak ez zsíros üzlet lehet.

Üdv: Sanyi


Igazán nagy üzlet az áramszolgáltatónak, aki az égbolt megvilágítására fordított áramot eladja (általában az önkormányzatnak). De ugye nem kétséges, hogy végső soron ki fogja kifizetni a villanyszámlát :cry:
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.03.09. 15:24

:cry: :cry: :cry:
90/900 refraktor
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: Atis » 2010.06.19. 15:29

Sziasztok!

Had kérdezzem meg, hogy mit lehet tenni a fényszennyezés ellen "tüneti kezelés" szintjén?
Észlelés közben zavar az utcai világítás. (mint mindenkit) Lehet kapni speciális szűrőket amik levágják a nátrium és higanygőz lámpák hullámhosszait, a többi fényt átengedik.
Érdemes e ebbe befektetni?
Segít bolygóészlelésben is a szűrő vagy csak mély-egezésre jó?
Van e más mód a zavartalan észlelés érdekében?

Köszi előre is a segítséget! Üdv.: Atis
Inkább segíts minthogy kötözködj.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.06.19. 16:21

Kozvetlenul rad vilagito fenyek ellen arnyekba vonulassal, paravanokkal lehet vedekezni leginkabb szerintem (nekem is van a kertben ket keriteselem, amit oda tamasztok, ahonnan epp jon a feny a szomszedbol ;))
Bolygozasnal annyira nem zavaro a fenyszennyezes. A fenyszennyezes-csokkento meg kontraszterosito szurok jok, de varosbol nem csodaszerek (sotetitik a hatteret es emelik a kontrasztot, tehat szebbek az objektumok, de a sotet eget nem tudjak potolni).

--mpt
czejczej
Hozzászólások: 54
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: czejczej » 2010.06.22. 19:46

Sziasztok!:)

Nekem nagyon rossz az észlelő helyem környéke:((...a ház előtt (kb 30 méterre az utca túl oldalán) van egy lámpa:S...a kertben a ház ez ellen védelmet nyújt valamennyire:)...csak sajnos a mögöttünk van egy bemenő utca ott meg 3 lámpa vakít felém olyan 150 méterről:((...így szinte fényben úszok:((

üdv.:Csaba
Válasz küldése

Vissza: “Fényszennyezés”