Miért tudunk tapsolni???

Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Miért tudunk tapsolni???

Hozzászólás Szerző: Attila » 2009.09.19. 21:37

Zoli írta:... Amúgy ha most csak a tenyerekre gondolunk, ha fénysebességgel össze ütközetnénk őket, akkor legyőznék ezt a taszítást nem? (itt gondolok arra amit Kuli Zoli írt...)


A részecskegyorsítókban is ezt teszik - ha nem is fénysebességgel, és nem emberi tenyerekkel... :lol:

Kellő energia-bevitellel a fúzió is lehetséges, pedig ott már a protonok közötti távolság drasztikus csökkenése miatt igencsak komoly mértékben megnövekvő elektrosztatikus taszítást kell legyőzni, hogy a magerők azután összekaphassák őket (legalábbis így tanultam).

De ez az alaprobléma felvetése szempontjából nem releváns kérdés.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
zsperko
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2009.09.17. 07:51

Re: Miért tudunk tapsolni???

Hozzászólás Szerző: zsperko » 2009.09.21. 11:12

Én úgy tudom, hogy az anyagot alkotó atomokat (jelen esetben a két tenyerünket alkotó atomokat) körülvevő
elektron felhők taszítása (azonos negatív töltéssel rendelkeznek) miatt lehetséges. Emiatt a taszítás miatt nem esik át pl. a pohár az asztallapon.
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Miért tudunk tapsolni???

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2009.09.21. 11:47

Ez a "basic" magyarázat, szemléltetésnek jó, és alapvetőn igaz, de ilyen alapon pl. az elektronok már a magba zuhantak volna, mert hogy a protonok vonzzák őket. Kvantummechanika nélkül nem működik a dolog.
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Miért tudunk tapsolni???

Hozzászólás Szerző: maro » 2009.09.21. 15:36

Dávid Gyula egyik Polaris-beli előadásán érintette ezt a kérdést is. (Letölthető és meghallgatható az MCSE megfelelelő oldaláról) A lényeg az, hogy az elektromos taszító erő, amit az elektronpályák torzulása okoz kb. 40 (negyven!) nagyaságrenddel nagyobb mint a gravitációs erő. Ezért a gravitációnak esélye sincs. Az egymáson átzuhanó galaxisok között nincs elektromos taszítás, mert kifelé elektromosan semlegesek (azaz bennünk a pozitív és negatív töltések egyenlően vannak). Viszont gravitációsan semmi sem lehet semleges, hiszen van tömege. Gravitációsan csak vonzó erő létezik, taszító meg nem. Ezen szempont alapján már nem tekinthető egyformának a galaxisok és az atomok közötti üres tér. Igazán jól és érhetően DGY magyarázza el, érdemes meghallgatni!
sirnyeteg
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2009.09.22. 04:18

Re: Miért tudunk tapsolni???

Hozzászólás Szerző: sirnyeteg » 2009.09.22. 04:30

Egyébként a sűrűségnek nincs valami köze hozzá? csak kérdezem
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Miért tudunk tapsolni???

Hozzászólás Szerző: maro » 2009.09.22. 08:00

sirnyeteg írta:Egyébként a sűrűségnek nincs valami köze hozzá? csak kérdezem

De van. Amiről szó van az csak szilárd anyagokra vonatkozik. Két gázfelhő át tud menni egymáson nagyobb baj nélkül, két kőzetbolygó nem.
sanya
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2009.09.12. 08:48

Re: Miért tudunk tapsolni???

Hozzászólás Szerző: sanya » 2009.09.23. 15:21

Timothy Ferris "A világmindenség" című (egyébként zseniális) könyvében is megemlíti az alábbi kérdést és valóban az elektronok taszító ereje a megoldás.
kincsesm
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.09.19. 13:00

Re: Miért tudunk tapsolni???

Hozzászólás Szerző: kincsesm » 2009.09.23. 20:32

Atomi szimten szerintem nem olyan nagy az üres tér. Például a molekularácsos kristályoknál a rácspontokon elhelyezkedő atomok(ill. ionok) közötti távolság nagyon is összemérhető a gömbszimmetrikusnak tekintett részecskék sugarával. A gyémántrácsban a két szomszédos szénatom távolsága 154 pm, a szénatomok kovalens sugara pedig 77 pm (függvénytáblázat alapján). Így ott eléggé sűrűn vannak az atomok. Ez a többi rácstípusra is igaz. A folyadékoknál is azért közel vannak az atomok egymáshoz, csak a mozgási energiájuk túl nagy ahhoz, hogy az adott körülmények között szilárd rácsot alkossanak. A nagyon kis nyomású és forró gázok esetén van elegendően nagy távolság, hogy a hasonlat igaz legyen.

Kezünk sejtjei végül is membránokban elhelyezkedő vizes oldatok, "tele különböző egyébb membránokkal", így ott sincs akkora tér az atomok között. Az atomok pedig egymást taszítják, amíg olyan közel nem érnek, hogy kémiai kötés alakul ki köztük (elektronok molekulapályákon), ha a körülmények adottak, és megfeleő az anyagi minőség. Ha tovább közelítjük őket rendkívüli mértékben nő a taszító erő. (ezért kell olyan magas hőmérséklet a fúzióhoz, hogy az atomok legyőzzék ezt a taszító erőt). Szerintem ez az oka a dolognak. Ha két ritka gázáramot vezetünk egymásnak, azok "átmennek egymáson, miközben elkeverednek", ahogy azt a galaxisok is teszik.

Az atomokon belüli térrész már más kérdés. Ott már nagyon nagy üres terek vannak alig néhány elktronra. Az atommag mérete kb. 10^-15 m, az atomé pedig valahol 10^10 m körül van, így ott már kb.100.000.-es a méretkülönbség. A nagy üres térben meg néhány elektron helyezkedk el.

Szerintem ez lehet a dolog nyitja.
Cheethaa
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2009.09.23. 13:03

Re: Miért tudunk tapsolni???

Hozzászólás Szerző: Cheethaa » 2009.09.24. 08:42

E kérdés megválaszolásához még pár alapvető dologban hiányos az emberiség tudása....
Szerintem mindenképpen pontosabban kellene tudni még pár dolgot, hogy az ilyen egyszerű kérdéseket megválaszolhassa bárki is.
Ugyanis ehez pontosan ismerni kellene például a gravitációs kölcsönhatás működését, amihez elvileg kellene egy graviton nevű részecske, amit tudomásom szerint még nem találtak meg.
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Miért tudunk tapsolni???

Hozzászólás Szerző: maro » 2009.09.24. 10:57

Cheethaa írta:E kérdés megválaszolásához még pár alapvető dologban hiányos az emberiség tudása....

Kénytelen vagyok elletmondani. Ebben az esetben a válasz pontosan ismert, számításokkal alátámasztható, és elméletileg megalapozott. Ismét felhívom a figyelmeteket az mcse archívumból letölthető Dávid Gyula előadásokra, ahol az ilyen kérdésekra érthető módon megkaphatjátok a választ. Tényleg érdemes meghallgatni, egyrészt a téma érdekessége, másrészt az előadó rendkívül élvezetes stílusa miatt.
Válasz küldése

Vissza: “Elméleti kérdések”