Kisbolygókról bármit

Üstökös- és kisbolygóészlelők fóruma
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2009.09.23. 21:49

Sziasztok!
Elszeretném kezdeni az igen intenzív kisbolygó-észlelői munkásságom, de van egy nagy problémám. Van valami olyan webcím, ahol fel vannak tüntetve az éppen látható kisbolygók? A GUIDE-ban valahogy nem bízok meg ez ügyben. Csupán koordinátára lenne szükségem a kisbolygókról, hogy mikor hol láthatóak. Az évkönyvben van adat egy-két kavicsról hogy elhalad ez és ez az objektum mellett de ennyi. Kedvem lenne minden este nyomon követni őket. Valami tanács ez ügyben?

Üdv
Ttj
sky@titan.physx.u-szeged.hu
Hozzászólások: 88
Csatlakozott: 2009.08.15. 19:49

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: sky@titan.physx.u-szeged.hu » 2009.09.24. 09:28

Janicsillagasz írta:Sziasztok!
Elszeretném kezdeni az igen intenzív kisbolygó-észlelői munkásságom, de van egy nagy problémám. Van valami olyan webcím, ahol fel vannak tüntetve az éppen látható kisbolygók? A GUIDE-ban valahogy nem bízok meg ez ügyben. Csupán koordinátára lenne szükségem a kisbolygókról, hogy mikor hol láthatóak. Az évkönyvben van adat egy-két kavicsról hogy elhalad ez és ez az objektum mellett de ennyi. Kedvem lenne minden este nyomon követni őket. Valami tanács ez ügyben?

Üdv
Ttj


Szia!

Kezdésnek ezt tudom ajánlani:

http://www.cfa.harvard.edu/iau/Ephemeri ... index.html

Üdv!

Sry
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2009.09.24. 17:24

sky@titan.physx.u-szeged.hu írta:
Janicsillagasz írta:Sziasztok!
Elszeretném kezdeni az igen intenzív kisbolygó-észlelői munkásságom, de van egy nagy problémám. Van valami olyan webcím, ahol fel vannak tüntetve az éppen látható kisbolygók? A GUIDE-ban valahogy nem bízok meg ez ügyben. Csupán koordinátára lenne szükségem a kisbolygókról, hogy mikor hol láthatóak. Az évkönyvben van adat egy-két kavicsról hogy elhalad ez és ez az objektum mellett de ennyi. Kedvem lenne minden este nyomon követni őket. Valami tanács ez ügyben?

Üdv
Ttj


Szia!

Kezdésnek ezt tudom ajánlani:

http://www.cfa.harvard.edu/iau/Ephemeri ... index.html

Üdv!

Sry



Köszi Krisztián, ez nagyon sokat segített....nem hittem volna hogy ennyi 11 magni alatti kisbolygó van :D

Akkor mára asszem megvan az elfoglaltság. Még egy kérdés. Mennyi időközönként érdemes észlelni egy adott kisbolygót? Egy éjszakán 2x min. 1 óra különbséggel? Vagy másnap?
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.09.24. 20:41

A lényeg, hogy lásd az elmozdulását. Ha egy óra alatt látod, akkor elég annyi. De a főövbeliek általában csak egy nap alatt mozdulnak el annyit, hogy rendesen észrevehető legyen.
Tehát minimum két észlelés kell, amin látszik az elmozdulás. Én úgy csináltam, hogy lerajzoltam a LM-t, tettem egy kis x-et a kisbolygó helyére (amit persze csillagszerű objektumnak láttam), színt és fényességet becsültem, majd másnap ugyanerre a LM rajzra berajzoltam az új pozíciót, x-szel, és a két pozíció mellé írtam a dátumot. És mehetett is a Krisztiánnak. Egyébként jó, ha 11m alatti kisbolygókat akarsz vizuálisan észlelni, mert ezeket szerintem senki az égvilágon nem nézi, még külföldön sem, max CCD-vel.

snt
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2009.09.26. 11:25

Ha az ember nagyüzemben csinálja, LM-rajzot meg lehet spórolni (hivatalosan is) guide-csillagmezővel. Persze a "szemetet", kamu objektumokat ki kell szűrni. Én mindig előre nyomtattam térképet, és arra ikszeltem, fényességbecslés, szintén guide-ból (ami jól át tud verni, ha a kisbolygó szép vörös, ez gyakori, meg kell nézni az összehasonlító csillag színképtípusát), aztán jött a karika. Volt is, ami szépen a jósolt pálya mellett volt, főleg a súrolók közül, az izgi, érdemes kimérni is, de az már nehezebb ügy. Amúgy elég 1-2 órát várni, ha épp nem hurkol a főöves kicsike, és rendesen mozog.
Tényleg, mikor lesz jó fényes földsúrolónk?
Zoli
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.09. 21:03

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: Zoli » 2010.01.01. 21:58

Nanu!

http://www.origo.hu/tudomany/20091231-a ... esere.html

A belinkelt cikkről nem tudom, hogy igaz-e vagy nem, és ha igaz is, nem tudok ilyen témában véleményt mondani, viszont felmerült bennem egy kérdés.

Ha valamelyik ország háborúzni kezd, vagy esetünkben ha fel szeretne robbantani egy kisbolygót, vagy elterelni, erre milyen szabályok vannak? Vannak egyáltalán törvények az Űrben, vagy az előbbi esetben (tudom hogy a háborús OFF, de ez is olyan téma, amire nem tudom hogy léteznek-e egyáltalán szabályok, vagy ez esetben az már csak a vesztesekre érvényes...)?
Amcsüdv, Zoli (13 T)
"Milyen sivár az a kor, melyben könnyebb egy atomot szétrombolni, mint egy előítéletet!" A. Einstein
http://www.universe.eoldal.hu
sky@titan.physx.u-szeged.hu
Hozzászólások: 88
Csatlakozott: 2009.08.15. 19:49

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: sky@titan.physx.u-szeged.hu » 2010.01.03. 16:02

Zoli írta:Nanu!

http://www.origo.hu/tudomany/20091231-a ... esere.html

A belinkelt cikkről nem tudom, hogy igaz-e vagy nem, és ha igaz is, nem tudok ilyen témában véleményt mondani, viszont felmerült bennem egy kérdés.

Ha valamelyik ország háborúzni kezd, vagy esetünkben ha fel szeretne robbantani egy kisbolygót, vagy elterelni, erre milyen szabályok vannak? Vannak egyáltalán törvények az Űrben, vagy az előbbi esetben (tudom hogy a háborús OFF, de ez is olyan téma, amire nem tudom hogy léteznek-e egyáltalán szabályok, vagy ez esetben az már csak a vesztesekre érvényes...)?


Nanu!

Kisbolygó elterelésre biztos nincs szabály, de egyetlne országot aligha hagynának ilyen manőverbe kezdeni. Bár a hír is úgy szól (ami egyébként szerintem csak propaganda, mostanában néhány havonta bedob valami hasonlót az orosz űrügynökség), hogy szigorúan nemzetközi együttműködés keretében.

Sry
Tod
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2009.09.14. 21:00

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: Tod » 2010.01.03. 21:14

Üdv.
Volna egy kérdésem, asszem anno tavaly tartottál előadást a Polarisban(szakkörnek)a számítógépes kisbolygó keresésről, hogy ehez honnan lehet találni anyagot?
Nanu
sky@titan.physx.u-szeged.hu
Hozzászólások: 88
Csatlakozott: 2009.08.15. 19:49

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: sky@titan.physx.u-szeged.hu » 2010.01.04. 15:21

Tod írta:Üdv.
Volna egy kérdésem, asszem anno tavaly tartottál előadást a Polarisban(szakkörnek)a számítógépes kisbolygó keresésről, hogy ehez honnan lehet találni anyagot?
Nanu


Nanu!

Arra gondolsz, hogy interneten elérhető archív képeken hogyan lehet keresni? Vagy az Astrometrica használata érdekel?

Sry
Tod
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2009.09.14. 21:00

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: Tod » 2010.01.04. 20:30

Üdv.
Engem leginkább az archív keresés érdekelne, de a Astrometrica-ra is kiváncsi volnék.
Nanu
Válasz küldése

Vissza: “Üstökösök és kisbolygók”