Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
o.gabor
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2009.09.21. 09:54

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: o.gabor » 2009.09.24. 08:22

Köszönöm a segítségetek, akkor inkább mégsem veszem meg.
Digo
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2009.09.21. 22:23

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Digo » 2009.09.24. 14:34

Köszönöm a hsz-eket, majd esetleg ha konkrét távcsőről is lesz szó, még kérdezek!
ammonita
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2009.10.10. 21:36

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: ammonita » 2009.10.10. 21:52

Sziasztok.
Arról keresek valami információt, hogy mi lehet a különbség a Celestron 150/1200 refractor, és a Skywatcher ugyanilyen műszere között. A leírásokból nem sok derül ki, az egyetlen különbség amit a fényképen látok az, hogy az egyik kékre van festve, a másik feketére. A Celestron viszont jóval drágább. Ez azt jelenti, hogy jobb is?
G...
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.10.16. 16:04

ammonita írta:Sziasztok.
Arról keresek valami információt, hogy mi lehet a különbség a Celestron 150/1200 refractor, és a Skywatcher ugyanilyen műszere között. A leírásokból nem sok derül ki, az egyetlen különbség amit a fényképen látok az, hogy az egyik kékre van festve, a másik feketére. A Celestron viszont jóval drágább. Ez azt jelenti, hogy jobb is?
G...


Különösképpen semmi.

Én amúgy 130/650 párti vagyok, de nem a szétnyitható, nem az autotrack, hanem a sima EQ2-n forgalmazott tubusé. Ez egy főnyeremény 50 ezerért, két okli is van hozzá. A starpointert érdemes lecserélni keresőtávcsőre.

Snt
zsolti1976
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2009.10.09. 09:35

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: zsolti1976 » 2009.11.08. 18:20

Sziasztok távcsővásárlás előtt állók!
Ha tudok az én vásárlásommal segíteni, íme: ugyanúgy, mint ti, én is tanácstalanul álltam a vétel előtt. Először is, nagyon sokat olvastam a távcsövekről a neten, mit, hova, miért érdemes. Legalább fél évig informálódtam. Igazából egyik távcső sem alkalmas mindenre, így mindenképp kompromisszumokat kell kötni, több dolgot illetően is. Mert ami könnyű, az kicsi, kevés fényt gyűjt. Ami nagy, az meg nehéz. Ami szép képet ad, az persze drága (apo refraktorok). Én a nagy távcső mellett döntöttem, mert nem akartam fél év múlva újra azon gondolkodni, ugyan mit vegyek. Aki kimondottan asztrofotózásra akarja a csövet használni, talán ott elég a kisebb cső is, de én csak vizuálisan észlelek, egyelőre. Én falusi gyerek vagyok, ezért van hely az udvarban, így egy 200-as dobson mechanikás newton csövet vettem. De ez lakótelepen már gond lehet. De már én is gondolkodom, hogy utazótávcsövet vegyek, egy kisebb refraktort! Úgyhogy ha valaki vesz egy kiscsövet, az később jó lesz még utazni. De én a nagyobb távcsövet azért választottam, mert féltem, hogy a kicsivel többet a binokulárhoz képest nem látok majd, és kiámbándulok a dologból. Így viszont elájultam az első kitelepüléskor. Illetve, ha később fotózni akarok, akkor feldobom egy állványra a csövet tubusgyűrűvel. Mire odaérek, legalább betéve tudni fogom az eget...A dobson mellett azért döntöttem az állványos helyett, mert cipelni mégiscsak könnyebb, mint az ellensúlyokkal az állványt, a dobson mechanika meg "ingyen" van a cső mellé. Mert egy 200-as tubus (igaz 1000mm fókusszal) ugyanannyiba kerül, mint egy 200/1200 dobson. Az inkább fix csillagdába való, vagy óriásoknak. Állványvételt én is csak a fix csillagda megépítése utánra tervezek.

De ez csak az én történetem, sajátos és egyéni, és korántsem biztos, hogy jó döntések garmada.
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2009.11.09. 07:11

Én is valahogy így vagyok ezzel. Én egy 150/1200-as dobit vettem már majd' 4 éve (Január 6.-án lesz 4 éve) és nekem ez a túra távcsövem. Igaz mindenki mondja hogy ahhoz kicsit nagy meg minden, de ha megemeli az ember rájön hogy akár kilométereket is lehet vele sétálni, persze ahhoz jó erőben kell lenni :D ÉN is vidéki gyerek vagyok, Kisújszállás szinte tökéletes égboltot, panorámát biztosít, így én most egy nagyobb csőben gondolkodok. Lehet hogy építek, de az is lehet hogy veszek egyet. Min. 25-öst akarok, de szerintem végül úgyis a 30-as IntelliScope lesz, amit majd itthon házilag elkészítek csővázas kivitelre, így könnyű lesz hordozni. Majd később varratok hozzá egy táskát, mindenféle zsebekkel, hogy abba bepakolva akár háton is vihetem a távcsövet, persze ez már kicsit nehéz lesz. Mennyi is? 20-30 kg? Az semmi....
Én lencsésben sohasem gondolkodtam, mert én a mély-ég szerelmese vagyok, tehát nagy átmérő szükséges. Jó tudom hogy árulnak bizonyos helyeken (még Európában is) 50 cm feletti lencsésket is. Egy helyen láttam egy 530/6500-as Tripletet.... gondolhatjátok az árát (206 milla és csak a tubus hát még akkor...milyen mechanika kéne ahhoz?? :S). Na ezért nem veszek én soha lencséset. Már amúgy is hozzászoktam a tükröshöz. Ha meglesz a 30-as vagy 25-ös tubus, akkor reményeim szerint az elkövetkező 10-15 évben beruházok egy 40-es binokulárra. Persze ez is newton. (két 40-es newton összekombinálva)

Remélem én is segíthettem a távcsővásárlásban ezekkel a kis infókkal.
Greywolf
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2009.10.24. 15:07

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Greywolf » 2009.11.09. 17:45

Van valakinek tapasztalata a kisebb refraktorokkal? Pl. 70/900 - 80/900? Mert olyan 30párezer lenne amit fel tudnék rá dobni, és versenyben van egy skymaster 15x70-es binoki, és igazán nem tudom melyik lenne a jobb. Mostanság egy 7x50-es Tentóval észlelgetek, de már ezt is macerás tartani perceken át. Szóval az állványos refraktor van lépéselőnyben. Szerintetek?
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2009.11.09. 18:01

zsolti1976 írta:...
Igazából egyik távcső sem alkalmas mindenre, így mindenképp kompromisszumokat kell kötni, több dolgot illetően is. Mert ami könnyű, az kicsi, kevés fényt gyűjt. Ami nagy, az meg nehéz. Ami szép képet ad, az persze drága (apo refraktorok).
...

Gyakran futottam én is bele ebbe a kérdésbe. A teljesen zöldfülűeket általában arra szoktam bizttani, hogy járjanak el rendszeresen egy közelben levő klubba, bemutató csillagdába.
A Polarisban pl. többféle műszerbe is bele tudnak nézni, és egy ideig az sem baj, ha a bemutatók közben kérdezgetve felszedbnek egy csomó olyan információt ami alapján maguk tudnak dönteni. Nem kellemes ugyanis ha később derül ki, hogy az illető nem is olyan lovat akart, és csak porosodik a műszer a sarokban. Valóban nem mindegy hogy az illető mit szeretne észlelni, az se hogy honnan, de az se hogy neki mi a hordozhatóság? Van akinek macera kicipelni egy binoklit is, van aki képes messze kicuccolni soktízkilónyi felszerelést. Van akinek van hova kimenni, van akinek nem... Ami bejön nekem, nem biztos, hogy jó másnak is... Klasszikus (és ált. hitvitákba torkolló) kérdés, hogy vegyen-e a kezdő GOTO-s cuccot, vagy sem. Ezek a különbségek az életünkben, elszántságunkban sokat árnyalják a képet. :)

(No meg az se mindegy, ha az én felmenőim kezdenek el csuklani amikor szóba kerül a műszer. :)
Amcsillüdv: Nyözö
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: András » 2009.11.09. 19:38

Greywolf írta:Van valakinek tapasztalata a kisebb refraktorokkal? Pl. 70/900 - 80/900? Mert olyan 30párezer lenne amit fel tudnék rá dobni, és versenyben van egy skymaster 15x70-es binoki, és igazán nem tudom melyik lenne a jobb. Mostanság egy 7x50-es Tentóval észlelgetek, de már ezt is macerás tartani perceken át. Szóval az állványos refraktor van lépéselőnyben. Szerintetek?


Nekem volt 80/500-as lencsém (akromát), sőt egy ideig kölcsönbe egy 80/400-as is (igaz, ez utóbbi egy TMB apo volt) Ezen kívül egy ma már csak keresőtávcsőnek jó 57/190-essel kezdtem nézegetni az eget, amikor még nem volt ez a "mindentmegvehetsz havanrápénzed" helyzet. Bármit is mondanak, hogy így kinyílik az ég, meg úgy tekerednek a galaxiskarok, hidd el, hogy egy 80-as lencsével is már rengeteg objektumot el lehet csípni, és (hacsak nem hagyod, hogy a versenyláz elkapjon: ) akkor sokáig kiszolgál, legalább míg meg nem ismered az égboltot alaposan.
Persze jó a binokli is, meg minden... de szerintem inkább a 80/900-ast vedd. A bazárokban meg összevásárolhatsz hozzá még pár elég jó oklit 10E/db alatt is, szépen apránként.
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2009.11.09. 20:45

Greywolf írta:Van valakinek tapasztalata a kisebb refraktorokkal? Pl. 70/900 - 80/900? Mert olyan 30párezer lenne amit fel tudnék rá dobni, és versenyben van egy skymaster 15x70-es binoki, és igazán nem tudom melyik lenne a jobb. Mostanság egy 7x50-es Tentóval észlelgetek, de már ezt is macerás tartani perceken át. Szóval az állványos refraktor van lépéselőnyben. Szerintetek?


A binokulár komfortosabb kétszemes betekintése révén. Viszont meghatározott a nagyítása. A nagyítás végülis amiatt jobb, hogy most miva nha megnézel egy GH-t de nem látsz rajta semmit csak egy kis szürke foltot (eléggé aprót) és kész. De a távcső 150-200x-es nagyítása már rengeteg részletet mutat bármilyen objektumon. Egyes gázködökre a binokli jobb mint a távcső. Nagyobb a látómezeje mint a távcsőnek. Kisseb, zsebben is elférhet :D A távcsővel mélyebbre lehet merészkedni az égboltban, vagy akár a szomszéd ablakában is :D

Én is a távcsőre adom a voksom, úgy mint András.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”