Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2011.09.16. 12:05

DannyL írta:Azt szeretném kérdezni, hogy a "Légkör nyugodtság"-ot és a "Légkör átláthatóság"-ot mi alapján állapítjátok meg?


A légköri nyugodtságot egy 0-10 ig terjedő skálán szokás megadni. Hát tuti recept nincs arra h milyen érték mennyire nyugodt légkört mutat meg. Inkább a tapasztalatra kell alapozni. Minél több időt tölt távcső mellett az ember annál többféle nyugodtságnál észlelhet és ez alapján be lehet határolni a nyugodtsági értéket. de itt egy kis skála talán az amatőrcsillágászok készikönyvében láttam:
Nyugodtság
(Seeing) Jellemzése
0-1 Nagyon rossz
2-3 Erős hullámzás
4-6 Közepes, de állandó remegések
7-8 Gyenge hullámzás, néhány másodperces nyugodt szakaszokkal
9-10 Tökéletes légkör, remegés hosszabb idő alatt sem tapasztalható

Az átlátszóságot pedig a hmg alapján lehet megbecsülni. Pl ha 6 magnitúdónál halványabb csillagok is látszanak szabad szemmel akkor az ég legalább 4-5-ös átlátszóságú bár én inkább nap közben vagy napnyugtakor szoktam megfigyelni a napot. Ha pl a nap lenyugváskor is olyan vakító h nem bírsz belenézni akkor érdemes kivinni a távcsövet, vagy: Ha a nap pl magasan az égen áll és az ujjaddal kitakarod a korongját láthatod hogy mennyire fehér körülötte az ég. átlag 3-as égen kb 10fok átmérőjű körben matt az ég de 5-ös átlátszóságnál még a nap közvetlen közelében is mélykék.
Szóval ez inkább tapasztalati dolog. nincs rá megfelelő recept. Mondjuk a profi csillagászok szokták mérni az égi háttérfényességet méghozzá azt nézik meg h 1"x1"-es területen az égbolt fénye mekkora. Hogy egy hány magnitúdós csillaggal egyenlő. Bár ebbe már nem akarok belemenni mert én is csak olvastam :D

Viktor :)
P.GyörgyAttila
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2011.06.25. 10:30

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: P.GyörgyAttila » 2011.09.16. 17:13

Cseh Viktor írta:
DannyL írta:Azt szeretném kérdezni, hogy a "Légkör nyugodtság"-ot és a "Légkör átláthatóság"-ot mi alapján állapítjátok meg?


... Ha pl a nap lenyugváskor is olyan vakító h nem bírsz belenézni akkor érdemes kivinni a távcsövet,...
Viktor :)


Ez számomra nagyon hasznos infó volt. Soha sem jutott eszembe ez az összefüggés, pedig mennyire kézenfekvő... :)
Üdv
Sidius

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.12.17. 08:21

Nos, a kocka el van vetve. Legalábbis egy időre, időjárás tekintetében. Két éve a Mars láthatóság legjobb időszakában mindössze három képet tudtam készíteni, most a Jupiteréből is elvisznek több hetet a felhők. Ebben a komisz általános helyzetben legalább az ég derült lehetne... :(
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2011.12.22. 11:09

Ideális, fényszennyől mentes észlelőhely: Észak-Korea.
http://index.hu/tudomany/kornyezet/2011 ... _sotetseg/
A felhőzet állapotát nem tudom...
Sszilu
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2011.09.03. 10:31

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: Sszilu » 2012.01.18. 21:08

Sziasztok!
Figyelmetekbe ajánlom ezt az osztrák időjárási honlapot, melynek a

http://wetter.orf.at/oes/wetterprognosen

lapja térben és időben kitűnő pontossággal adja meg a várható felhőzetet.

Üdv.: Szilárd
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2012.12.07. 22:35

Hát ez mostmár nem igaz! Hazaértem 9-kor a melóból.... kristálytiszta idő. Gyerünk kifelé távcsövezni! Ahogy kiültem rohamosan bejött a fátyolfelhő! Már eszembe jutott hogy miért nem távcsövezek évek óta :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.12.08. 00:08

Az ember a természet része, nem? :D
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.12.08. 18:02

>>ha 6 magnitúdónál halványabb csillagok is látszanak szabad szemmel akkor az ég legalább 4-5-ös átlátszóságú <<

Érdekes, én úgy tudtam, hogy a laghalványabb látható csillag felel meg az átlátszóságnak.
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: András » 2012.12.08. 19:08

SzZoli írta:
Érdekes, én úgy tudtam, hogy a laghalványabb látható csillag felel meg az átlátszóságnak.


Szerintem a határmagnitúdóra gondolsz. Az eredeti állításban pedig a légköri átlátszóság szerepel (5-ös skálán)

Mondjuk átlátszóságnál én csak a kétfokozatú skálát használom: 1 avagy jó: odakint vagyok, 2 avagy rossz: visszabújtam.
Sszilu
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2011.09.03. 10:31

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: Sszilu » 2012.12.09. 11:11

A hmg és az átlátszóság nominális értéke nem ugyanaz, de közvetlenül következnek egymásból.
Kérlek, javíts ki, ha rosszul gondolom.
Válasz küldése

Vissza: “Időjárás / Aktuális észlelési körülmények”