Optikai próbák

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
astro
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2009.09.21. 21:43

Optikai próbák

Hozzászólás Szerző: astro » 2009.09.30. 19:24

Sziasztok!

Kérdésem az alábbi: az optikai próbák szabadszemmel pl Foucault próba, rácspróba stb történnek. Az ember szeme nem mindig tökéletes sok esetben hibákkal terhelt, ezért hord szemüveget. Ki ilyet, ki olyat. Az ember a vizsgálat során milyen hibát visz bele a tükörbe, ha szemüvegesek nem szemüveggel végzik a próbát, vagy mindenképpen a szeüvegben való próba az elfogadható? Továbbá milyen szemhibák nem okoznak különösebb gondot, és melyek igen? Kinek milyen tapasztalata van ezzel kapcsolatban?
Üdvözlettel Ivánszky Zoltán
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Optikai próbák

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2009.10.01. 14:11

Az említett vizsgálati módszereket annyiból ismerem, hogy magam is használtam, amikor a távcsövem tükrét csiszoltam. (Igaz, 30 évvel ezelőtt még jobb volt a szemem, mint most :-() A rácspróba lényege pl. az, hogy a "tükörre vetülő" rácsvonalak egyenesek-e vagy sem. Ilyenformán eléggé független a vizsgáló ember szemének kisebb hibáitól.

Porrima
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Optikai próbák

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2009.10.01. 15:56

Sziasztok!

Teljesen egyetértek Vaskúti György barátommal.
Egyenes rácsképet csillagra - végtelenben levő fényforrással, vagy gömbtükörnél szobai vizsgálatnál
görbületi sugárból kapunk, az autokollimációs teszteket nem említve.
Érdemes csillagra olyan Ronchi rács tesztet végezni, hogy a feltehetően párhuzamos egyenes
rácsvonalak változnak-e szemüveggel, vagy anélkül.
Általános esetben valószínűleg nagyon csekély különbség látszhat a kettő között.
Temészetesen ha valakinek 20 dioptriás szemüvege van, ott már lehet számottevő
eltérés a szemüveges és nem szemüveges látvány között a rácsképben is.
Másrészt a rácsvonalakat a tükör felületére vetülve látjuk.
1500 mm-es fókuszú tükörnél ha valaki képtelen szemüveg nélkül élesen látni másfél méterre, akkor csak kell a szemüveg.
Ki kell próbálni.

Baráti üdvözlettel: Béla
astro
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2009.09.21. 21:43

Re: Optikai próbák

Hozzászólás Szerző: astro » 2009.10.01. 20:29

Köszönöm a korrekt bátorító válaszokat

Ivánszky Zoltán
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Optikai próbák

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.01.01. 22:12

Valaki nem tud linket 'főtükör teszteléséhez szükséges, viszonylag egyszerű optikai pad házi elkészítése' témában? Már nem egy helyen néztem, de eléggé vázlatos, vagy épp nyakatekert, szegényesen illusztrált angol leírásokat találtam.
Kulin György nagyon jól leírja "Távcsőtükör készítése házilag" c. füzetében a különböző tesztelési módokat, mégsem alakul ki a fejemben egy kiforrott ötlet az optikai pad házi kivitelezésével kapcsolatban.
Ronchi, Foucault mindenre vevő vagyok.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Optikai próbák

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.01.01. 23:10

.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára mizar 2022.04.28. 23:28-kor.
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Optikai próbák

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.01.02. 21:41

Köszönöm szépen, nagyon hasznos linkek gyűjteménye. Így már össze rakom a fejemben a dolgokat.
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Optikai próbák

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.01.07. 14:33

Sziasztok!

Szerintetek optikai próbához szükséges műcsillag megoldható a képen látható cd-olvasó optikájának felhasználásával? Nem tudom, hogy érthető-e a kép és a magyarázatom? Maga a csillag fénye a cd-olvasó piros fénye (ja igen, ez is érdekelne, hogy lézer, vagy csak LED, mennyire káros a szemre?), a főtükör pedig a "z" tengely irányába -a képen kvázi az eszköz alatt lévő füzet irányában - lenne elhelyezve.
Sárgával a prizmák vannak jelezve. A zöld és kék vonal pedig a fény elmenő és vesszaverődő útja.

Vagy az egész hülyeség?

CD-olvaso_műcsillag.JPG


A kép egy kicsit nagy, bocs.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Optikai próbák

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2012.01.07. 17:18

Szia!
Az olvasó lézerrel működik, de hogy a szemre mekkora teljesítménytől káros, azt nem tudom. Viszont a késél és rácspróbához a tükröt telibe világító fényforrásra van szükség, nem elég csak egy pont.
Ha szabad javasolnom, inkább függőleges fényrésben gondolkodj, annak sokkal erősebb fénye van mint a műcsillagnak, tehát minden sokkal jobban látszik vele.
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Optikai próbák

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.01.07. 18:15

Szia!

Köszönöm a választ. Hát igen ez a fényforrás nem lesz jó.
Azt még nem tudom, hogy csinálok függőleges fényrést.
A közeljövőben belefogok a főtükör csiszolásába, és addig össze akarok hozni a teszteléséhez is valami használható dolgot. Sajnos gyakorlati tapasztalat hiányában, csupán az elméletre hagyatkozva még elég átláthatatlanok a tesztelési eljárások.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”