Miért tudunk tapsolni???

Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Miért tudunk tapsolni???

Hozzászólás Szerző: Attila » 2009.09.17. 10:10

Zoli írta:Fizika tanárom szerint a sebességtől függ. ... ha belegondolok, a galaxisok nagyon lassan haladnának, akkor sem történne az mint a tenyerünkkel, csak lassabban menne végbe


Kérd meg, vezesse le, hogy miért.
Hátha nem sikerül neki... :oops:


MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2009.09.19. 21:27-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Miért tudunk tapsolni???

Hozzászólás Szerző: cbo » 2009.09.17. 11:05

Szerintem az egyes (kéz :) ) molekuálák közötti kötési energia nagyobb, mint a két tenyér összeütődésekor felszabaduló mozgási és egyéb energia. Vagyis a kötési energiát ez nem tudja legyőzni.

Ha sikerülne olyan sebességel összeütni a tenyereinket (pl. közel fénysebesség), akkor az lehet, hogy legyőzné ezt a gátat. De akkor meg, gamma sugárzás fomájában szétsugárzódna a tenyerünk és vamelyik gamma-műhold ezt akár észlelhetné is. Csak nem tudom mit szólnának az észlelőcsillagászok, amikor megkapnák a pozíció adatokat.

Üdv:
Zsolt, CBO
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Miért tudunk tapsolni???

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2009.09.17. 11:58

Üdv!
Ennek nincs köze a kötési energiához, hiszen akár folyadékok is tudnak csattanni (loccsanni) egymáson, ahol aztán alig van kötési energia a molekulák között. A kötési energia amúgy az olvadáshő (szilárdnál) és a párolgáshő összege, ez mutatja meg, mekkora energia kell egy atom kiszakításához. Ez nem sok, tapsolásnál is szakadnak le atomok bőven. Vagy gondoljatok a kenyérvágásra, ott is szétszakítjuk az atomokat, és nincs gamma-villanás.
A dolog magyarázata, hogy az atomok nem tudnak tetszőlegesen közel kerülni egymáshoz az elektronok miatt. Persze az elektronok nem csak klasszikusan, elektromágnesesen taszítják egymást, hanem a kvantummechanikából ismert Pauli-féle kizárási elv miatt is (két elektron, vagy más fermion (feles spínű részecske) nem lehet azonos kvantumállapotban). Ha közelítjük a két tenyerünket, lokalizálni kezdjük az elektronfelhőket, és erőhatás lép fel.

Z
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Miért tudunk tapsolni???

Hozzászólás Szerző: Attila » 2009.09.17. 12:15

kulizoli írta:...Ha közelítjük a két tenyerünket, lokalizálni kezdjük az elektronfelhőket, és erőhatás lép fel.


Bingóóó!

Kösz a megfejtést.
(Én legalábbis elfogadhatónak tartom, bár nem vagyok fizikus...
Gyakorlatilag Amanda is ezt írta, de ő a fémes elektronfelhővel kicsit bekavart... De egy puszit ő is megérdemel. :D )

A másik találósra is volna tipped? Az sokkal jobban érdekelne... :)

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Miért tudunk tapsolni???

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2009.09.17. 12:27

Arra nincs sajnos, nincs meg az elméleti hátterem, tippelni meg nem akarok. De tudom kit kellene (például, sok más közül) megkérdezni: Kereszturi (KRU) Ákost, vagy Érdi Bálintot (ELTE, égimechanika).
fero
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2009.07.29. 10:07

Re: Miért tudunk tapsolni???

Hozzászólás Szerző: fero » 2009.09.17. 15:16

kulizoli írta:Vagy gondoljatok a kenyérvágásra, ott is szétszakítjuk az atomokat, és nincs gamma-villanás.


Gamma-villanás helyett el tudom képzelni, hogy alacsonyabb energiájú villanás viszont van, csak nem vesszük észre. Eszembe jutott, hogy milyen érdekes sötétben felbontani egy még sosem használt, papírtokos CD-t. Az például szép zöldet villan. :)
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Miért tudunk tapsolni???

Hozzászólás Szerző: Pape » 2009.09.17. 16:39

kulizoli írta:Üdv!
Vagy gondoljatok a kenyérvágásra, ott is szétszakítjuk az atomokat, és nincs gamma-villanás.


Igazán nem szőrszálhasogatásként mondom, de az "atomok" szót cseréljük ki szerintem molekulákra, vagy a molekulák közti másodrendű kémiai kötésekre.
90/900 refraktor
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Miért tudunk tapsolni???

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2009.09.18. 10:11

Igen, ott molekulák vannak, de gondolhatunk atomos anyagokra is, pl. szén, szilícium, fémek, sokszor ott sem nagyobb jelentősen a kötési energia (bár a gyémántnál több mint 7 eV/szénatom).
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Miért tudunk tapsolni???

Hozzászólás Szerző: Pape » 2009.09.18. 12:32

Ja jó!
Bocsi, én értettem félre. :D Valamiért elsőre maguknak az atomoknak a szétbontására gondoltam. :lol:
90/900 refraktor
Zoli
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.09. 21:03

Re: Miért tudunk tapsolni???

Hozzászólás Szerző: Zoli » 2009.09.19. 20:17

Akkor végül is a galaxisok és a tenyerek között nem is olyan nagy az összefüggés, mint amire Mi szerettük volna építeni a gondolatmenetet? :)

Amúgy ha most csak a tenyerekre gondolunk, ha fénysebességgel össze ütközetnénk őket, akkor legyőznék ezt a taszítást nem? (itt gondolok arra amit Kuli Zoli írt...)
Amcsüdv, Zoli (13 T)
"Milyen sivár az a kor, melyben könnyebb egy atomot szétrombolni, mint egy előítéletet!" A. Einstein
http://www.universe.eoldal.hu
Válasz küldése

Vissza: “Elméleti kérdések”