A kedvenc mély-ég objektumom

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.11.02. 14:58

Kedves Amatőrtársak!

Biztosan mindenkinek van egy kedvence az égbolton található rengeteg csodálatos galaxis, nyílt- vagy gömbhalmaz, köd között. Vagy nem is egy, hanem egy egész csoport. Itt az idő mindenkivel megosztani!

Ezen a fórumon lehetőség van másokkal is megosztani kedvencünk vagy kedvenceink leírását: miért is szeretjük annyira?

Snt
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2009.11.02. 19:00

Hát nekem nincs konkrét kedvencem, inkább csak kedvenceim, bár azt mindenki tudja hogy mi, főleg Te :D

A halvány galaxisok. olyanok, amik éppen hogy látszanak. Akár 5 centissel, akár 50 centissel. Engem nem érdekel a fényes gx, valahogy a halvány fog meg igazán. Jó azt is szeretem ha a fényes galaxis tele van részlettel, de mégis jobban tetszenek a halványak.

Ha mégis választanom kellene egy konkrét kedvencet, akkor sztem az M33 vagy a 101 lenne, mert rengeteg részletet tartalmaznak amik lehetnek halványak is..... De akkor inkább a 101 mert az még halványabb xD
Cserna Antal
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2009.09.07. 12:21

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: Cserna Antal » 2009.11.02. 20:43

Nekem nincs állandó kedvencem. Általában azok a halvány, kis méretű galaxisok, és újabban a planetáris ködök foglalkoztatnak amik kihívást jelentenek a távcsövemnek, és természetesen nekem is.
Például ilyen a Csáp-galaxisok. Áprilisban próbáltam fotózni, de nem jött össze elég kép, jövőre szeretném folytani.
Ezenkívül a szupernóvás, ütköző, irreguláris és törpegalaxisok......
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: Pape » 2009.11.02. 21:56

Nekem sincs egy adott kedvencem hanem jó sok. :)
A csápok az engem is izgat amúgy, egyszer megnézem majd hogy látszik-e a távcsövemmel ha valami korom ég alá eljutok. Kíváncsi leszek a fotódra. :)
90/900 refraktor
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.11.03. 08:55

Cserna Antal írta:Nekem nincs állandó kedvencem. Általában azok a halvány, kis méretű galaxisok, és újabban a planetáris ködök foglalkoztatnak amik kihívást jelentenek a távcsövemnek, és természetesen nekem is.
Például ilyen a Csáp-galaxisok. Áprilisban próbáltam fotózni, de nem jött össze elég kép, jövőre szeretném folytani.
Ezenkívül a szupernóvás, ütköző, irreguláris és törpegalaxisok......


A figyelmedbe ajánlom Halton C. Arp katalógusát a pekuliáris galaxisokról:

http://arpgalaxy.com/
http://338arps.com/

Nagyon jók!

Kb. tíz éve végigészleltem a vizuálisan is elérhetők java részét, két részes cikksorozat lett belőle a Meteorban.

Snt
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.11.03. 08:58

Pape írta:Nekem sincs egy adott kedvencem hanem jó sok. :)
A csápok az engem is izgat amúgy, egyszer megnézem majd hogy látszik-e a távcsövemmel ha valami korom ég alá eljutok. Kíváncsi leszek a fotódra. :)


Egészen jó ég (falusi...) alól már 10 cm-rel is sejthető valami eme furcsa objektum különlegességéből, de 15 cm felett már bizonyosan látszik a két mag, és több fényes csomó. A kivágódó csápok megfigyeléséhez nagyobb műszer, jellemzően 30-40 cm és sok türelem kell, ki kell kísérletezni, mekkora nagyítás mellett láthatóak.

Snt
Cserna Antal
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2009.09.07. 12:21

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: Cserna Antal » 2009.11.03. 09:30

Köszi a katalógust, átnézem.
Első látásra úgy nézem, már fotóztam belőle egy párat.
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2009.11.03. 10:51

Hű egész jó kis ütközők.... majd végigészlelem amit el bírok érni. Milyen szép idők lesznek azok. :roll:
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2009.11.03. 12:01

Kövezzetek meg srácok, de nekem a szemet felüdítő, nem túl halvány mély-egek a kedvenceim. Ahol zsibonganak a részletek, mint pl. egy magig lebontott GH-ban (belőlük az M22, M4, M5 a nagyobb kedvenc). De sok örömet adnak a fincsi porsávos GX-ok is (pl. NGC891, M104), és a szép nagy gázködök, sűrű NYH-ok (M46-47 pár nagy LM mellett csodaszép) is. Ezek azok amiket szívesen megles az ember sokadszorra is, úgy is hogy nem rajzolod, hanem csak nézegeted, és élvezed a részleteiket, megmutatod ismerőseidnek is -- így joggal nevezhetőek kedvencnek.

Sportként persze néha érdekfeszítő tud lenni levadászni egy-egy halvány, vagy extrém déli fekvésű, vagy vmi. más miatt érdekes objektumot. Egyszer pl. Dágon észleltük az NGC 6723-at (-36,5 fok dekli körüli GH), az pl. nagy élmény volt, főként hogy részletek is jöttek benne egy jellegzetes beharapás formájában. De ezek egyszeri élmények -- így nem nevezném kedvencnek őket, jobb szó rájuk a ritka trófeák.
Amcsillüdv: Nyözö
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2009.11.03. 15:18

nyozo írta:
Sportként persze néha érdekfeszítő tud lenni levadászni egy-egy halvány, vagy extrém déli fekvésű, vagy vmi. más miatt érdekes objektumot. Egyszer pl. Dágon észleltük az NGC 6723-at (-36,5 fok dekli körüli GH), az pl. nagy élmény volt, főként hogy részletek is jöttek benne egy jellegzetes beharapás formájában. De ezek egyszeri élmények -- így nem nevezném kedvencnek őket, jobb szó rájuk a ritka trófeák.


Hát végülis ha jó panorámával és jó éggel rendelkezel/rendelkeznél akkor nem lenne olyan nagy trófea. Akkor már inkább a -40 fok alattiak...azok a trófeák Magyarországról nézve! Én eddig az NGC 6231-et láttam a legdélebbinek....ennél lejjebb én se nagyon tok menni, mert az én észlelőhelyemről nézve a horizont 2-3km-re körül van véve fákkal. Néha tudok még a gallyaik között is észlelni :D
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”