Távcsővásárlás

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.11.29. 12:22

Nekem a SkyWatcher 70/500 AZ mechanikájával az a bajom, hogy a cső magasságállításánál a tubus elkezd hátrafelé konyulni. Ha a tengelyként szolgáló csavart jobban meghúzom, nem tudom kézzel mozgatni fel-le.
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.11.29. 12:53

SzZoli írta:Nekem a SkyWatcher 70/500 AZ mechanikájával az a bajom, hogy a cső magasságállításánál a tubus elkezd hátrafelé konyulni. Ha a tengelyként szolgáló csavart jobban meghúzom, nem tudom kézzel mozgatni fel-le.


Az AZ2-re gondolsz? Azt nem próbáltam, de képek alapján nem kéne konyulnia, ha a tubus súlypontjában van a tengely.
Az AZ3 viszont érthetetlen, átgondolatlan konstrukció, a függőleges mozgatást csak csavarkulccsal lehet szorítani-lazítani, és előjön a probléma, amit írtál. Hanyatt esik a távcső, vagy iszonyúan szorul, feszegetni kell.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.11.29. 17:45

Amit adnak a 70/500-hez, gondolom, AZ2, nem ismerem túlzottan ezeket az AZ mechanikákat. Igen, a távcső, ahogy alaphelyzetben (illetve, ahogy egyáltalán lehet) fel van csavarozva a mechanikára, az úgy nem kiegyensúlyozott.
Bogáncs
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2011.11.04. 12:02

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: Bogáncs » 2012.11.30. 00:03

SzZoli írta:Amit adnak a 70/500-hez, gondolom, AZ2, nem ismerem túlzottan ezeket az AZ mechanikákat. Igen, a távcső, ahogy alaphelyzetben (illetve, ahogy egyáltalán lehet) fel van csavarozva a mechanikára, az úgy nem kiegyensúlyozott.


Üdv Zoli!

Valóban, nem ismered túlzottan az AZ 2 mechanikát :!:
De, abban igazad van, hogy nem kiegyensúlyozott a cső! - mivel, erre nincs is szükség !
Előre kihangsúlyozom, hogy az AZ 2 állványt főleg természet megfigyeléshez használják.
Különben minden nehézség nélkül a zenitre lehet állítani. Az állíthatóság deklinácíóban
kb. - 20 fok és + 95 fok. /ha a horizont 0 fok, a zenit pedig 90 fok/
Van ilyen AZ 2 állványom, amit csak kimondottan földfelszini megfigyelésre használok,
egy Celestron 70/400-as távcsővel. /20x és 40x nagyitással/.
Leszereltem az állítócsavart, hogy jobban lássad, illetve megértsd a működését.
Gondolom nem kell részletezni, hogy hogyan működik a mechanika.
Csatolom a képeket. Az első képen az állítócsavar és a rudja látható. A második képen
az állítócsavar teljesen kivan tekerve. /így van a távcső " maximális " magasságban. A harmadik
képen az állítócsavar teljesen bevan csavarva, így a cső a " minimális " magasságban áll.
Az állványon lévő csavar segitségével lehet gyorsan nagy deklinációs kitérést beállítani
a rúd mozgatásával.
Valamint egy linket is küldök, ahol jobboldalról látható a mechanika.
Klikkelj a távcső képére, ha esetleg nem a nagyméretű kép látható.

http://teleszkop.arukereso.hu/celestron ... leria.html

P291112_22.13.jpg

P291112_22.53_[01].jpg
P291112_22.54.jpg


Üdv Bogáncs.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.11.30. 10:05

Szia,

Megnéztem a mechanikát, mert rég használtam. Aztán már emlékeztem is a problémára. Van egy csavar, ami a fej fölső részét tartja, amin (a fej fölső részén) a függőleges finomálltás van, fölül meg a távcsőtartó sín. A finommozgatás csak kb 20-30 fokig álltható. Ha nagyobb elmozdulást szeretnék (pl. a zenit közelébe), a fő tartócsavar körül kell elfordítani a tubust. Ez a csavar vagy laza, és konyul, vagy szoros, és kézzel nem lehet álltani. (Ha kiegyensúlyozott lenne a távcső, lehetne laza.) Ezt a csavart, mint Kulizoli írta, csak csavarkulccsal lehet szorítani/lazítani.

A link egy másfajta megoldást mutat.
Bogáncs
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2011.11.04. 12:02

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: Bogáncs » 2012.11.30. 11:14

Szia Zoli.

Nekem ugyan olyan állvány van mint amilyen a linken lévő képen látható.
Úgy vélem, hogy neked másféle állványod van mint nekem. Viszont, ha a linken
lévő kép nem AZ 2 állvány, akkor valószímű, hogy AZ 1-es !
Ezt a távcsövet használom az állványon :
http://teleszkop.arukereso.hu/celestron ... p42187388/
Klikkelj a távcső képére.
Mint látható, eredetileg egy fényképezőgép állványt adtak a távcsőhöz.
Ezzel az állvánnyal nem voltam megelégedve, mivel nem stabil.
Ezért vásároltam az AZ álványt. Valamint, áttalakitottam a távcsőnek
megfelelően. Így, ezzel az állvánnyal élvezetes a természet megfigyelése.
Üdv Bogáncs.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.11.30. 11:46

Szia,

gugli keresés alapján a linkeden levő mechanika valóban AZ-2. Nem voltam biztos, nekem mi van, Kulizoli AZ-3 -asról írt olyasmit, mint ami nálam is történik, gugli képek szerint az enyém talán AZ-3.
zvaragabor
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2010.10.05. 20:12

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: zvaragabor » 2012.12.02. 13:52

90 kontra 100mm. Lencsés kukkert szeretnék, de még nem sikerült eldöntenem, melyiket érdemes. Kettősözni egy hosszú fókuszú akromáttal lenne a feeling nekem. :) Először is van egy 250-es dobsonom, tehát nem kell newton, és nem kell 100mm-nél nagyobb átmérő. Rövidebb fókuszú cső sem kell, tehát APO sem kell. A kérdés, tehát, hogy melyik éri meg. A fókusz mindkettőnél 1000mm. Így a 90-es (F11, míg a 100-as F10) elméletben kevésbé szinez. Na de észrevehető a különbség? Illetve a 100-as a nagyobb apertúra miatt mennyivel ad részletesebb képet mondjuk bolygózásnál? Kettősözésre használnám, mélyég nem annyira lenne, meg arra amúgy is ott van a dobson. Szóval a határmagnitúdó különbség nem sok, meg gondolom amúgy sem ott nézelődnék. A 100-as jobban visszaadja a csillagok szineit?
Árban talán hasonló lenne a kettő, a 100-as minden tubuskiegészítővel van, a 90-es-hez be kell szerezni pl keresőt, tubusgyűrűt. Van valakinek tapasztalata a kettő átmérőről? Várok minden véleményt. Köszi előre is.

Gábor
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.12.02. 19:37

Engem meglepne, ha a 250es Newtont (hozzá valami Barlow) egy 90-100-as lencsés verni tudna. Már gondoljunk csak az elméleti felbontóképességre... Vagy tévedek?
zvaragabor
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2010.10.05. 20:12

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: zvaragabor » 2012.12.02. 21:43

Tudom, hogy nem veri, nem is azért akarok váltani. :) Egyszerűen csak azért, mert mindig is a lencsés tetszett, egy jó hosszú fókuszú akromát. :) 100 mm felett a fényerősség csak egyre nagyobb, azaz egyre jobban színez. 90-100mm az, ami már elég nagy, és még nem színez annyira.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”