Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
algor
Hozzászólások: 158
Csatlakozott: 2010.09.24. 01:13

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: algor » 2013.01.08. 20:17

Csaba! Ez gyönyörű! Gratulálok!
havcsa
Hozzászólások: 34
Csatlakozott: 2009.10.03. 01:07

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: havcsa » 2013.01.08. 21:01

algor írta:Csaba! Ez gyönyörű! Gratulálok!

Köszönöm Tibi.
Üdv.: Csaba
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: santage » 2013.01.09. 08:36

havcsa írta:Sziasztok, tegnap vére alkalmam nyílt egy ki fotózásra. Íme az eredmény.
Üdv.:
Csaba


Nagyon szép fotó, gratulálok!

Snt
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2013.01.09. 13:36

Szép fotó! :) Nekem kicsit kemény és sok benne a diffi tüske, de csak mert kukacoskodó lábbal keltem fel.
Sajnos nekem szombat este nem volt akkora szerencsém. Városi égen próbáltam megörökíteni az M78-at, sajnos nem sok sikerrel. A lelkiismeret-furdalásom a kitelepülés hiánya miatt "szerencsére" elmúlt, amikor rövidesen be is felhősödött. Épp az Orion keleti részénél kezdek kialakulni a felhő-gócok, dehát ez törvényszerű ugye.
Nem adom fel, mindenképpen meg szeretném örökíteni ezt a csodás a ködöt...a mostani 20 perces expót nem merem közzétenni. :)
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.01.13. 10:05

Sziasztok!

Már tegnap előtt volt igaz, de péntek este végre ragyogó csillagos ég fogadott amikor hazaértem.
Izgatottan kiraktam a távcsövet hűlni, majd 11 óra tájban kimentem. Az UHC szűrőt szerettem volna kipróbálni a téli égbolt nevezetes objektumain. Az otthoni észlelőhelyemről annyit érdemes tudni, hogy Újpesten lakom, házak vesznek körül, É-K-D irányban 30°magasan van a horizont, D-Ny-É felé meg 15° magasan. A város délre van tőlem, a déli égbolt ezért erősen fényszennyezett, ha meg meccs van a stadionban akkor... Nem is beszéljünk róla... Utcai lámpából 5db van a közelben, az észlelőhely megválasztásával és a kerítés menti sövény megnövesztésével sikerült elérni, hogy csak 1db világítson be. Plusz a szomszéd mozgásérzékelős lámpája.
De ezen az estén se meccs, se Hold, se felhők, az Orion alapján a határmagnitúdót 4-4,5 körülire becsültem.
M42: Az Orion-köd gyönyörűen és gazdagon fodrozódott a látómezőben. A szűrő szépen kiemeli, lesötétíti a hátteret és erősíti a fodrok kontrasztját.
M1: A Rák-ködre nagyon kíváncsi voltam a szűrővel, de tudtam, hogy elég vakmerő elképzelés innen próbálkozni vele. Szűrővel, 40x-es nagyítás mellett éppen a megpillanthatóság határán volt, nagyobb nagyítással, vagy szűrő nélkül nem láttam.
NGC 2264: A Karácsonyfa-halmaz jó célpont még városi égen is. Most láttam először, nagyon találó elnevezése van. Olyan, mint egy dús, giccses karácsonyfa a filmeken, csillogó, nagy gömbdíszekkel, vastag girlandokkal.
Felkerestem még a Fiastyúkot, Androméda-ködöt és az Ikerhalmazt. Az Ikerhalmaz mindig lenyűgöz. Ezután a kis bemelegítés után áttértem a Jupiterre, néha pár lökés erejére feltámadt a szél, de jól bírta a 200x-os nagyítást.
Aztán az észlelést már tegnap fejeztem be. :)
Levente
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2011.09.19. 21:32

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Levente » 2013.01.13. 11:14

BZd írta:Sziasztok!

Már tegnap előtt volt igaz, de péntek este végre ragyogó csillagos ég fogadott amikor hazaértem.
Izgatottan kiraktam a távcsövet hűlni, majd 11 óra tájban kimentem. Az UHC szűrőt szerettem volna kipróbálni a téli égbolt nevezetes objektumain. Az otthoni észlelőhelyemről annyit érdemes tudni, hogy Újpesten lakom, házak vesznek körül, É-K-D irányban 30°magasan van a horizont, D-Ny-É felé meg 15° magasan. A város délre van tőlem, a déli égbolt ezért erősen fényszennyezett, ha meg meccs van a stadionban akkor... Nem is beszéljünk róla... Utcai lámpából 5db van a közelben, az észlelőhely megválasztásával és a kerítés menti sövény megnövesztésével sikerült elérni, hogy csak 1db világítson be. Plusz a szomszéd mozgásérzékelős lámpája.
De ezen az estén se meccs, se Hold, se felhők, az Orion alapján a határmagnitúdót 4-4,5 körülire becsültem.
M42: Az Orion-köd gyönyörűen és gazdagon fodrozódott a látómezőben. A szűrő szépen kiemeli, lesötétíti a hátteret és erősíti a fodrok kontrasztját.
M1: A Rák-ködre nagyon kíváncsi voltam a szűrővel, de tudtam, hogy elég vakmerő elképzelés innen próbálkozni vele. Szűrővel, 40x-es nagyítás mellett éppen a megpillanthatóság határán volt, nagyobb nagyítással, vagy szűrő nélkül nem láttam.
NGC 2264: A Karácsonyfa-halmaz jó célpont még városi égen is. Most láttam először, nagyon találó elnevezése van. Olyan, mint egy dús, giccses karácsonyfa a filmeken, csillogó, nagy gömbdíszekkel, vastag girlandokkal.
Felkerestem még a Fiastyúkot, Androméda-ködöt és az Ikerhalmazt. Az Ikerhalmaz mindig lenyűgöz. Ezután a kis bemelegítés után áttértem a Jupiterre, néha pár lökés erejére feltámadt a szél, de jól bírta a 200x-os nagyítást.
Aztán az észlelést már tegnap fejeztem be. :)

Szia Zoli!
Tednap elött én is próbálkoztam az M1-el de sajnos se szűrővel se anélkül nem láttam semmit. :(
Viszont az Orion-köd innen is nagyon szép volt, még UHC szűrő nélkül is.
Én halásztelki vagyok tehát külvárosi ég alól észlelek, ami valamivel jobb mint az újpesti.
Milyen távcsővel észleltél?
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Levente 2013.01.13. 11:48-kor.
Levente
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: András » 2013.01.13. 11:44

BZd írta:De ezen az estén se meccs, se Hold, se felhők, az Orion alapján a határmagnitúdót 4-4,5 körülire becsültem.


Na az már nem is rossz pesti viszonyok közt. Nálam az a helyi égboltminősítő gyorsteszt, ha az UMi összes csillagát jól látom a lakásból kilépve, akkor jó az ég.

Amúgy állítólag lehetséges, hogy lesz a Zselicben a Csillagoségbolt-park környékén egy tavaszi MCSE-észlelőtábor, talán áprilisban, mondom állítólag: )
Libor
Hozzászólások: 149
Csatlakozott: 2011.07.31. 14:01

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Libor » 2013.01.13. 15:58

BZd írta:néha pár lökés erejére feltámadt a szél, de jól bírta a 200x-os nagyítást

Pénteken este nálunk is szép ég volt úgy éjfélig. Pl az Eszkimó-ködöt (NGC 2392) 450x-es nagyítással lehetett észlelni. Több részlet jött, mint ezen a rajzon http://www.asod.info/?p=7286. Éjfél utánra elállt a szél teljesen és rögtön kezdett romlani az ég. Egykor már a fényes galaxisok is csak pacák voltak, kettőre már el is cuccoltunk. Az esti néhány óra észlelés viszont tényleg kivételes volt.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: santage » 2013.01.16. 18:04

Libor írta:
BZd írta:néha pár lökés erejére feltámadt a szél, de jól bírta a 200x-os nagyítást

Pénteken este nálunk is szép ég volt úgy éjfélig. Pl az Eszkimó-ködöt (NGC 2392) 450x-es nagyítással lehetett észlelni. Több részlet jött, mint ezen a rajzon http://www.asod.info/?p=7286. Éjfél utánra elállt a szél teljesen és rögtön kezdett romlani az ég. Egykor már a fényes galaxisok is csak pacák voltak, kettőre már el is cuccoltunk. Az esti néhány óra észlelés viszont tényleg kivételes volt.


Nagyon jó lehetett! :) Rajzolással nem próbálkoztál esetleg? Nem láttam még igazán jó, részletes rajzot (de fotót se) erről a ködről. Egyszer, pár éve, 28 cm-es SC-vel láttam ilyen szép finom részleteket én is, de nem rajzoltam.

Gábor
Libor
Hozzászólások: 149
Csatlakozott: 2011.07.31. 14:01

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Libor » 2013.01.17. 00:17

santage írta: Rajzolással nem próbálkoztál esetleg?

Még nem próbáltam :( Egy h lusta dög vagyok, a másik h ha jó ég van, megpróbálok minél több objektumot fölkeresni. Viszont föl szoktam jegyezni az észleléseket: ObsAll.html
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”