Építési szándék

Magáncsillagvizsgálók építésével kapcsolatos tudnivalók, trükkök, tanácsok
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2009.12.04. 15:33

Nincs mit! Hátha összejön valami jó. Am. a PÜ az PM. "Private Message"

Ha már ide írok ne offoljak, én is szeretnék majd egyszer egy csillagdát építeni. Hű de messze van az még...
A melléképület padlásterében gondoltam egy helyiség kialakítására e célból. A garázs felett vagy valahol a közelében. Olyan lenyithatós-lehúzhatós padlásajtón lehetne feljutni. Elhúzható tetőt kéne kialakítani
valahogy ami nem lenne egyszerű megoldás ott úgy, hogy körpanorámám legyen. Sőt!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára ge.nom 2009.12.04. 15:37-kor.
Meade ETX-105EC ~ Scopium Nature 10x50
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2009.12.04. 15:37

ge.nom írta:Ha már ide írok ne offoljak, én is szeretnék majd egyszer egy csillagdát építeni. Hű de messze van az még... A melléképület padlásterében gondoltam egy helyiség kialakítására e célból. A garázs felett vagy valahol a közelében. Olyan lenyithatós-lehúzhatós padlásajtón lehetne feljutni. Elhúzható tetőt kéne kialakítani ami nem lenne egyszerű megoldás ott úgy. hogy körpanorámám legyen. Sőt!

Arra azért érdemes figyelni hogy ilyen esetben a műszeroszlopot amennyire lehet függetlenítsd az épülettől. Ezért is macerásabb ráépülni már meglevő szerkezetre! :) A körpanoráma azért nem izgat, mert úgy érzem a kényelme és az ebből levezethető rendszeresebb kijárás sok mindernért kárpótól. Ha valami ritka dologról meg lemaradnék, akkor úgyis ott a kitelepedés esélye, mint ahogy eddig is ott volt. :)
Amcsillüdv: Nyözö
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2009.12.04. 15:44

nyozo írta:Arra azért érdemes figyelni hogy ilyen esetben a műszeroszlopot amennyire lehet függetlenítsd az épülettől. Ezért is macerásabb ráépülni már meglevő szerkezetre! :) A körpanoráma azért nem izgat, mert úgy érzem a kényelme és az ebből levezethető rendszeresebb kijárás sok mindernért kárpótól. Ha valami ritka dologról meg lemaradnék, akkor úgyis ott a kitelepedés esélye, mint ahogy eddig is ott volt. :)


Az a baj, hogy vagy ott lesz vagy sehol, mert a hátsókert be van ültetve fával, elöl meg nem megoldható a
dolog csak ott ahol írtam. Lehetne azt valahogy úgy tervezni, hogy be tudjam vinni az alapba az oszlopot.
Addig is, ha nem települök ki valahova a határba minden szép este, egy nagy betonplaccon tudok
észlelni viszonylag jó keleti kilátással. Többi égtáj felé elég siralmas a kilátás.

SzZoli: Elküldtem még egyszer. Pedig nekem azt írja, hogy elment. :?:
Meade ETX-105EC ~ Scopium Nature 10x50
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2009.12.04. 16:27

Megjött mind a kétszer, csak fent "0 új üzenet"-et jelzett a fórum. Most válaszoltam rá.

Ez a "0 új üzenet" fórummotor bug?
balatonl
Hozzászólások: 197
Csatlakozott: 2009.09.06. 19:43

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: balatonl » 2009.12.04. 16:50

SzZoli írta:Megjött mind a kétszer, csak fent "0 új üzenet"-et jelzett a fórum. Most válaszoltam rá.

Ez a "0 új üzenet" fórummotor bug?

Hm, lehet, ez valami cache-elési galiba lehet.
Kérlek, a honlap használatával kapcsolatos új kérdés beküldése előtt először olvasd el az alábbiakat:
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2009.12.05. 11:56

"Nagyon sokat számít" :?:
Jobban megnézve, látom, hogy sajnos messze nincs szó +2-300 m-ről. A Dunántúl említett részeinek (Gerecse, Vértes környéke) alap tszf magassága kb. 180 m körüli, a hegycsúcsok 300-400 (450) m-esek, de a falvak (hiszen mindig a völgyben, illetve hegyek lábánál vannak) alig 200-250 m magasan vannak, beleértve a külterületeket, ahol egyáltalán szóba jöhet csillagdának való telket nézni.
Igaz, ez még mindig kb 150 m-rel magasabb, mint az Alföld (80-100 m), de mivel a környékhez képest még kisebb a magasság különbség, kevésbé várható a seeing javulása és a ködtől, sűrűbb párától mentes légkör. A völgyekben talán a köd is jobban megül. Szóval, ez kissé elbizonytalanít. Továbbra is várom bárki véleményét.
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2009.12.10. 12:37

SzZoli írta:
Jobban megnézve, látom, hogy sajnos messze nincs szó +2-300 m-ről. A Dunántúl említett részeinek (Gerecse, Vértes környéke) alap tszf magassága kb. 180 m körüli, a hegycsúcsok 300-400 (450) m-esek, de a falvak (hiszen mindig a völgyben, illetve hegyek lábánál vannak) alig 200-250 m magasan vannak, beleértve a külterületeket, ahol egyáltalán szóba jöhet csillagdának való telket nézni...

Én jelenleg Pilisszentlászlón lakok. Nézd csak meg a térképet... :) Ráadásul a falu déli szélén, fenn a hegytetőn, éppen 430-440m körül van a házunk. Ez még nem is külterület ráadásul. Vannak még itt eladó telkek, csak számíts arra, hogy az erdő tele van öreg, és ebből kifolyólag magas fákkal... :) Azért vannak a miénknél jóval nyíltabb helyen levő telkek is, így nem esélytelen megfelelő helyet találni. Ha tudok segíteni keress meg bátran!
Amcsillüdv: Nyözö
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2009.12.13. 10:19

Köszönöm a bíztatást!

A helyzet az, hogy a Pilisben azért nem gondolkodtam, mert
- Bp környékén itt a legmagasabbak a telekárak - a telek elvinné a csillagda árát ;) :evil:
- Jelenlegi lakhelyem és munkahelyem miatt is az M1/M7 irányában tudom gyorsan elhagyni a várost.

Más:

érdeklődnék a csillagda-tulajdonosoktól, hogy milyen, mennyire komoly alapozást csináltak, illetve szigeteltétek-e (alul) az épületet.
A lehetőségek nyilván igen tágak, a 80-100 cm mély sávalaptól, a tömörített kavicsra öntött betonlemezen át a natúr döngölt földbe szúrt tartógerendákig.
Kupola esetén gondolom jellemző(bb), hogy komoly alap (v. épület is) van alatta, míg eltolható tetős megoldásnál a ráfordított költségek, így a kivitelezés bonyolultsága (+ ideje, de tartóssága is) inkább eltérő lehet.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2009.12.14. 20:36

A szigetelés- és alapozást-kérdés mellé volna még egy teljesen másik is.

A (talajvíz elleni) szigetelést, illetve az alapozást illető kérdésem az egyszerűbb, eltolható tetős, külön építményre vonatkozik (az egyszerűbb relatív fogalom, ebben a kategóriában is van jópár igen szép, gondosan - és nyilván sok anyagi ráfordítással készült - munka, de ha az ember a legegyszerűbbet tervezni megépíteni - anyagi okok miatt - nyilván ilyesféle megoldás lesz a vége. Vagy észlelősátor :) ).

Újabb kérdésem a másik véglet irányát célozza meg: lakóház részeként, annak sarkán elképzelhetőnek tarjátok-e csillagda építését? Nyilván a különböző hőmérsékletű levegőtömegek kavargása gondot okozhat, a kérdés, hogy ezt mennyire lehet megfelelő szigeteléssel úgy lecsökkenteni, hogy ne zavarja az észlelést? Vagy csillagda = külön épület?
(Messze nem állok még ott, hogy ezt sürgősen el kellene döntenem, de tervezgetek, szeretném a lehetőségeket felmérni.)
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2009.12.17. 16:20

Sziasztok,

van valakinek bármi hozzászólni valója a szigetelést, illetve az alapozást illető kérdéseimet illetően?
(Elnézést a türelmetlenségért :oops: .)
Tudom, tél van, senki sem csinál épp ilyesmit, viszont tervezgetni pont itt az idő...
Válasz küldése

Vissza: “Csillagdaépítés”