Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.03.28. 12:13

Zs. Istvan írta:Az egyik lényeges dolog, hogy nem szabad semmilyen stukatur meg egyéb olcsó gipszeket használni, csakis modellgipsz jöhet szóba. Abból is az elérhető legjobb minőség.


Fogászati gipsz lenne az igazi, de a beszerzési forrást nem tudtam a közelben kideríteni.
Nekem továbbra is bevált a fehércement, tökéletesen elégedett vagyok vele. Azzal készítem a csiszoló és polírozó szerszámokat. Bármekkora méretet lehet nagyon hamar készíteni, de legyen 4-6 cm vastag. Egy 20 cm átmérőjű szerszámra a 2 kg anyag éppen megfelelő. Előnye, hogy lassan, (1-2 nap) de biztosan köt, van ideje az anyagnak elterülni, rést kitölteni.

Bármennyire sima, és nincs lyuk, rés, stb a szerszámon, szerintem akkor is karcol, kompromisszumot kötöttem, hogy melyik az a karc amit ki tudok polírozni, és ott abbahagytam a finomcsiszolást.
De volt egy igen nagy pozitívuma az üvegszerszámhoz képest. Nem tapadtak össze.:D
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.03.29. 09:51

Üdv!
(Kedvcsinálónak teszem fel ide, a borús napokra.) Ezek a legutóbbi kreálmányaim: :) Balra a kész 247/1030-as paraboloid, jobbra 200/1000-es átfúrt korong a 100-as por után, hátul 200/1000-es korong még fazetta nélkül, a 60-as por után. Az utóbbi peremén a fényes gyűrű csiszolatlan rész, amit a fazettázás és finomabb porok tüntetnek majd el.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.03.29. 10:07

Zs. Istvan írta:Az egyik lényeges dolog, hogy nem szabad semmilyen stukatur meg egyéb olcsó gipszeket használni, csakis modellgipsz jöhet szóba. Abból is az elérhető legjobb minőség.

mizar írta:Fogászati gipsz lenne az igazi, de a beszerzési forrást nem tudtam a közelben kideríteni.
...
Bármennyire sima, és nincs lyuk, rés, stb a szerszámon, szerintem akkor is karcol, kompromisszumot kötöttem, hogy melyik az a karc amit ki tudok polírozni, és ott abbahagytam a finomcsiszolást.
De volt egy igen nagy pozitívuma az üvegszerszámhoz képest. Nem tapadtak össze.:D

Lehet olyan kombinációt is alkalmazni, hogy először a hígabb fogászati- , vagy modellgipsszel kiöntöm a kis térközzel felhelyezett gránit darabokkal beterített üvegkorongot, és utána ráöntöm az olcsóbb és bárhol beszerezhető sima gipszet? Ezzel szerintem lehet takarékosan is jó szerszámot készíteni.

Egy kérdésem van a gránitkockákkal kapcsolattosan. Ha az üvegkorong szélét fazettázni kell, mégpedig lehetőleg finomabb szerszámmal, porral, hogy a csiszolás alatt a széléről ne pattanjon le karcot húzó darab, akkor ezt nem kellene megtenni a gránitkockákkal is még a kiöntés előtt? Annak a széle is ugyan úgy lepattanhat, sőt sokkal nagyobb a veszélye, hiszen az éleinek összes hossza nagyobb, mint az azonos méretű üvegkorong kerülete. Ezért a lepattant részecskék száma többszöröse lehet, mint az üveg széléről levált darabkák száma. Erről viszont nem olvastam, hogy a kiönteni szándékozot gránitkockát darabonként, minden élét és sarkát, amely kifelé néz majd, azt fazettázná bárki is. Lehet ezt a műveletet egy gyémántkoronggal elvégezni? Az ugyanis sokkal gyorsabb, és ha legalább 2-3 mm 45 fokos éllecsapást végzek vele, akkor abból már sokkal nehezebben pattan ki a csiszoláskor egy karcot húzó darabka!

Szerintem itt lehet a kutya elásva, és ezért karcolhat szinte minden szerszám. A csiszoláskor, főleg a durva porokkal a gránitkockák éle is képes kipattogzani, esetleg kagylósan is, és máris adott a lehetőség az újabb szilánk lepattanására. Vajon a por váltásakor nem kellene átnézni a gránitkockák élét, és esetleg kis gyorsköszörős szerszámmal a gyanús éleket, sarkokat ismét lecsiszolni? Utána lemosni és friss modell- vagy fogorvosi gipsszel letakarni a régi, esetleg sérült réteget? Elég macerás lenne, de szerintem megérné! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2013.03.29. 10:46

Látom Jani nem tétlenkedsz :)
Szép kis termés.

Az előző hétvégén én is készítettem tükröt.
Teszek ide egy ifg-t, aki akarja értékelje ki. A fazettázás ordít, pontosan kell kijelölni.(Szándékosan nem a kiértékelt eredmény, ezt is törlöm majd)
Átmérő: 146,5
ROC: 1784
CC: -1
hullámhossz: 650 nM

Nem hiszem, hogy bárkinek nagy kihívás lenne ebben a fényerőben, de két termetes üveggel dolgozok, és kell az ilyen önbizalom növelő a sok kínlódás közepette. Adott lökést, talán nektek is fog :)
IMG_5331.JPG


Imre, bizonyára igen sok módszert lehet kidolgozni erre.
Én az általam jónak véltet osztottam meg, de másnak más jön be.
A kockákat nem szoktam fazettázni, de nem is volt vele gondom. Sokkal nagyobb probléma volt a kipottyanó nagyobb szemcse, amit a súrolással, befedéssel tökéletesen sikerült kiküszöbölni.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.03.29. 11:13

Zs. Istvan írta:Látom Jani nem tétlenkedsz :)
Szép kis termés.


Ez is szép kis termés! :) :

Zs. Istvan írta:(Szándékosan nem a kiértékelt eredmény, ezt is törlöm majd)

-De kár lenne! Akkor majd én felteszem! Remélem nem gyilkolsz le érte! 8-)
(Ha zavar, akkor leveszem.)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.03.29. 13:36

Sidius írta:
Zs. Istvan írta:Látom Jani nem tétlenkedsz :)
Szép kis termés.


Ez is szép kis termés! :) :

Zs. Istvan írta:(Szándékosan nem a kiértékelt eredmény, ezt is törlöm majd)

-De kár lenne! Akkor majd én felteszem! Remélem nem gyilkolsz le érte! 8-)
(Ha zavar, akkor leveszem.)


Szép munka! Még éppen diffrakció határolt úgy látom. :D
Egy ilyen eredmény jót tud lökni!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.03.30. 20:22

Sziasztok!

Kihasználva ezt a gyönyörű időt, elővettem porosodó projektjeimet. (vagyis kaptam egy kis löketet :) )
A kitakarásmentes 150 mm-es toroid kutter segédtükrét ismét szurok alá tettem. Ez egy domború gömb, amit a gömb főtükörhöz kell igazítani. A tesztelést eddig energiatakarékos lámpával végeztem, amely a fejem fölött világít a műhelyben. Durva teszteléshez megfelelő is volt, de most a vége felé közeledve pontosabb vizsgálat kell, hogy a felületet rendesen látni lehessen. Ezért készítettem egy Newton interferométert. Kipróbáltam energiatakarékos fénycsővel és higanygőz lámpával is. A higanygőz szebb képet ad, jobban látszanak az interferencia csíkok. A zöld lézer az igazi, de sajnálom ezért beépíteni, mert ez a megoldás is megfelelő. Még políroznom kell pár karc miatt, de szépen látszik, hogy kezd közelíteni a gömbhöz. Ez a tesztelő megfelelő lesz a síktükrökhöz, csak a referenciasíkot kell megcsinálni. :) A 3 db üveg már készenlétben van, 1960-ban szerzett!!! nagyon kemény benézőüvegek.

2.jpg


gömb.jpg


(nem ezt a hatalmas karcot kell kipolíroznom ami a képen van, ez a ferdén álló ablaküvegen díszeleg :)
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2013.03.31. 11:49

Sidius, nem gyilkolok én le senkit :)
Így direktbe semmiképpen nem szerettem volna közszemlére tenni.
De ha már Sanyinak adott lökést, akkor nem bánom, csak egy ilyenből előbb-utóbb konfliktus adódik:
nem annyi az, nem úgy van, manipuláció, meg egyebek.
Bár azért szerencsére ebben a topicban nem nagyon fordulnak meg rosszmájú emberek, maradjon is így!

Kellemes Húsvétot mindenkinek :)
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.03.31. 14:54

Alakul az a Kutter! :)

Zs. Istvan írta:egy ilyenből előbb-utóbb konfliktus adódik:
nem annyi az, nem úgy van, manipuláció, meg egyebek.


Ilyet csak az mond, aki nem tudja, hogy nem olyan egyszerű tetszőleges mértékben és főleg tetszőleges irányban manipulálni a végeredményt, -noha persze azért nem lehetetlen. (Azért tudom, mert a tanulási fázisban próbálkoztam vele, amikor arra voltam kíváncsi, mekkora maximális mérési hibákra számíthatok. Ezért igyekeztem szándékosan durva hibákkal kiértékelni a méréseket, kezdve pl. a valóságostól akár 20 mm-el eltérő fókusztávolság megadásától az interferogram legkülönbözőbb fals feldolgozásáig.)

Nálam leképezési etalon a GPU100-as. Nem voltam ott (sajnos), mikor egy helyi kolléga tulajdonát képező 148/1240-es amatőr csiszolású Newtont állítottak mellé. Tegnap épp szóbakerült, és a lencsetulajdonos kolléga továbbra is kalapot emel annak a tükörnek. (Csak azért írom, mert sokan elhitték és hiszik ma is, hogy egy lencse egy kétszer akkora tükörrel is felér. Pedig csak legalább egymást megközelítő minőségeket kell összevetni és mindjárt más a helyzet.)

Zs. Istvan írta:Bár azért szerencsére ebben a topicban nem nagyon fordulnak meg rosszmájú emberek, maradjon is így!


Ez a terület keveseket érint, kevesen forognak itt, ez lehet az oka. Meg hogy aki itt van, az tudja, hogy milyen nehéz hajtású tud lenni néha ez a "bicikli".
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2013.03.31. 16:42

mizar írta:
Ezért készítettem egy Newton interferométert. Kipróbáltam energiatakarékos fénycsővel és higanygőz lámpával is. A higanygőz szebb képet ad, jobban látszanak az interferencia csíkok. A zöld lézer az igazi, de sajnálom ezért beépíteni, mert ez a megoldás is megfelelő.


Szia!

Ha nem sajnálod a pénzt rá ,akkor vegyél bele kisnyomású nátriumgőz lámpát. Philips SOX vagy Master SOX-E.

Nem olcsó, de szinte egy hullámhosszon világít, és kontrasztos interferencia sávokat ad.

Én is tervezem egy ilyen interferométer megépítését, és biztos, hogy ilyen lámpát veszek bele.

Ha jól láttam már 7000-8000 Ft-ért lehet kapni ilyen izzót. Lényeg, hogy kisnyomású nátrium izzó legyen.

Narancssárga fénye van.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”