Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2013.04.05. 16:09

TZ írta:"készítettem egy Newton interferométert"

Végignéztem az amatőr optikai műszerkészítést, de nem láttam benne interferométert, persze lehet, hogy máshol van, csak baromi sok munkám van mostanában és kevés idő ilyesmire.
Mutatnál egy skiccet, meg hogy mit-miből készítettél?
tz



Szia!

Szerintem nézd meg ezt az oldalt is. Elég egyszerűnek tűnik. Ilyet tervezek én is készíteni.

http://www.loptics.com/ATM/mirror_makin ... ester.html
tamasflex
Hozzászólások: 92
Csatlakozott: 2009.12.21. 12:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tamasflex » 2013.04.06. 09:25

gabo67 írta:Saját mérőeszközöm készítéséhez keresnék 5-6 mm átmérőjű, 10-12 mm gyújtótávolságú, akromatikus lencsét. Rendelkezik e közületek valaki ilyen vagy hasonló paraméterekkel rendelkező kis lencsével? Szükség szerinti beszerzéséről tudtok e valami közelebbit?


Van a kepen lathato endoszkopbol kiszerelt 6 mm atmeroju 17-18 mm fokuszu akromatikus lencsek.
Esetleg ha megosztabnad velunk a meroeszkoz optikai rajzat szivesen fogadnank.


AK_Endoszkop_Lencsek.JPG
Endoscope.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2013.04.06. 16:15

Nem kell, hogy akromatikus legyen :)
Lézerrel működik, az meg egy szűk hullámhossztartományban dolgozik. Így színezés nem lesz, helyette a ragasztottnál reflexiók igen.
A sima domború lencse tökéletes. Ha nem eléggé kicsi, akkor le kell a széléből reszelni.
tamasflex
Hozzászólások: 92
Csatlakozott: 2009.12.21. 12:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tamasflex » 2013.04.07. 09:11

Zs. Istvan írta:Nem kell, hogy akromatikus legyen :)
Lézerrel működik, az meg egy szűk hullámhossztartományban dolgozik. Így színezés nem lesz, helyette a ragasztottnál reflexiók igen.
A sima domború lencse tökéletes. Ha nem eléggé kicsi, akkor le kell a széléből reszelni.



Van 9 mm atmeroju / f = ~15mm sikdomboru lencse amint a kepen latahato.
Valamikor osszeszereltem Ramsden okularnak (f = ~ 10 mm).
Ramsden.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2013.04.07. 10:16

Zs. Istvan írta:Nem kell, hogy akromatikus legyen :)
Lézerrel működik, az meg egy szűk hullámhossztartományban dolgozik. Így színezés nem lesz, helyette a ragasztottnál reflexiók igen.
A sima domború lencse tökéletes. Ha nem eléggé kicsi, akkor le kell a széléből reszelni.


No akkor ezidáig nem jó irányba indultam el, mert akromatikus lencsében gondolkodtam. Miért is sikerülne minden elsőre...? :cry: Most a plánkonvex lencsének a beszerzése lesz a feladat. Ha másból nem, akkor egy Huygens vagy Ramsden okulárnak a lencséjét kell felhasználom.

A nyalábosztó prizma elé milyen távolságra kell rakni a lencsét, van e erre valami szabály? Valamint ettől milyen távolságra egy 600 mm fókuszú tükröt? A 1200 mm-t honnan kell számolni a Bath féle rendszer esetében?
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2013.04.07. 13:54

Gábor!

Van ez az oldal, balra fent a menűben tudod választani(quick find), mit keresel. Nekem úgy tűnik, hogy "bontott" cuccokat árulnak, pár dollárért..

http://www.surplusshed.com/pages/catego ... ers_1.html
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2013.04.07. 14:05

Én fogalmaztam félreérthetően, bocsánat.
Bikonvex az ideális, de plánkonvex lencsével is működik, csak arra nem emlékszem, merre kell álljon a sík felület.
Maradnék a 2x domború egyszerű lencsénél.

A távolság az if és a tükör között nagyjából a görbületi sugár, de nincs értelme számolgatni a beállítást. Az interferencia kép akkor látszik, ha sikerült a két nyalábot a megfelelő ponton egymáshoz igazítani. Ez a lencsénél, ami nálam kb 6 mm-re van a nyalábosztótól, a görbületi sugáron belül van kicsit.
Vagyis a visszavert összetartó nyalábnak a lencse előtt még nem kell fókuszálódni, de mellette a tartóján ez szépen nyomon követhető. Aztán finomállítással be lehet tolni a műszert a megfelelő pozícióba. Ezért jó piros lézert használni, ugyanis egy áramgenerátorral szépen szabályozható a fényerő. Így teljesen levéve szemmel nézve állítható be a pozíció. (A zöld - működéséből adódóan - ezt nem teszi lehetővé, de nem gond, hiszen a kiértékelő programok átkonvertálják a hullámhosszt a zöld tartományba.)

Csak gyakorlás kérdése. Az első nálam úgy 20 percet vett igénybe, aztán lecsökkent 1 perc alá.
Sokkal több idő, míg a mérendő tükör átveszi a környezet hőmérsékletét, illetve a levegő megnyugszik.
Ez utóbbiak nagyon el tudják rontani a mérés pontosságát.
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2013.04.12. 10:25

Tegnap történt egy kis baleset.
Elkészült a 248/1015-ös Cassegrain főtükör. Ez előre kifúrt üveg volt, de a csiszolásra, polírozásra
bedugóztam egy üvegpogácsával. Tegnap óvatosan kivettem a dugót, és az üveg radiálisan elrepedt.
Az üveg nagyon régi zöld "Urániás", hazai öntésű volt. Biztosan rengeteg feszültséggel.
A guta kerülgetett, bennem is támadt némi feszültség, :-) mert a törés előtt nagyon szép felületem volt.
Ez talán látszik a mellékelt interferogramból is.
Most nekiállok 25 cm-es Yolo-t csiszolni, azt legalább nem kell kifúrni.
repedés.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.04.12. 10:39

Őszinte részvétem.
Ilyen régi üvegben még ekkora feszültség lehet?
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2013.04.12. 10:46

Lehet bizony, - ahogy az ábra mutatja. :-)
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”