Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.04.12. 12:25

Nekem még csak egy hasonló esetem volt, de nem szeretném még egyszer átélni, úgyhogy szintén részvétem nyilvánítom.
Az én üvegem vagy ötven éves öntött pyrex volt. Szerintem ha tíz évre az udvarra kitettem volna, akkor talán valamit csökkent volna a feszültség, de nem tudom mennyi idő kellett volna, hogy megszűnjön.
A műhelyemben forgácskazán működik, készítettem egy polcot a tűztér fölé. Erre több rétegben enyvezett papírt fektettem, rá az üvegkorongot, köré egy lemezkarikát, és beágyaztam az egészet 10 cm vastag száraz homokba. 8 órán át tüzeltem alá, miközben az egész kb. 600 fokra melegedett. Másnap kicsomagoltam. A feszültség nagyon lecsökkent, és ami maradt, szabályossá vált. Újra betüzeltem, ekkor szinte teljesen eltűnt a feszültség. Megmostam a korongot, hogy átlássak a mattra csiszolt hátlapon is. A gyakorlatilag tökéletes korong ekkor csúszott ki a kezemből, és a satupad sarkán kettétört. A műtét sikerült, beteg belehalt.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.04.12. 12:52

Kedves Béla! Őszinte részvétem! Köszönöm, hogy feltetted a repedés utáni IF. képet, de ha nem veszed tolakodásnak, akkor kérhetlek-e arra, hogy az ég felé fordítottan egy polárszűrőn át készített feszültséget mutató fényképet is kitennél, hogy valami támpontot kapjunk arról, hogy vajon mekkora feszültség lehetett, illetve maradt az üvegben. Kíváncsi lennék, hogy vajon a fúrás körül hogyan alakulnak ezek a színes vonalak. A gyerekeim kezében pl. a műanyag háromszög vonalzók sorra berepedtek. Ezért már a vásárláskor polárszűrőt vittem magammal, és a boltban idiótának néztek, amikor válogattam a vonalzók között. Találtam is 10-ből 1-et, amin csak kicsi elszíneződés látszott, csomópont nélkül, és azt vettem meg, ma is egyben van. Érdemes lenne kihangsúlyozni, hogy mennyire fontos a feszültség ellenőrzése, főleg a fúrt tükrök esetén, hogy még a munka megkezdése előtt mérlegelni tudják a várható következményeket a csiszolásra vállalkozók. Szerencsére a monitor üvegben ilyen feszültséget nem mutatott ki a fényképem. Hasznos lenne a felvétel róla, mert lenne valami viszonyítási alap, ha az üveget vásárláskor ellenőrizni kívánja valaki, főleg ha fúrni is szeretné a közepét. Kérdésem, hogy van-e véletlen ennek egy csiszolás előtti polárszőrős felvétele, illetve megvan-e még, hiszen gondolom, hogy ellenőrizted, és bele sem fogtál volna, ha azon csomósodást fedeztél volna fel a fúrás köre mentén. Köszönettel, és őszinte együttérzéssel: Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.04.12. 13:12

Sidius írta:Nekem még csak egy hasonló esetem volt, ... Szerintem ha tíz évre az udvarra kitettem volna, akkor talán valamit csökkent volna a feszültség,

Egy ötletem van, és ez szerintem járható is mert minden készen áll hozzá egy hásztartásban. A sütő alján kell tárolni a csiszolásra szánt üvegeket, egy nem használt tepsiben, tiszta homokba ágyazottan. Az nem szokott gondot okozni a sütéskor, ha a legalsó helyen van egy tepsi, mert általában középre teszik amit sütnek. A gyakori felmelegítés és lassú lehűlés alaposan oszlatja a feszültséget. A homok egyenletesen alátámasztja, és bírja a hőt, vezeti is, tehát nem akadályozza a sütést. Egy fél év alatt 5-6 alkalommal biztosan használják, és időnként lehet ellenőrizni polárszűrős felvétellel, majd az előzővel összehasonlítva követhető a változás. Ha sok feszültség van az üvegekben, akkor rá kell venni a konyhafőnököt almáspite, sültcsirke, pogácsa stb. készítésre! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2013.04.12. 20:31

Át tudom érezni a kínt, ami ezzel jár. Sajnálom Béla, hogy a sok munkád kárba ment, mert ami az alsó részén látszik az interferogramnak, az tisztán mutatja, hogy a felület szép, egyenletes volt.

A keletkezett repedés igen érdekesen változtatta meg a felületet, eddig ilyet még nem láttam. Az alsó terület szinte teljesen változatlan, a teteje meg Pom-Pomra emlékeztet. nem semmi alakváltozás.
Egy ilyen eset után csak sok kitartást és erőt tudok kívánni a következő tükörhöz!
tamasflex
Hozzászólások: 92
Csatlakozott: 2009.12.21. 12:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tamasflex » 2013.04.13. 14:50

Bucsi Gábor , amennyiben erdekel a linken download/file.php?id=4468 lathato lencsek (9 mm atmeroju / f = ~15mm sikdomboru lencse ) most az ideje mert holnap vagy hetfon pestre kuldom ingyen!
A kezbesitest valahogy megoldjuk.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2013.04.13. 17:03

tamasflex írta:Bucsi Gábor , amennyiben erdekel a linken download/file.php?id=4468 lathato lencsek (9 mm atmeroju / f = ~15mm sikdomboru lencse ) most az ideje mert holnap vagy hetfon pestre kuldom ingyen!
A kezbesitest valahogy megoldjuk.


Köszönöm Tamás a segítségedet, ment válasz privátba :-)
Üdvözlettel.
Gábor
tamasflex
Hozzászólások: 92
Csatlakozott: 2009.12.21. 12:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tamasflex » 2013.04.13. 19:27

gabo67 írta:
tamasflex írta:Bucsi Gábor , amennyiben erdekel a linken download/file.php?id=4468 lathato lencsek (9 mm atmeroju / f = ~15mm sikdomboru lencse ) most az ideje mert holnap vagy hetfon pestre kuldom ingyen!
A kezbesitest valahogy megoldjuk.


Köszönöm Tamás a segítségedet, ment válasz privátba :-)
Üdvözlettel.
Gábor


Idokozben elokotorasztam egy par optikai elemet - lencseket, tukroket , egy akromatot, harom prizmat, egy objektiv, mattuveg stb. amint a kepen lathato.
Felkozepen csoportositott lencsek a Dia.= 9mm / f = 15mm negy kulon keto meg foglalatban.
Amennyiben valakinek szuksege van hasonlo lencsere akkor ajandekozd oda!
Kuldom!
Optikai elemek.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2013.04.14. 20:51

tamasflex írta:
gabo67 írta:
tamasflex írta:Bucsi Gábor , amennyiben erdekel a linken download/file.php?id=4468 lathato lencsek (9 mm atmeroju / f = ~15mm sikdomboru lencse ) most az ideje mert holnap vagy hetfon pestre kuldom ingyen!
A kezbesitest valahogy megoldjuk.


Köszönöm Tamás a segítségedet, ment válasz privátba :-)
Üdvözlettel.
Gábor


Idokozben elokotorasztam egy par optikai elemet - lencseket, tukroket , egy akromatot, harom prizmat, egy objektiv, mattuveg stb. amint a kepen lathato.
Felkozepen csoportositott lencsek a Dia.= 9mm / f = 15mm negy kulon keto meg foglalatban.
Amennyiben valakinek szuksege van hasonlo lencsere akkor ajandekozd oda!
Kuldom!
Optikai elemek.JPG


Kedves Tamás!

Nagyon köszönjük ezt a sok optikai elemet, amit megküldtél a mai napon részünkre! Természetesen a plusz dolgokat nem kívánom megtartani, ezeket igény esetén elajándékozom. Az ajándékozás megtörténtéről itt a fórumon ill. magán levélben is értesíteni foglak!

Üdvözlettel.
Gábor
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2013.04.14. 21:14

Kedves Béla!

Nagyon sajnálom, hogy ilyen kellemetlen hírt kell, hogy halljunk tőled :o Át tudom érezni ezt a nagyon rossz érzést. Nekem annak idején egy 300/2000-es Urániás tükröm tört ketté, Csatlós Gézánál. Akartam egy cass. távcsövet csiszoltatni e zöld színű, taposó korongból. Géza bácsi bele is fogott az átfúrásba, majd elment ebédelni két fúrás közepette. Mire vissza tért az ebédből, megdöbbenve látta, hogy eltört a tükröm...

Sok sikert a most készülő Yolódhoz, reméljük hamarosan képekkel is jelentkezel :-)

Üdvözlettel.
Gábor
kincsesm
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.09.19. 13:00

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: kincsesm » 2013.04.15. 23:32

Sziasztok!

Lassan de biztosan haladok az f/10 körülinek szánt 120mm es tükör csiszolásával. Azonban újabb váratlan problémával szembesültem. 600-as porral (zöld SiC) homogén, gyakorlatilag karcmentes felületet sikerült elérnem. Ezen magam is meglepődtem. Mivel 800-as port nem tudtam szerezni, csak 1000-est (szürke SiC), az volt a következő lépés. Azonban az 1000-es por karcol rendesen, akárhogy vigyázok. Az a gyanúm, hogy lehet benne nagyobb szemcse a kelleténél. Egyszer olvastam valahol, hogy egy ülepítéses technikával szét lehet választani a nem oda való szemcséktől a port. Ebben kérnék tanácsot, hogy ezt hogyan érdemes csinálni?
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”