EQ Mechanikák

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
Avatar
jat
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2009.09.14. 14:55

Re: Gyakori goto

Hozzászólás Szerző: jat » 2013.08.21. 20:31

Attila írta:Egy átlagos mechanikának ez nem árthat.
Persze a kínai szaroknak már az is "árt", ha használni akarják... :mrgreen:


Skywatcher EQ6-om van.
Jat
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Gyakori goto

Hozzászólás Szerző: Attila » 2013.08.21. 20:38

jat írta:Skywatcher EQ6-om van.


Alapesetben (gyári kivitelben) kb. ezer sebből vérzik, de néhány mod-dal jelentősen javítható.
Persze sohasem lesz belőle Astro-Physics, Takahashi vagy Paramount, de nem is annyiba kerül...

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2013.08.22. 16:29

Segítséget szeretnék kérni egy Synscan kézi vezérlő és a pc közötti kábel bekötésében.
Van egy ilyen USB/RS232 kábelem és ezt kihagyva a régi rs232 portot egyből usb/RJ11 lenne és csatlakozna a pc-re. A gondom az hogy sikerült win8 alatt rendesen kezelni a usb kütyüt, de nem látja az ASCOM a kézi vezérlőt.
http://www.ebay.com/itm/RS232-USB-to-UA ... 3a7dc5f5ac

itt egy bekötés, igaz nekem csak a 4 kábeles csati van (a kéziben pedig 6) de ez nem hiszem hogy gond mivel csak 3 vezeték van bekötve ami, és a két szélső nem játszik jelen esetben. Van rj11 6p4c (ez van nekem, ilyen a telefon csati) és van rj11 6p6c
Kép

Kép

Így van bekötve mint a rajzon is, és nem megy. Próbáltam a így
RJ11 DB9
2 (1) 2 RxD
3 (2) 5 GND
5 (4) 3 TxD

és így is

RJ11 DB9
2 (1) 2 TxD
3 (2) 5 GND
5 (4) 3 RxD

Valaki tud valamit ami probléma lehet?
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Avatar
jat
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2009.09.14. 14:55

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: jat » 2013.08.22. 17:14

Stefi írta:Valaki tud valamit ami probléma lehet?


Én kb. 7 hónapja próbálkoztam az ASCOM-mal, és úgy rémlik, hogy a vezérlőt "direct to PC" vagy valami hasonló módba kellett kapcsolni, mert csak akkor működött. Ez a Utility menüben lesz.

A vezérlőhöz gyárilag adott DSUB9 - RJ11 kábelt használtam, és szintén Win8 alatt USB/soros adaptert.

Azért vettem el végül az ASCOM-ot, mert nem volt pontos a goto. Mintha nem vette volna figyelembe az eredeti betanítást, és azt is külön be kellett volna tanítani. Hosszas próbálkozások után végül feladtam. Bár nyilván van rá valami egyszerű megoldás. Végül írtam rá egy saját vezérlőt. Ha érdekel, meg tudom mutatni.

Tamás
Jat
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2013.08.22. 17:43

jat írta:Én kb. 7 hónapja próbálkoztam az ASCOM-mal, és úgy rémlik, hogy a vezérlőt "direct to PC" vagy valami hasonló módba kellett kapcsolni, mert csak akkor működött. Ez a Utility menüben lesz.

A vezérlőhöz gyárilag adott DSUB9 - RJ11 kábelt használtam, és szintén Win8 alatt USB/soros adaptert.

Azért vettem el végül az ASCOM-ot, mert nem volt pontos a goto. Mintha nem vette volna figyelembe az eredeti betanítást, és azt is külön be kellett volna tanítani. Hosszas próbálkozások után végül feladtam. Bár nyilván van rá valami egyszerű megoldás. Végül írtam rá egy saját vezérlőt. Ha érdekel, meg tudom mutatni.

Tamás


Szerintem te az EQMOD-ra gondolsz, amikor nem kell a kézi vezérlő.
http://eq-mod.sourceforge.net/
Én a kézi vezérlőn keresztül akarom összekötni a géppel, mint mikor firmware frissítést is kell csinálni.

Igen kíváncsi lennék a programodra :)
Mpt is írt egy kettős fotózó progit egyszer, az is jó lehet.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
tordaitom
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:43

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: tordaitom » 2013.08.22. 17:58

Stefi írta:http://www.ebay.com/itm/RS232-USB-to-UA ... Converter-
Valaki tud valamit ami probléma lehet?


Szerintem itt a feszültségszintekkel van baj. Míg a fenti átalakító TTL-szintű jeleket vesz és fogad, addig a kézivezérlő a szabványos soros porti (RS-232) szinteket várja. A két szabvány feszültségszintjei mások, ezért nem működik a dolog. A kézivezérlőhöz adott kábel vége is soros DSUB-9, így belül vélhetően egy MAX232 szintillesztő áramkör "csinál" végül TTL-jeleket a vezérlő processzora számára.
A megoldás: szabványos, 9 pólusú DSUB-csatlakozóval ellátott USB-soros konverter...
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2013.08.22. 18:09

Volt régen celestron mechanikám és ahhoz egy sors egérkábel és egy régi telefon vezetéket kötöttem össze, mit az előbb linkelt ábrán a három vezeték bekötésével és akkor tökéletesen működött. Igaz, az akkori számítógépemen még volt soros port.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Avatar
jat
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2009.09.14. 14:55

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: jat » 2013.08.22. 20:29

Stefi írta:Szerintem te az EQMOD-ra gondolsz, amikor nem kell a kézi vezérlő.
http://eq-mod.sourceforge.net/
Én a kézi vezérlőn keresztül akarom összekötni a géppel, mint mikor firmware frissítést is kell csinálni.


Igen, az EQMOD-ra gondoltam, de az maga az ASCOM, nem?
Én is a kézi vezérlőn keresztül kötöttem össze a PC-t a mechanikával. Lehet, hogy ebben az esetben csak az illesztést csinálja a SynScan. Viszont én a gyári soros kábelét használom. Nem tudom, hogy az belül tartalmaz-e plusz elektronikát. Én gyanítom, hogy nem.

Köszi,
Tamás
Jat
tordaitom
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:43

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: tordaitom » 2013.08.22. 20:47

jat írta:Viszont én a gyári soros kábelét használom. Nem tudom, hogy az belül tartalmaz-e plusz elektronikát. Én gyanítom, hogy nem.


Így van, nem tartalmaz elektronikát a kábelvég, félreérthetően fogalmaztam. A szintillesztő-áramkör természetesen a kézivezérlőn belül található - no meg a szabványos usb-rs232 átalakítókban. Viszont a fentebb linkelt átalakítóban nincs ilyen áramkör, de írják is, hogy TTL-szintű kimenete van.

Az EQMOD nem egyenlő az ASCOM-mal, nézz utána.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Attila » 2013.08.22. 21:56

tordaitom írta:... Az EQMOD nem egyenlő az ASCOM-mal, nézz utána.


Nem csak hogy nem egyenlő, de teljesen más célú a két dolog...
Tökre két külön ügy.

Az EQMOD egy PC-n futó léptetőmotor vezérlő program ekvatoriális mechanikákhoz; számítógépes user interface felületen (vagy PC perifériákon - pl. játékvezérlőn) keresztül vezérelhető.
http://eq-mod.sourceforge.net/introindex.html

Az ASCOM pedig egy szabványként kezelt, kimondottan csillagászati eszközökre kialakított szoftver illesztési protokoll, amely lehetővé teszi, hogy a különböző gyártók különböző programjai és hardverjei (pl. távcsővezérlők, fókuszírozók, szűrőváltók, stb.) könnyen illeszthetők legyenek egymáshoz.
http://ascom-standards.org/

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”