Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: santage » 2013.10.27. 11:45

DavidE írta:És tapasztalataitok szerint milyen objektumok esnek ki közepes/ritkábban jó ég mellett ezzel az amúgy elég pöpecnek tűnő refraktorral szemben a newtonokkal? Mondjuk ezzel több esélyem lenne jó ég alatt vizsgálódni.
Meg a két azimutális között mik a főbb különbségek?
És még egy kérdés :D : ilyen észlelő táborok mikor lesznek a közeljövőben? (netalán itt a déli régióban) Erről esetleg tud valaki valamit?


Figyeld a www.mcse.hu oldalt, ott szoktak megjelenni a tábori felhívások. De ha van a közeledben lakó amatőr, akkor fogjatok össze és települjetek ki egy-egy éjszakára.

Nagy tábor nyáron lesz Tarjánban (és utána ifjúsági tábor Pénzesgyőrben).

A déli régió mit jelent? Pécs? Baja? Szeged? Mindhárom helyen van MCSE helyi csoport, akik rendszeres összejöveteleket tartanak és lehetőség van a helyi csillagdák műszereit használni, elfogadható ég mellett. Ha többre vagy kíváncsi, írj pü-t.

Gábor
DavidE
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2013.10.16. 23:36

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: DavidE » 2013.10.29. 13:34

Vizi Péter írta:Fordítva ülsz a lovon! Ha azt nézed, mit nem látsz egy távcsővel a másikhoz képest, akkor pillanatok alatt eljutsz az 500-as dobsonhoz...

Hordozni - pláne bringán - a newton kevéssé alkalmas, a méretek miatt. Láttál már 130/650-est élőben? Hová teszed egy bringán a mechanikájával együtt??? És a kollimáció? Persze percek alatt beállítható, de azét nem ere vágyunk, amikor leszállunk a kerékpárról, nemde?

70/500, 80/400-as refraktor az, ami könnyen és problémamentesen szállítható.

Milyen távcsővel van eddig tapasztalatod?


Legnagyobb élményem idáig talán a bajai csillagvizsgálóban volt, ahol tűélesen láthattuk többek között a Jupitert, valamint volt szerencsém itt, Szegeden is legutóbb egy olyan 250-300-as dobsonhoz, amivel a Fiastyúkot, és még néhány épp látható objektumot megnézhettünk a fél eget nagyon ízléses, rikító narancssárgába öltöztető kivilágítások mellett.. :P De mindentől függetlenül fantasztikus volt :D
Van egy pici binokulárom, azzal tudtam még mostanság vizsgálódni az orosházi égen, ami hát nem kicsit jobb, mint a Szeged-közeli.

De reálisan végiggondolva valóban az egyedüli értelmes döntés egy kisebb refraktor:) Attól függően, meddig tudok eljutni majd a gyűjtésben, a lentieket célzom meg - ezeknél a távcsöveknél az átmérő növelésével együtt növekszik a színezés mértéke is? 70/500, 80/400, 102/500 és 120/650es közül vajon megérné a nagyobbakat célul kitűzni?
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.10.29. 17:16

DavidE írta:De reálisan végiggondolva valóban az egyedüli értelmes döntés egy kisebb refraktor:) Attól függően, meddig tudok eljutni majd a gyűjtésben, a lentieket célzom meg - ezeknél a távcsöveknél az átmérő növelésével együtt növekszik a színezés mértéke is? 70/500, 80/400, 102/500 és 120/650es közül vajon megérné a nagyobbakat célul kitűzni?


Idézek egy jó cikkből:
"A nagyobb fényerejű távcsövek esetén a színi hiba mértéke is nagyobb lesz, főleg nagyobb nagyítások mellett.Kisebb fényerő mellett (f/15 környékén)a színi hiba szinte a látható mérték alá csökken. Hátrány viszont, hogy a távcsőtubus kényelmetlenül hosszúvá válik az ilyen kis fényerejű műszerek esetében. "

Fényerőt úgy számolhatsz, hogy a távcső fókuszát (második szám) elosztod az apertúrával (első szám). Tehát a 80/400 távcsőé f=5 102/500-asnál is kb f=5, a 70/500-asná jobb a helyzet, ott f=7(kb).
A többit magad is kiszámolhatod.

Viszont ha még sosem láttál ilyen "belilulást", előbb inkább nézd meg magad, mert valakit egyáltalán nem zavar, valaki meg a haját tépi a legkisebb mértékű színezéstől.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2013.10.29. 19:56

Kukac írta:Fényerőt úgy számolhatsz, hogy a távcső fókuszát (második szám) elosztod az apertúrával (első szám). Tehát a 80/400 távcsőé f=5 102/500-asnál is kb f=5, a 70/500-asná jobb a helyzet, ott f=7(kb).
A többit magad is kiszámolhatod.

Még valami: a 80/400 és a 120/600 fényereje is f5, viszont a 120-as lencse másfélszer akkora, a szinezés aránya pedig négyzetes, azaz - elméletileg - kétszer jobban szinez. (Bár elég nehéz ezt mérni :))
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
DavidE
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2013.10.16. 23:36

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: DavidE » 2013.10.31. 17:06

Még azt esetleg meg tudja valaki mondani, hogy ez a blendézés hogyan történhet? Olvastam a 120/600 tesztjében ezt a gondolom belső blendét, de pl. egy sima kitakarás (körben, szabályosan) a távcső előtt is használható ugyanígy? Ez pontosan mit tud javítani a leképezésen és mikor lehet használni? Vagy ez eleve minden lencsés távcsőben van?
És köszönöm az eddigi segítséget is! :D
Sidius

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.10.31. 17:31

Szerintem a "fénycsapdára" gondolsz, ami vélhetően igencsak minden lencsés tubusban van (nem tudom biztosan, de lennie kéne). Ezek egymástól és az optikától meghatározott távolságra elhelyezett gyűrűk, amik csakis a leképezett fényt engedik végig a csövön, a szórt fényt kizárják, így sötétebb hátteret ad a műszer, vagyis javul a kontraszt -főleg mélyégen, de másutt is.
Létezik obejktív elé tett blende is. Ezzel csökkentik a hasznos átmérőt, vele a felbontóképességet, viszont a képrontó hatást is, beleértve a légköri nyugtalanságtól az optikai hibákig mindent. Manapság ritkábban ugyan, de fénycsökkentésre is használják egyesek.

A lényeg, hogy nem ugyanazt a funkciót látják el.
mikolat
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2012.12.27. 10:53

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mikolat » 2013.10.31. 19:13

DavidE írta:De reálisan végiggondolva valóban az egyedüli értelmes döntés egy kisebb refraktor:) Attól függően, meddig tudok eljutni majd a gyűjtésben, a lentieket célzom meg - ezeknél a távcsöveknél az átmérő növelésével együtt növekszik a színezés mértéke is? 70/500, 80/400, 102/500 és 120/650es közül vajon megérné a nagyobbakat célul kitűzni?


Én csak ajánlani tudom neked a 120/600-as RFT-refraktort, tavasz óta használom, szintén erkélyről és nagyon meg vagyok vele elégedve. A színezése egyáltalán nem vészes, 150x-es nagyításig bolygóra és Holdra is használom. De a műszer fő erőssége természetesen a mélyég-objektumok megfigyelése. És nagyon egyszerű összeállítani, használni is.

A védőkupakján van egy kisebb 5 cm-es nyílás is, ha csak azt nyitod ki, akkor egy 50/600-as refraktor lesz belőle, Hold megfigyelésére tökéletes, éles, színezésmentes képet ad ilyenkor 100-150 x -es nagyítással is.
De lehet rá valóban mondjuk kartonpapírból egy házilagos blendét is tenni, pl 80/600-asra leszűkítve a nyílásviszonyt, de én ezt még nem tettem meg, nem éreztem ezidáig szükségét.
OZoli2310
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2013.08.14. 11:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: OZoli2310 » 2013.11.03. 16:07

Vizi Péter írta:Fordítva ülsz a lovon! Ha azt nézed, mit nem látsz egy távcsővel a másikhoz képest, akkor pillanatok alatt eljutsz az 500-as dobsonhoz...

Hordozni - pláne bringán - a newton kevéssé alkalmas, a méretek miatt. Láttál már 130/650-est élőben? Hová teszed egy bringán a mechanikájával együtt??? És a kollimáció? Persze percek alatt beállítható, de azét nem ere vágyunk, amikor leszállunk a kerékpárról, nemde?

70/500, 80/400-as refraktor az, ami könnyen és problémamentesen szállítható.

Milyen távcsővel van eddig tapasztalatod?




Sziasztok!

Elnézést kérek mindenkitől, hogy kicsit később írom meg a véleményem, de nem tudtam a fórumra rá pillantani.
Én egy 70/500 ast vásároltam Péterünk tanácsára és nagyon meg vagyok vele elégedve! :D Köszönet érte!!! :D
Ezért az árért nagyon szuper! AZ3 állvánnyal a Makszutovban vettem, ahol még ki is lehetett próbálni, mindemellett nagyon rendesek és segítőkészek voltak!
Szerintem nagyon jó választás ha mobilis cucc kell vagy csak egy elérhető árú jó képalkotású "műszerre" vágysz.
Időközben készült hozzá egy ekvatoriális ék is, bár nem helyettesít egy komoly EQ mechanikát, de százszor stabilabb mint egy EQ1.

Üdv Zoli
komondor
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2013.10.07. 16:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: komondor » 2013.11.07. 15:25

Sziasztok!

Miért van az, hogy az azonos átmérőjű, de rövidebb fókuszú Newton távcsövek drágábbak, a hosszabb fókuszúaknál?
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mpt » 2013.11.07. 15:36

komondor írta:Sziasztok!

Miért van az, hogy az azonos átmérőjű, de rövidebb fókuszú Newton távcsövek drágábbak, a hosszabb fókuszúaknál?


Mert a fenyerosebb tukroknel nagyobb az elteres a gombfelulet es a kialakitando paraboloid kozott, amit nehezebb megfelelo pontossaggal elkesziteni/tesztelni.

--mpt
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”