Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2013.11.13. 15:25

Szia,

itt http://tavcso.hu/?o=termek&id=246 90% körüli reflexiót ígérnek a GSO-ra.
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2013.11.13. 17:18

Köszi, ez lenne az egyik beszerzési forrás. 40mm-est nem írnak(nekem akkora kellene), bár nem hiszem hogy ne tudnák beszerezni. Gondolom egy elfogadható minőséget elvárhatunk a GSO-tól, végül is nekem is GSO tubusom van és problémám nincs vele. Mérni, tesztelni nincs lehetőségem a segédtükröt, ezért is kérdeztem hogy valami miatt billenhetne-e a mérleg nyelve e felé, vagy az Unioptik tükör felé. Ha valakinek van esetleg ötlete egy harmadik beszerzési forrásról azt is szívesen venném. Szeretném a frissen gőzölt főtükörhöz a lehető legjobb minőségű, de még elfogadható árú segédet megtalálni.
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.11.13. 20:54

Nekem használatban van egy Unioptik segédtükröm, amit vagy tíz éve vettem a 195/1300-as Newtonomba. Sosem végeztem rajta speciális vizsgálatot, de készült vagy 500 bolygó meg Holdfotó is vele, kemény kettőscsillag tesztek/észlelések is voltak, de legcsekélyebb hibát sem tudtam felfedezni a képen.
Van GSO tükröm is. Kéz alól került hozzám, még kevés vele a tapasztalatom, de két hónapja jól muzsikál a 249/1030-as tubusban. Ezen már vannak finom hibák, de észrevételükhöz jól kell ismerni a tesztelést és a fókuszbéli képen észrevehetetlenek -tényleg jól használható.
De! Ez utóbbi kétszer nagyobb átmérőjű mint az Unioptikos és jóval fényerősebb tükörrel -tehát nehezebb körülmények között- működik.
Nem hiszem, hogy általánosítani lehetne egy-egy gyártmányt. Ahol legalább a minimumot garantálják, ott az valószínűleg meg is lesz, de lehet, hogy jobb példányok is akadnak közöttük. Szinte lehetetlen, hogy akár csak kettő teljesen egyforma legyen.
Az Unioptik minőségben én 100 százalékig megbízok, többféle termékük alapos ismerete okán, míg a másik gyártót alig ismerem, de ami minőséget garantált az is azt nyújtja. Ha lehet, én mindig a hazait részesítem előnyben.
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.11.13. 21:05

Az Unioptik tükör valószínűsítem hazai gyártmány és bár a GSO minősége felől sincs kétségem, én a helyedben az előbbit választanám.
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2013.11.14. 10:31

Köszönöm a véleményeket, de nem sikerült a beszerzés. Az Unioptik már sajnos nem foglakozik segédtükörrel, az SW távcsövekbe nem raknak 40mm körüli méretű segédet úgyhogy a távcső boltokban is egyedi beszerzés lenne ki tudja mennyiért. Talán a Leventénél lenne beszerezhető 30-40 ezerért. Vannak buktatói ennek a távcső-építésnek... Mindegy, még agyalok a megoldáson.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.11.14. 11:57

Zsolti82 írta:Köszönöm a véleményeket, de nem sikerült a beszerzés. Az Unioptik már sajnos nem foglakozik segédtükörrel, az SW távcsövekbe nem raknak 40mm körüli méretű segédet úgyhogy a távcső boltokban is egyedi beszerzés lenne ki tudja mennyiért. Talán a Leventénél lenne beszerezhető 30-40 ezerért. Vannak buktatói ennek a távcső-építésnek... Mindegy, még agyalok a megoldáson.


Üdv!
Egy lehetőség:
50mm-es GSO segédtükröt veszel. (kb. 11000,-)
Keresel egy optikust (Látszerész szalon). Mindegyiknek van számítógépes lencsecsiszolója.
Olyan ellipszist készít 2 perc alatt, amilyet akarsz. Kézzel 45 fokban lehúzza az egyik végét (elég csak a felsőt ugyebár).
És kész.
Ne izgulj, nem torzul el, sík marad.(Ha egyáltalán az volt) Ez tapasztalat, én kimértem előtte, utána is.
De mielőtt befogja a gépbe, a felületét védeni kell. Erre van többféle módszer.
Ettől olcsóbb más megoldás nem nagyon van.
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2013.11.14. 12:32

Ez is egy jó ötlet, végül is a most a tubusban lévő 50mm-es tükör is frissen gőzölt(97%-os), és felesleges lesz ha meglesz a kissebb. A felület minőségéről nincs információm mert Schné Attila nem tudta autokollimációval tesztelni a rendszert, csak a főtükörröl tudom hogy marha jó, arról kaptam interferogrammot is. Valószinűleg a GSO egy prémium optikás távcsőbe nem rakott rossz minőségű segédet. Leventétől kaptam egy ajánlatot egy L15 96% Antares segédről elfogadható áron. Nem tudom hogy lenne-e különbség az Antares és a saját csökkentett méretű tükröm között vizuális észlelésnél. A segédem minőségét csak autokollimációval lehetne tesztelni vagy van más módszer amivel ki lehetne deríteni hogy milyen?
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2013.11.14. 14:20

A helyzet bonyolodik. Több optikussal beszéltem, az egyik azt mondta hogy min. 15 ezer és nem garantálja hogy nem fog megsérülni a felület mert két tappancs közé kell fogni, a másik azt mondta hogy meg kellene néznie, sablont készíteni hozzá és így talán meg lehet csinálni de ő is kihívásnak tekintette a dolgot. A többi el sem vállalta a dolgot mert nincsenek hozzá eszközei.Lassan ott tartok hogy megveszem az újat mert most úgy néz ki hogy többe kerülne a leves mint a hús.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.11.14. 17:23

Zsolti82 írta:A helyzet bonyolodik. Több optikussal beszéltem, az egyik azt mondta hogy min. 15 ezer és nem garantálja hogy nem fog megsérülni a felület mert két tappancs közé kell fogni, a másik azt mondta hogy meg kellene néznie, sablont készíteni hozzá és így talán meg lehet csinálni de ő is kihívásnak tekintette a dolgot. A többi el sem vállalta a dolgot mert nincsenek hozzá eszközei.Lassan ott tartok hogy megveszem az újat mert most úgy néz ki hogy többe kerülne a leves mint a hús.


Üdv!
Sajnálom, pedig tényleg pár perc az egész. A két tappancs nem sérti meg, de mint mondtam, le kell fedni az aluréteget. Befogatja középre, a gép monitorán beállítja az ellipszis méretét, elindítja és kész.
Az enyém is így lett méretre készítve. A méréshez (vizsgálathoz) kell egy jó gömbtükör.
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2013.11.14. 18:35

Már eldőlt hogy újat veszek Leventétől, csak érdekesség képpen írom hogy mit mondtak az optikusok hátha valakit érdekel. A tükör vastagsága miatt az üveglap mindkét oldalát megfogják valamilyen rögzítő szerszámmal, a tükröző felületre egy fóliát ragasztanak amiből van több féle erősségű ragasztóval bevont, és egy sablon alapján vágja ki a CNC egy gyémánt fejjel. Nem tudom hogy pontosan milyen sablon is kellene nekik, de szerintem valami hasonló elven működhet mint a kulcs másoló. Letapogatja a formát és készít egy ugyan olyat. Rajzról senki nem tudta volna megcsinálni, pedig tényleg egy egyszerű ellipszis. Na mindegy, legalább lesz egy tényleg jó segédem és amíg megjön addig meg tudom csinálni az íves tartót.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”