Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Obszidián
Hozzászólások: 166
Csatlakozott: 2013.03.27. 03:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Obszidián » 2013.11.27. 18:57

Igen, valóban igaz, hogy le kell térdelni, ha a zenitet nézed.
De, mi látványosság van a zenit környezetében ? ...
Vizi Péterrel értek egyet mindenben!
Pro és kontra :
A hozzászóló által ajánlott SW 90/900 a 25 mm oklival 36 szoros nagyítást ad.
Itt a kilépő pupilla 2,47 mm. Ennek a négyzete 6,11. Tehát, ez a geometriai fányerő.
Nézzük a 70/500-ast, itt a 25 mm-es oklival 20 szoros a nagyítás, és a fényerő 12,25 :!:
A látómező pedig 2,8 fok!
Ha, már itt megemlítettétek, hogy problémás a zenitre állítás, akkor szeretném
megemlíteni, amiről alig olvastam itt valamit a csillagvárosban!
Ha, egy optikai rendszerben egyre több tagot épitünk be, akkor egyre több a torzítás :!:
Pl. csökken a fényáteresztés, még nagyobb a szini hiba....stb.stb.
Szerintem, jobb egy kis fokuszú okli, mint, egy Barlow!
Szerintem, nem fogod megbánni, ha Vizi Péterre és rám halgatsz!
Talán, így jobban túdod mérlegelni a döntésedet, ha látsz egy vizuális képet:
PB270068.JPG

Obszidián.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Obszidián 2013.11.28. 11:20-kor.
Avatar
Vénkertész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.18. 23:52

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vénkertész » 2013.11.27. 19:14

A dobsonok előnye, hogy minél közelebb vagy a zenithez, annál kényelmesebb. Egy 150/1200-assal nehéz madarászni, de nagyon jó bolygókhoz és mély égre. Az M81-82-ről láttam Gyöngyösi Annamáriától nagyon szép
rajzokat, azokat úgy emlékszem egy ilyenből leste ki. Nem akarlak lebeszélni a 70/500-ról, csak írtad, hogy a Newtonokat macerásnak tartják, ezért írom meg a jó tulajdonságaikat. Statikailag, -ha nem korhadt szét, az ott és úgy áll, ahogy odatetted. Bár ahogy Péter írta AZ 3-on egy 70/500-as is biztosan megül, de nagyobb csőhöz tényleg komolyabb állvány kéne, mert szenvedni fogsz, főleg nagyobb nagyításokon. Jó Eget !
katonajanos
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2013.11.24. 19:11

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: katonajanos » 2013.11.27. 21:28

Most már teljesen biztos, hogy a 70/500as lesz, már csak a kiegészítőkön vaciláltam de már az is biztos.
Barlow nélkül :-). És nem azért mert mondják, hanem mert beláttam, hogy így jó és logikus.
Tényleg nagyon sok segítséget kaptam, köszönöm!
Ez kezdetnek nagyon is jónak ígérkezik, következő beruházás pedig egy jó binokulár lesz szerintem, a "haladó" szintű műszerről pedig nem akarok most dönteni, még rá gondolni se nagyon ami pedig valószínűleg egy tükrös lesz. Remélem addig lesz alkalmam párat kipróbálni, így egyedül is dönthetek majd!
Tényleg nem tudom eléggé megköszönni, valószínűleg sok bosszúságtól és fölöslegesen elköltött forintok ezreitől mentettetek meg.
pakala
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2013.12.09. 08:49

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: pakala » 2013.12.09. 09:25

Sziasztok!

Abban szeretném a segítségeteket kérni, hogy milyen távcsövet válasszak magamnak.
Nem vagyok teljesen kezdő, 1 éve vettem magamnak 70/500-as Skywatcher-t. Azzal el-el nézelődtem, de igazából nem nyerte el teljesen a tetszésem. Eladtam és most egy komolyabb műszert szeretnék.
Főleg a mély-ég és a bolygók érdekelnek, de inkább az előbbi.
Amit eddig nézegettem az a 130/650-es Skywatcher, de mielőtt megint beleugrok egy távcsővásárlásba szeretnék segítséget kérni, hogy igazából milyen lenne jó nekem. Árban kb. 130ezerig gondoltam.
Szerintetek jobb lenne-e GOTO mechanikával venni? Mély-ég szűrő sokat segítene a leképezésben?

Előre is köszönöm az esetleges válaszokat és tanácsokat!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2013.12.09. 11:39

pakala írta:Sziasztok!

Abban szeretném a segítségeteket kérni, hogy milyen távcsövet válasszak magamnak.
Nem vagyok teljesen kezdő, 1 éve vettem magamnak 70/500-as Skywatcher-t. Azzal el-el nézelődtem, de igazából nem nyerte el teljesen a tetszésem. Eladtam és most egy komolyabb műszert szeretnék.
Főleg a mély-ég és a bolygók érdekelnek, de inkább az előbbi.
Amit eddig nézegettem az a 130/650-es Skywatcher, de mielőtt megint beleugrok egy távcsővásárlásba szeretnék segítséget kérni, hogy igazából milyen lenne jó nekem. Árban kb. 130ezerig gondoltam.
Szerintetek jobb lenne-e GOTO mechanikával venni? Mély-ég szűrő sokat segítene a leképezésben?

Előre is köszönöm az esetleges válaszokat és tanácsokat!

Egy UHC szűrő sokat segít bizonyos mély-ég objektumok látványának kiemelésében, a Scopium UHC-t különösen ajánlom. Goto-t ebben az árkategóriban kevéssé javaslom, mert csak egy 130/650-es tubussal fér bele a keretedbe, és az átmérőt nem pótolja semmi, a goto funkciót meg kiválthatod manuálisan.

Három javaslatom lenne:
- Orion SkyQuest 200/1200-as dobson
- SkyWatcher Flex 200/1200
- SkyWatcher 150/750 newton

A 200/1200 dobson előnye, hogy ez mutat meg legtöbbet az égboltból, bár az égitestek követése nagyobb nagyításon macerás lehet. Ilyen téren az 150/750 ekvatoriális állványon előnyösebb. A SkyQuest dobson előnye a Flex-hez képest, hogy utólag IntelliScope rendszerrel bővíthető. A Flex pedig összecsukható, könnyebben szállítható.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
pakala
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2013.12.09. 08:49

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: pakala » 2013.12.09. 18:49

Szarka Levente:

Köszönöm szépen a választ, sokat segítettél. :)
Valószínűleg a 200/1200-as Dobson-t választom majd, de a Classic változatot, mert a helyfoglalása nem probléma és mivel láttam, hogy a Flex típusokra lehet venni huzatot, gondolom be tud zavarni a "lyukon" a fény.
Annyi kérdésem lenne még, hogy tudom-e használni a SW Planetary okuláromat, és a GSO Barlow-omat, amit még a 50/700-ashoz vettem.
http://tavcso.hu/?o=termek&te=SWD200py - Ezt néztem ki és 50,8-as a kihuzata.
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.12.09. 21:39

pakala írta:Annyi kérdésem lenne még, hogy tudom-e használni a SW Planetary okuláromat, és a GSO Barlow-omat, amit még a 50/700-ashoz vettem.
http://tavcso.hu/?o=termek&te=SWD200py - Ezt néztem ki és 50,8-as a kihuzata.


Természetesen tudod majd ezeket használni, a távcsövek alaptartozéka szokott lenni a 2"/1,25" adapter. De ha nem lenne az, akkor is párezer ft-ért kapni ilyen alkatrészt.
pakala
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2013.12.09. 08:49

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: pakala » 2013.12.09. 22:07

Akkor most azt hiszem, kb tudom, ami fontos. :)
Nagyon szépen köszönöm a segítségeket!! :)
Magdi
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2013.12.04. 11:33

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Magdi » 2013.12.11. 18:48

Sziasztok!

Igazán kezdő vagyok ...
150/750-es SkyWachter távcsövet kaptam, 25, 10, 6 és 4 mm-es okulárokkal.
Szeretném jobban látni a bolygók felszínét (Jupiter, Szaturnusz, Mars), és a Nap foltjait, illetve a napkitöréseket (napszűrőm van), s a Hold hegyeit.
Megvalósítható pl. 4 mm-es okulárnál nagyobb/kisebb (?) okulárral, pl. 2 mm-essel?
Sokat szeretnék?
A színszűrőről nem tudok semmit. Segítenétek, hogy mire jó?
Köszönöm szépen.
Magdi.
pakala
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2013.12.09. 08:49

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: pakala » 2013.12.11. 19:04

Még annyi lenne, hogy a 200/1200-as Dobson-t megveszem a Budapesti Távcső Centrumban és kihasználom a lehetőséget, hogy 2 Plösslt veszek mellé 10ezerért.
Mert egy 25mm-es(48x) és egy 10mm-es(120x) Barium jár a távcsőhöz, van egy 4mm-es Planetary-m (300x)
és egy 2x-es GSO Barlow-om.

Szerintetek milyen 2db Plössl-t vegyek meg hozzá, hogy szépen hozza a mély-eget és a bolygókat?
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”